Պոլսո պատրիարքարանն անտեսեց հայ համայնքի կրոնական կարիքները
Պոլսո Հայոց պատրիարքարանը վշտացրեց բազմաթիվ հայերի Թուրքիայում և ամբողջ աշխարհում, երբ չկարողացավ Զատկի տոնի առթիվ հոգևորական ուղարկել Տիգրանակերտում (Դիարբեքիր) վերջերս վերանորոգված Սուրբ Կիրակոս եկեղեցում Սուրբ պատարագ մատուցելու համար:
Սուրբ Կիրակոսը սովորական հայկական եկեղեցի չէ. այն իր յոթ խորաններով և երեք հազար հավատացյալներ ընդունելու կարողությամբ Մերձավոր Արևելքի ամենամեծ քրիստոնեական եկեղեցին է: Եկեղեցու զանգակատունն ավերվել է 1915 թվականի մայիսի 28-ին թուրքական հրետանու կողմից, քանի որ այն ավելի բարձր էր, քան մոտակա մզկիթների մինարեթները: Թուրք զինվորները բարձրաստիճան եպիսկոպոսական փոխանորդ Մկրտիչ վարդապետ Չլղաթյանին ստիպեցին հետևել զանգակատան ոչնչացմանը՝ քարշ տալով նրան դեպի նահատակություն:
Սուրբ Կիրակոսը մինչև 1980-ական թվականները զարմանալիորեն մնացել էր որպես գործող եկեղեցի տեղական քահանայով, որն ամբողջ տարին կանոնավոր եկեղեցական արարողություններ էր կատարում: Երբ Հայոց ցեղասպանության փրկվածների վերջին մի քանի ժառանգները հեռացան քաղաքից, եկեղեցին հայտնվեց անմխիթար և լքված վիճակում:
Նախկին տիգրանակերտցիները, որոնք վերաբնակվել էին Ստամբուլում, վերջին տարիներին հիմնեցին Սուրբ Կիրակոս հիմնադրամը, որը վերանորոգեց եկեղեցին 3.2 միլիոն դոլար գումարով: Գումարի երկու երրորդը հանգանակեցին Ստամբուլի, Եվրոպայի և Հյուսիսային Ամերիկայի հայերը: Մնացած մեկ երրորդը տրամադրեց Դիարբեքիրի քրդական քաղաքային իշխանությունը, որը շատ մեծ աջակցություն է ցուցաբերում տեղի հայկական նախաձեռնություններին:
Ի տխրություն Սուրբ Կիրակոսի ծխականների, նրանք զրկվեցին Սուրբ Զատկի ժամերգությունից, քանի որ Հայոց պատրիարքարանը տեղեկացրեց, որ չի կարող հոգևորական ուղարկել իրենց եկեղեցում Պատարագ մատուցելու համար: Նրանց ասացին, որ Պատրիարքարանի 23 հոգևորականներից ոչ մեկը չի կարող գալ, քանի որ նրանք պետք է իրենց պարտականությունները կատարեն Ստամբուլում գործող երկու տասնյակից ավելի եկեղեցիներում, սակայն խոստացան, որ քահանան կժամանի Տիգրանակերտ հաջորդ կիրակի՝ Զատկից հետո:
Սուրբ Կիրակոսի ծխականները մեծապես հիասթափվեցին, քանի որ նրանք վերջերս էին տեղադրել եկեղեցու նոր զանգերը՝ մեծ ծախսերի ու ջանքերի շնորհիվ դրանք ձեռք բերելով Մոսկվայից: Գրեթե 100 տարի անց, Սուրբ Զատկի օրը նրանք ստիպված էին այդ զանգերն առաջին անգամ հնչեցնել առանց ծիսական արարողություն իրականացնող հոգևորականի ներկայության: Այսուհանդերձ, hավատացյալները, եկեղեցու վեհությամբ ներշնչված, մոմեր վառեցին և աղոթք կարդացին՝ տեղի հայոց լեզվի ուսուցիչ Գևորգ Ֆիքրիի աջակցությամբ:
Չի երևում, որ Հայոց պատրիարքարանը գոնե մտահոգված է Սուրբ Զատկի տոնակատարության առթիվ Տիգրանակերտի եկեղեցի հոգևորական չուղարկելու իր աններելի բացթողման համար, անգամ թուրքական մի շարք թերթերի, այդ թվում՝ «Հյուրիեթի» և «Ռադիկալի» էջերում նրա անընդունելի վարքագծի վերաբերյալ ամոթալի մանրամասներ լայնորեն լուսաբանելուց հետո:
Պատրիարք Մեսրոպ Մութաֆյանի բացակայության ընթացքում, ով անբուժելի հիվանդության պատճառով մի քանի տարի գտնվում է հիվանդանոցում, Պատրիարքարանի գործերը վարում է պատրիարքի փոխանորդ Արամ Աթեշյանը: Նա պետք է հոգևորական նշանակեր Տիգրանակերտում ոչ միայն Սուրբ Զատկի օրը, այլ ամբողջ տարին ծառայելու համար: Նա պետք է նաև ամեն տեսակ աջակցություն ցուցաբերի իսլամացած և թրքացած բազմաթիվ հայերի, որոնք վերջերս վերանորոգված եկեղեցի են գալիս մկրտվելու խնդրանքով:
Էլ ավելի մտահոգիչ է, որ Արամ Սրբազանը մի քանի անգամ քննադատական ակնարկներ է արել սփյուռքահայերի հասցեին, ովքեր Թուրքիայի կառավարությունից պահանջում են Պոլսո Հայոց պատրիարքարանին վերադարձնել բռնագրավված ավելի քան 2500 հայկական եկեղեցիները: Նա բազմիցս պնդել է, որ Պատրիարքարանը ոչ միջոցներ, և ոչ էլ հոգևորականներ ունի այդ եկեղեցիները վերանորոգելու և գործարկելու համար: Սրբազան Աթեշյանը չի հասկանում, որ առաջին հերթին պետք է ապահովել եկեղեցական կառույցների վերադարձը և հետո միայն մտածել դրանց վերանորոգման մասին: Անկախ այն բանից, Պոլսո պատրիարքարանն ունի այդ միջոցները, թե ոչ, հայ ժողովուրդն իրավունք ունի վերադարձնելու իր եկեղեցիները: Բացի այդ, բռնագրավված հայկական շատ եկեղեցիներին են պատկանում հարակից տարածքներն ու շինությունները, որոնք կարող են անհրաժեշտ եկամուտ ապահովել այդ ծխերը վերանորոգելու և գործարկելու համար:
Հաշվի առնելով, որ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանն ամենևին էլ ոգևորված չէ հայկական եկեղեցիները Պատրիարքարանին վերադարձնելով, զարմանալի չէ, թեև ծագումով լինելով Տիգրանակերտից, նա ոչ մի ջանք չգործադրեց Սուրբ Կիրակոս եկեղեցին Սուրբ Զատկի առթիվ հոգևորականով ապահովելու համար: Հետաքրքիր է, արդյոք նա թուրքական ճնշման է ենթարկվում՝ խոչընդոտելու համար ազգային և կրոնական զարթոնքի նորածին շարժումը Տիգրանակերտի հայերի շրջանակներում: Հակառակ դեպքում, նախապես միջոցառումներ ձեռնարկելով շատ հեշտ կլիներ հոգևորական ուղարկել Ստամբուլից, Հայաստանից, Լիբանանից, Երուսաղեմից, Եվրոպայից կամ նույնիսկ Միացյալ Նահանգներից:
Շատ ցավալի է, որ իսլամացած և թրքացած հայերը պետք է հակադրվեն Հայոց պատրիարքարանին՝ միաժամանակ պայքարելով Թուրքիայի կառավարության դեմ իրենց էթնիկ և կրոնական արմատներին վերադառնալու և իրենց ոտնահարված իրավունքներն ու բռնազավթված ունեցվածքը վերադարձնելու համար:

The Armenian Patriarchate of Istanbul upset many Armenians in Turkey and around the world when it failed to send a clergyman to the recently renovated Saint Guiragos Church in Dikranagerd (Diyarbakir) to celebrate Divine Liturgy on Easter Sunday.
St. Guiragos is not just any Armenian church. With seven altars and a capacity for 3,000 worshipers, it is one of the largest Christian churches in the Middle East. The church’s belfry was destroyed on May 28, 1915, by Turkish artillery because it was much taller than the minarets of nearby mosques. Turkish soldiers forced the city’s Deputy Prelate, Mgrditch Vartabed Chlghadian, to watch the destruction of the belfry as he was dragged to his eventual martyrdom!
Amazingly, St. Guiragos remained a functioning church until the 1980’s with a local priest performing regular church services year round. As the few remaining descendants of Armenian Genocide survivors left the city, the church fell into disrepair and was abandoned.
In recent years, Dikranagerd Armenians who had resettled in Istanbul established the St. Guiragos Foundation which renovated the church at a cost of $3.2 million. Two thirds of the funds were donated by Armenians of Istanbul, Europe, and North America. The remaining one-third was provided by Diyarbekir’s Kurdish city government which has been highly supportive of many local Armenian initiatives.
To their great chagrin, St. Guiragos parishioners were deprived of liturgical services on Easter Sunday as the Armenian Patriarchate informed them that it could not spare a clergyman to perform Mass in their church. They were told that none of the Patriarchate’s 23 clergymen were available, as they had to officiate in Istanbul’s more than two dozen functioning churches, but were promised that a priest would arrive in Dikranagerd the Sunday after Easter.
St. Guiragos parishioners were terribly disappointed, since they had just installed new church bells procured from Moscow at great expense and effort. They had to ring the bells on Easter Sunday for the first time in almost 100 years, without a cleric’s presence to hold services! The worshipers, inspired by the majesty of the church, lit candles and recited prayers, assisted by local Armenian language teacher Kevork Fikri.
The Armenian Patriarchate does not seem to be the least bothered by its inexcusable failure to provide a clergyman to the Dikranagerd church on the joyous occasion of Easter Sunday, even though the embarrassing details of its unacceptable behavior were widely publicized in the pages of several Turkish newspapers, including Hurriyet and Radikal.
In the absence of Patriarch Mesrob Moutafian, who has been hospitalized for years with a terminal illness, the Deputy Patriarch Aram Ateshian has been running the Patriarchate’s affairs. He should have assigned a clergyman to serve in Dikranagerd not only on Easter Sunday but throughout the year. He should have also provided all possible assistance to the many Islamized and Turkified Armenians who have come forward asking to be baptized in the newly renovated church.
Even more disturbing is the fact that Aram Srpazan on several occasions has made critical remarks about Diaspora Armenians asking the Turkish government to return to the Armenian Patriarchate over 2,500 confiscated churches. He has repeatedly asserted that the Patriarchate has neither the funds nor the clergy to renovate and operate these churches. Srpazan Ateshian fails to understand that the first step is to secure the return of the church structures before worrying about renovating them. Whether the Patriarchate has the necessary funds or not, Armenians have the right to demand the return of these churches. Moreover, many of the confiscated Armenian churches owned adjacent lands and buildings that could provide the necessary income to renovate and operate these parishes.
Given Archbishop Ateshian’s lack of enthusiasm about the return of Armenian churches to the Patriarchate, it is not surprising that, even though he is a native of Dikranagerd, he has not made a sincere effort to provide a clergyman to St. Guiragos Church on Easter Sunday. One wonders if he is buckling under Turkish pressure to discourage the budding national and religious revival movement among Dikranagerd Armenians. Otherwise, making advance arrangements to send a clergyman from Istanbul, Armenia, Lebanon, Jerusalem, Europe or even the United States, would have been an easy task.
It is unfortunate that Islamized and Turkified Armenians have to confront the Patriarchate while battling the Turkish government in their quest to return to their ethnic and religious roots, and regain their usurped rights and properties.