350 միլիոն դրամ, 3.5 միլիոն դոլար և 1.4 միլիոն եվրո. Սամվել Ալեքսանյանի քրոջ որդու կարողության մի մասն է
«Լուս Աստղ շուգր» (Ախուրյանի շաքարի գործարան) ընկերության փոխտնօրենը` Արթուր Պետրոսյանը, Երեւանի ավագանու ընտրություններում զբաղեցնում է ՀՀԿ-ի ցուցակի 44-րդ համարը:
Արթուր Պետրոսյանը թեեւ հանրապետական է, սակայն նրան «առաջ» է տարել մորեղբայրը` ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանը:
Որպես ավագանու թեկնածու՝ Արթուր Պետրոսյանը ներկայացրել է գույքի ու եկամուտների հայտարարագիր, որտեղ ներառված գույքն ու դրամական միջոցները, մեղմ ասած, առողջ տրամաբանության շրջանակից դուրս են:
Ըստ նույն հայտարարագրի՝ Արթուրը 2012թ. հունվարի 1-ից մինչեւ այս տարվա հունվարի 1-ն ունեցել է ընդամենը 1 միլիոն 100 հազար դրամի եկամուտ, որը «Լուս Աստղ շուգր» ՍՊԸ-ից ստացած աշխատավարձն է, սակայն կուտակել է մեծ կարողություն:
Պարզ հաշվարկով, պատգամավորի քրոջ որդին ամսական ստացել է մոտ 92 հազար դրամի եկամուտ, սակայն նրան է պատկանում 34 միավոր անշարժ գույք. շենք-շինություններ, հողամասեր, բնակարաններ, ավտոտնակներ ու ավտոկայանատեղիներ, կրպակներ, առեւտրի սրահ, շուկա, խանութներ եւ այլն:
Նշենք, որ 30-ամյա Արթուր Պետրոսյանի  հողամասերից 4-ը, ինչպես նաեւ 2 բնակարան եւ 2 ավտոկայանատեղին գտնվում են Հյուսիսային պողոտայում:
Համեմատության համար նշենք, որ Հյուսիսային պողոտայում գտնվող բնակարաններից մեկի մակերեսը 140 քմ է, իսկ այդ վայրում մեկ քառակուսի մետր անշարժ գույքի շուկայական գինը սկսվում է 600 հազար դրամից:
Ավագանու թեկնածուն ունի նաեւ «ԳԱԶ 33021-212» եւ «Ռենջ-Ռովեր Սպորտ V-8» մակնիշի 2 ավտոմեքենա:
Քիչ չեն նաեւ նրա դրամական միջոցները: Ապրիլի 3-ի դրությամբ Արթուր Պետրոսյանի հաշվին եղել է 350 միլիոն դրամ, 3 միլիոն 500 հազար դոլար եւ 1 միլիոն 400 հազար եվրո:
Չի բացառվում, որ Արթուր Պետրոսյանի անշարժ գույքի եւ ֆինանսական միջոցների զգալի մասի իրական սեփականատերը լինի ԱԺ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանը: Որպեսզի պատգամավորը մնա ստվերում, դրանք գրանցել է իր բարեկամների, այդ թվում` Արթուր Պետրոսյանի անունով:
Հակառակ տրամաբանությունը չկա, թե ինչպես կարելի է տարեկան 1 միլիոն 100 հազար դրամով այդքան կարողության տեր դառնալ:

350 млн драмов, 3,5 млн долларов и 1,4 млн евро: такова лишь часть состояния племянника Самвела Алексаняна
В списке кандидатов в совет старейшин Еревана от Республиканской партии Армении заместитель директора компании «Лус Астх шугр» (Ахурянский сахарный завод) Артур Петросян занимает 44-ю строчку.
И хотя Петросян является республиканцем, его продвигает родной дядя по линии матери – депутат парламентской фракции РПА Самвел Алексанян.
Как кандидат в совет старейшин столицы Артур Петросян представил декларацию об имуществве и доходах, однако указанные в ней имущество и денежные средства, мягко говоря, не укладываются в здравую логику.
Согласно этой декларации, с января 2012 г. по 1 января с.г. доход Артура Петросяна составила его зарплата в ООО «Лус Астх шугр» в размере всего 1 млн 100 тыс. драмов. Несмотря на это, молодому человеку удалось накопить огромное состояние.
Элементарный расчет показывает, что племянник депутата-республиканца получал в месяц около 92 тыс. драмов, между тем ему принадлежат 34 единицы недвижимости: здания и строения, земельные участки, квартиры, гаражи, автостоянки, ларьки, торговый павильон, рынок, магазины и т.д.
Отметим, что принадлежащие 30-летнему Артуру Погосяну 4 земельных участка, а также 2 квартиры и 2 автостоянки находятся на Северном проспекте в Ереване.
Для сравнения отметим, что площадь одной из квартир на Северном проспекте составляет 140 кв.м, а рыночная стоимость одного кв.м недвижимости в этом районе начинается от 600 тыс. драмов.
Кандидат в совет старейшин столицы имеет также два автомобиля –  «ГАЗ 33021-212» и «Рендж Ровер Спорт V-8».
Немало у него и денежных средств. По положению на 3 апреля на банковском счете Артура Петросяна было 350 млн драмов, 3 млн 500 тыс. долларов и 1 млн 400 тыс. евро.
Не исключено, что реальным собственником значительной части недвижимости и финансовых средств А.Петросяна является депутат НС Самвел Алексанян. Чтобы оставаться в тени, часть своего состояния он записал на родственников, в том числе на племянника.
В противном случае непонятно, как можно накопить такое состояние, получая в год 1 млн 100 тыс. драмов.