«Սինոփսիս Արմենիան» և «Ղարաբաղ տելեկոմը» կհամագործակցեն Արցախի պետական համալսարանի հետ
«Սինոփսիս Արմենիա» ՓԲԸ-ն, «Ղարաբաղ տելեկոմ» ՓԲԸ-ն և Արցախի պետական համալսարանը Արցախում կապի միջոցների միկրոէլեկտրոնային սխեմաների և համակարգերի կրթության խթանման նպատակով այսօր ստորագրեցին համագործակցության համաձայնագիր:
Կիրառելով արտադրություն-բուհ կրթական մոդելի հաջողված և համըդնհանուր հավանության արժանացած փորձը՝ ծրագիրը հնարավորություն կտա Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում (ԼՂՀ) աշխատուժի շուկային արտադրությանը պատրաստ շրջանավարտներ տրամադրել, ովքեր օժտված կլինեն ժամանակակից պահանջներին բավարարող գիտելիքներով և գործնական հմտություններով:
Համաձայնագրի շրջանակներում Արցախի պետական համալսարանում կստեղծվի «Կապի միջոցների միկրոէլեկտրոնային սխեմաներ և համակարգեր» մասնագիտացմամբ բակալավրական և մագիստրոսական ծրագրերով կրթություն իրականացնող «Միկրոէլեկտրոնային սխեմաներ և համակարգեր» համահամալսարանական ամբիոնը, որի համար կստեղծվի գերժամանակակից սարքային և ծրագրային ապահովմամբ հագեցած ինֆրակառուցվածք, այն կհամալրվի միջազգային ամենաբարձր չափանիշներին բավարարող կրթական ծրագրերով և ուսումնական նյութերով, ինչպես նաև «Սինոփսիս Արմենիայի» ուսումնական դեպարտամենտում վերապատրաստված որակյալ դասախոսներով:
«Ղարաբաղ տելեկոմի» հատկացրած 28 միլիոն դրամի աջակցության շնորհիվ, համաձայնագրի շրջանակներում արդի և ուսումնական պահանջներին և չափանիշներին համապատասխան կկահավորվի և արդիական համակարգչային տեխնիկայով կվերազինվի համալսարանի տրամադրած համապատասխան լսարանային տարածքը, կփոխհատուցվեն ամբիոնի պրոֆեսորադասախոսական կազմի աշխատավարձը և հավասարեցված այլ վճարները:
«Սինոփսիս Արմենիան» համալսարանին անվճար կտրամադրի համապատասխան մասնագիտացմամբ որակյալ մասնագետներ պատրաստելու համար անհրաժեշտ «Սինոփսիս» ընկերության ծրագրային գործիքների փաթեթների 60 լիցենզիա և համապարփակ ուսումնական նյութեր, որոնք կընդգրկեն բոլոր դասավանդվող դասընթացների ամբողջական մեթոդական ապահովվածությունը, դասախոսությունների ներկայացումները, լաբորատոր, գործնական աշխատանքների և կուրսային նախագծերի մեթոդական ապահովվածությունը, տնային աշխատանքները և քննական հարցատոմսերը, ինչպես նաև առնվազն կես տարին մեկ անգամ կվերապատրաստի ամբիոնի պրոֆեսորադասախոսական կազմը:
Կողմերի համաձայնեցրած չափորոշիչների համաձայն, Արցախի պետական համալսարանը կստեղծի համահամալսարանական ամբիոն, այնտեղ կիրականացնի ամենօրյա կրթական գործունեություն և համապատասխան ֆակուլտետի բակալավրիատի 2-րդ կուրսն ավարտած ուսանողներից ուսանողական համակազմի ընտրություն: Ամբիոնում բակալավրական կրթական ծրագիրն ավարտած լավագույն ուսանողները հնարավորություն կունենան ուսումնառությունը շարունակել մագիստրատուրայում:

Synopsys Armenia CJSC and Karabakh Telecom CJSC to Cooperate with Artsakh State University
Synopsys Armenia CJSC, Karabakh Telecom CJSC and Artsakh State University today signed a cooperation agreement to promote education in micro-electronic circuitry and communication systems in Nagorno-Karabakh.
Using a successful and proven educational model of cooperation the program will make it possible to provide Nagorno-Karabakh's workforce with industry-ready graduates who have the required knowledge and practical skills to quickly become productive in the industry.
Per the agreement called "Microelectronic Circuits and Systems," an inter-university chair will be created at Artsakh State University, providing bachelor's and master's degrees in micro-electronic circuitry and communication system specialization.
The department will be equipped with state-of-the-art hardware and software infrastructure and provided with curricula and instructional materials that meet international standards as well as qualified teachers trained at Synopsys Armenia Educational Department.
In the frames of the agreement Karabakh Telecom CJSC allocated 28 million dram to repair the auditorium, specified by Artsakh State University, in accordance with state-of-the-art education standards and requirements, to equip it with modern computers and cover the faculty salaries and other additional expenses.
Synopsys Armenia will provide Artsakh State University with 60 licenses of Synopsys software tools required for preparing qualified specialists, as well as comprehensive educational materials, including complete methodological materials for all courses, lecture presentations, labs, practical materials and course projects, homework and exams. In addition, the faculty will be trained at least once every six months.
Artsakh State University will establish the inter-university chair, hold daily educational activities and select undergraduates in the given specialization from the pool of bachelors students who have completed the second year of their studies. The best undergraduate students will have an opportunity to continue their education and pursue a master's degree.