Ալավերդիում չարորակ ուռուցքային հիվանդությունները մեկ տարվա ընթացքում աճել են 113-ով
Ալավերդու բժշկական կենտրոնում քաղցկեղով հիվանդների ցուցակում  գրանցված  Միլենա Տիրացվյանը 2 տարեկան է: Միլենան հիվանդ է արյան լեյկոզով: «Արդեն 7 ամիս է, ինչ երեխան հիվանդ է: Վանաձորի հիվանդանոցից ուղարկեցին Երևանի Արաբկիրի հիվանդանոց:  Երեխան 18 օր այստեղ պառկեց , 14 օր միայն արյուն հանեցին: Ես էլ բժշկուհուն խնդրեցի, ասեցին երեխային սնունդ տվեք, հետո արյուն հանեք:  Ոչ մի բան չարեցին»,- պատմում է Միլենայի հայրը`Կարեն Տիրացվյանը:
Նա 18 օրվա ընթացքում Արաբկիրի հիվանդանոցում  2200 դոլար է ծախսել  միակ աղջկա կյանքը փրկելու համար: Կարենը պատմեց, որ  19-րդ օրը վիճել է  բժշկուհու` Գայանե Ռոբերտովնայի հետ. «Ասացի` ես իմ երեխային տանում եմ»:
Երեխային հիվանդանոցից  տանելու համար Կարենից ստորագրություն են պահանջել. «Ասացի երեխային մի բան պատահելուց հետո տեմ ստորագրի»,-բժշկին պատասխանել է Կարենը: Տանը երեխայի վիճակը ավելի է վատացել: Ծնողները գրեթե մահամերձ Միլենային տարել են Ախթալայի մանկաբույժ Անահիտ Ղազարյանի մոտ: «Մեռած երեխին բերել ես ինչ կարող եմ անել»,- Կարենին ասել  է բժշկուհին: «Գոռացի, լաց եղա ցավից: Ասացի` բժշկուհի մի բան ասա, որտեղ տանեմ, ինչ անեմ: Զանգեց Երևան իր ընկերուհու պրոֆեսոր աղջկան, ասաց մեր հարազատի երեխան պրոբլեմ ունի, բերում է Երևան:  Իմ բիձու տղա Սերոժին ասի, Սերոժ ջան երեխին շուտ Երևան տենք հասցնի:  Երբ հասցրինք Երևանի հիվանդանոցի դուռը, արդեն Միլենայի սիրտը կանգնած էր:  Անմիջապես երեխային սիստեմ միացրին:  Գիշերվա ժամը 3-ին երեխան կողքի շուռ եկավ:  Երեխային ներարկեցին գլիկոզա,  ես բժիշկներին անընդհատ հարցնում էի, թե ինչ դեղորայք են ներարկում երեխային, որ ես գիտենամ:  Երեխային մի կողքից էդ սնունդը կախ արին, մի կողքիցը՝ սիստեմ միացրին, մի կողքից՝ արյուն ներարկեցին»,-պատմում է հայրը:
Մայրն ասաց, որ Միլենան քիմիա է ընդունում: Միլենայի  բուժումները կատարվում են Երեւանի Արյունաբանական կենտրոնում: Կարենը դժվարություններ է ունենում  շատ  թանկ դեղերը գնելիս: Նա աշխատում է Ախթալայի  լեռնահարստացման կոմբինատում` էլգազաեռակցող է. «Իմ աշխատավարձը այնքան չի հերիքում, որ ես կարողանում համ տունը պահեմ, համ երեխի  հիվանդությունը բուժեմ: Ավտո ունեի` ծախել եմ, տան արժեքավոր իրերը ծախել եմ: Ինչքան հնգեր ու մոտիկ փողատեր կա, սաղիցն էլ գոհ ու շնորհակալ եմ,  ով ինչքան կարողացել է` ձեռ է մեկնել: Երեկ էլ  երեխայի  անմիջական բժշկուհի Շաքե Հովհաննիսյանին  ասել եմ, որ ես իրենից շատ գոհ ու շնորհակալ եմ,  բուժման ժամանակ, եթե ինձ մոտ գումար էլ չի լինում, նա   իր պայուսակից հանում է, ասում է. «Կարեն ջան, առ էս 30 հազար դրամը, գնա էս ինչ դեղը կա, առ, բեր: Ու դա քանի-քանի անգամ եղել է, ես  իրա փողով գնացել եմ դեղը առել, իմ երեխային  սրսկել, եկել եմ  գեղիցը փող տարել իրա պարտքը տվել: Էս վիճան է»,- ասում է  աղջկա կյանքի համար մարտնչող հայրը: Կարենն ասաց, որ պատրաստվում է ծախել նաև իր տունը:
«Ալավերդու բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 2012թ.-ին գրանցվել է 595   չարորակ նորագոյացություններով հիվանդ՝ նախորդ՝ 2011թ.-ի 482-ի դիմաց: Չարորակ ուռուցքային հիվանդությունները մեկ տարվա ընթացքում աճել են 113-ով:
2012թ.-ին  մահացել է 79-ը, որից 50 -ը  եղել է հաշվառված, իսկ 29-ի մոտ ախտորոշումը հաստատվել է հետմահու`հերձման ընթացքում: Հաշվառվածներից  62-ը մահացել է հիվանդության հենց առաջին տարում: 2013թ.-ի հունվարի 24-ի դրությամբ բժշկական կենտրոնում գրանցված է 516 քաղցկեղով  հիվանդ, որից՝  311-ը կանայք են: Վերջիններիս  մոտ   ախտորոշվել է կրծքագեղձի, արգանդի վզիկի,  արգանդի մարմնի և  ձվարանների քաղցկեղ:
Հիվանդներից  201-ը գյուղական համայնքերի, 211-ը՝ Ալավերդի քաղաքի բնակիչներ են: Բժշկական կենտրոնի  ուռուցքաբանական կաբինետի վարիչ,  բժիշկ Հարություն Միքայելյանը  «Հետքին» հայտնեց, որ  տարածաշրջանում դեռևս կան չբացահայտված չարորակ նորագոյացություններով հիվանդներ, ովքեր բժշկի դիմում են կամ դանակը ոսկորին հասնելուց հետո, կամ ընդհանրապես չեն դիմում, ինչպես  հերձման արդյունքով բացահայտված 29 հիվանդները:
«Կանխարգելման և վաղ շրջանում  քաղցկեղով հիվանդներին հայտնաբերելու  համար պետության կողմից  ֆինանսական ներդրումներ  չեն կատարվում, այդ պատճառով հիվանդության վաղ շրջանում չեն հայտնաբերվում:  Բժշկական հսկողությունից  դուրս է մնում բնակչության գործազուրկ մասսան, որտեղ տեսակարար կշիռ են կազմում կանայք»,- ասում է  Հարություն Միքայելյանը:  Վերջինս նաև փաստեց, որ հիվանդության ախտորոշումից հետո  հիվանդների մեծ մասը սոցիալական ծանր վիճակի պատճառով դժվարանում են մեկնել հրատապ վիրահատության. «Մարդուն գործուղում ենք Երևանի ուռուցքաբանության կենտրոն, ասում է`գնամ, մտածեմ, նյութապես պատրաստ չեմ:  Բայց հիվանդությունը ժամանակ չի տալիս մտածելու»,- ասում է բժիշկ  Միքայելյանը, ով  իր բոլոր հիվանդներին չէ, որ տեղյակ է պահում  ծանր հիվանդության մասին. «Եթե վստահ ենք, որ հիվանդը արագ բուժվելու շանսեր ունի, նրան տեղյակ եմ պահում, շատ կարևոր է  հիվանդի կրթական մակարդակը: Եթե ես նկատում եմ, որ հիվանդությունը վերջին ստադիայում է, գերադասում եմ հիվանդին տեղյակ չպահել»:
Հարություն Միքայելյանը հիշում է , որ 2007թ.-ին  հիվանդներից մեկին Երևանում  ուռուցքաբանը  հայտնել է իր վիճակի մասին: Հիվանդ կինը Ալավերդիում իրեն գնացքի տակ է գցել:

Cancer Cases Up 28% in Alaverdi: Two Year-Old Milena Is One of Them
Karen, the young girl’s father said that Milena was sent from the Alaverdi Hospital to the Arabkir Hospital in Yerevan for treatment.
“The child spent 18 days there. For two weeks all they did was take blood, nothing else,” says Karen.
The father paid $2,200 for those 18 days of hospital stay. On the nineteenth day, he quarrelled with Dr. Gayaneh Robertovna. “I told her I was taking my child out of here,” says Karen.
The hospital demanded that the father sign a waiver before discharging Milena. At home, the child’s situation worsened. They took Milena, now at death’s door, to Anahit Ghazaryan, a paediatrician in Akhtala.
According to Karen, the doctor said, “What can I do? The girl is practically dead.”
“I started crying and asked her where I should take my child. So she telephoned her daughter, who is a professor in Yerevan, and told her that a relative’s child was sick and to expect her. When we got to the hospital, Milena’s heart had already stopped beating. They immediately put her on an intravenous system and gave her a blood transfusion,” recounts Karen.
Milena’s mother says the child is now getting chemotherapy at Yerevan’s Hematology Center, but the treatments are expensive.
Karen works at the Akhtala Enrichment Plant and he’s already sold his car and other family items to pay for the growing medical bills. He says that Milena’s supervising physician Shakeh Hovannisyan has even lent him money to pay for medication.
“I want to thank her and the rest of the hospital staff for all they have done to save my child. I am also grateful to those who have helped out financially with what they can,” says Karen, who is now thinking about selling the family house.
In 2012, 595 cases of malignant tumours were reported at the Alaverdi Medical Center, an increase of 113 over 2011.
As of January 24, 2013, of the 516 cancer patients registered at the Center, 311 are woman suffering from breast and ovarian cancers.
Dr. Haroutyun Mikayelyan told Hetq that there are many individuals in the region who are suffering from cancer but have yet to seek medical help.
Dr. Mikayelyan noted that there is no government funding for health prevention and early screening programs. “The unemployed aren’t getting proper medical screening. Women make up a majority of this sector," he said.
The physician confessed that he often prefers not to tell terminal cancer patients about their medical situation.
“If I am convinced that one of my patients has a chance to keep the cancer in remission, I will tell them; if not, I opt not telling them,” Dr. Mikayelyan said.
i can tell all this is happening because of the copper smelter being in the centre of alaverdi if anyone should help its the smelter who should pay just check what they are discharging from their smoke stacks
Metal ions play an important role in biological systems, and without their catalytic presence in trace or ultratrace amounts many essential co-factors for many biochemical reactions would not take place. However, they become toxic to cells when their concentrations surpass certain optimal (natural) levels. Copper is an essential metal. Catalytic copper, because of its mobilization and redox activity, is believed to play a central role in the formation of reactive oxygen species (ROS), such as O2-* and *OH radicals, that bind very fast to DNA, and produce damage by breaking the DNA strands or modifying the bases and/or deoxyribose leading to carcinogenesis. The chemistry and biochemistry of copper is briefly accounted together with its involvement in cancer and other diseases.....Crit Rev Oncol Hematol. 2002 Apr;42(1):57-64.
Soils around that area might contain a high concentration of Copper compounds which probably would reach the locals through eating vegetables, fruits, etc. grown in that area. There is a possibility of Copper contamination in the water column (drinking) too. ....All these need to be checked first before one can conclude...:-( Sulfur dioxide that is produced in the process of copper smelting is also hazardous to health (not a proven carcinogen though) once it crosses the permissible limit in the environment....Is there any study that shows the amount of catalytic copper in those mining areas? AFAIK, there is Arsenic (As) too in those mining areas (I remember of having come across such reports)...I wish baby Milena to win this battle....:-)..She'll be in my prayers...