ՀԿՀ-ը $100,000 վաւերացրեց՝ ստեղծելու Արցախի պետական համալսարանում Տեղեկատվական համակարգիչների ամբիոն
Գլենդէյլ – Հայ Կրթական Հիմնարկութիւնը «ՀԿՀ» ուրախութեամբ յայտնում է վաւերացումը
$100,000 բյուջէ, կերտելով մի հիմնադրամ որը կը օժանդակի ստեղծել Ստեփանակերտում Արցախի Պետական Համալսարանի Տեղեկատվական Համակարգիչների “Computer Information Systems” 4 տարւայ տիտղոսով ծրագրի ամբիոն որը կոչւելու է «ՀԿՀ-եան Համակարգիչների Ամբիոն»: Պատրաստութիւններն սկսւել են որպէսզի այս տարի ծրագիրը սկսւի: $100,000-ը օգնելու է ֆինանսաւորել համակագիչների եւ ծրագիրների գնումը, ուսուցիչների ռոճիկները եւ ուսանողների կրթաթօշակները:
Այս նախագիծը, որը նպատակայարմարօրէն կոչւում է “iArtsakh”, իրագործւել է Սփիւռքի եւ Արցախի կազմակերպութիւնների համագորձակցութեան շնորհիւ, որոնք են՝ Հայ Կրթական Հիմնարկութիւն եւ Գիտնականներ՝ Գիտութեան, Կրթութեան, եւ Մշակութային Զարգացման համար, Արցախի Վարչապետութիւն եւ Արցախի Պետական Համալսարան:
iArtsakh նախագիծը ընդլայնում է ՀԿՀ-եան շարունակական նախագիծերը որոնք են՝ դպրոցների վերանորոգում, վհրջերս Արցախի Պետական Համալսարանի ուսանողների ննջասրահների շէնքի վերանորոգուման աւարտը, համակարգիչներ գիւղերի համար, գիւղի ուսուցիչների տեղեկատվական Տեխնոլոգիա “Information Technology” ուսուցում, եւ համալսարանի կրթաթօշակներ: iArtsakh նախագիծը յառաջացնում է տեղեկատվական Տեխնոլոգիա, արդի տեխնոլոգիա, բարձրագույն կրթութիւն, աշխատանքային կիռարում, եւ անհատական լիազորութիւն:
«Մենք՝ ՀԿՀ-ում լաւատեղեակ ենք Արցախի տնտեսական զարգացման կարեւորութեան մասին եւ հաւատում ենք որ այս նախագիծը շատ մեծ ազդեցութիւն է ունենալու այն պետկական ենթակառուցվածքի վրայ որը Արցախ է բերելու տեղեկատվական տեխնոլոգիան հիմնարկութիւններին» ասաց ՀԿՀ-եան ատենապետուհի Հերմինէ Փախանեանցը:
ՀԿՀ-ը հիմնւել է 1950 թւին Լոս Անջըլեսում եւ իր 63 տարիների ընթացքում նիւթապէս օժանդակել է Հայ աշակերտներին եւ կրթական կազմակերպութիւններին: Հաւելեալ տեղեկութիւնների համար խնդրում ենք այցելել ՀԿՀ-եան համացանցին [email protected] կամ կապւել ՀԿՀ-եան գրասենեակ (818) 242-4154:

AEF Approves $100,000 to Establish Computer Information Systems Department at Artsakh State University
Glendale, CA – The Armenian Educational Foundation (AEF) is proud to announce that it approved the $100,000 budget to fund a 4 year Computer Information Systems degree program, in Artsakh State University in Stepanakert will be called “AEF Computer Science Department”. The plans are set to launch the program later this year. The $100,000 will help finance computer hardware, software, instructor salaries, and student scholarships.
The project, a collaboration among Diaspora and Artsakh organizations, appropriately named “iArtsakh,” is an undertaking of Armenian Educational Foundation, Scholars for Scientific, Educational, and Cultural Development, Artsakh Prime Ministry and Artsakh State University.
The iArtsakh project extends AEF ongoing projects such as; school renovations, recently renovated Artsakh State University dormitory, the computer for villages, IT training of village teachers, and university scholarships. The iArtsakh project promotes IT, modern technology, higher education, employment and empowerment.
“We at AEF recognize the importance of economic development for Artsakh and believe that this project will have a big impact in developing the infrastructure needed to bring information technology companies to Artsakh” said AEF president Hermineh Pakhanians.
AEF was established in 1950 in Los Angeles and for 63 years has provided financial assistance to Armenian students and educational institutions. For more information, please visit AEF’s website at www.aefweb.org or contact the AEF’s office at (818) 242-4154.