Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը Վանաձորի քաղաքապետին առաջարկում է ներողություն խնդրել
Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը պատասխանել է ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Արթուր Սաքունցի` Վանաձորի քաղաքապետ Սամվել Դարբինյանի վարքը քննելու դիմումին:
Հիշեցնենք, որ Վանաձորի ՀՀԿ-ական քաղաքապետը 2013 թ. փետրվարի 21-ին «Հետքին» տված հարցազրույցում ասել էր. «Դա մեր առաջնորդի պարտությունը չէր, դա մեր ժողովրդի անգիտակից լինելն էր. Վանաձորի քաղաքապետ» վերնագրով հոդվածը, որտեղ պարզաբանել էր Վանաձորում ՀՀԿ առաջնորդ Սերժ Սարգսյանի պարտությունը և նշել. «Դա մեր առաջնորդի պարտությունը չէր, դա մեր ժողովրդի անգիտակից լինելն էր, որ ժողովուրդը ինքը չի հասկանում` ինչ է անում»: Իսկ լրագրողի այն հարցին, թե միգուցե ՀՀԿ տեղական կառույցներն են բացթողումներ ունեցել նախընտրական քարոզչությն ընթացքում և քվեարկության օրը, Վանաձոր համայնքի ղեկավարը պատասխանեց. «Չէ, ամեն ինչ նորմալ է եղել, պարզապես ժողովուրդը չի հասկանում, էլի, ինքն ինչ պիտի է անի, որ ավելի լավ կյանքում հայտնվի: Անընդհատ ուզում է 0-ից սկսի, անընդհատ 0-ից սկսելով` միշտ գալիս է հասնում մինչև +1»:
Հանձնաժողովը, հաշվի առնելով Վանաձորի քաղաքապետի հետագա «զղջման» տեքստերը և հարցազրույցները և այն փաստը, որ վերջինս ընդունել է «անգիտակից» բառի ոչ տեղին օգտագործման հանգամանքը, եզրակացրել է, որ Ս. Դարբինյանի գործողությունների շղթան գտնվում է էթիկայի կանոնների շրջանկում:
Հանձնաժողովն առաջարկել է Վանաձորի քաղաքապետ Սամվել Դարբինյանին հստակ և աներկբա տեքստով հրապարակային ներողություն հայցել այն անձանցից, ում վիրավորել է իր արտահայտությամբ և տեղադրել այդ տեքստը Վանաձորի քաղաքապետարանի պաշտոնական կայքէջում:

Комиссия по этике высокопоставленных лиц предлагает мэру Ванадзора извиниться
Комиссия по этике высокопоставленных лиц ответила на заявление председателя Ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи Артура Сакунца об обсуждении поведения мэра Ванадзора члена Республиканской партии Армении Самвела Дарбиняна.
Напомним, что в статье "Hetq" от 21 февраля 2013 г. мэр, комментируя поражение лидера РПА Сержа Саргсяна на президентских выборах в Ванадзоре, заявил: "Это не было поражение нашего лидера. Это была несознательность нашего народа, который не понимает что делает". В ответ на замечание журналиста, что, возможно, местные структуры РПА допустили просчеты в ходе предвыборной кампании и в день выборов, С.Дарбинян сказал: "Нет, все проходило нормально. Просто народ не понимает, что делать, чтобы жить лучше. Постоянно хотят начинать с нуля, но, начиная с нуля, всегда доходят до +1".
Комиссия, учитывая сожаление, выраженное в дальнейшем мэром Ванадзора, и тот факт, что он признал неуместность использования слова "несознательность", пришла к выводу, что действия Самвела Дарбиняна укладываются в рамки этических норм.
Комиссия предложила мэру Ванадзора Самвелу Дарбиняну принести публичные извинения тем лицам, которых он оскорбил своими выражениями, и разместить текст извинения на официальном сайте мэрии города.