«Ես 10 մլն դրամ չունեի, որ տայի քննիչին». ամերիկահայ գործարարը մահացել է բանտում
Ամերիկահայ գործարարը կալանքի տակ էր 2012թ. հոկտեմբերի 27-ից: Նա մեղադրվում էր առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր վճարելուց խուսափելու և անօրինական զենք պահելու մեջ: Ժորժ Բաղումյանը 65 տարեկան էր:
Բաղումյանների գերդաստանը սերում է Իրանից, որտեղից նրանք արտագաղթել են Միացյալ Նահանգներ: Հայրը` Լևոն Բաղումյանը 1990-ին հաստատվել է Հայաստանում: Ներդրում է ունեցել Արցախյան ազատամարտում`  նյութական օգնություն ցուցաբերելով բանակին: Հիմնել է էլեկտրական մարտկոցների արտադրություն և մատակարարել դրանք բանակին: 1997-ին` հոր մահից հետո, նրա գործը ստանձնել է Ժորժ Բաղումյանը:
Ժորժ Բաղումյանի եղբայրը` Սերժո Բաղումյանը «Հետքին» պատմեց, որ եղբայրը լուրջ առողջական խնդիրներ ուներ: 2004-ին սրտամկանի կաթված էր ստացել, հիպերտոնիկ էր և տառապում էր շաքարային դիաբեդով:
Ժորժ Բաղումյանի մահվան փորձաքննության եզրակացությունը դեռևս չկա: Գործարարի փաստաբան Մուշեղ Շուշանյանը համարում է, որ Ժորժ Բաղումյանը հայաստանյան իրավական և դատական համակարգի հերթական զոհն է:
Փետրվարի սկզբից, երբ Ժ. Բաղումյանն արդեն 4 ամիս կալանքի տակ էր, փաստաբան Մուշեղ Շուշանյանը ստանձնել է նրա պաշտպանությունը: Այդ ընթացքում դատարանն արդեն երրորդ անգամ քննել էր Ժ. Բաղումյանի կալանքը երկարացնելու վերաբերյալ քննիչի միջնորդությունը: Փետրվարի 22-ի նիստին փաստաբանը դատարանի ուշադրությունն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ Ժ. Բաղումյանին տևական կալանքի տակ պահելու անհրաժեշտություն չկա, քանի որ չկա օրենքով և միջազգային պայմանագրերով նախատեսված ոչ մի իրավական հիմք: Ավելին` նրա առողջական խնդիրները թույլ չէին տալիս, որ Ժ. Բաղումյանն այդքան երկար ժամանակ գտնվեր քրեակատարողական հիմնարկում:
«Հանրահայտ փաստ է, որ ՀՀ-ն ի վիճակի չէ ապահովել քրեակատարողական հիմնարկներում պահվող կալանավորների և դատապարտյալների համար պատշաճ բուժօգնության ցուցաբերում»,- այսօր կայացած ասուլիսին հայտարարեց փաստաբանը:
Դատարանն, այնուամենայնիվ, թե' փետրվարին, թե' ապրիլին որոշել է երկարացնել նրա կալանքի ժամկետը: «Ես հայտարարեցի, որ եթե դատարանը բավարարի քննիչի միջնորդությունը, ըստ էության կայացնում է մահվան դատավճիռ, որովհետև Ժորժ Բաղումյանի առողջական վիճակը գնալով վատթարանում էր, և նա պարզապես ի վիճակի չի լինի երկար ժամանակ գտնվել քրեակատարողական հիմնարկում առանց պրոֆեսիոնալ, պատշաճ բժշկական օգնություն ստանալու,- ասում է Մ. Շուշանյանը: -ՔԿՀ-ն պարտավոր էր նրան տեղափոխել դատապարտյալների կենտրոնական հիվանդանոց, ինչը չեն արել, դրա համար պետք է պատասխան տան»: Փաստաբանը մեկ փաստարկ է վկայակոչում, որով ամեն ինչ ասված է.  «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում գտնվող շուրջ 1200 դատապարտյալներին և կալանավորներին ընդամենը 1 բուժակ է սպասարկում:
Հելսինկյան ասոցիացիայի նախագահ Միքայել Դանիելյանը նշում է, որ Ժ. Բաղումյանի մահը վկայում է այն մասին, որ ՀՀ արդարադատության նախարարության համակարգում բարեփոխումների մասին խոսքերը զրոյական արժեք ունեն, և իրականում ոչ մի բարեփոխում այս երկրում չի կատարվում:
Կալանքը`  պատի՞ժ
Սերժո Բաղումյանը և փաստաբան Մ. Շուշանյանը
Զենքը, որը հայտնաբերվել է Ժ. Բաղումյանի տանը, ձեռք է բերել հայրը` Լևոն Բաղումյանը: Դրդապատճառը եղել է այն, որ նրանց Էջմիածնում գտնվող սեփական տարածքի վրա ավազակային հարձակում է եղել, պահակներին կապել և թալանել են ողջ գույքը: Այդ զենքը տրվել է պահակներին, որպեսզի տարածքի հսկողություն իրականացնեն:
Ժորժ Բաղումյանի փաստաբան Մուշեղ Շուշանյանը նշում է, որ զենքը իսկապես օրինական չի եղել, բայց ապացուցվել է, որ որևէ հանցանք դրանով չի կատարվել, և ՊՆ-ից գողացված զենք չէ:
Իբրև չվճարված 16 մլն դրամ հարկն առաջացել է 2009-ին` Ժորժ Բաղումյանին պատկանող «Գոլդ Էներջի» ՍՊԸ-ի գործունեությունից: Գումարվել են նաև տուգանքները` ընդհանուր առմամբ շուրջ 41 մլն դրամ:
Փաստաբանը միջնորդել է տրամադրել «Գոլդ էներջիի» հարկային գործը, հարկերի անձնական հաշվի քարտերը, ստուգման ակտի և կից փաստաթղթերի պատճեններ և այլ փաստաթղթեր, որպեսզի պատշաճ իրականացնի իր վստահորդի պաշտպանությունը և մասնագետների ներգրավմամբ հաշվարկվի նրան վերագրվող հարկային պարտավորությունները. եթե պարզվի, որ իսկապես կան չվճարված հարկեր, դրանք Ժ. Բաղումյանը պարտավորվում է վճարել: Սակայն իրավապահները չեն տրամադրել փաստաբանի պահանջած փաստաթղթերը և շարունակել են երկարացնել կալանքը:
Մ.Շուշանյանը նշում է, որ մեղադրանքից պաշտպանվելու հնարավորությունից իր վստահորդը զրկված է եղել, և Ժորժ Բաղումյանի նկատմամբ կալանքը կիրառվել է որպես պատիժ` որևէ իրավաչափ նպատակ չհետապնդելով: Կալանքի անհրաժեշտությունը քննիչը պայմանավորել է Ժ. Բաղումյանի չվճարված հարկերով` նշելով, որ եթե վերջինս վճարի հարկերը, կազատվի կալանքից:
«Փոխանակ վճարվի իրան, որովհետև ինքը պահանջում էր մեծ փողեր ինձանից»,- փաստաբանին լրացնում է Ժորժ Բաղումյանի եղբայրը` Սերժո Բաղումյանը, ով ԱՄՆ-ից ժամանել է Հայաստան եղբոր հարցերով զբաղվելու համար: Սերժո Բաղումյանն ասում է, որ ԿԱ ՊԵԿ քննչական վարչության քննիչ Էդգար Անտոնյանը 10 մլն դրամ կաշառք է պահանջել իրենից. «Ես 10 մլն դրամ չունեի, որ տայի իրան»: Նա համարում է, որ այդպիսով իր եղբորը «սպանել են»: «Ցավալի է, որ մեր երկրում մեկի կյանքը վտանգված է տենց փողերով, որ պահանջում են, որ վճարվի»,- ավելացնում է եղբայրը:
Փաստաբանն ասում է, որ Ժ. Բաղումյանը հաշվապահությամբ չի զբաղվել, այլ զբաղվել է մեկ այլ անձ` Աշտարակի հարկային տեսչության նախկին աշխատակից Վահան Ամիրյանը, ում ցուցմունքների հիման վրա է Բաղումյանին մեղադրանք առաջադրվել:
Նույն քրեական գործով կա նաև մեկ այլ մեղադրյալ` «Սաքրեն» ՍՊԸ-ի հիմնադիր և տնօրեն Կարեն Գրիգորյանը: Նրա դեմ մեղադրանք է առաջադրված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 5 հոդվածներով` մի շարք տնտեսական հանցանքների, այդ թվում` մաքսանենգության, հարկային պարտավորություններից խուսափել և այլի համար (Վերջինս նույնպես ցուցմունքներ է տվել Ժ. Բաղումյանի դեմ): Մինչդեռ Կ. Գրիգորյանի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել ոչ թե կալանքը, այլ բնակության վայրից չհեռանալու մասին ստորագրությունը, սակայն նա մեկնել է ՌԴ, այնտեղից ապրանքներ է ներկրել ՀՀ և այլ գործողություններ կատարել: Անգամ դրանից հետո նրա խափանման միջոցը չի փոխվել: «Կարող ենք հիմա պնդել, որ Ժ. Բաղումյանի նկատմամբ վերաբերմունքը խիստ հասցեավորված է եղել»,- հարցնում է փաստաբան Մ. Շուշանյանը:
Վերջինս նշում է, որ իրենք տեսնում են Ժ. Բաղումյանին ունեզրկելու և նրա ունեցվածքին տիրանալու միտում: Սակայն թե ով կամ ում կողմից է ղեկավարվում, դժվարանում է նշել. գուցե վերոնշյալ անձինք են ցանկացել տիրանալ սփյուռքահայի ունեցվածքին, գուցե կատարել են որոշ բարձրաստիճան անձանց պատվերը:
Մի քանի ամիս առաջ Ժորժ Բաղումյանը զանգահարել էր «Հետքի» խմբագրին, ներկայացրել է, իր բնորոշմամբ, իր «գլխին սարքած» գործի մասին մանրամասներ և նշել, որ կփոխանցի խմբագրություն որոշ կարևոր փաստաթղթեր: Դեռևս երկու տարի առաջ էլ Ժորժ Բաղումյանը «Հետքին» պատմել էր, որ ՀՀ ՊՆ-ի հետ աշխատել է բարձրաստիճան զինվորականի պատկանող մի պաշտոնյայի ընկերության միջոցով, այժմ խնդիրներ ունի այդ ընկերության հետ, և  մարտկոցների մատակարարումն այլևս ինքը չի իրականացնում, այդ «մենաշնորհն» այլ ընկերության է փոխանցվել:
Ժորժ Բաղումյանը աշխատել է «Առվա երկիր» ՍՊԸ-ի հետ, որի հիմնադիրներից մեկը ՀՀ ՊՆ ՔՀԾ 1-ին դասի պետական խորհրդական, Տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչություն պետ, գեներալ Վարդան Ավետիսյանն է:
«Առվա երկիրը» մարտոկցների գնման դիմաց, ըստ փաստաբան Շուշանյանի, պատկառելի գումար չէր վճարել, և Ժորժ Բաղումյանը դիմել էր դատարան: Առաջին ատյանի դատարանը մերժել է Ժ.Բաղումյանի հայցը` բավարարելով պատասխանողի հակընդդեմ հայցը: Վճիռը բողոքարկվել է վերաքննիչ դատարան, և դեռևս որոշում չի կայացվել:
Բաղումյանի ներկայացուցիչները անուններ են տալիս
Խախտվել է Ժորժ Բաղումյանի կյանքի իրավունքը, որի համար պատասխանատվություն է կրում պետությունը` ի դեմս պաշտոնատար անձանց: Այս հիմնավորմամբ Ժ. Բաղումյանի հարազատները և փաստաբանը պահանջելու են, որ գործ հարուցվի, քննություն իրականացվի և պատասխանատվության ենթարկվեն այն անձինք, ովքեր առանց հիմքերի նրան կալանքի տակ են պահել: Մասնավորապես` ԿԱ ՊԵԿ քննչական վարչության քննիչ Էդգար Անտոնյանը, գործի նկատմամբ հսկողություն իրականացնող գլխավոր դատախաղության Կոռուպցիոն և կազմակերպված հանցագործությունների գործերով վարչության պետի տեղակալ Բագրատ Պետրոսյանը, Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Էդիկ Ավետիսյանը, ով 3 անգամ երկարացրել է նրա կալանքի ժամկետը, Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Արարատ Պետրոսյանը, ով մերժել է բողոքը և գտել, որ նա պետք է պահվի կալանքի տակ: Ըստ պաշտպանի` պետք է քննության առարկա դառնա այն հանգամանքը, թե արդյոք ՔԿՀ-ում Ժ. Բաղումյանին պատշաճ բժշկական օգնություն ցուցաբերվել է, թե ոչ: Պետք է հրաժարական տա արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը:
Հ.Գ. լրացված
Մինչ հոդվածի հրապարակումը «Հետքը» փորձել էր կապվել քննիչ Է. Անտոնյանի հետ և պարզաբանումներ ստանալ նրա հասցեին հնչեցված մեղադրանքի շուրջ: Սակայն նրա աշխատանքային հեռախոսահամարը տևական ժամանակ չէր պատասխանում: Միայն աշխատանքային օրվա ավարտին կարողացանք զրուցել քննիչի հետ: Վերջինս իր հասցեին հնչեցրած մեղադրանքը հերյուրանք համարեց. «Դա հերյուրանք է, և նմանատիպ երևույթ ընդհանրապես չի եղել»: Ըստ քննիչի` Սերժո Բաղումյանն իր մոտ մեկ անգամ է եղել և խոստացել է օգնել եղբորը` կատարել հարկային պարտավորությունները: Դրանից հետո իր հետ կապ չի ունեցել: «Նրանից երբևիցե կաշառք չեմ պահանջել, ես դա ինձ երբևիցե թույլ չէի կարող տալ»,- եզրափակեց Է.Անտոնյանը:
Առաջին լուսանկարում՝ Ժորժ Բաղումյանը
Ցավակցում եմ Բաղումյան ընտանիքին: Ես տեղյակ չեմ Ժորժ Բաղումյանի գործի մանրամասնություններին, բայց սեփական մաշկիս վրա եմ զգացել և դեռևս կրում Հայաստանի իրավական համակարգում գործող կոռուպցիան:
This is a very sad story and one that reminds me of a similar experience I had in 2004. Fortunately for me I was able to cover myself and criminal charges were never filed, but could have been if my accountant knew the unspoken rules of the system and how to evade taxes. Word to the wise. If you are doing business in Armenia, fully understand what your accountant is doing, as in the end you will be the one to answer. If you want to read about my encounter with the authorities at the pension fund and how they attempted to unjustly charge me with a crime, you can do so at: http://aramanoogian.blogspot.com/2004/10/once-again-i-may-have-killed-someone.html
Dear Edik Baghoumian, no matter what ever good you do in Armenia they will treat you such because of the corrupt system & that is how the system works, so ARE TUN if you like.
Anjela
Ցավոք, մենք՝ հայաստանցիներս, միայն նման ցավալի դեպքերը արձանագրողներ ենք դարձել: Հավատացեք, օրական տասնյակ նման դեպքերի մասին կարող է լսենք: Հայաստանում չկա մի ոլորտ, որի մասին կարողանաս հանգիստ, առանց նյարդեր քայքայելու խոսել: Անարդարություն, խաբեությունն ու կոռուպցիան ամենուր է: Հոգնել ենք... Ցավակցում եմ Բաղումյաններին:
Chgetem Hayastancek ench tshnamutyun unen Parskahayre het? Parskahay mard vor ogtakare yghel Hay azgen kreve jamanak yev ognele banakaen, aysor mahanume Hayastane bantum, ardyog sae lavutyan pataskhan yev verjen ? hetoel mec mec reglamen anum ARE TUN, mard ykav tun bayc korcrec er glukhen er lavutyan demac.
Garen
Maybe Armenia should change to .
SVETLANA MARGARYAN
Քանի դեռ Արդարադատություն կոչվող համակարգի ամենագլխավոր դեմքերից մեկը՝ ՀՀ Գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը,նաև նրա բազմաթիվ ենթականեր,ովքեր դեռ սովետմիության ժամանակներից մաֆիոզական շղթայի օղակներ էին,ովքեր հովանավորում էին հայտնի մարդասպաններին,գողերին,հանցագործներին,դեռ աշխատում են նույն համակարգում ու անգամ ավելի բարձր պաշտոնների են տիրացել,Հայաստան կոչվող երկիրը երկիր չի դառնա:Հայաստանն այսօր այդ ՏԱԿԱՆՔԻ համար ծառայում է որպես մի մեծ և նմանը չունեցող ՊԱՏԺԱԽՈՒՑ,որտեղ ամենասարսափելի ձևերով հաշվեհարդար են տեսնում ցանկացած հայի հետ և բացահայտ ցինիկությամբ էլ կոծկում են կատարվածը: Դեռևս 92թվականին ՀՀ Գերագույն դատարանում հնչեցրած իմ վերջին խոսքում եմ ասել և նույնը,ու ավելի համոզված կրկնում եմ այսօր՝. Հայաստանի իրավապահ մարմինների բարձրաստիճան ցանկացած աշխատողի կարելի է դատել Քրեական օրենսգրքի ցանկացած հոդվածով...
Վերջին մոհիկան
Հայաստանում զոհերի և դահիճների տեղերը փոխված են։ Բանտերում լիքը անմեղ մարդիկ, իսկ ազատության մեջ լիքը հանցագործներ։ Դե Վահե Ավետյանի ու Հրաչ Մուրադյանի իսկական սպանողներին դատեք, այ ազգակործաններ
թքել եմ սրանց իրականացրած արդարադատության վրա, հանցագործները իշխանության բուրգում են
sovorakan erevujt, qani anisn en banterum, ovqer porzel en pajqarel, chhamaherpvelov kasharqi het, ete dranc erachy pox ches lcnum partadir ban e kalanqy, orenqy poxarinvel e arevtrov, datavornern el arevtrakannern en, hajastanum orenqi arevtury amena shahavet biznesn e, aid arevtri sepakantern hrajrn u axvann en
հայ մարդ
Սարսափելի է; Մարդու երակներում արյունը կարող է սառչել այս ամենից;Եվ, իհարկե, սա եզակի դեպք չէ; Էս արյունախումները այնպես են արել, որ արդեն հայրենասիրություն բառն էլ է արժեզրկվել;
Հրայր Թովմասյանին հրաժարականով ազատելը շատ մեղմ է։ Համակարգը վերջնական անդամալուծ դարձրեց։ Նախարարությունը դարձրել են չարչիների՝ մատնիք-մարջան-ապարանջան, մաստակ-ասեղ-մախաթ ծախողների։
Edward
ay hima im nerdrangs hayastanum vorpes gortsarar mart, hrajarvumem, amot dzez hazar amot
Edik Baghoumian, cavakcum em zez ev zer yntaniqin, mi xndranq zez, pajqareq minchev verj, mer amboxj azgy hajtnvel e patjaxucum, cankacac pahin um uzum en patjum en, ankax orenqic, glxavor dataxazutjunum miak patjoxy axvann e, mjusnery nra kataracunern en, pajqareq axvanneri dem
Tereza
iskapes xaytarakutyuna mer azgi hamar.hangucyali kalanqi jamket@ erkaracnelu himqrer@ bacakayum en.ayd mard@ recidivist cher kamel hasarakutyan hamar vtang cher nerkayacnum.mer qnnichnern u mexadrox dataxazner@ tox hl@ noric bacen irenc [email protected] mardes mekel tesar banaseri vorakavorum unen.amot dzez.dzezanic el matax serund@ piti orinak vercni ?
Հանցագործ-մաֆիա պետական մակարդակով: «Արի տու՞ ն». բայց քո տնից զզվելի գարշահոտություն է գալիս:
ԱՐՇԱԿ ԲԱՂՈՒՄՅԱՆ
CAVAKCHUM EM BAGHUMYANNERI @NTANIQIN
Ays mah@ ays gangrenayov hivand yerkri amotn e, nra xekavarneri amot@, yeritasard ardaradatutyan naxarari amot@, ete ayas petakan hancagorcutyunnel marsvi, jaxovurd, azgovi korac enq.
Վաղուց ժամանակը չէ՞ ,որ կրիմինալների ու քցողների քաղաք Երևանը դադարի 'մայրաքաղաք' լինելուց: Այս ԱՀԱՎՈՐ քաղաքը դարձել է իսկական պատուհաս:

"У меня не было 10 миллионов драмов, чтобы дать их следователю": армянский предприниматель из США умер в тюрьме
Решение о продлении ареста предпринимателю из США Жоржу Багумяну стало для него смертным приговором
25 апреля в уголовно-исполнительном учреждении "Нубарашен" умер предприниматель из диаспоры Жорж Багумян. Он был взят под стражу 27 октября 2012 г. Обвинялся в уклонении от уплаты налогов в особо крупном размере. Жоржу Багумяну было 65 лет.
Багумяны родом из Ирана, откуда эмигрировали в Соединенные Штаты. Отец Жоржа, Левон Багумян, в 1990-х годах обосновался в Армении. Он внес свой вклад в освобождение Арцаха, основал производство электроаккумуляторов, которые поставлял армии. В 1997 году, после смерти отца, его дело продолжил Жорж Багумян.
Его брат Сержо Багумян рассказал "Hetq", что у Жоржа были серьезные проблемы со здоровьем: в 2004 году он перенес инфаркт миокарда, был гипертоником, страдал сахарным диабетом.
Заключения о смерти Жоржа Багумяна пока нет, но адвокат Мушег Шушанян считает, что его подзащитный стал очередной жертвой правовой и судебной систем.
В начале февраля, когда Ж.Багумян уже 4 месяца находился под арестом, его адвокатом стал Мушег Шушанян. За это время суд трижды рассматривал ходатайство о продлении срока ареста Багумяна. На заседании 22 февраля адвокат обратил внимание суда на то, что содержать Багумяна длительное время в тюрьме нет необходимости, поскольку отсутствуют правовые основания,предусмотренные законом и международными договорами. Более того, состояние здоровья Жоржа Багумяна не позволяет, чтобы он так долго находился в уголовно-исполнительном учреждении.
Несмотря на это, и в феврале, и в апреле суд принял решение продлить срок ареста. "Я заявил, что если суд удовлетворит ходатайство следователя, то тем самым вынесет моему подзащитному смертный приговор, потому что состояние здоровья Багумяна ухудшается, он не может долгое время оставаться без надлежащей медицинской помощи. УИУ обязано было перевести его в больницу для осужденных, что не было сделано, и за это они должны ответить",- сказал М.Шушанян.
В свою очередь председатель Хельсинкской ассоциации Микаел Даниелян отметил, что смерть Жоржа Багумяна свидетельствует о том, что утверждения о реформах в системе Министерства юстиции гроша ломаного не стоят. На самом деле никакие реформы в этой стране не осуществляются.
Арест – наказание?
Оружие, которое было обнаружено в доме у Багумяна, приобрел его отец, Левон Багумян. Причиной явилось то, что на их участок в Эчмиадзине было совершено разбойное нападение – сторожей связали, а все имущество похитили. Оружие было выдано сторожам, чтобы они охраняли территорию.
По словам Шушаняна, оружие действительно было незаконным, но доказано, что никакого преступления из него не совершалось.
Якобы неуплаченная сумма налога в 16 млн драмов возникла в 2009 году в результате деятельности принадлежащего Багумяну ООО "Голд Энерджи". Вместе со штрафами набралось в целом около 41 млн драмов.
Адвокат ходатайствовал о предоставлении ему налогового дела "Голд Энерджи" и других документов с тем, чтобы надлежащим образом осуществлять защиту своего доверителя. Однако правоохранители не предоставили затребованные документов и продолжали продлевать срок ареста.
По утверждению Мушега Шушаняна, его доверитель был лишен возможности защищаться от обвинения, арест Багумяна был применен в качестве наказания и никаких других целей не преследовал. Необходимость взятия под стражу следователь обусловил невыплаченными Багумяном налогами, отметив, что если последний выплатит их, то будет освобожден.
Сержо Багумян, который приехал из США в Армению, чтобы заняться делами брата, говорит, что следователь Комитета госдоходов Эдгар Антонян потребовал у него взятку в 10 миллионов драмов. "У меня не было таких денег, чтобы дать ему",- сказал Сержо Багумян. Он считает, что тем самым его брата "убили". "Больно, что в нашей стране жизнь человека оказывается под угрозой из-за денег, которые требуют заплатить",- добавил С.Багумян.
По словам адвоката, бухгалтерией занимался не его подзащитный, а бывший сотрудник налоговой инспекции Аштарака Ваан Амирян, на основе показаний которого Багумяну и было выдвинуто обвинение.
Другим обвиняемым по этому делу является учредитель и директор ООО" Сакрен" Карен Григорян, который также дал показания против Жоржа Багумяна. Обвинение Григоряну выдвинуто по пяти статьям УК РА – ряд экономических преступлений, контрабанда, уклонение от налоговых обязательств и т.д. Между тем в качестве меры пресечения к Григоряну была применена подписка о невыезде. Однако он уехал в РФ, откуда доставлял в Армению товары, совершал другие действия. Но даже после этого меру пресечения ему не изменили. "Разве это не свидетельствует о том, что в отношении Жоржа Багумяна было проявлено крайне выборочное отношение?" – задался вопросом М.Шушанян.
Адвокат видит тенденцию к тому, чтобы лишить Багумяна имущества и завладеть им. Однако он затруднился сказать, кто стоит за всем этим. Возможно, присвоить имущество зарубежного армянина захотели вышеуказанные лица, возможно, они выполняли заказ каких-то высокопоставленных лиц.
Несколько месяцев назад Жорж Багумян позвонил редактору "Hetq", представил подробности "сфабрикованного", как он выразился, против него дела и сказал, что передаст редакции некоторые важные документы. Еще два года назад Багумян рассказал "Hetq", что работал с Министерством обороны через посредническую компанию, принадлежащую одному высокопоставленному военному. Сейчас у него возникли проблемы с этой компанией, и поставки аккумуляторов осуществляет уже не он, а эта компания, которой он передал "монополию".
Багумян работал с ООО "Арва еркир", одним из учредителей которого является начальник управления по информации и связям с общественностью МО РА, генерал Вардан Аветисян.
По словам адвоката, "Арва еркир" не заплатила за покупку аккумуляторов нужную сумму, и Жорж Багумян обратился в суд. В первой судебной инстанции его иск был отклонен, зато был удовлетворен встречный иск ответчика. Это решение обжаловано в Апелляционном суде, который пока не вынес вердикт.
Представители Багумяна называют имена
Право Жоржа Багумяна на жизнь было нарушено, и ответственность за это несет государство в лице должностных лиц. На этом основании родные Багумяна и его адвокат требуют возбуждения уголовного дела и привлечения к ответственности тех, кто без каких-либо оснований держал его под стражей. Это, в частности, следователь КГД Эдгар Антонян, осуществлявший прокурорский надзор за делом заместитель начальника управления по делам о коррупции и организованных преступлениях Баграт Петросян, судья суда общей юрисдикции административных округов Кентрон и Норк-Мараш Эдик Аветисян, трижды продлевавший срок ареста Жоржа Багумяна, судья Апелляционного уголовного суда Арарат Петросян, который отклонил жалобу, посчитав, что обвиняемый должен находиться под арестом. Адвокат считает необходимым тщательно изучить вопрос о том, была ли оказана Ж.Багумяну соответствующая медицинская помощь или нет. Он также отмечает, что министр юстиции Грайр Товмасян должен уйти в отставку.
До публикации этой статьи "Hetq" попытался связаться со следователем Э.Антоняном, чтобы получить его разъяснения по поводу выдвинутых ему обвинений. Однако служебные телефоны следователя не отвечали. Лишь к концу рабочего дня нам удалось побеседовать с ним. Антонян назвал эти обвинения клеветой. По словам следователя, Сержо Багумян один раз был у него и пообещал помочь брату выполнить налоговые обязательства. После этого он с ним не встречался. "Я никогда не требовал у него взятки. Я не мог себе позволить такого",- сказал в заключение Э.Антонян.