«Հանքարդյունաբերությունը պետք է խիստ վերահսկվի Հայաստանում»,- կարծում է իռլանդացի լրագրողը
Կիրան Կուկը (Kieran Cooke) բնապահպանության և կլիմայի փոփոխության ոլորտում մասնագիտացած լրագրող է: Էկոլոգիական լրագրության թեմայով դասավանդում է «Dautsche Welle»-ի ակադեմիայում: Իռլանդացի է: Աշխատել է «BBC»-ում և «Financial Times»-ում: Այս օրերին գտնվում է Հայաստանում և վարում է Կովկասում կլիմայի փոփոխության վերաբերյալ դասընթացը Հայաստանը, Վրաստանը, Աբխազիան, Հարավային Օսիան և Լեռնային Ղարաբաղը ներկայացնող լրագրողների համար: Կիրան Կուկի այս այցը Հայաստան առաջինը չէ, երրորդն է:
Բնապահպանական ի՞նչ հիմնական խնդիրներ են աչքի ընկում, երբ գալիս եք Հայաստան թե որպես օտարերկրացի, թե որպես լրագրող:
Որոշ բաներ անմիջապես տեսանելի է նաև ոչ լրագրողին: Ես կարծում եմ, որ առաջինը աղբի խնդիրն է այստեղ, բնակչության վերաբերմունքն է՝ գցել աղբը փողոցներում կամ այգիներում՝ լինի դա պլաստիկ իր կամ ծխախոտ: Կարող է թվալ, որ դա շատ փոքր, բայց նաև շատ ակնառու խնդիր է: Ես կարծում եմ, որ Հայաստանն, օրինակ, ուզում է զարգացնել զբոսաշրջությունը, ուրեմն պետք է մտածի այս խնդրի մասին, պետք է փոխի մարդկանց վերաբերմունքը՝ այլևս աղբը չփռել, որովհետև զբոսաշրջիկներն ուզում են գալ Հայաստան: Հայաստանը շատ գեղեցիկ երկիր է, բայց նրանք չեն ուզում գալ և տեսնել եկեղեցին և դույլերով աղբը՝ լցրած դրա շուրջը:
Դա հատկապես աչք է ծակում Երևանո՞ւմ, թե՞ մարզերում նույնպես:
Ես տեսել եմ դա Երևանում, և տեսել եմ նաև Սևանա լճի շրջակայքում և այլ տեղերում: Հանկարծ տեսնում ես դույլերով աղբ: Ասենք՝ Գերմանիայից եկած այցելուին դա դուր չի գա: Նրանք չեն սիրում աղբ տեսնել շրջակայքում:
Երկրորդ խնդիրը հանքարդյունաբերությունն է: Հայաստանը մշտապես ասում է, որ ուզում է զարգացնել տնտեսությունը, աշխատատեղեր ունենալ: Մտահոգիչն այն է, որ եթե մարդիկ գալիս և ոչնչացնում են լանդշաֆտը, ինչպես հանքարդունաբերության դեպքում, դուք ոչնչացնում եք մի բան, որը երբևէ չի վերականգնվի: Շատ հանքարդյունաբերական ընկերություններ ասում են. «Օհ, մենք կարող ենք գալ և ծառեր տնկել, և ամեն ինչ ավելի լավ կլինի, քան նախկինում էր»: Այդպես չէ: Դուք ընտրություն ունեք՝ աշխատատեղով ապահովել, քանի որ հանքարդյունաբերական ընկերություններն ասում են. «Օհ, մենք 200 աշխատատեղ ենք բացում»: Դա հասկանալի է, մարդիկ սոված են, նրանց աշխատանք է պետք, փող է պետք: Կամ՝ կարող եք մտածել սնկերի, անտառների և բնամթերքի մասին, դրանք փաթեթավորելու և այլ երկրներին վաճառելու մասին: Այսինքն՝ այդպիսի արդյունաբերություն ձևավորել, այլ ոչ թե ոչնչացնող արդյունաբերություն ունենալ, ինչպես հանքարդյունաբերությունն է: Անշուշտ, Հայաստանն ունի հանքարդյունաբերական ռեսուրսներ, որը լավ է, սակայն դա պետք է վերահսկել:
Կլիմայի փոփոխման տեսանկյունից Հայաստանն ինչպիսի՞ դիրքերում է:
Երկարաժամկետ խնդիրը հենց սա է, և ես այստեղ եմ կլիմայի փոփոխման մասին խոսելու համար: Գուցե շատ մարդկանց թվա, որ սա մի խնդիր է, որն իրենց չի վերաբերում և առնչություն չունի, բայց փորձագետներն ասում են, որ Հայաստանում ջերմաստիճանը կբարձրանա: Ավելի քիչ տեղումներ կլինեն: Գիտեմ, որ վերջերս բավականին շատ տեղումներ են եղել, սակայն երկարաժամկետ հատվածում անձրևները կնվազեն, և ջերմաստիճանը կբարձրանա: Եվ դա նշանակում է, որ մարդիկ պետք է փոխեն իրենց ապրելակերպը, իրենց տնտեսության կառավարման ձևերը, գուցե նաև այլ բուսատեսակներ պիտի մշակեն ապագայում: Ֆերմերներն ավանդապաշտ են, չեն ուզում փոփոխություններ մտցնել, բայց եթե չանեն դա, ո՞վ պետք է մթերք աճեցնի:
Հատապես ի՞նչ պետք է փոխեն:
Նրանք պետք է փոխեն ջուրն օգտագործելու ձևերը: Նրանք ավելի խնայողաբար պետք է օգտագործեն ջուրը՝ թե խմելու, թե ոռոգման: Նրանք պետք է ջուրը պահպանելու այլ ճանապարհներ մշակեն, ստորգետնյա ջրատարներ կառուցեն այնպես, որ արևը չտեսնի այդ ջուրը: Շատ տեղերում տեսել եմ, թե ինչպես է խողովակներից ջուրը կաթկթում: Ջուրը պահպանելու բավարար միջոցներ չեն ձեռնարկվում: Այնինչ ջուրը շատ կարևոր է: Գուցե նրանք մտածում են սերմերի մասին, բայց պետք է նաև մտածեն ավելի դիմացկուն տեսակների մասին, որոնք կարող են ավելի տաք եղանակային պայմաններում էլ աճեն: Մարդիկ պետք է մտածեն այս ամենի մասին, բայց կառավարությունը նույնպես պետք է ասի այդ մասին մարդկանց, պետք է անկեղծ լինի բնակչության հետ: Այո, հիմա դուք ունեք տեղումներ, բայց մտածեք՝ 10 տարի հետո կունենա՞ք, ի՞նչ կլինի այդ ժամանակ: Մտածեք ձեր երեխաների մասին: Մանավանդ որ Հայաստանը հարուստ երկիր չէ:
Հայաստանը մեղավոր չէ կլիմայի փոփոխման համար, ինչպես և իմ երկիրը՝ Իռլանդիան: Մեղավոր են ԱՄՆ-ն, Չինաստանը և այլ երկրներ, բայց եթե փոփոխություններ չմտցնի, ապագան կանի դա: Շատ տվյալներ ցույց են տալիս, որ Երևանում և Արարատյան դաշտում մեծ փոփոխություններ են լինելու: Ջերմաստիճանը բարձրանալու է, և ինչ է հետո լինելու, ինչ են անելու մարդիկ: Ավելի շատ օդորակիչնե՞ր կգնեն, ավելի շատ փող կծախսեն օդարակիչների վրա, և ավելի շատ ջուր կծախսեն իրենց մթերքն աճեցնելու համար: Մարդիկ պետք է հասկանան, որ դա մի օր գալու է:
Իսկ ինչպե՞ս ճիշտ բացատրել սովորական քաղաքացուն, որ չանի մի շարք բաներ, որպեսզի չխթանի ածխաթթու գազի ավելացմանը, որը կբերի կլիմայի փոփոխության:
Դա շատ դժվար է: Կարծում եմ՝ երեխաներին կրթելը ուղիներից մեկն է: Բացատրել, որ կրակ անելիս դու նպաստում ես ածխաթթու գազի ավելացմանը, ուրեմն պետք չէ դա անել: Դու պետք է խնայես ջուրը: Երբեմն երեխաներն ավելի լավ են հասկանում, որովհետև երևակայություն ունեն, նման բաներն ընկալում են:
Ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ Հայաստանը CO2 (ածխաթթու գազ) «արտադրող» երկիր չէ:
Ցավոք, չնայած Հայաստանը քիչ CO2 է «արտադրում», բայց դրա վտանգը չի նվազում, քանի որ ածխաթթու գազը սահմաններ չի ճանաչում, անձնագիր չի ճանաչում, գալիս է ամեն տեղից, կարող է գալ ԱՄՆ-ից, Արկտիկայից և Չինաստանից: Դա գլոբալ երևույթ է, և դա է խնդիրը, թե ինչ համաձայնություն պետք է լինի երկրների միջև: Դա մեկ կառավարության խնդիր չէ: Օրինակ՝ Հայաստանը կարող է ասել ավելի հարուստ երկրներին՝ մեզ գումար պետք է տաք, որպեսզի մենք էլ զարգացնենք մեր տնտեսությունը այն ճանապարհով, որը չի վնասի բնությունը, որովհետև դուք եք այդ խնդիրն առաջացրել, և մենք դրանում մեղավոր չենք:
Նկատելի՞ է, որ ՀՀ կառավարությունը հոգ է տանում բնությանը, դա օտարերկրացու համար տեսանելի՞ է:
Ինչպես բազմաթիվ երկրներում, Հայաստանում նույնպես տնտեսությունը առաջնային է կառավարության համար: Եվ դա պարզ է: Ես կարող եմ դա հասկանալ, քանի որ մարդիկ, ովքեր ընտրել են նրանց, աշխատանք են ուզում, ուզում են, որ տնտեսությունը լավ լինի, որ նրանք կարողանան փող վաստակել, ավելի շատ գումար ծախսել իրենց երեխաների կրթության համար, ավելի լավ տուն, մեքենա ունենալու համար: Բայց ամբողջ գաղափարն այն է, որ դու կարող ես հարուտ տնտեսություն ստեղծել, բայց չմտածել բնության մասին, և ասել, որ դրա մասին հետո կմտածենք: Ասենք՝ 10 տարի հետո: Դա լավ չէ, քանի որ տաս տարի հետո կարող է բնություն չլինել այլևս, եթե հիմա այդ մասին չմտածեք: Եվ ես կարծում եմ, որ երբեմն կառավարությունն ու պաշտոնյաները բավական երևակայություն չեն ունենում:
Նրանք մտածում են տնտեսության զարգացման մասին, դա նշանակում է հանքարդյունաբերություն և այլն: Իսկ ի՞նչ կասեք գյուղատնտեսության մասին, ի՞նչ կասեք մեղր, սունկ արդյունահանելու մասին, մթերք, որով Հայաստանը հայտնի է, բանջարեղեն, այսինքն՝ զարգացնել արդյունաբերության այդ ճյուղը: Այսինքն՝ բացի նրանից, որ ցեմենտի գործարան կառուցել, կառուցել նաև մթերքի արդյունահանման գործարան, փաթեթավորել կամ պահածոյացնել դրանք և վաճառել, ասենք, Լոնդոնին կամ Նյու Յորքին:
Բնապահպանությանը պետք է առաջնություն տրվի, պետք է ավելի շատ գումար ներդնել, և հարկավոր է շատ մանրակրկիտ ուսումնասիրել հանքարդյունաբերական նախագծերը, որովհետև հանքարդյունաբերությունը մի բան է, որը ոչնչացնում է դաշտեր, տարածքներ, կտրվում են ծառեր, հոտ է լինում, ինչպես Ալավերդիում է: Դա պետք է խիստ վերահսկվի: Չպետք է թույլ տալ մարդկանց, որ գան և խոստումներ տան. «Ահա փողը, ես կբացեմ 2000 աշխատատեղ»: Պետք է նաև ասել, լավ, մենք տալիս ենք օրինական համաձայնություն, բայց դուք պետք է անեք սա, սա և սա: Եվ Արևմուտքում հիմա հանքարդյունաբերական ընկերությունների համար տրվող թույլտվությունները շատ խստապահանջ են, որովհետև ոչ ոք չի հավատում այլևս նրանց խոստումներին: Հետևաբար, ես կարծում եմ, որ Հայաստանի կառավարությունը պետք է ավելի ուժեղ լինի հանքարդյունաբերության քաղաքականության հարցում:
Կլիմայի փոփոխությունը նաև ծառերի հատման հետ է կապված, եթե կտրում եք ծառերը, նաև հիվանդություններ եք բերում երկիր, օրինակ՝ եթե մալարիան անկում է ապրել երկրում վերջին տասնամյակում, ապա կարող է գլուխ բարձրացնել: Եվ իհարկե, ծառերը նաև շատ լավ են ջրային համակարգի պահպանման համար:
Հայաստանը հրաշալի երկիր է, ես կարող եմ երևակայել, որ շատ լավ է զբոսաշրջության տեսակետից, բայց կրկնում եմ՝ զբոսաշրջիկները չեն ուզում հյուրանոցում մնալ և պատուհանից շնչել հանքերից եկող հոտը, հատկապես դա զգալի է Ալավերդիում: Դա լավ գովազդ չէ երկրի համար:

Journalist Kieran Cooke: “Armenia may not be a major CO2 producer, but it will face climate-change challenges nonetheless”
Kieran Cooke, who hails from Ireland, has been a journalist for over 25 years, specializing in environmental and climate-change issues.  He teaches courses on environmental journalism at the Deutsche Welle Academy, a training center for journalists created in 2004. (Deutsche Welle is Germany’s international broadcaster). He has worked for the BBC and the Financial Times.
Kieran is now in Armenia, teaching courses on climate-change issues related to the Caucasus for reporters based in Armenia, Georgia, Abkhazia, South Ossetia and Artsakh. This is his second visit to Armenia.
What kind of environmental issues do you see when come to Armenia as a foreign visitor, or even a journalist?
Something I see immediately as a visitor, not really as a journalist, is the problem of rubbish. That’s to say, the peoples' attitude of throwing things on the street or in the parks, whether it is plastic garbage or cigarettes.
You can see that it’s an immediate problem. It might seem small, but it’s very noticeable.  And I think that Armenia, for instance, will have to think about this if it wants to increase tourism. If it does, it will have to change peoples' attitude about throwing rubbish willy-nilly. Yes, Armenia is a very beautiful country and tourists want to visit, but they don't want to come and look at a pile of rubbish in a church lobby. So, that is one thing.
Is this more noticeable in Yerevan or in the provinces as well?
I have seen it in Yerevan, and I also have seen it in around Lake Sevan and in other places. Suddenly there is a pile of rubbish there. For someone coming from Germany, they don't like that. They don't like seeing rubbish strewn about.
I think, generally, what Armenia shares with many countries is that it wants the economy to grow and it wants to have jobs. The trouble is, if people come and destroy the landscape, as with a mine, then you are destroying something. Once it's gone, it's gone forever.  A lot of mining companies say: ՛՛Oh, we can come back and plants trees and everything will be better than before.'' It's never the case. So, you have this choice. You can provide jobs, because the mining companies will say: ''Oh, we provide 200 jobs.'' And you can understand this because people are hungry. They want jobs and need the money. But can't you think about mushrooms, forestry, and making, packaging and selling good vegetables to other countries; developing these sorts of industries rather than destructive industries like mining. Of course, Armenia has a lot of mining resources, which is good perhaps, but it has to be controlled.
And then, in the longer term, I am here to talk about climate change. And perhaps for a lot of people here, this is something they think, as opposed to people in the West who are always talking about it, doesn’t concern them. But the experts are saying that in Armenia the temperatures are going to go up and there is going to be less rain. I know there’s recently been a lot of rain in many parts of Europe, but the long-term outlook is less rain and higher temperatures. This means that people will have to change the way they live, the way they farm. Maybe they will have to grow different crops in future. Farmers are very traditional, they don't want to change, but if they don't change, who is going to grow the food?
What do they need to change?
They need to change the way they use water. They have to be far more careful about using water, for drinking and for irrigating crops. So, they have to run new ways of storing water, or putting channels underground, so that the sun doesn't seize the water. So you store water in water storage units. I see leaking pipes in many places and not enough is done to make sure water isn’t being wasted.
Water is very important. Perhaps they should be thinking about crop varieties, about growing more resistant types that can grow in a hotter climate. People have to think about all this. But the government also has to tell people these things as well and be honest with them. Yes, now you have rain and clouds, but just think ten years done the road. What will happen then? Think of your children. It is going to change. Everybody says nothing is normal anymore, but the old ways are going to change. And of course, for a country like Armenia that isn’t rich, it is very tough. Armenia is not to blame for climate change. It is country like my own, Ireland.  The USA and China are to blame, but if Armenia doesn't make changes, then future doesn’t look very bright.
Many of the climate figures actually show that there will be big changes in Yerevan, for instance, or in the Ararat valley. The temperatures will increase quite a bit. What will people do when that happens?  Buy more air conditions?  They will have to spend money on air conditioning and have use more water to grow their crops. People have to realize this is coming. This is going to happen.
How does one explain to people that they should refrain from certain actions in order not to produce more CO2?
It is very difficult. I think educating young children is one way. They can be taught, in creative ways, that some things, like burning trash fires, increases dangerous gases in the air. They can be taught the merits of conserving water. Sometimes children are much better, because they have an imagination, they understand these sorts of things.
CO2 is not produced in Armenia as much as in other countries.
Unfortunately, while Armenia doesn’t produce much CO2, the trouble with CO2 is that it doesn't care about borders. It comes from everywhere. So, while CO2 may come from America, it may also come   from the Arctic or China.  It is global, and this is the problem - how do you reach a global agreement?   It is a global issue and not just the obligation of one government. So, Armenia can say, we don't produce much CO2, and thus they might ask   richer countries to donate funds so that Armenia   develops its economy in a way that doesn't harm the environment. Armenia can argue, hey look,   you are the people who are causing the problem, not us in Yerevan. It is London, New York, Beijing or Mumbai.
Do you see the Armenian government taking care of the environment? Is such a thing noticeable to foreigners?
Like so many countries the economy comes first for the government. This is clear. And I can understand it because the people who vote for them want jobs. They want the economy to be good so they can have more money to spend on children’s education, to get a better house, or to buy a car.
But the risk is in thinking that you can make the economy rich and never care about the environment; that we’ll think about the environment later. That's not good, because in ten years time the environment you end up with might well be completely different and unfamiliar.  Sometimes I think that   governments and   officials don't have much imagination.  They think of economic development -    mining, manufacturing, whatever. What about agricultural products? What about honey, mushrooms and things that Armenia is famous for, like its vegetables?  These can be the basis of a thriving industry as well. So instead building a cement plant, you build a factory specializing in herbs and you package and sell them in London and New York.
The environment should receive more priority. The government should be spending more money for the environment and should look very carefully at mining projects, because mining is one thing that destroys the land and cuts down trees. Just look at Alaverdi where the air is foul. It must be very controlled. You mustn't allow people to come in and give promises saying: ''Here is some money, I will create 2000 jobs.'' You must also say, OK, we will draft a legal agreement that you must do this and that. In the West, such contracts with mining companies are very strict   because nobody believes many of their promises anymore. So I think they have to be far stronger policing of the mining industry.
The protection of forests makes so much sense in many ways. If you cut down trees you change the climate and open the door to various ailments. And of course by doing so, you do not capture CO2 anymore. Trees   are also very good for maintain water systems.
Armenia is a beautiful country with a great potential for the tourist industry. But, as I pointed out,   tourists don't want to come and stay in hotel and smell smoke from the mining smelter. Tourists coming from Georgia, pass through Alaverdi. It is not a good advertisement for the country.  Take care of the environment and Armenia has a lot going for it – a lovely country with good people, clever people.
Photo: www.thetimes.co.uk
Michael Chambers
Hi Kieran, hope you are well. I get no reply from Ritas phone. Could you give me a contact please and love to Gene and the Boys. Ml and maura