Բացվեցին Կարմիր Շուկա գյուղի խմելու ջրի համակարգը եւ Մարտունու հիվանդանոցը
«Հայաստան» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի ամենամյա նիստի շրջանակներում Հիմնադրամի բարերարներից, հոգաբարձուների խորհրդի անդամներից, տեղական մարմինների ներկայացուցիչներից բաղկացած պատվիրակությունը, գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանի գլխավորությամբ, սկսել է իր հաշվետու այցելությունները հայաստանյան ու արցախյան ծրագրեր:
ԼՂՀ ծրագրեր այցելությունների ճանապարհին պատվիրակության առաջին կանգառը Գորիսի սրտաբանական կենտրոնն էր, որը կառուցվել է 2010 թվականին Հիմնադրամի Ֆրանսիայի տեղական մարմնի, Մարսելի «Հայաստան-Ֆրանսիա առողջապահության միության» (ASAF), Ֆրանսիայի Բուշ Դյու Ռոն նահանգի վարչակազմի նախաձեռնությամբ եւ Լիբանանի նախկին վարչապետ Սաադ Հարիրիի ֆինանսավորմամբ:
Երեկ` մայիսի 23-ին, շուրջ 40 հոգուց բաղկացած պատվիրակությունը ԼՂՀ Մարտունու շրջանում հանդիսավորությամբ բացեց համայնքի համար երկու կարեւորագույն ծրագիր` Կարմիր Շուկա գյուղի խմելու ջրի համակարգը եւ Մարտունու հիվանդանոցը, որոնք կառուցվել են Հիմնադրամի ԱՄՆ արեւելյան շրջանի տեղական մարմնի հովանավորությամբ:
Բացումներին ներկա էին նաեւ ԼՂՀ քաղաքաշինության նախարար Կարեն Շահրամանյանը, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու ներկայացուցիչ Շահե վարդապետ Անանյանը, ԱՄՆ Արեւելյան շրջանի տեղական մարմնի ատենապետ Խորեն Բանդազյանը, գործադիր տնօրեն Իրինա Լազարյանը, համայնքի ներկայացուցիչներ, գյուղի բնակիչներ:
«Շնորհակալ եմ, որ կապվել եք ձեր գյուղին: Հուսով եմ, որ այսպես միշտ կլինի, եւ էլ ավելի կստվարանան այստեղ կանգնած երեխաների շարքերը, ու շեն կմնա այս հողը»,- բացման խոսքում ասաց Հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը:
Կարմիր Շուկա գյուղի ավելի քան 1050 բնակիչները ( 270 տնտեսություն) արդեն իսկ ունեն շուրջօրյա կանոնավոր ջրամատակարարում: Շնորհիվ կառուցված ներքին ցանցի` ջուրը աղբյուրներից առանձին ջրագծերով հասնում է տներ: Համակարգը ներառում է 11 կմ երկարությամբ ջրագիծ եւ երկու օրական կարգավորման ջրամբար: Ծրագիրը համաֆինանսավորել է ԼՂՀ կառավարությունը:
Վաղուց սպասված էր Մարտունի քաղաքում նոր հիվանդանոցի կառուցումը, որը համաֆինանսավորել է Ամերիկայի «Հայ բժիշկների հիմնադրամը»:  Բացման խոսքով հանդես եկավ Մարտունու քաղաքապետ Մհեր Խաչատրյանը, ով մեծապես կարեւորեց այս նախաձեռնությունը: Երկհարկանի նորակառույցը  Հիմնադրամի կառուցած ամենախոշոր բուժհաստատությունների թվում է (ընդհ. 2470 քմ), որտեղ նախատեսված են անհրաժեշտ ենթակառուցվածքները ժամանակակից բուժսպասարկում ապահովելու նպատակով:  Բուժհաստատությունում կգործեն պոլիկլինիկա, ծննդատուն, ախտորոշման, շտապ օգնության, վիրահատական, թերապեւտիկ եւ գինեկոլոգիայի բաժանմունքներ: Առանձին մուտքով կգործի բուժսպասարկման արդի պահանջներին բավարարող ինֆեկցիոն բաժանմունքը:
Հիվանդանոցի անխափան աշխատանքը կապահովեն նորակառույց կաթսայատունը եւ պահեստային էլեկտրաենթակայանը: Վերելակը կապահովի  հիվանդների արդյունավետ սպասարկումը:
Հիվանդանոցում տարեկան կարող է սպասարկվել շուրջ 1000 ստացիոնար եւ 1400 ամբուլատոր հիվանդ: Հիվանդանոցի կահավորումը կստանձնի ԼՂՀ կառավարությունը:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Հիմնադրամի ԱՄՆ Արեւելյան շրջանի մասնաճյուղի ատենապետ Խորեն Բանդազյանը. «Ուրախ ենք, որ սփյուռքի եւ ԼՂՀ կառավարության միջեւ ձեւավորված համագործակցության արդյունքում այսօր ունենք եւս մեկ ժամանակակից բուժհաստատություն: Մեր գործընկեր «Հայ բժիշկների հիմնադրամի» միջոցներով կառուցված այս հիվանդանոցում համայնքի բնակիչները կկարողանան որակյալ բուժում ստանալ: Հուսանք, որ այս խոշոր ձեռնարկին կհաջորդեն այլ ենթակառուցվածքային ծրագրեր, որոնք կարեւոր են ռազմավարական այս տարածքի համար»:
«Հայաստան» հիմնադրամի մամուլի ծառայությունը նաեւ նշում է, որ Մարտունու հիվանդանոցը ԱՄՆ Արեւելյան շրջանի հայ համայնքի օժանդակությամբ կառուցված երկրորդ խոշոր բուժհաստատությունն է Արցախում. Ստեփանակերտի պոլիկլինիկան, որը գործում է 2006 թվականից, այսօր էլ քաղաքի համայնապատկերում աչքի է ընկնում որպես ժամանակակից չափանիշներին համապատասխանող հաստատություն:

All-Armenian Fund Celebrates Opening of Karmir Shouka Water Network and Martouni Hospital in Artsakh
Within the scope of the Hayastan All-Armenian Fund Board of Trustees annual meetin held in Yerevan, a delegation led by Executive Director Ara Vardanyan and comprising benefactors, trustees, and representatives of affiliates worldwide has begun a string of project-reporting visits in Armenia and Artsakh.
The delegation, including some 40 members, has also started to hold opening ceremonies for recently completed projects.
Prior to traveling to Artsakh, the delegation visited the Goris Cardiology Center, which was built with the co-sponsorship of the fund’s French affiliate, the French-Armenian Doctors’ Association, the department of Bouches-du-Rhone (a large administrative area in the south of France), and former Lebanese prime minister Saad Hariri.
On May 23, the delegation officially unveiled two major infrastructure projects in the Martuni Region: the potable-water network of Karmir Shouka village, and the Martuni Hospital. The construction of both projects was sponsored by Armenia Fund USA, the Hayastan All-Armenian Fund’s Eastern US affiliate.
Dignitaries and guests participating in the opening ceremonies included Rev. Shahe Ananyan, representative of the Mother See of Holy Echmiadzin; Karen Shahramanyan, Urban Planning minister of NKR; Khoren Bandazian and Irina Lazaryan, chairman and executive director, respectively, of the fund’s Eastern US affiliate; and local-community representatives. The festive events were attended by large numbers of local residents.
“I thank you all for your devotion to your village,” said Ara Vardanyan in his opening remarks during the Karmir Shouka opening ceremony, as he addressed the residents. “I am hopeful that your bond with your village will always remain strong, that the ranks of children standing here today will increase, and that this land will prosper well into the future.”
The 270 households of Karmir Shouka, comprising 1,050 residents, now enjoy around-the-clock access to potable water, which reaches them from area springs thanks to the recently built distribution network. The network, whose construction was co-sponsored by the government of NKR, includes an 11-kilometer pipeline and two regulation reservoirs.
The opening ceremony for the Martouni Hospital was equally jubilant. A highly anticipated project since its start in 2011, the construction of the hospital was co-sponsored by the government of Artsakh, the fund’s Eastern US affiliate, and the Armenian Medical Fund.
In his opening remarks, Martouni Mayor Mher Khachatryan spoke of the critical importance of the state-of-the-art facility. With a total area of 2,470 square meters and fully equipped to provide a broad range of health services, the Martouni Hospital is one of the largest establishments of its kind to be built by the Hayastan All-Armenian Fund. The two-story complex comprises a polyclinic, a maternity ward, an emergency room, an intensive-care unit, and departments of gynecology, diagnostics, surgery, and physical therapy. The hospital also features an advanced infectious-diseases department, with its own entrance.
The hospital’s amenities include a large elevator, a boiler room, a power substation, and central heating and air-conditioning. The facility can serve close to 1,000 stationery and 1,400 ambulatory patients yearly.
In his welcoming speech at the opening ceremony, Khoren Bandazian said, “We are extremely happy that ongoing collaboration between the diaspora and the government of Artsakh has resulted in the establishment of yet another modern medical center in the republic. The Martouni Hospital, whose construction was made possible by the support of the Armenian Medical Fund, our partner, will provide local communities with quality healthcare. It remains to hope that this major initiative will be followed by many others, toward the continued development of the strategically significant Martouni Region.”
The Martouni Hospital is the second major medical facility in Artsakh to be built through the support of the Armenian community of the Eastern US. The first was the Stepanakert Polyclinic, a landmark complex which was built in 2006.