Մոտ 2 ամիս է՝ խմելու ջրի փոխարեն մատակարարվում է կոյուղու կեղտաջուր
Արդեն մոտ 2 ամիս է՝ «Հայջրմուղկոյուղու» Ալավերդու տեղամասն անտեսում է  Ալավերդու Ս.Սարահարթ թաղամասի 2/26 շենքի բնակիչների բողոքը 2/26,2/27 և հարակից շենքերի բնակարանների ծորակներից հոսող խմելու ջրի անսովոր գույնի հետ կապված: Մինչդեռ այսօր պարզվել է, որ այս շենքերի բնակիչները արդեն երկու ամիս է՝ կոյուղու կեղտաջրեր են խմում և օգտագործում:
Ս.Սարահարթի 2/26 շենքի բնակչուհի Լենա Մանյանն ասում է, որ ջուրն օգտագործելուց հետո բնակիչները սուր փորացավ են ունենում: Սկզբում բնակիչներին թվացել է, թե ծորակներից հոսող ջրի գունափոխումը անձրեւների պատճառով է: Սակայն ոչ անձրևային օրերին եւ ջրի գույնը չի փոխվել:
Անցած 2 ամիսներին բնակիչների ահազանգերը, ուղղված «Հայջրմուղկոյուղու» Ալավերդու տեղամասին, արդյունքներ չեն տվել: Ավելին, մայիսի 26-ին տեղամասի պետ Արթուր Կոլոլյանը բնակիչներին հայտնել է, որ ջուրը գունափոխվել է 2/26 շենքի տակով հոսող պայթած ջրագծերի հետևանքով, որի վթարային վիճակը պարտավոր է վերացնել Ալավերդու քաղաքապետարանը:
Խնդրով սկսել է զբաղվել նաև ավագանու անդամ Ռուբեն Ծատինյանը: Նրա և բնակիչների համառ պահանջից հետո տեղամասի աշխատակիցները մի քանի օր առաջ 2/26 շենքի բնակարանների ջրի ծորակներից փորձանմուշներ են վերցրել` լաբորատոր ուսումնասիրություններ կատարելու համար: Բնակիչ Լենա Մանյանին այսօր տեղամասի լաբորատորիայի աշխատակցուհին հայտնել է, որ 2/26 շենքի ջուրը կեղտոտ է. խմելաջին խառնված են նաև կոյուղու կեղտաջրեր: Տեղամասի նույն լաբորանտը «Հետքի» հետ զրույցում նշեց, որ 2/26 շենքին մատակարարվող ջուրը կեղտոտ է և խմելու համար ոչ պիտանի:
«Հայջրմուղկոյուղու» Ալավերդու տեղամասի պետ Արթուր Կոլոլյանից պարզաբանումներ ստանալ մեզ չհաջողվեց: Տեղամասի աշխատակցուհին սկզբում հայտնեց, որ Կոլոլյանը տեղում է, սակայն մի քանի րոպե անց պատասխանեց, որ տեղում չէ: Մնում է հուսալ, որ «Հայջրմուղկոյուղին» հրատապ միջոցներ կձեռնարկի Ալավերդու Ս.Սարահարթ թաղամասի 2/26 և հարակից շենքերի բնակիչների խմելու ջրի անվտանգությունն ապահովելու համար:

It turns out that a number of residents along Sarahart Street in Alaverdi have been getting sewage water flowing from their faucets for the past two months.
Residents had complained to Armenia’s water utility about the off-color and malodorous water since residents had come down stomach disorders after drinking the water.
Lena Manyan, who resides at 2/26 Sarahart Street, said that she and her neighbors first believed that rain had caused the off-color water. Then they noticed that the water looked strange even on days with no rain.
Their complaints to the local utility office fell on deaf ears.
Local utility office manager Artour Koloyan even assured residents that the abnormal color had been caused by a water pipe that had burst and that the Alaverdi Municipality was responsible for repairing it.
Municipal Council member Rouben Tzatinyan then became involved and after a slew of constant complaints by irate residents, workers from the utility arrived and took water samples.
Test results showed traces of sewage in the water. The laboratory that conducted the tests told Hetq that the water was unfit for human consumption.
When we tried to reach Mr. Koloyan for comment we were first told that he would be paged. A few minutes later, we were told that he was away from his desk.