Գյուղում բաղնիք-զուգարան ունենալն արդեն ճոխություն է
Արմավիրի մարզի Վարդանաշեն գյուղում հաշվառված է 1360 բնակիչ, սակայն նրանց մի մասը գյուղում չի ապրում. կամ արտագաղթել են, կամ էլ՝ տեղափոխվել այլ բնակավայր: Գյուղը հայ-թուրքական սահմանից ընդամենը 3-4 կմ է հեռու:
Վարդանաշենի համայնքապետի տեղակալ Էդիկ Զաքարյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ Վարդանաշենը վերջին 2-3 տարիների ընթացքում որոշակի զարգացում է ապրել. գյուղը գազիֆիկացվել է, շուտով կվերանորոգեն նաեւ գյուղի ճանապարհները, սակայն խնդիրներն էլ շատ են:
Այս գյուղում առաջնային խնդիրներից մեկը խմելու ջուրն է: Համայնքապետի տեղակալն ասաց, որ վարդանաշենցիները արտեզյան հորերի ջուրն են խմում, որը տնտեսական օգտագործման համար է նախատեսված, սակայն մոտակա տարիներին հնարավոր է զրկվեն նաեւ այդ ջրից:
Ըստ նրա` գյուղում ունեին 18-20 հատ ինքնաշատրվանող հոր, սակայն արդեն 5 տարի է՝ հորերից ջուրը վերցնում են պոմպերի միջամտությամբ: Էդիկ Զաքարյանի խոսքով՝ պատճառը հարեւան գյուղերում եւ Մեծամոր քաղաքում հիմնադրված ձկնաբուծական տնտեսություններն են: Վերջիններս իրենց տնտեսությունները զարգացնելու համար հորատելով մեծ քանակությամբ ջուր են վերցնում, ինչի արդյունքում նվազում են գյուղի ջրերը:
Լինելով սահմանամերձ գյուղ` վարդանաշենցիների մտահոգություններից մեկն էլ ծնելիության ցածր մակարդակն է: Բնակչության թիվը գնալով պակասում է: «Ժողովուրդը մի տղա ու աղջիկ է ունենում ու վերջ, ո՞վ ա կարողանում շատ երեխա ունենալ: Ապրելու խնդիր ունեն, էլ չասեմ, որ տուն կառուցելը գրեթե անհնար բան է դարձել»,- ասում է համայնքապետի տեղակալը:
Նա գյուղի զարգացման միակ ճանապարհը տեսնում է կառավարության վարած «գյուղամետ» քաղաքականության մեջ:
«Գյուղնախարարությունը շատ թույլ է, պիտի արտահանությամբ զբաղվեն: Վերջերս Մոսկվա էի գնացել, այնտեղ «Գլոբուս» հիպերմարկետ կար, ծայրից ծայր բուլղարական ապրանքներ էին վաճառվում` պոմիդորից ու բիբարից սկսած: Մենք էլ ենք դա արտադրում, դե այնպես թող անեն, որ մեր արտադրանքն էլ արտահանվի, ժողովուրդը կարողանա ապրի: Ստեղ գյուղնախարարություն չկա, միայն փող ստացող են: Բայց մի կողմից էլ` սա կառավարության խնդիրն է, նրանք պիտի գյուղնախարարին փող տան, որ այդ հարցերով զբաղվի»,-ավելացրեց Էդիկ Զաքարյանը:
Հակոբ Հովասափյան Էդիկ Զաքարյան
Բնակչության թվի նվազումը անհանգստացնում է նաեւ գյուղի միջնակարգ դպրոցի տնօրեն Հակոբ Հովասափյանին: Նա ասաց, որ Վարդանաշենի դպրոցն ընդունել է 1992թ.: 1994-1995 ուսումնական տարում դպրոցում սովորել է 220 աշակերտ, իսկ 2012-2013թթ.` 160: «Պատճառն արտագաղթն է, հիմնականում եզդիներն են գնում: Այս տարի 2-3 ընտանիք արդեն գնացել է գյուղից»,-ավելացրեց Հ. Հովասափյանը:
Տնօրենի ասելով` արտագաղթողների 90 տոկոսը բանկերին պարտք են, գնացել են դրսում աշխատեն, որ բանկերի վարկերը փակեն:
«Ծնելիությունը շատ քիչ է, ընտանիքները 2 երեխայից ավելի չեն ունենում: Այն ժամանակ ես առաջին դասարան էի ընդունում 18-20 աշակերտ, իսկ անցյալ տարի 10 աշակերտ եմ ընդունել: Ավարտում են 20-22-ը, իսկ դպրոց գալիս են 10-12-ը»,- նշեց դպրոցի տնօրենը:
Նրա կարծիքով` ժամանակն է, որ կառավարությունն իր ուշադրությունը քաղաքից գյուղ տեղափոխի: Գյուղերում մարդիկ ապրում են տարրական սոցիալական պայմաններից զուրկ, նույնիսկ բաղնիք-զուգարան ունենալն է ճոխություն համարվում: «Նման բաների մասին մոռացեք, նման բան չկա»,-ավելացրեց Հակոբ Հովասափյանը:
Տնօրենն ասաց, որ կառավարությունն այս գյուղի միայն գազիֆիկացման խնդիրն է լուծել, հիմա էլ դպրոցն է վերանորոգվում:
Ըստ նրա` 4 տարի է, ինչ գյուղը գազիֆիկացված է, մինչ այդ գյուղացիներն աթար էին վառում: Բայց այդ ուրախությունը կարճ տեւեց: Գազը թանկացել է, եւ, դպրոցի տնօրենի կանխատեսմամբ, գյուղի 90 տոկոսը նորից անցնելու է աթարին: «Այդ գներով ո՞ր գյուղացին ի վիճակի կլինի գազ վառել: Ոչ մեկը: Գյուղի 90 տոկոսը վարկերի տակ է, գյուղացիները չգիտեն՝ որ բանկից վերցնեն, որ բանկի վարկը մարեն, գազի վճար ո՞նց են տալու»,-նշեց Հակոբ Հովասափյանը:
Մի քանի տարի հետո գյուղերում սրվելու է նաեւ մասնագետների հարցը: Օրինակ` անցյալ տարի Վարդանաշենի դպրոցն ավարտել է 17 աշակերտ, որոնցից 3-ն է ընդամենը բուհում սովորել, մնացածը կամ հողագործությամբ են զբաղվում, կամ էլ արտագաղթում են:
Այս պահին թեեւ դպրոցը կադրային խնդիր չունի, սակայն այդ հարցը կարգավորել են հարեւան գյուղերի մասնագետների շնորհիվ: Վարդանաշենի դպրոցն ունի 22 ուսուցիչ, որոնցից 8-ը Արազափ գյուղից են, իսկ 3-ը` Մարգարայից:
Գյուղում փորձեցինք զրուցել նաեւ գյուղացիների հետ: Գյուղի կիսախարխուլ մշակույթի տան դիմաց նստած տարեց մարդիկ խուսափեցին զրույցի բռնվել` պատճառաբանելով, թե «ձուկը գլխից է հոտած, ինչ էլ ասեն, միեւնույն է՝ ոչինչ չի փոխվելու»:

В селе наличие ванной и туалета уже роскошь
В селе Варданашен Армавирской области прописано 1360 жителей, однако часть из них эмигрировала из страны, а часть переехала в другой населенный пункт. Село расположено в нескольких километрах от армяно-турецкой границы.
Заместитель руководителя общины Эдик Закарян в беседе с “Hetq” сказал, что за последние 2-3 года в Варданашене наблюдалось некоторое развитие: село газифицировали, в ближайшее время отремонтируют дороги и т.д. Тем не менее трудностей еще много.
Одной из первоочередных проблем в селе является питьевая вода. По словам заместителя главы общины Эдика Закаряна, варданашенцы пьют воду из артезианских колодцев, которая предусмотрена для хозяйственных нужд. Однако в ближайшие годы их, возможно, лишат и этого источника.
Причина заключается в основанных в соседних селах и городе Мецаморе рыбоводческих хозяйствах. Последние проводят бурение и используют огромное количество воды, в результате чего она в села не поступает.
В приграничном селе серьезную тревогу вызывает низкий уровень рождаемости. Число жителей неуклонно сокращается.
Акопа Овасапян Эдик Закарян
“Министерство сельского хозяйства работает плохо, там должны заниматься вопросами экспорта. Недавно я побывал в Москве, где есть гипермаркет “Глобус”. Он забит болгарскими овощами – помидорами, перцем... Мы тоже экспортируем эти товары. Но почему не добиваются того, чтобы туда поступала наша продукция, чтобы люди могли жить? В Министерстве сельского хозяйства только деньги получают. С другой стороны это задача правительства. Оно должно дать министру сельского хозяйства деньги, чтобы тот занимался этими вопросами”,- отметил Эдик Закарян.
Сокращение числа жителей в Варадашене беспокоит и директора средней школы Акопа Овасапяна. Директором он работает с 1992 года. В 1994-95 учебном году в школе училось 220 учеников, в 2012-2013 – 160.
“Причина в эмиграции, уезжают в основном езиды. В этом году уже уехали 2-3 семьи”,- добавил А.Овасапян. По его словам, 90 процентов уезжающих имеют задолженности перед банками, люди отправились на заработки, чтобы погасить кредиты.
Директор школы считает, что правительство и руководство должны больше внимания уделять проблемам села. В селах люди лишены элементарных социальных условий, для них даже наличие ванной и туалета уже роскошь.
Акоп Овасапян считает, что в селе правительство решило только проблему газификации, да еще школу сейчас ремонтирует. Газ в село провели четыре года назад. Но радость длилась недолго, так как газ подорожал, и сейчас 90% жителей села вновь перейдут на кизяк, говорит директор. “По таким ценам никто не сможет использовать газ. 90 процентов села выплачивает кредиты, так что за газ никто платить не сможет”,- отметил Акоп Овасапян.
Через несколько лет со всей остротой встанет и вопрос специалистов. В прошлом году варданашенскую школу окончили 17 учеников, из которых лишь трое учатся в вузах. Остальные либо занимаются земледелием, либо уехали.
Мы попытались побеседовать и с варданашенцами. Пожилые люди, сидевшие напротив полуразрушенного дома культуры, не захотели вступить в разговор, сказав, что “рыба гниет с головы”, и что “все равно ничего не изменится”.