Ապրիլի 9-ը Մարտի 1-ի շանտաժն էր. քաղաքագետ
«Այն, ինչ մենք անվանում ենք «շարժում», հետընտրական բողոքարկում էր, ըստ էության»,- ասում է քաղաքագետ Մանվել Սարգսյանը: Նրա որակմամբ, Ապրիլի 9-ին ավարտվեց հետընտրական բողոքական շրջանը:
«1996 թվականից այդ պրոցեսը դիտվում է Հայասատանում և ներկայացվում որպես քաղաքականություն: Դա ընթացակարգ է՝ սկզբում դիմում ենք ՍԴ, հետո փորձում ենք բողոքարկել չընտրված նախագահի ինագուրացիան»,- խոսելով հետընտրական զարգացումներից՝ ասաց ասաց Մանվել Սարգսյանը: Նրա խոսքերով, այդ գործընթացն ավարտվել է, այլ հարց է, թե Րաֆֆի Հովհաննիսյանն իր պոտենցիալը հետագայում ինչպես կօգտագործի:
«Ապրիլի 9-ը Մարտի 1-ի շանտաժն էր,- խոսելով ՀՀ նախագահի երդմնակալության օրվա մասին՝ ասաց  քաղաքագետը,- հետընտրական ամբողջ գործընթացն ընթանում էր այդ լեյտմոտիվով՝ մարդկանց փորձում էին հիշեցնել 2008 թ.-ի մարտի 1-ը»:
Իսկ ահա ոստիկանապետի աշխատանքը, Մ. Սարգսյանի դիտարկմամբ, եղել է  այն, որ նա փորձում էր ամեն ինչ գլխատել:
«Հեռացնում էին, առևանգում էին մարդկանց, ովքեր կարգ էին պաշտպանում: Ես էլ այնտեղ էի և հետևում էի. հանկարծակի անհետանում էին այդ մարդիկ: Մտածում էին երևի, որ ակտիվ մարդիկ ամբոխ կդառնան, որին կքշեն հետո: Չեմ տեսել, որ աշխարհում ինչ-որ տեղ կազմակերպված ժողողուրդը ոստիկանության դեմ կանգնի և նրան քշեն հենց այնպես: Միայն ամբոխին կարող են քշել: Երևի դրա համար էլ փորձել էին ժողովրդին վերածել ամբոխի»,- կարծում է քաղաքագետը:
Մեր ժողովուրդը շանտաժի ճիրաններում է արդեն ոչ մեկ և ոչ էլ երկու տասնամյակ: Համոզված եմ, հայ ազգի դեմ գործում է դրսի չար ուժերի կողմից կառավարվող ցեղասպանության շատ հին ծրագիր:

9-е апреля было шантажом событиями 1-го марта – политолог
«То, что мы называем движением, по сути, было поствыборным обжалованием»,- считает политолог Манвел Саркисян. По его словам, 9-го апреля завершился поствыборный период обжалования.
«Этот процесс, который наблюдается в Армении с 1996 года,  представляется в качестве политики. Процедура состоит в следующем: сперва обращаемся в Конституционный суд, после чего пытаемся обжаловать инаугурацию неизбранного президента»,- отметил политолог, касаясь поствыборных событий. Этот процесс, по его словам, завершился, другое дело, как Раффи Ованнисян использует свой потенциал в дальнейшем.
«9-е апреля было шантажом событиями 1-го марта,- сказал Манвел Саркисян о дне инаугурации президента РА. – Весь поствыборный процесс осуществлялся с этим лейтмотивом – людям пытались напомнить события 1 марта 2008 года».
Что касается действий начальника Полиции, то он, по мнению М.Саркисяна, пытался все обезглавить.
«Людей, которые обеспечивали порядок, удаляли, похищали. Я там был и видел, что эти люди вдруг исчезали. Им, наверное, казалось, что наиболее активные граждане превратятся в толпу, которую разгонят. Я не видел, чтобы где-нибудь в мире народ, организованно стоящий против полиции, разгоняли бы просто так. Разгонять могут только толпу. Наверное, поэтому народ пытались превратить в толпу»,- отметил политолог.