Հարցաքննվում են «Նաիրիտի» աշխատակիցները
«Նաիրիտ գործարանի» աշխատակիցներին հրավիրում են ՀՀ գլխավոր դատախազություն և հարցաքննում: Այսօր գլխավոր դատախազությունից հետաքրքրվեցինք, թե արդյոք քրեական գործ հարուցվե՞լ է, թե՞ ոչ: Հիշեցնենք, որ «Հետքը» սկսել էր հետաքննություն իրականացնել և հրապարակել հոդվածների շարք, որտեղ ներկայացվել է գործարանի սեփականատեր ընկերության և դրա հետ կապված այլ օֆշորային ընկերությունների գործարքները և վարկային միջոցների փոշիացման պատմություններ:
Գլխավոր դատախազի մամուլի քարտուղար Սոնա Տռուզյանը «Հետքի» հարցմանն այսօր պատասխանեց, որ քրեական գործ չի հարուցվել: Մեր հարցին, թե եթե գործ չի հարուցվել, ուրեմն ինչու են «Նաիրիտի» աշխատակիցները հրավիրվում դատախազություն և հարցաքննվում, Սոնա Տռուզյանն ասաց, որ աշխատակիցներից բացատրություններ են վերցվում:
Նշենք, որ «Նաիրիտի» նախկին տնօրեններն արդեն մի քանի անգամ հարցաքննվել են: Մասնավորապես` «Նաիրտի գործարան» ՓԲԸ-ի 2009-2011թթ. տնօրեն, Միջպետական բանկի հայաստանյան ներկայացուցիչ Վահան Մելքոնյանը, ինչպես նաև 2005-2007թթ. տնօրեն Կարեն Իսրայելյանը: Վերջինս «Հետքին» պատմեց, որ իրեն հարցաքննել են որպես վկա «Նումարդ թրեյդինգի» գործով:  «Ես որպես վկա ցուցմունք եմ գրել»,- ասաց Կարեն Իսրայելյանը:
VARDAN
Վերջը գործարանի պահակներին են դատելու որ գումարները յուրացնողներին թողել են գործարանի անցակետից անարգելք դուրս գալ, )))))))

Допрашиваются работники “Наирита”
Как стало известно “Hetq”, работников завода “Наирит” приглашают на допрос в Генпрокуратуру РА. Сегодня мы поинтересовались в Генпрокуратуре, возбуждено ли уголовное дело или нет. Напомним, что “Hetq” провел журналистское расследование и опубликовал цикл статей, в которых рассказывалось о сделках владельцев завода и оффшорных компаний, а также о том, как были распылены кредитные средства.
В ответ на наш запрос пресс-секретарь генпрокурора Сона Трузян сегодня сообщила, что уголовное дело не возбуждено. На вопрос, если дело не возбуждено, с какой целью работники “Наирита” приглашаются на допрос в Генпрокуратуру, С.Трузян сказала, что с них берут объяснения.
Отметим, что несколько раз допрашивались и бывшие директора ЗАО “Наирит”, в частности армянский представитель Межгосударственного банка Ваан Мелконян, занимавший пост директора “Наирита” в 2009-2011 гг., и Карен Исарелян, руководивший предприятием в 2005-2007 гг. Последний рассказал “Hetq”, что его допрашивали в качестве свидетеля по делу компании “Нумард Трейдинг”.