«Ճանաչիր Երևանը». մրցույթ-հեծանվավազք (լուսանկարներ)
«Ճանաչիր Երևանը» խորագրով մրցույթ-հեծանվավազքն ավարտվեց: Հարյուրավոր մասնակիցներ, որոնք նախապես գրանցվել էին 5 հոգանոց թիմերով, Շահումյանի արձանի մոտից հեծանիվներով արշավեցին մինչև Play City:
Մրցությունն ավելի կոլորիտային դարձնելու և խաղային ոգին պահելու համար կազմակերպիչները ամեն թիմին հատուկ առաջադրանքներ էին տվել. մինչև վերջնակետը հասնելը թիմի բոլոր հինգ անդամները պետք է այցելեին քաղաքի կենտրոնի տարբեր հատվածներում գտնվող 5 վայր (արձան, այգի, հայտնի պողոտա, պետական շենք, համեմատաբար անհայտ փողոց), որոնց գտնվելու վայրերը թիմի անդամները պետք է վերծանեին հանելուկների միջոցով, լուսանկարվերին այդ վայրում՝ որպես ապացույց, հետո միայն շարունակեին ճանապարհը:
Քանի որ մրցույթն ավելի շատ ժամանցային, սիրողական բնույթի էր, հաղթող պետք է ճանաչվեր այն թիմը, որի բոլոր հինգ անդամները կհատեին եզրագիծը: Այսինքն՝ թիմը հաղթում է, եթե հաղթում է թիմի ամենաթույլ անդամը՝ հետնապահը: Մասնակցության պարտադիր պայմաններից մեկն այն էր, որ յուրաքանչյուր թիմում պետք է լիներ առնվազն երկու աղջիկ:
Չնայած շոգին և մեքենաների արտանետումներին՝ եզրագծում ուրախ, ընկերական տրամադրություն էր տիրում, գրեթե բոլորը հասել էին վերջնակետ: Play City-ում թիմերի ավագները մեկ կիլոմետրանոց առանձին մրցույթի մասնակցեցին վազքուղու վրա, որտեղ ևս հաղթողի կոչման համար համառ պայքար եղավ:
Կազմակերպիչների խոսքով՝ ծրագրի հիմնական նպատակն էր համախմբել, մերձեցնել հասարակակության մեջ ակտիվ երիտասարդներին, ճանաչել տալ Երևանի հայտնի և անհայտ վայրերը, այգիները, շենքերը, խթանել առողջ ապրելակերպն ու ակտիվ հանգիստը, ընդգծել հեծանվի՝ որպես այընտրանքային տրանսպորտային միջոցի կարևորությունը:

Конкурс-велопробег "Узнай Ереван" (фото)
Завершился конкурс-велопробег "Узнай Ереван". Сотни участников, предварительно записавшиеся в группы из 5 человек, проехали от площади Шаумяна до Play City.
С целью придать конкурсу игровой характер организаторы придумали для каждой команды задания, в соответствии с которым каждая из них до прибытия к финишу должна была посетить пять достопримечательностей (памятник, сад, известный проспект, государственное здание, относительно неизвестную улицу), месторасположение которых участникам предстояло определить с помощью загадок.
Поскольку конкурс был любительским и носил скорее развлекательный характер, победителем должна была стать та команда, все члены которой дохали бы до финиша. Было и обязательное условие: наличие в каждой команде как минимум двух девушек.
Несмотря на жару, на финише царила веселая дружеская атмосфера. Почти все участники успешно преодолели препятствия.
По словам организаторов, основная цель конкурса – объединить наиболее активных в обществе молодых людей, дать им возможность узнать известные и не очень известные памятники, сады и здания в Ереване, стимулировать здоровый образ жизни и активный отдых, а также подчеркнуть важное значение велосипеда как альтернативного транспортного средства.