ԵԽԽՎ մշտական հանձնաժողովը նիստ կգումարի Երևանում
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի /ԵԽԽՎ/ մշտական հանձնաժողովի նիստը կկայանա Երևանում 2013թ. մայիսի 31-ին, Նախարարների կոմիտեում Հայաստանի նախագահության շրջանակներում:
Այդ առթիվ ԵԽԽՎ նախագահ Ժան-Կլոդ Մինյոնը բարձր մակարդակի հանդիպումներ կունենա հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանի, Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի և Արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ:
ԵԽԽՎ նախագահի կողմից նիստի բացումից հետո, ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը խոսքով կդիմի մասնակիցներին: Խորհրդարանականներն այնուհետև տեսակետներ կփոխանակեն ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարի հետ, որը վեց ամսով նախագահում է Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեն սկսած մայիսի 16-ից: Քննարկումները կկենտրոնանան նախագահության ընթացքում Հայաստանի առաջնահերթությունների և Նախարարների կոմիտեի հետ վեհաժողովի ընթացիկ քաղաքական երկխոսությանն առնչվող այլ խնդիրների վրա:
Օրակարգային հարցերն ընդգրկում են ազատազրկման այլընտրանքների խթանումը, ծնողական արձակուրդը որպես գենդերային հավասարության խրախուսման միջոց, և 2014 – 2015 երկամյակի ընթացքում Եվրոպայի խորհրդի բյուջեներն ու առաջնահերթությունները թեմաները:
Բացի այդ, ԵԽԽՎ Միացյալ եվրոպական ձախերի խմբի / United European Left (UEL) Group / կողմից եղել է խնդրանք կազմակերպելու բանավեճ «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը 25 տարի անց. Եվրոպայի խորհրդի հնարավորությունները աջակցելու Հայաստանի և Ադրբեջանի հաշտեցմանը» խորագրով: Այդ բանավեճի, կամ պահանջված վերջնաժամկետներում ցանկացած այլ բանավեճերի դիմումների իրականացումը կհաստատվի միայն հանդիպման բացմանը` օրակարգի ընդունման ժամանակ: Այս մասին տեղեկացնում են Եվրոպայի խորհրդի Երևանի գրասենյակից:

PACE Standing Committee to Meet in Yerevan on May 31
The meeting of the Standing Committee of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) will be held in Yerevan on May 31, 2013 under the Armenian Chairmanship of the Committee of Ministers.
PACE President Jean-Claude Mignon will hold high-level meetings with President of the Republic Serzh Sargsyan, Speaker of the National Assembly Hovik Abrahamyan, and Minister for Foreign Affairs Edward Nalbandian.
After the opening of the meeting by the PACE President, the Speaker of the Armenian National Assembly will address participants.
The parliamentarians will then hold an exchange of views with the Armenian Minister for Foreign Affairs, chairing the Committee of Ministers of the Council of Europe for a six-month period beginning on 16 May. The discussions will focus on Armenia’s priorities during its Chairmanship and other issues in the framework of the Assembly’s ongoing political dialogue with the Committee of Ministers.
The themes on the agenda include promoting alternatives to imprisonment, parental leave as a way to foster gender equality, and budgets and priorities of the Council of Europe for the biennium 2014-2015.
Furthermore, a current affairs debate on “The Nagorno-Karabach conflict, 25 years later: the Council of Europe’s possibilities to promote reconciliation between Armenia and Azerbaijan” has been requested by the PACE United European Left (UEL) Group. The holding of this debate – or any other debate requested within the requisite deadline – will only be confirmed at the opening of the meeting, during the adoption of the agenda.