Հայաստանում գործող հակակարկտային սարքերից Եվրոպան վաղուց հրաժարվել է. Հրաչ Բերբերյան
«Մեր հաշվարկներով՝ մոտ 35-40 միլիոն դոլարի վնաս է հասցվել: 17-20 հազար հեկտար տուժել է կարկտահարությունից: Անկախացումից առ այսօր նման ծանր վիճակ գյուղացու համար Հայաստանում չի եղել»,- այսօրվա ասուլիսի ժամանակ, անդրադառնալով Արմավիրի մարզում օրերս տեղացած կարկուտին, հայտնեց Ագրարագյուղացիական միության նախագահ Հրաչ Բերբերյանը:
Նրա դիտարկմամբ՝ գյուղատնտեսությանը հասցված այսպիսի խոշոր վնասները փոխհատուցելու համար պետությունը պետք է ավելի լուրջ քայլեր ձեռնարկի, քան պարարտանյութ և սերմացու բաժանելն է. անհրաժեշտ է դրամական օգնություն տալ գյուղացուն, կամ վարկերը մեկ տարով սառեցնել:
Բանախոսի կարծիքով՝ նույնիսկ Հայաստանում գործող ացետիլենային համակարգը կարող էր գյուղացու բերքը պաշտպանել կարկուտից, եթե այն գործեր սահմանված կարգով. 8 տարի առաջ Արգենտինայից ձեռք բերված հակակարկտային սարքերը, որոնք աշխատում են ացետիլենային համակարգով, Հայաստանում չէին փորձարկվել: Իսկ հետագայում այդ ներկրված համակարգում ացետիլենը փոխարինեցին պրոպան-բութանով, որն ավելի էժան է, բայց պակաս արդյունավետ: Ըստ Բերբերյանի՝ դա նույնն է, ինչ բենզինով աշխատող մեքենան դիզվառելիքով լիցքավորելը:
Սարքերը տեղադրվել են գյուղերում, այն էլ սահմանափակ քանակությամբ: «Ով որ գումար և ծանոթ է ունեցել կամ լավ հարաբերություններ ղեկավարության հետ, նա էլ տեղադրել է այդ սարքից»,- ասաց Բերբերյանը և ավելացրեց, որ ճիշտ կլիներ, եթե հակակարկտային միջոցները երկու էշելոնով տեղադրվեին ՀՀ պետական սահմանների երկայնքով՝ Շիրակի մարզից մինչև Արմավիրի մարզն ընկած հատվածում, որպեսզի միջերկրական ծովից եկած կարկուտի ուղղությունների դիմացը հնարավոր լիներ փակել: Իսկ ահա ցաքուցրիվ տարբերակով տեղադրելը, փաստորեն, անարդյունավետ է:
Ըստ Հրաչ Բերբերյանի՝ պետք է հետևել Եվրոպայի օրինակին, որտեղ վաղուց հրաժարվել են ացետիլենային համակարգից և օգտագործում են հատուկ ցանցեր՝ կարկուտից, ցրտահարությունից և այլ վնասակար երևույթներից պաշտպանվելու համար: Այդ ցանցերն ունեն 15 տարվա երաշխիք: Մեկ հեկտար հողակտորը դրանցով ծածկելն արժե 2500 եվրո, ինչը, ըստ բանախոսի, ձեռնտու կլինի, եթե գումարը տրամադրի պետությունը, իսկ գյուղացին տարիների ընթացքում իր եկամտից վերադարձնի այն:

Европа давно отказалась от противоградных установок, действующих в Армении – Грач Берберян
«По нашим подсчетам ущерб составляет 35-40 миллионов долларов. От града пострадало 17-20 тысяч гектаров. За период независимости Армении положение крестьян еще никогда не было таким тяжелым»,- сказал на сегодняшней пресс-конференции председатель Аграрно-крестьянского союза Грач Берберян, касаясь выпавшего на днях града в Армавирской области.
По его словам, для возмещения нанесенного сельскому хозяйству крупного ущерба государство должно предпринять более серьезные шаги, чем раздача удобрений и семян. Необходимо оказать крестьянам денежную помощь или на год заморозить взятые ими кредиты.
Защитить урожай крестьян могла бы даже имеющаяся в Армении ацетиленовая система, если бы она действовала в установленном порядке: приобретенные 8 лет назад в Аргентине противоградные установки, работающие по ацетиленовой системе, в Армении не прошли испытания, отметил Берберян, добавив, что это то же самое, как если бы работающую на бензине машину заправить дизтопливом.
Противоградные системы установлены в селах, да еще в ограниченном количестве. Между тем правильнее было бы установить их в два эшелона вдоль государственной границы РА – на территории от Ширакской до Армавирской облаастей с тем, чтобы перекрыть направления града, двигающегося со стороны Средиземного моря.
Грач Берберян также отметил, что нужно следовать примеру Европы, где давно отказались от ацетиленовой системы и используют специальные сетки, защищающие урожай от заморозков и других опасных явлений. Эти сетки имеют 15-летнюю гарантию. Покрытие для одного гектара земли обойдется в 2500 евро, что выгодно, если сумму выделит государство, а крестьяне будут погашать ее в течение нескольких лет.