Արա Մանուկյանի նամակը նախագահ Օբամային
Ցանկանում եմ արտահայտել իմ մտահոգությունը ՀՀ գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանին վերընտրվելու կապակցությամբ Ձեր ուղարկած շնորհավորական ուղերձի վերաբերյալ: Ձեր ուղերձը հրապարակվեց զգալի ընտրակեղծիքներով աղտեղված ՀՀ նախագահի ընտրությունից 12 օր անց: Ըստ այդմ ցանկանում եմ հարցնել. ի՞նչ փոխվեց փետրվարի 18-ի և մարտի 2-ի միջև ընկած ժամանակահատվածում, որ կարող էր Ձեզ համոզել, որ ընտրությունների պաշտոնական արդյունքները վստահելի են:
Ձեր շնորհավորական ուղերձը հրապարակ իջավ մի ժամանակ, երբ հրապարակվում էին բազմաթիվ ընտրախախտումներ` լցոնումներ, ընտրկաշառքի բաժանում, քվեարկում արտագաղթյալների և հանգուցյալների անունից և բազմակի քվեարկում: Ընտրախախտումների նկատմամբ ժողովրդի դժգոհությունը անընդհատ աճում է, և զանգվածային հանրահավաքներ են տեղի ունենում ոչ միայն Հայաստանում, այլ ամբողջ աշխարհի հայկական համայնքներում: Ձեր շնորհավորական ուղերձի ստացումը նաև համընկել է այն օրվա հետ, երբ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը վերանայել է իր սկզբնական, ընդհանուր առմամբ դրական գնահատականը` ընդունելով ընտրությունների պաշտոնական արդյունքների նկատմամբ ժողովրդի անվստահության  պատճառաբանվածությունը և նշելով ընտրակեղծիքների մասին վկայող փաստեր: (2013 թ. փետրվարի 13-ի նախագահի ընտրության խախտումների մասին մանրամասն տեղեկությունների համար այցելեք http://www.osce.org/odihr/elections/99931http://raffi4president.am/en/violations և http://www.pf-armenia.org/sites/default/files/2013%20Election%20Statement-3.pdf):
Ես միշտ հարգանք եմ տածել ժողովրդավարական արժեքներին և օրենքի իշխանությանը Ձեր նվիրվածության հանդեպ: Սակայն հավատացած եմ, որ Սերժ Սարգսյանին ուղղված Ձեր շնորհավորական ուղերձը հիասթափեցնող շեղում է Ձեր հիմնարար սկզբունքներից:
Շնորհավորական ուղերձներն այնպիսի կարևոր համաշխարհային տերություններից, ինչպիսին է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները, օրինականացնում են ընտրակեղծիքն ու Սերժ Սարգսյանի և իշխող վերնախավի կողմից օգտագործվում իրենց վերընտրման ծաղրանմանակումը ամրացնելու համար:
ԱՄՆ-ում ծնված Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, ով ընտրությունում պաշտոնական տվյալներով զբաղեցրել է երկրորդ տեղը, 2013 թ. մարտի 3-ին դիմում է ներկայացրել ՀՀ Սահմանադրական դատարան փետրվարի 18-ի ընտրության պաշտոնական արդյունքներն անվավեր ճանաչելու և որպես ՀՀ նախագահ իր ընտրված լինելը վավերացնելու պահանջով:
2013 թ. մարտի 10-ին նա սկսել է հացադուլ, որը կշարունակվի այնքան ժամանակ քանի դեռ կա՛մ ՀՀ Սահմանադրական դատարանը չի ընդունել, որ ընտրության արդյունքները խեղվել են հօգուտ Սերժ Սարգսյանի կա՛մ վերջինս չի ընդունել ընտրակեղծիքի փաստն ու ինքնաբացարկ հայտարարել: Րաֆֆի Հովհաննիսյանը նաև հայտարարել է, որ փոխզիջման կարգով կհամաձայնի ընտրության երկրորդ փուլի անցկացմանը, որը կվճռի արդյունքների վավերականությունը:
Բաց նամակիս չպատասխանելու կամ շնորհավորանքը ետ վերցնելուց հրաժարվելու պարագայում ես կհայտարարեմ հացադուլ: Ձեզ խոնարհաբար խնդրում եմ հարգել հայ ժողովրդի քվեն ու կամքը, ինչպես նաև մեր Սահմանադրական դատարանի անկախությունը` ետ առնելով Ձեր տարաժամ շնորհավորանքը, մինչև ՀՀ քաղաքացիներն իրենք լուծեն առկա քաղաքական ճգնաժամը:

Human Rights Activist Ara K. Manoogian to Obama: "Why did you congratulate Sargsyan?"
I would like to express my concern about your congratulatory message to Serzh Sargsyan, the acting President of the Republic of Armenia, on his re-election.
Your message came 12 days after the Presidential Election, which was marred with considerable election fraud. What I would like to ask you is: what changed between February 18 and March 2, to convince you that the official election results are reliable?
Your note of congratulation came amid numerous reports on election fraud, including ballot stuffing, voter bribing, voting on behalf of émigrés and deceased individuals, and multiple voting. The public outcry over these falsified official election results has escalated, with massive rallies held throughout Armenia and in other Armenian communities all around the world.
Receipt of your congratulatory note also coincided with the day that OSCE/ODIHR revised its initial, generally positive assessment of the election, acknowledging the sensibility of public distrust in the official election results, and indicating facts that amount to election tampering. (For more details on the February 18, 2013 election fraud, please visit  http://www.osce.org/odihr/elections/99931,  http://raffi4president.am/en/violations  and http://www.pf-armenia.org/sites/default/files/2013%20Election%20Statement-3.pdf)
I have always had respect for your adherence to democratic values and rule of law. However, I believe that your congratulatory message to Serzh Sargsyan on March 2, 2013, was a disappointing departure from your core principles.
Congratulations from such significant world powers as the United States simply legitimize election fraud and are being used by Serzh Sargsyan and the ruling elite to cement the travesty of their re-election as acceptable.
On March 4, 2013, U.S.-born Raffi Hovannisian, the presidential runner-up according to the official election results, filed a petition with the Constitutional Court of the Republic of Armenia, seeking to annul the official results of the February 18 presidential election and certify Raffi Hovannisian as President-elect.
He declared a hunger strike on March 10, 2013, until either the Constitutional Court admits that the official election results were skewed in favor of Serzh Sargsyan or the latter admits to election fraud and steps down. Raffi Hovannisian has also declared he would concede to a runoff to confirm the validity of the outcome.
Lack of response or refusal to withdraw your congratulations will result in my declaration of a hunger strike. I would humbly ask that you respect the vote and the will of the Armenian people and the independence of our Constitutional Court by retracting your untimely congratulations until the Armenian citizens themselves resolve the current political crisis.