Բագրատյանը՝ կառավարությանը. «Նստեք համակարգչի առաջ, google map-ով տեսեք խաղողի այգիների տարածքը»
Ազգային ժողովում շարունակվում են կառավարության ծրագրի քննարկումները: Հատկապես ընդդիմադիր պատգամավորները ամբիոնից քննադատում են ծրագիրը՝ նշելով, որ այն իրականության հետ որևէ աղերս չունի:
ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանը ԱԺ ամբիոնից նշեց, որ շատ էական փուլում ենք ապրում. վերջապես ինչպե՞ս առաջ գնալ: Հրանտ Բագրատյանը նշեց, որ չի ցանկանում անդրադառնալ կառավարության նախորդ 5 տարվա գործունեությանը, սակայն ցուցանիշներն իրոք անբավարար են. 225 հազար մարդ հեռացել է Հայաստանից, մոտավորապես 5 տարում ապահովվել է 6 տոկոս աճ, իսկ համաշխարհային աճը միջինում եղել է 13 տոկոս:
«Մենք գործնականում չունենք բյուջեի աճ: Թվում է, թե 6-7 հարյուր միլիարդը դարձել է 1 տրիլիոն, բայց երբ դա մաքրում ենք հարկային վարչարարությունից, հանում ենք ինֆլյացիայից, տեսնում ենք, որ բյուջեն չի աճում»,- նշեց Հրանտ Բագրատյանը:
Անդրադառնալով կառավարության ծրագրին և նշելով կոնկրետ կետեր, օրինակ, արդյունավետ դատական համակարգ և այլն՝ Հրանտ Բագրատյանն ասաց, որ ներկայացվածը կառավարության ծրագիր չէ, և դրանք ծրագրային թեզեր չեն:
Ըստ պատգամավորի՝ ծրագրային է այն, որ կառավարությունը պետք է ասեր, թե ինչպես է գեներացնում ներդրումները, և ցույց տար, թե այդ խնայողություններն ինչպես է տրանսֆորմացնում իրական ներդրումներին:
«Ծրագրի նպատակը դա չէ, որ պետք է, ասեք` զբոսաշրջությունը զարգացնենք և լավ հյուրանոցներ ունենանք: Պետության խնդիրը չէ, պետությունը հյուրանոց չի կառուցելու: Ես, օրինակ, կասեի, որ 2013-ին լուծում եմ 3 հարց: Առաջինը՝ կարգի եմ բերում հանքարդյունաբերությունը, «օֆշոր-մոֆշոր» կարգի եմ բերում: Երկրորդը՝ կարգի եմ բերում ավիացիան: Չի լինի թռիչք Եվրոպայում Հայաստան 350 դոլարից ավել տոմսով. դա հնարավոր է, 150-200 դոլարն էլ է հնարավոր: Ես 5 րոպեում կլիբերալիզացնեմ ավիացիայի շուկան, այդ մասնագետներին էլ բերում եք, 100 հազար դոլար եք տալիս: Երրորդը՝ մենք հետ ենք տալիս փողը տրանսֆերին, ով այստեղ առևտուր արեց օդանավակայանում, տալիս ենք փողը: Լուծեք այս հարցը, սա նշանակում է պլյուս 5 միլիարդ դոլար Հայաստանի ՀՆԱ-ին, բան մի արեք, նստեք միայն սա լուծեք»,- ասաց Հրանտ Բագրատյանը:
Նա ԱԺ-ում նստած կառավարության անդամների և վարչապետի ուշադրությունը հրավիրեց վիճակագրական թվերի վրա: Նրա խոսքով՝ Հայաստանում չի արտադրվում 241 հազար տոննա խաղող, անհնար է արտադրել նաև 812 հազար տոննա բանջարեղեն, երբ խորհրդային տարիներին արտադրվել է 200 հազար տոննա, ու այդ ժամանակ ավելի լավ է զարգացած եղել գյուղատնտեսությունը:
«Նստեք համակարգչի առաջ, google map-ով տեսեք խաղողի այգիների տարածքը, տեսեք՝ դուք 17 հազար հեկտար ունեք: Այդ թվերն ուռճացված են, մեզ ճիշտ վիճակագրություն է պետք: Կարգի բերեք այս թվերը, իմացեք ճիշտ թվերը»,- նշեց Հրանտ Բագրատյանը:

Багратян – правительству: «Сядьте перед компьютером и посмотрите по google map площади вироградников»
В Национальном Собрании продолжается обсуждение программы правительства. Особо резкой критике подвергают этот документ оппозиционные депутаты, отмечая, что программа не имеет ничего общего с реальностью.
Депутат фракции Армянского национального конгресса Грант Багратян заявил, что не хочет касаться работы правительства за последние пять лет, однако показатели, по его словам, действительно неудовлетворительны: Армению покинуло 225 тысяч человек, за 5 лет рост составил примерно 6 процентов, тогда как в мировом масштабе зафиксирован 13-процентный рост.
То, что представило правительство, это не программа, сказал депутат. «Я бы,например, отметил, что в 2013 году намерен решить три задачи. Во-первых, навести порядок в сфере горнодобывающей промышленности, в вопросе разных там оффшоров. Во-вторых, привести в порядок авиацию. Стоимость полетов из Европы в Армению должна составлять не более 350 долларов, это возможно. Возможно даже 150-200 долларов. Я бы за 5 минут либерализовал авиационный рынок. В-третьих, нужно вернуть деньги трансферам. Решите эти вопросы, и это будет означать плюс 5 миллиардов долларов к объему ВВП Армении. Ничего не надо делать, только решите эти вопросы»,- отметил Г.Багратян.
Он обратил внимание членов правительства и премьер-министра на статистические данные. По его словам, в Армении не производится 241 тонна винограда, невозможно, чтобы было выращено и 812 тысяч тонн овощей, если в советские годы эти цифра осставляла 200 тысяч тонн, а тогда сельское хозяйство было развито лучше.
«Сядьте перед компьютером и посмотрите по google map площади виноградников. У вас их 17 тысяч гектаров. Цифры раздуты, а нам нужна правильная статистика. Приведите в порядок эти данные, узнайте правильные цифры»,- добавил Грант Багратян.