ՀԱԿ-ը պարզաբանում է իր ներկայացուցչի խոսքերը
Հետաքննող լրագրողների «Հետք» լրատվական կայքում այսօր տեղադրվել է 5/2 ընտրատեղամասի հանձնաժողովի նախագահ Հայ ազգային կոնգրեսի կուսակցության ներկայացուցիչ Անահիտ Ներսիսյանի հետ հարցազրույց, որում նա մասնավորապես նշում է, որ հաշմանդամություն ունեցող մարդիկ գերադասելի է չգան ընտրության, քան նրանց օգնելու պատրվակով խախտումներ արձանագրվեն:
Ցանկանում ենք նշել, որ խոսքը սահմանափակ կարողություններով քաղաքացիների համար այնպիսի մեխանիզմների և պայմանների (օրինակ` շրջիկ քվեատուփեր, թեքահարթակներ և այլն) ստեղծման մասին է, որոնք թույլ կտան խուսափել ու կանխել ընտրազեղծարարների կողմից նրանց անօգնական վիճակից օգտվելու լայն տարածում ստացած պրակտիկայից և հնարավորություն կտան տվյալ քաղաքացիներին իրացնելու իրենց ընտրական իրավունքը` առանց ենթարկվելու նվաստացման կամ խաբեության:

АНК комментирует слова своего представителя
Информационный сайт Hetq.am разместил сегодня информацию, в которой сообщалось о том, что председатель избирательной комиссии участка 5/2, представитель Армянского национального конгресса Анаит Нерсисян назвала неучастие в выборах людей, имеющих инвалидность, более предпочтительным, поскольку в противном случае под предлогом оказания им помощи допускаются избирательные нарушения.
"Мы хотим отметить, что речь идет о создании таких механизмов и условий для людей с ограниченными возможностями (например, наличие передвижных избирательных урн, пандусов и т.д.), которые позволят избежать получившей широкое распространение практики использования их беспомощного положения и дадут возможность таким гражданам реализовать свое избирательное право, не подвергаясь унижению или обману",- говорится в объяснении АНК.