Կարկուտը Արմավիրում վնասել է 39 համայնքի ցանքատարածություն և այգի
Երեկ տեղացած կարկտահարությունից Արմավիրի մարզում, նախնական տեղեկություններով, վնասվել է 39 համայնքի ցանքատարածություն, պտղատու այգիներ եւ պոլիէթիլենային տոպրակներով ծածկված ջերմոցային տնտեսություններ: Արմավիրի մարզպետարանից տեղեկացրին, որ համայնքների զգալի մասում վնասը հասնում է 100 տոկոսի:
Երեկ գյուղնախարար Սերգո Կարապետյանը եղել է մարզում, իսկ այս պահին գյուղնախարարի 4 տեղակալները մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանի գլխավորությամբ շրջում են կարկուտից տուժած համայնքներում:
Երեկ եւ այսօր առավել տուժած գյուղացիները փակել են մի շարք միջհամայնքային եւ հանրապետական նշանակության ճանապարհներ` պահանջելով կառավարությունից փոխհատուցել իրենց կրած վնասները:
Օրինակ` ալաշկերտցիները փակել են Արմավիր- Մարգարա հանրապետական նշանակության ճանապարհը, մրգաշատցիներն ու արշալույսցիները` Երեւան- Արմավիր մայրուղին եւ այլն:
Այս պահին մարզում ստեղծվել են հանձնաժողովներ` տեղում վնասի չափը պարզելու համար: Մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանը գյուղացիներից 2 օր ժամանակ է խնդրել` կարկուտի հասցրած վնասի չափը պարզելու եւ խնդիրը կառավարությանը ներկայացնելու համար:
Օրինակ` մարզի Շենավան համայնքում կարկուտը 100 տոկոսով վնասել է ցանքատարածությունները` լուրջ վնաս հասցնելով նաեւ այգիներին: Շենավանի համայնքապետ Արթուր Մկրտչյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ վնասը կարելի է դիտել նաեւ 200 տոկոս, քանի որ հույս չունեն, թե եկող տարի վնասված այգիները կվերականգնվեն:
«800 հա-ից ավել ցանքատարածություն ու այգի է վնասվել կարկուտից: Հանձնաժողովներ ենք կազմել, որ վաղը առավոտից աշխատենք: Մեր համայնքում մինչեւ 200 տոկոս վնաս է հասցրել կարկուտը: Գյուղացին այս ամենին հասել էր վարկերով ու հիմա անելանելի վիճակ է»,-ասաց Արթուր Մկրտչյանը:
Ըստ համայնքապետի` գյուղացիների 99 տոկոսը վարկերի տակ է եւ սպասում էին, որ տարիներով մշակած հողից պիտի այս տարի բերք ստանային եւ իրենց եկամուտով մարեին վարկերը: Համայնքապետը նշեց, որ 3 օրից կեռասը արդեն պիտի շուկա տանեյին, սակայն, ծառերի վրա գեթ մեկ հատիկ պտուղ չկա:
Ալաշկերտ համայնքում եւս կարկուտը 100 տոկոսով վնասել է գյուղացու ցանքատարածությունները: Համայնքապետ Կարեն Հովհաննիսյան ասելով` 400 հա ցանքատարածությունրից ու այգիներից ոչ մի եկամուտ չի սպասվում: Այս պահին նա գյուղացիների հետ հաշվարկում էր վնասի չափը` տեսակավորելով կարկտահարված մշակաբույսերն ու պտղատու այգիները: Համայնքապետն ասաց, որ ցանկը ներկայացնելու են մարզպետարան:
Այս գյուղում նույնպես գյուղացիները վարկերի տակ են եւ համայնքապետի մտահոգությունը նաեւ վարկերի մարումն էր: «Ասեք` ի՞նչ անենք, որ այս վիճակից դուրս գանք»,-հուսահատ ասում էր Կ. Հովհաննիսյանը:
Այս գյուղում եղել է հակակարկտային կայան: Համայնքապետի ասելով` իրենք ճիշտ ժամանակին կրակել են` փորձելով ցրել կարկաբեր ամպերը, սակայն անօգուտ է եղել. Քամին ուժեղ է եղել եւ օգուտ չի տվել:

Град повредил посевные площади и сады в 39 общинах Армавира
Град, выпавший вчера в Армавирской области, по предварительным данным, повредил посевные площади, плодовые сады и тепличные хозяйства 39 общин. Во многих общинах ущерб достигает почти 100 процентов, сообщили в областной администрации.
Вчера в Армавире побывал министр сельского хозяйства РА Серго Карапетян, а сегодня четыре заместителя министра во главе с губернатором области Ашотом Каграманяном объезжали пострадавшие районы.
Вчера и сегодня жители ниболее пострадавших сел перекрыли дороги межобщинного и республиканского значения, требуя от правительства возместить понесенный ими ущерб.
Уже создана комиссия, которая на месте определит размер ущерба. Губернатор Ашот Каграманян попросил крестьян подождать два дня, пока будет определен размер убытков с тем, чтобы представить проблему правительству.
В общине Шенаван, например, град уничтожил 100 процентов посевных площадей, нанес серьезный ущерб садам. В беседе с "Hetq" староста села Артур Мкртчян сказал, что ущерб можно расценить даже в 200 процентов, так как нет никакой надежды, что к будущему году пострадавшие сады удастся восстановить.
"Пострадало более 800 гектаров посевных площадей и садов. Мы создали комиссии, которые завтра утром приступят к работе. В нашей общине ущерб достигает 200 процентов. Крестьяне взяли кредиты и сейчас оказались в тяжелейшей ситуации",- отметил А.Мкртчян.
По его словам, проценты по кредитам платят 99 процентов жителей общины, и люди надеялись за счет урожая этого года погасить свои задолженности.
В Алашкерте тоже пострадало 100 процентов посевных площадей. Староста Карен Ованнисян утверждает, что никакого урожая ожидать уже не приходится. Вместе с крестьянами Ованнисян был занят подсчетом ущерб.
Проценты по кредитам платят и алашкертцы. "Скажите, что нам делать, чтобы выйти из этого положения",- с отчаянием в голосе спросил К.Ованнисян.
В Алашкерте есть противоградная станция, однако, по словам старосты, им не удалось разогнать тучи, так как дул сильный ветер.