Նիկոլ Փաշինյանը ֆինանսների նախարարից հետաքրքրվեց վարչապետի օֆշորային գործարքներից
Ֆինանսների նախարար Դավիթ Սարգսյանն Ազգային ժողովում ներկայացնում է 2012թ. պետական բյուջեի կատարողականը: ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանն այդ համատեքստում անդրադարձավ «մամուլի հրապարակումներին», որոնք վերաբերում են վարչապետի մասնակցությամբ օֆշորային գործարքներին:
«Նույն այդ մամուլում, որտեղ այդ հարցադրումներն եք գտել, նաև կարող էիք գտնել կառավարության համապատասխան պաշտոնական պարզաբանումը, որ այդ տեղեկությունները չեն համապատասխանում իրականությանը, հերյուրանք են, սուտ են, և վարչապետը դիմել է իրավապահ մարմիններին՝ պարզելու, թե ինչպես են այդ տեղեկությունները ստացվել, և ինչ տարբերակով է, որ օգտագործվել է համապատասխան պաշտոնյայի անունը»,- արձագանքեց Դավիթ Սարգսյանը:
Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ հենց խնդիրը դա է. «Փոխանակ դատախազությունը դիմեր Տիգրան Սարգսյանին, Տիգրան Սարգսյանն է դիմել դատախազությանը, որպեսզի դուք այսօր հնարավորություն ունենաք ամբիոնից ասել՝ գիտեք ինչ, դիմել են դատախազությանը, դատախազությունը զբաղվում է և կտա բոլոր հարցերի պատասխանները»:
Ըստ պատգամավորի՝ սկսած մարտի 1-ի դեպքերից և վերջացրած այլ գործերով, դատախազությունը հարցերի պատասխաններ չի տվել, և փորձը ցույց է տալիս, որ Հայաստանի պետական պաշտոնյաները դիմում են նրա համար, որ հարցերի պատասխանելու դեպքում ասեն՝ դիմել ենք դատախազությանը:
«Իրենք 10 տարի կզբաղվեն, 20 տարի կուսումնասիրեն, հետո կգա կպարզաբանի: Հանրությունն ուզում է անձամբ Տիգրան Սարգսյանից լսել հարցերի պատասխանները, ընդ որում՝ ոչ թե ընդհանրական պատասխաններ, այլ հոդվածի բոլոր դետալներին վերաբերող»,- ավելացրեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Ի պատասխան՝ ֆինանսների նախարարն ասաց, որ «խնդիրն այն է, որ դուք բարձրացնում եք և տալիս եք հարց ոչ թե պատասխան լսելու, այլ ձեր հարցը հնչեցնելու համար»:

Никол Пашинян поинтересовался у министра финансов оффшорными сделками главы правительства
В процессе представления в Национальном Собрании министром финансов Давидом Саркисяном исполнения госбюджета 2012 г. депутат фракции Армянского национального конгресса Никол Пашинян коснулся публикаций в прессе, в которых говорилось об участии премьер-министра в оффшорных сделках.
"В той прессе, в которой вы нашли эти публикации, можно было найти и соответствующее официальное объяснение праивтельства о том, что эти сведения не соответствуют действительности, что это ложь и клевета, в связи с чем премьер обратился в правоохранительные органы с целью выяснить, откуда поступили эти сведения и каким образом было использовано имя соответствующего должностного лица",- заявил Д.Саркисян.
Никол Пашинян заметил, что проблема именно в этом: "Вместо того, чтобы прокуратура обратилась к Тиграну Саркисяну, последний сам обратился в прокуратуру, чтобы сегодня Вы имели возможность заявить с трибуны парламента: обратились в прокуратуру, прокуратура занимается этим делом и даст ответы на все вопросы".
По словам депутата, прокуратура не дала ответ ни на один вопрос, связанный с событиями 1 марта 2008 г. или с другими делами, и, как показывает опыт, госчиновники Армении обращается в этот орган для того, чтобы на адресованные им вопросы заявить, что они обратились в прокуратуру.
"Они лет десять будут этим заниматься, лет двадцать изучать, потом придут, чтобы дать объяснения... Общественность хочет лично от Тиграна Саркисяна услышать ответы на вопросы, причем ответы не общего характера, а по всем деталям публикации",- подчеркнул Никол Пашинян.
В ответ министр финансов заявил: "Вы задаете вопрос не для того, чтобы услышать ответ, а лишь для того, чтобы его озвучить".