Սամվել Մայրապետյանի «գերակա շահը». ևս մեկ հուշարձանի ապագան անորոշ է
Պուշկինի 2 հասցեում գտնվող այս շենքը, որը մեկն է Սախարովի հրապարակի մաս կազմող և այն ամբողջացնող շենքերից, տեղական հուշարձանի կարգավիճակ ունի: ՀՀ կառավարությունն այն օտարել է «Լոկալ Դիվելոփըրզ» ՍՊԸ-ին: Ընկերության հիմնադիրներն են Սամվել Մայրապետյանը և նրա կինը` պետական բժշկական համալսարանի նախկին ռեկտոր Գոհար Քյալյանը:
Ճարտարապետ Ն. Բունիաթյանի հեղինակած շենքը կառուցվել է 1930 թվականին: «Այն կոնստրուկտիվիզմի լավագույն նմուշներից է»,- հուշարձանի մասին ասում է ճարտարապետ Գուրգեն Մուշեղյանը:
Մինչև անցյալ տարվա սեպտեմբեր շենքում տեղակայված էր ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության Հայաստանի փրկարար ծառայության Երևանի N 8 հրշեջ-փրկարարական ջոկատը: Սեպտեմբերից հրշեջ ջոկատը տեղափոխվել է Մյասնիկյանի պողոտայում գտնվող նոր մասնաշենք:
Հուշարձան-շենքն այժմ ծառայում է որպես ավտոտնակ և ավտոկայանատեղի մոտակա գերատեսչությունների և բնակիչների մեքենաների համար, ընդ որում` վճարովի: Իսկ այդ գործընթացին «հետևում» է թաղի տղաներից մեկը` Դավիթը: Վերջինս ժխտում է, որ մեքենաները ամսական վարձ են տալիս, այլ պնդում է, որ իր ընկերների ու ծանոթների մեքենաներն են, իսկ իրեն հրշեջի պետն է խնդրել հետևել տարածքին, որպեսզի այն չվնասեն: Թե ով է պետը, անունն ինչ է` Դավիթը չգիտի: Համենայնդեպս, այդպես ինքն է ներկայացնում. «Պաժառ կգցեն, բոմժեր կմտնեն», իսկ ինքը փակել է ու պահակություն է անում, որ «բան-ման» չանեն:
Կայանած մեքենաների մասին շենքի սեփականատեր Սամվել Մայրապետյանը ոչինչ ասել չկարողացավ` պատճառաբանելով, թե ինքը տեղյակ չէ այդ ամենից. «Ես ոչ մեկին էլ ոչ մի ձևի չեմ տվել,- նշեց Սամվել Մայրապետյանը,- իմ կողմից տարածքը դեռ չի վերահսկվում: Հինը դեռ ինձ չեն հանձնել, բայց դա շուտ կլինի` մի ամսվա մեջ կլինի»:
Կառավարության «առևտրային» գործարքը Մայրապետյանի հետ
Նշված շենքը ՀՀ կառավարությունը 2009-ի մայիսի 7-ի որոշմամբ օտարել է Սամվել Մայրապետյանի ընկերությանը հետևյալ հիմնավորմամբ. ««Լոկալ Դիվելոփըրզ» ՍՊԸ-ն իր միջոցների հաշվին, որպես ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության Հայաստանի փրկարար ծառայության օգտին գործող երրորդ անձ, կֆինանսավորի պետության կարիքների համար ձեռք բերվող` Երևան քաղաքի Մյասնիկյան պողոտայի N 1 հասցեում ՀՀ ԱԻՆ Հայաստանի փրկարար ծառայության Երևանի N 8 հրշեջ-փրկարարական ջոկատի համար նոր տիպային շենքի կառուցման կապալի, նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի կազմման և շինարարության տեխնիկական հսկողության աշխատանքներն ու ծառայությունները»։
Ըստ կառավարության որոշման` շենքը կառուցվելուց և սահմանված կարգով շահագործման հանձնվելուց հետո Պուշկինի N 2 հասցեում գտնվող անշարժ գույքը Մյասնիկյանի շենքի կառուցման ծախսերի գնին հավասար գնով օտարվում է «Լոկալ Դիվելոփըրզ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությանը` որպես հատուցում Մյասնիկյանի շենքի կառուցման կապալի, նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի կազմման և շինարարության տեխնիկական հսկողության աշխատանքների ու ծառայությունների ֆինանսավորման դիմաց։
ՀՀ քաղաքապետարանին ուղղված «Հետքի» հարցմանը Երևանի գլխավոր ճարտարապետի աշխատակազմից տեղեկացրել են, որ «տեղական հուշարձանի կարգավիճակ ունեցող Կամավոր հրշեջ ընկերության շենքին վերաբերյալ Երևանի քաղաքապետարանը որևէ քաղաքաշինական փաստաթուղթ` քանդման թույլտվություն, ՃՀՃ, նախագիծ, շինթույլտվություն չի տրամադրել»:
Սամվել Մայրապետյանը «Հետքի» հետ զրույցում խոստովանում է, որ դեռ չի որոշել, թե ինչպես պետք է տնօրինի հուշարձան շենքը, քանզի չի ավարտվել հարակից տարածքում ապրող բնակիչների գույքի oտարման գործընթացը:
Պարզվում է` ոչ միայն այդ շենքն է օտարվել Սամվել Մայրապետյանին, այլեւ հարակից շենքերն ու տարածքները, որոնց նկատմամբ դեռևս 2008-ին կառավարությունը գերակա շահ է ճանաչել, և որտեղ հուշարձան համարվող ևս մեկ շենք կա:

«Приоритетный интерес» Самвела Майрапетяна: судьба еще одного здания-памятника станет неизвестной
Здание, расположенное по адресу улица Пушкина, 2, которое составляет часть архитектурного ансамбля площади Сахарова, имеет статус памятника местного значения. Правительство отчуждило его ООО «Локал Дивелоперз», учредителями которого являются Самвел Майрапетян и его жена – бывший ректор Государственного медицинского университета Гоар Кялян.
Здание, спроектированное архитектором Н.Буниатяном, было построено в1930 году. «Это один из лучших образцов конструктивизма»,- утверждает архитектор Гурген Мушегян.
До сентября прошлого года в здании располагался 8-ой пожарно-спасательный отряд Еревана. С сентября отряд переехал в новое здание на проспекте Мясникяна.
В настоящее время здание пожарной службы используется в качестве платной стоянки для автомобилей близлежащих учреждений и жителей соседних домов. Этот «бизнес» принадлежит одному из местных авторитетов по имени Давид. Последний отрицает, что получает ежемесячную плату за парковку машин, утверждая, что это машины его друзей и знакомых. Давид также сказал, что присматривать за территорией его попросил начальник пожарной службы. Имя начальника он не знал.
Об автомобильной стоянке владелец здания Самвел Майрапетян ничего сказать не смог, отметив, что не в курсе этого.
Указанное здание по решению правительства РА от 7 мая 2009 г. было отчуждено компании Самвела Майрапетяна со следующим обоснованием: ООО «Локал Дивелоперз» как третье лицо, действующее в пользу Спасательной службы Армении МЧС РА, за счет своих средств профинансирует все работы по строительству нового типового здания для 8-го пожарно-спасательного отряда г.Еревана на проспекте Мясникяна. По решению правительства после строительства здания и сдачи его в эксплуатацию в установленном порядке недвижимость, находящаяся по адресу Пушкина, 2, отчуждается компании ООО «Локал Дивелоперз» по цене, равной стоимости расходов на строительство здания на проспекте Мясникяна, в качестве компенсации за финансирование строительных работ.
В ответ на адресованный в мэрию Еревана запрос «Hetq» в офисе главного архитектора столицы сообщили, что мэрия не выдавала какого-либо градостроительного документа на снос или строительство, связанные со зданием Пожарной службы.
В беседе с «Hetq» Самвел Майрапетян сказал, что пока не решил, как поступит со зданием-памятником, поскольку еще не завершил процесс отчуждения недвижимости жильцов соседних домов.
Оказывается, Майрапетяну было отчуждено не только это здание, но и соседние с ним дома и участки, которые правительство еще в 2008 г. признало территорией приоритетного интереса. Отметим, что на данной территории находится еще одно считающееся памятником здание.