Ինչո՞ւ են «Արմավիա»-ի տոմսերը թանկ
«Արմավիա» ընկերությունը սկսել է գնել բոլոր վարձակալած օդանավերը, ինչի հետևանքով ավելացել է ընկերության  վարկային պորտֆելը: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ գործարար Միխայիլ Բաղդասարովն ասաց, որ դրանից ընկերության տնտեսական վիճակը չպետք է վատանա, այլ պետք է լավանա: «Մենք կարծում ենք, որ ավելի լավ է վարկերը վճարենք, քան օդանավերի վարձակալությունը, որովհետև, վարձակալության համար վճարելով, օդանավը քեզ չի վերադառնում»,- ասաց գործարարը:
Նա միևնույն ժամանակ տեղեկացրեց, որ թռիչքների պահանջարկը աշխարհում նվազել է, հատկապես Թունիս, Եգիպտոս և այլ երկրներ, ինչի հետևանքով ավելի շատ օդանավ կա, քան անհրաժեշտ է մարդկանց փոխադրման համար,  այդ պատճառով էլ օդանավի գները նվազել են, բայց օդանավի վարձակալության գները փոփոխության չեն ենթարկվել: Լրագրողներից մեկի հարցին, թե արդյոք կան սնանկանալու վտանգներ, պատասխանեց, որ չկան, բայց ԶԼՄ տարբեր միջոցներ փորձում են վարկաբեկել ընկերությանը` նմանատիպ լուրեր տարածելով:
Ինչու են ամռան ամիսներին տոմսերը թանկ, մասնավորապես, ինչու է Երևան Բեյրութ-Երևան տոմսը 450 դոլարից դարձել է  650 դոլար հարցին` Մ. Բաղդասարովը պատասխանում է, որ սկզբում վաճառվում են ամենաէժան տոմսերը, հետո` քիչ ավելի թանկերը, իսկ վերջում, հատկապես ամռան ամիսներին, մնում են ամենաթանկ տոմսերը:
Քանի որ ձմռանը քիչ են տոմս գնում, այդ ժամանակ դեռ լինում են էժան ու միջին թանկության տոմսեր, իսկ ամռանը` հուլիս-օգոստոսին, մնում է քիչ ու թանկ` 300, 500, 600 դոլար և ավելի:
«Հաճախ ստացվում է, որ մեր մոտ ավելի թանկ է, քան «Սիբիր»-ում կամ այլ ընկերություններում, դա ոչ թե այն պատճառով է, որ մենք ենք թանկ վաճառում, այլ էժան տոմսերը արագ են ավարտվում, իսկ նրանց մոտ` ոչ, գնում են նրանցը, հետո երբ ավարտվում է, մեր թանկ տոմսերն են գնում»,- բացատրում է Մ. Բաղդասարյանը:
Գործարարը մանրամասնում է, որ 25 տոմս վաճառվում է էժան, 30-ը` միջին գնով, 40-ը` ավելի թանկ, իսկ վերջին մնացած տոմսերը ամենաթանկերն են: Զեղչեր լինում են ձմռանը, երբ պահանջարկն ավելի քիչ է:
Մ. Բաղդասարովն ասում է, որ ընկերությունում նորություններ էլ կան. չվերթ է բացվել դեպի Լիոն, լրացուցիչ 2 չվերթ է բացվում Մոսկվա` «Վնուկովո» և «Դոմոդեդովո» օդանավակայաններ: Չվերթներ սպասվում են նաև Մադրիդ, Բարսելոնա, Մարսել ևՎենեցիա:

Почему билеты “Армавиа” стоят дорого?
Компания “Армавиа” начала закупать все арендованные самолеты, вследствие чего кредитный портфель компании увеличился. Сегодня на пресс-конференции предпринимать Михаил Багдасаров отметил, что в результате этого экономическое положение компании должно улучшиться, а не ухудшиться. “Мы считаем, что лучше погашать кредиты, чем платить деньги за аренду самолетов, поскольку в последнем случае самолет тебе не возвращается”,- отметил Багдасаров.
По его словам, спрос на полеты в мире сократился, особенно в Тунис, Египет и другие страны, вследствие чего образовался излишек лайнеров, потому цены на них снизились, однако стоимость аренды не претерпела изменений. На вопрос, существует ли опасность банкротства, глава “Армавиа” сказал, что такой угрозы нет, однако СМИ, распространяя подобные сведения, пытаются дискредитировать компанию.
На вопрос, почему в летние месяцы билеты стоят дорого, в частности, цена билета на рейсЕреван-Бейрут-Ереван повысилась с 450 до 650 долларов, Багдасаров ответил, что сперва продаются самые дешевые билеты, потом – чуть более дорогие, а в конце остаются самые дорогие.
Поскольку зимой билеты покупают мало, то в этот сезон бывают дешевые и средней стоимости билеты, а летом, особенно в июле-августе, чуть дороже – 300, 500, 600 и более долларов.  “Часто получается, что у нас билеты стоят дороже, чем в компании “Сибирь” или какой-либо другой авиакомпании, но это не потому, что мы продаем их дорого, а потому, что у нас дешевые билеты покупают быстрее, чем у них”,- объясняет Михаил Багдасаров.
По словам предпринимателя, 25 билетов продаются по низкой цене, 30 – по средней, 40 – чуть дороже, а последние билеты самые дорогие. Что касается скидок, то они бывают зимой, когда спрос небольшой.
М.Багдасаров говорит, что в работе компании есть новшества: открылись два дополнительных рейса на Москву – в аэропорты “Внуково” и “Домодедово”. Ожидаются также рейсы на Мадрид, Барселону и в некоторых других направлениях.