Գուրգեն Աղաջանյան-«Ժողովուրդ» դատական վեճը՝ վերաքննիչ դատարանում
Ապրիլի 22-ին Գուրգեն Աղաջանյանը վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ մարտի 19-ին կայացրած վճռի դեմ:
Հիշեցնենք, որ Գուրգեն Աղաջանյանը հայցադիմում էր ներկայացրել դատարան ընդդեմ «Ժողովուրդ թերթի խմբագրություն» ՍՊ ընկերության, վեճի առարկայի նկատմամբ ինքնուրույն պահանջ չներկայացնող երրորդ անձինք Աշոտ Մարկոսյանի եւ Կարինե Կիրակոսյանի` զրպարտություն համարվող փաստացի տվյալները «Ժողովուրդ» թերթում հրապարակայնորեն հերքելուն պարտավորեցնելու, որպես փոխհատուցում` 500.000 դրամ գումարի, նախապես վճարված պետական տուրքի` 4.000 ՀՀ դրամ գումարի, ինչպես նաեւ փաստաբանին վճարման ենթակա` 300.000 դրամ գումարի բռնագանձման պահանջների մասին:
Վեճը վերաբերում էր «Ժողովուրդ» օրաթերթի 09.08.2011թ. համարում հրապարակված «Գալուստի որդուց պահանջում են» վերնագրով բաց նամակին, որը ստացվել էր Գուրգեն Աղաջանյան անուն-ազգանունով քաղաքացուց:  Հայցվորը, դիմելով դատարան, նշել է, որ հրապարակումը չի համապատասխանում իրականությանը, քանի որ ինքը նման տեղեկատվություն որեւէ ձեւով չի տարածել, առավել եւս՝ հոդվածում նշվածի վերաբերյալ նամակ չի պատրաստել եւ որեւէ մեկին նամակ չի ուղարկել:
Գուրգեն Աղաջանյանը պնդել է, որ իր անունից տարածած տեղեկատվությունը ոչ միայն չի համապատասխանում իրականությանը, այլեւ դրա հետեւանքով արատավորվել է իր պատիվն ու արժանապատվությունը:
Նշենք, որ հրապարակված նամակը վերաբերել է ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական գույքի վարչության նախկին պետ Կարինե Կիրակոսյանի եւ նրա տեղակալ Աշոտ Մարկոսյանի կողմից իբր կատարված չարաշահումների մասին:
Նամակում եղել են այսպիսի տողեր, որոնք, ըստ Գ. Աղաջանյանի, ինքը չէր կարող գրել. «...Յոթ տարի ղեկավարելով վարչությունը` իր տեղակալ «գիտնական» կաշառակեր Աշոտ Մարկոսյանի հետ միասին ուղղակի շահեցին պետական ունեցվածքի մի զգալի չափաքանակ...», «...Կարինեն Աբովյան փողոցի իր բնակարանը ստացել է որպես կաշառք, եւ դժվար չէ պատկերացնել, թե դրա դեմ ինչպիսի խախտումներ են արել այդ գործի գիտակ Աշոտ Մարկոսյանի հետ...», «...Կարինե Կիրակոսյանն իրեն այդ ոլորտում ավելի ապահով զգալու համար եւ պետգույքի մի զգալի մասը յուրացնելու նպատակով աճուրդի կենտրոնի տնօրեն է նշանակել իր քեռու տղային` Մարտին Քալաշյանին, ով «նույնպես կեղծիքների մեծ վարպետ է...», «...Տիկին Կիրակոսյանը նման խարդախություններն իրականացնում է` հանրապետության ղեկավարության աչքերին թոզ փչելով...», «...կոչ է անում նորանշանակ պետ Արման Սահակյանին` մաքրել վարչությունը Աշոտ Մարկոսյանից եւ մի քանի նման տականքներից...» եւ այլն:
Նամակում նշված փաստերի պարզաբանման նպատակով խմբագրությունը զրուցել է Կարինե Կիրակոսյաեի հետ, որն էլ պատասխանել է, թե այդ նամակը հայցվորը գրել է չարությունից դրդված, քանի որ 2-3 տարի առաջ Գուրգեն Աղաջանյանին հեռացրել է աշխատանքից չարաշահումների պատճառով:
Նյութի ուսումնասիրությամբ դատարանը պարզել է, որ հրապարակված նամակը եղել է Գուրգեն Աղաջանյանի անվամբ, իսկ ըստ ՀՀ ոստիկանության՝ 01.07.2011թ. դրությամբ տրամադրված ընտրողների ռեգիստրի տեղեկությունների` ՀՀ-ում քաղաքացի, ընտրելու իրավունք ունեցող անձանց ցանկում հաշվառված են «Գուրգեն Աղաջանյան» անունն ու ազգանունը կրող 23 քաղաքացի: Այդ իսկ պատճառով նյութի հեղինակը նամակագրի անունն ու ազգանունն այնտեղ օգտագործելու ժամանակ նամակի հեղինակի անվան տվյալներից առաջ բարեխղճորեն նշել է «քաղաքացի» արտահայտությունը, ինչը փաստում է այն մասին, որ դա կոնկրետ հայցվորը չէ, ինպես նաեւ վկայում է այն մասին, որ հայտնի չէ նամակի հեղինակի կոնկրետ ինքնությունը:
ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի 1087.1 հոդվածով սահմանված պատասխանատվություն կրելու պարտավորությունն օրենսդիրն ուղղարկի դրել է վիրավորողի կամ զրպարտողի վրա, այնինչ այստեղ նամակի հեղինակը հայտնի չէ:
Վերը նշվածով դատարանն արձանագրել է, որ լրատվամիջոցը չէր կարող նախքան հայցվորի գրավոր կամ բանավոր դիմելը սահմանափակել իր իսկ ընթերցողների ազատ արտահայտվելու իրավունքը, քանի որ այն կդիտվեր ոչ անհրաժեշտ ժողովրդավարական հասարակությունում, ուստի նամակի բովանդակությունը հրապարակվել է նյութի տեսքով` այնտեղ հստակ կատարելով նշում տեղեկատվության աղբյուրի մասին:
Դատարանն ամբողջությամբ մերժել էր Գուրգեն Աղաջանյանի հայցը` անհիմն լինելու հիմքով եւ թերթի օգտին բռնագանձել 150.000 դրամ` որպես պատասխանողի կողմից կրած ու փաստացի կատարված դատական ծախս:
Վերաքննիչ բողոքը մայիսի 13-ին մակագրվել է Լևոն Գրիգորյան, Գոհար Մատինյան, Արմեն Էդուարդի Թումանյան դատարանի կազմին: Նիստի օրը դեռ հայտնի չէ:

Дело “Гурген Агаджанян против газеты “Жоховурд” - в Апелляционном суде
22 апреля Гурген Агаджанян подал апелляционную жалобу на принятое 19 марта решение суда общей юрисдикции административных округов Кентрон и Норк-Мараш.
Напомним, что Агаджанян представил иск против ООО “Редакция газеты “Жоховурд”, которым требовал обязать  не выдвигающих самостоятельное требование ООО “Редакция газеты “Жоховурд” и по предмету спора лиц – Ашота Маркосяна и Карине Киракосян – опровергнуть опубликованные в газете фактические данные, считающиеся клеветой, выплатить в качестве компенсации 500 тысяч драмов, а также заранее внесенную госпошлину в размере 4000 драмов, и взыскать 300 тысяч драмов на адвокатские расходы.
Спор касается опубликованного 09.08.2011 г. в газете “Жоховурд” открытого письма под названием “Требуют от сына Галуста”, которое было получено от гражданина по имени Гурген Агаджанян.
В своем иске Агаджанян отметил, что публикация не соответствует действительности, поскольку он ни в какой форме не распространял подобную информацию, а тем более не составлял и не отправлял письмо по поводу того, о чем говорилось в статье.
Гурген Агаджанян настаивал на том, что распространенная от его имени информация не только не соответствует действительности, но и порочит его честь и достоинство.
Отметим, что опубликованное письмо касалось злоупотреблений, совершенных бывшим начальником управления по госимуществом при правительстве РА Карине Киракосян и ее заместителем Ашотом Маркосяном.
В письме содержались следующие строчки, которые, по утверждению Г.Агаджаняна, он не мог написать: “...возглавляя управление на протяжении семи лет, она вместе со своим замом – “ученым”-взяточником Ашотом Маркосяном присвоила значительную часть госимущества...”, “...свою квартиру на улице Абовяна Карине получила в качестве взятки, поэтому нетрудно представить, какие нарушения в обмен на это она допустила вместе с поднаторевшим в этом деле Ашотом Маркосяном...”, “...для того, чтобы почувствовать себя в своей сфере более надежно, и с целью присвоения значительной части госимущества Карине  Киракосян назначила директором Центра по проведению аукционов своего двоюродного брата Мартина Калашяна, который “тоже является большим мастером по части фальсификаций...”, “...госпожа Киракосян, осуществляя подобные махинации, пускает пыль в глаза руководству страны...“, “...призывает новоназначенного начальника Армана Саакяна избавить управление от Ашота Маркосяна и подобных ему нескольких  подонков...” и т.д.
Редакция с целью получения объяснений по указанным в письме фактам побеседовала с Карине Киракосян, которая отметила, что истец Гурген Агаджаняна написал письмо из злости, так как 2-3 года назад он был уволен за злоупотребления.
В результате изучения материала суд выяснил, что письмо было написано от имени Гургена Агаджаняна, а в соответствии с предоставленными полицией РА данными регистра избирателей за 01.07.2011,, в этом списке числятся 23 гражданина по имени и фамилии Гурген Агаджанян. По этой причине автор материала при использовании имени и фамилии автора письма добросовестно отметил “гражданин”, что свидетельствует о том, что это не конкретно истец, а также о том, что конкретная личность автора письма неизвестна.
Констатировав вышеизложенное, суд отметил, что СМИ до обращения к истцу в письменной или устной форме не могло ограничить право своих читателей на свободное высказывание, поскольку в демократическом обществе это не рассматривается как необходимость. Поэтому содержание письма было опубликовано в виде материала со ссылкой на конкретный источник информации.
Суд отклонил иск Гургена Агаджаняна за его необоснованностью и взыскал в пользу газеты 150 тысяч драмов в качестве компенсации за судебнын издержки.
13 мая апелляционная жалоба была передана в производство судей Левона Григоряна, Гоар Матинян, Армена Туманяна. Дата судебного заседания пока неизвестна.