Մկրտիչ Մինասյանը շատ վտանգավոր է համարում, որ ձեռք բարձրացվեց «Լեռնցիների պարի» վրա
«Չեմ թաքցնում՝ նկատելի է ինչ-որ առաջխաղացում պարոն Մարգարյանի (Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյան - խմբ.) կողմից այս վերջին տարիներին: Բայց նաև կան այնպիսի բաներ, որոնք նույնպես պետք է ասվեն: Եթե Փակ շուկայի վիճակն այսպես պիտի շարունակվի, ես չգիտեմ, թե էլ ինչ հավատով պետք է նայեմ ապագային»,- ասուլիսի ժամանակ ասաց Ճարտարապետների միության նախագահ Մկրտիչ Մինասյանը:
Նրա կարծիքով՝ կարելի է բակերը կանաչապատել. բակերը միշտ էլ պետք է կանաչապատել: Դրանք հերոսություններ չեն, որ արվում են: Բակերը քաղաքացիների համար անհրաժեշտ պայմաններ ստեղծելու համար են: Դրանք բնակիչների կողմից օգտագործվելու համար են, ոչ թե մեծ կառույցներով խտացվելու:
Խոսելով «Դվին» հյուրանոցի մասին՝ Մինասյանն իրավիճակը որակեց ողբերգական, իսկ հյուրանոցի առջևում տեղադրված «Լեռնցիների պար» արձանախմբի տեղափոխելը՝ բարբարոսություն:
«Կարելի էր համակերպվել այն մտքի հետ, որ նոր սոցիալական հասարակարգում, անձերի պաշտամունքի գործոնը հաշվի առնելով, որոշ արձաններ քանդվեցին, բայց այս մեկը, որը բոլորի կողմից սիրված արձան էր, մարմնավորում էր հայ ժողովրդի միասնականությունը, որն արտահայտվում էր պարի միջոցով: Շատ վտանգավոր է, երբ մենք դրա վրա ենք ձեռք բարձրացնում: Ինչպե՞ս կարելի էր այդ կերպ այլանդակել, թալանել, ջարդել և փշրել: Եվ խնդիրն այն է, որ որևիցե մեկը չի պատժվել»,- նշեց ճարտարապետների միության նախագահը:

Ванадализм в отношении скульптурной группы «Танец горцев» Мкртич Минасян считает опасным явлением
«Не скрою, за последние годы в деятельности господина Маркаряна (мэр Еревана Тарон Маркарян. – Ред.) заметен некоторый прогресс. Однако есть вещи, о которых необходимо говорить. Если ситуация вокруг Крытого рынка сохранится, то я не знаю, можно ли будет с верой смотреть в будущее»,- сказал на сегодняшней пресс-конференции председатель Союза архитекторов Мкртич Минасян.
Кроме того, по его мнению, следует также озеленять дворы, создавать там необходимые условия для граждан, так как эти территории предназначены для того, чтобы ими пользовались жильцы, а не для осуществления новых застроек.
Касаясь ситуации с гостиницей «Двин», председатель Союза архитекторов назвал ее ужасной, а перенос на другое место установленной перед гостиницей скульптурной группы «Танец горцев» - варварством.
«Можно смириться с мыслью о том, что при новом общественном строе, учитывая фактор культа личности, некоторые памятники были демонтированы, но этот любимый всеми памятник олицетворял в танце единство армянского народа. И то, что на него подняли руку, очень опасно. Как можно было так обезобразить, разграбить, разбить этот памятник. При этом никто не понес наказания»,- отметил Мкртич Минасян.