Լսել, նշանակում է տեսնել. նոր աուդիոգիրք «Խոսող գրքերից»
«Բոլոր գրքերը չէ, որ տպագրվում են տեսողական խնդիրների համար նախատեսված բրալյան այբուբենով: Աուդիոգիրքը ընդամենը ձևերից մեկն է: Հակում չունենք ասելու, որ այն կատարյալ է: Ես ընդհանրապես ոչինչ չգիտեմ, պարզապես անում եմ»,- ասում է ՀՀ վաստակավոր արտիստ Դավիթ Հակոբյանը, ով «Խոսող գրքեր» նախագծի 6-րդ ձայնասկավառակի համար ընթերցել է հայ և արտասահմանյան գրական ստեղծագործություններ:
«Խոսող գրքերի» համար ընթերցել են նաև դերասաններ Ժիրայր Դադասյանը, Արման Նավասարդյանը:
Հրանտ Մաթևոսյանի «Ծառերը», Գաբրիել Գարսիա Մարկեսի «Երկնագույն շան աչքերը», «Ամենագեղեցիկ ջրահեղձը աշխարհում», Օ' Հենրիի «Վերջին տերևը», Վահան Վարդանյանի ստեղծագործությունները MP3 ձևաչափով արդեն հասանելի են տեսողական խնդիրներ ունեցողների և այլոց համար, ովքեր գիրք լսելը երբեմն նախընտրում են կարդալուց:
Դավիթ Հակոբյանն ասուլիսի ժամանակ նշեց նաև, որ հոգեբանները երբեմն վիճում են այն հարցի շուրջ, թե ինչպես է պետք երեխաներին հեքիաթը մատուցել: Որոշ տեսաբաններ համոզված են, որ մանկահասակ երեխաներին մուլտֆիլմեր ցուցադրել չի կարելի. նրանց համար պետք է հեքիաթ կարդալ, որքան հնարավոր է չեզոք, առանց սեփական մեկնաբանության, որպեսզի երեխայի մեջ ստեղծվի երևակայական դաշտ:
Կոմիտաս, Հայրիկ Մուրադյան... Երաժշտական ձևավորման հեղինակն է Վահան Նահապետյանը, ով, ունենալով տեսողական խնդիրներ, նուրբ աշխատանք է կատարել` գրական ստեղծագործությունները համեմելով նաև ձայնային էֆեկտներով:
Նախագծի հեղինակ Գայանե Կլեկչյանն ընդգծեց այն հանգամանքը, որ «Խոսող գրքերը» դրամաշնորհային կամ կոմերցիոն նախագիծ չէ: Ձայնասկավառակների թողարկման գործընթացին ներգրավված բոլոր մասնակիցներն իրենց գործը կատարել են անշահախնդիր, անվարձահատույց:

Слушать – значит видеть: новая аудиокнига из серии «Говорящие книги»
«Для незрячих не все книги издаются с использованием алфавита Брайля. Аудиокнига – лишь одна из форм. Не хочу утверждать, что это самый совершенный способ. Я просто занимаюсь этим делом»,- говорит заслуженный артист РА Давид Акопян, который для 6-го диска проекта «Говорящие книги» начитал литературные произведения армянских и зарубежных авторов. В проекте приняли также участие актеры Жирайр Дадасян и Арман Навасардян.
Для людей, имеющих проблемы со зрением, а также для тех, кто книги предпочитает слушать, а не читать, в формате МР3 уже будут доступны «Деревья» Гранта Матевосяна, «Глаза голубой собаки» Габриеля Гарсии Маркеса, «Последний лист» О’Генри, произведения Ваана Варданяна.
На пресс-конференции Давид Акопян отметил, что психологи иногда спорят о том, как надо преподносить детям сказку. Некоторые теоретики убеждены, что детям нельзя показывать мультфильмы, им надо читать сказку, причем без собственных комментариев, чтобы у ребенка развилось воображение.
Комитас, Айрик Мурадян… Автор музыкального оформления Ваан Наапетян, который, имея прблемы со зрением, провел очень тонкую работу, сопроводив литературные произведения звуковыми эффектами.
Автор проект Гаяне Клекчян подчеркнула, что “Говорящие книги” – не грантовый и не коммерческий проект. Все участвовавшие в выпуске дисков лица выполнили свою работу бескорыстно.