«Արմավիա»-ի աշխատակիցները պահանջում են իրենց 7-8 ամսվա աշխատավարձը
«Արմավիա» ավիաընկերության նախկին աշխատակիցները` օդաչուները, ինժեներ-տեխնիկները, բորտուղեկցորդները ՀՀ նախագահի նստավայրի առջև այսօր բողոքի ցույց էին անում: Նրանց խնդիրն այն է, որ աշխատանքը կորցնելուց բացի` չեն ստացել վերջին 7-8 ամսվա աշխատավարձը, նաև` վերջնահաշվարկը:
Բորտուղեկցորդներն իրենց (թվով արդեն երկրորդ) նամակը հանձնեցին նախագահի նստավայրի դիմումների եւ նամակների ընդունման բաժին:
Նամակում, մասնավորապես, գրված էր, որ նախագահի պատասխան նամակը չէր պարունակում խնդրի լուծման տարբերակ և հասցեագրված էր «Արմավիա» ավիաընկերության նախագահին (սեփականատիրոջը), որն իր հերթին այդ նամակի բովանդակությունը դարձրել էր ծաղրի և հեգնանքի առարկա` հարցնելով նամակը ստորագրողներին` արդյո՞ք օգնեց ձեզ ձեր նախագահը:
Բորտուղեկցորդները «Հետքի» հետ զրույցում նշեցին, որ իրենց առաջին նամակը նախագահին հանձնելուց հետո ավիաընկերության նախագահը առաձնազրույցներ է ունեցել իրենցից յուրաքանչյուրի հետ և խոստացել պատժել նամակի տակ ստորագրածներին` աշխատավարձը ամենավերջում վճարելով:
Բորտուղեկցորդները բողոքում էին նաև վերջին երկու տարվա ընթացքում ավիաընկերության կողմից իրենցից գանձված սոցվճարները կենսաթոշակային ֆոնդին չփոխանցելու կապակցությամբ:
Ու քանի որ ավիացիայում աշխատողների թոշակը հաշվվում է ժամավճարով, ստացվում է, որ իրենք զրկվելու են ոչ թե երկու, այլ, մոտավորապես, տասը տարվա թոշակից:
Օդաչուները նույնպես մասնակցում էին բողքի ակցիային, սակայն նրանց թիվը անհամեմատ ավելի քիչ էր, քանի որ հայկական միակ ավիափոխադրողի բարձր որակավորում ունեցող նախկին օդաչուների մեծ մասն այժմ աշխատում է ռուսական, եվրոպական և Մերձավոր Արևելքի տարբեր ավիաընկերություններում:

Сотрудники “Армавиа” требуют зарплату за 7-8 месяцев
Бывшие сотрудники авиакомпании “Армавиа”  - пилоты, инженеры-техники, бортпроводники – провели сегодня акцию протеста перед резиденцией президента РА. Эти люди не только потеряли работу, но и не получили зарплату за последние 7-8 месяцев и расчет.
Бортпроводницы передали в отдел писем администрации президента РА второе по счету письмо. В нем, в частности, говорится, что ответ президента не содержал решения проблемы и был адресован руководителю (владельцу) авиакомпании “Армавиа”, который превратил содержание письма в предмет иронии и издевок и каждый раз спрашивает тех, кто его подписал: ну что, помог вам ваш президент?
В беседе с “Hetq” бортпроводницы отметили, что после передачи президенту прервого письма галва авиакомпании провел с каждой из них беседы, пообещав, что накажет подписантов выплатой им зарплаты в последнюю очередь.
Бортпроводницы жаловались также на то, что за последние два года авиакомпания не перечисляла в Пенсионный фонд взимаемые с них соцвыплаты.
А поскольку в авиации пенсия рассчитывается по часовой оплате, то получается, что работники лишатся пенсии не за два, а приблизительно за десять лет.
В акции протеста участвовали также летчики, но их было не так много, поскольку имеющие высокую квалификацию бывшие пилоты национального перевозчика в настоящее время работают в различных российских, европейских и ближневосточных компаниях.