Գոնե մեկ անգամ նայե՛ք այն մարդկանց աչքերին, ովքեր փորփրում են աղբամանները
Ներկա ժամանակաշրջանում Հանրապետությունում տիրող հասարակական-քաղաքական իրավիճակը պայմանավորված է խորհրդարանական, նախագահական, ավագանու (Երևան) և մի շարք այլ ընտրությունների արդյունքներով, որոնց հետևանքով Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը դարձավ երկրի «ղեկավարող և ուղղություն տվող» գլխավոր ուժը:
«Իշխանության կուսակցության» բացարձակ գերիշխանությունը հասարակական-քաղաքական կյանքում հնարավորություն է տվել նրա «հատկապես առաջատար» որոշ ներկայացուցիչների գրեթե «բռնագրավել» երկրի կառավարման կենսական նշանակություն ունեցող բոլոր կառույցները:
Ծանոթություն.
Երկրի հասարակ քաղաքացու համար դեռևս հանելուկ է մնում` չինովնիկի զբաղեցրած պաշտո՞նն է որոշում նրա կուսակցական պատկանելությունը, թե՞ կուսակցական պատկանելությունն է որոշում նրա զբաղեցրած պաշտոնի աստիճանը: Իրավամբ, ճիշտ էր «կլասիկը». «Ինչ էլ որ անենք՝ ստացվելու է ԽՄԿԿ» (Վ.Ս. Չերնոմիրդին)
Լրացնենք «կլասիկին». «Մեզ մոտ ավելի լավ է, քան ԽՄԿԿ-ում, քանզի կուսակցության մեջ գաղափարախոսական ուսմունքի գերակայության փոխարեն հաճախ նրա կառույցները ամրապնդում ենք ընտանեկան, ցեղային և կլանային շահերով»:
Ընտրություններում «իշխանության կուսակցության» ձեռքբերումները նրա շարքերում առաջ բերեցրին «ներկուսակցական խանդավառություն» և պայծառ ու երջանիկ ապագայի մասին ամբոխահաճո խոստումների հեղեղ, բայց վերադաս չինովնիկերից և ոչ մեկն անգամ չմտածեց երկրի քաղաքացիների առջև իրենց ստանձնած բարոյական պատասխանատվության մասին:
Սակայն Հանրապետության բնակչության ճնշող մեծամասնության համար իրականությունը շատ ավելի դաժան ստացվեց:
Երկիրը կանգնել է իր պետականությունը կորցնելու վտանգի առաջ մի շարք բարձրաստիճան չինովնիկների տարիներ շարունակ թույլ տված վրիպումների հետևանքով՝ պայմանավորված նրանց պրոֆեսիոնալիզմի ցածր մակարդակով, կուսակցական համերաշխությամբ, պետության և հասարակության հաշվին հարստանալու կորպորատիվ ու ընտանեկան չափազանց շահախնդրական ձգտումով, տիրող ամենաթողությամբ և անպատժելիությամբ:
Թվում էր, թե «իշխանության կուսակցության» նոր որակը առաջ կբերեր մի նոր հայացք՝ երկրում տիրող սոցիալ-տնտեսական և հասարակական-քաղաքական իրադրության նկատմամբ: Սակայն «իշխանության կուսակցության» (երկրի կառավարման համակարգի) տարբեր մակարդակների ղեկավարների ճնշող մեծամասնությունը, ինչպես որ հեռու էր ժողովրդի կարիքներից, այդպես էլ մնաց նույն մակարդակին: Ավելին, հասարակության և երկրի կառավարման համակարգի միջև առկա անդունդն էլ ավելի խորացավ: Միայն դրանով կարելի է բացատրել Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության նախագահի տեղակալ Ռազմիկ Զոհրաբյանի որոշ խորիմաստ մտքերը, որոնք նա արտահայտել է ս.թ. հուլիսի 23-ին «Ազատություն» ռադիոկայանին տված հարցազրույցի ժամանակ: Նրան մտահոգում էր, թե «Ինչո՞ւ ուղեվարձի թանկացման դեմ ակտիվ բողոքող երիտասարդները չեն հասկանում, որ ինչ այսօր կատարվում է իրականում «սարքվում է Հայաստանի գլխին»։
Գուցե նրա հարցին պատասխանենք հենց իր ոճո՞վ:
«Հայաստանի դեմ երրորդ ուժի կողմից «սարքված» պրոցեսների նպատակն է պարզել, թե ո՞վ և ո՞ւմ կլանն է վերահսկում քաղաքային տրանսպորտի այս կամ այն երթուղին Հայաստանում՝ x ժամին սոցիալական անկայունություն կազմակերպելու համար»:
Կամ մեկ այլ հատված. «Ես չէի ցանկանա, որ պրոցեսը հանգեցներ սոցիալական բունտի, որովհետև մենք ավելի լուրջ խնդիրներ ունենք, քան թե 50 դրամի համար սոցիալական բունտ անելը և երկրի իրավիճակը ապակայունացնելը։ Պլակատներով այդ երիտասարդները ինչո՞ւ չեն մտածում, որ սա, ժողովրդական բառով ասեմ, Հայաստանի գլխին սարքվում է»:
Հարգելի պարոն Զոհրաբյան, Դուք, ընդհանրապես, պատկերացում ունե՞ք, թե ինչպե՞ս են ապրում մեր հայրենակիցները 60 կամ 80 հազար դրամով (սա լավագույն դեպքում, երբ ընտանիքի անդամներից մեկն աշխատանք ունի):
Երբեմն հեռուստացույց դիտո՞ւմ եք, որտեղ ցուցադրում են, թե ինչպես են «Նաիրիտ» գործարանի բանվորները 2013 թվականի հուլիսին պահանջում իրենց 2012 թվականի աշխատավարձը:
Երբևէ այցելե՞լ եք Երևանի ծայրամասերը (էլ չեմ ասում սահմանամերձ գյուղերը), որտեղ մարդիկ ապրում են ինչպես գետտոյում՝ առանց ջրի, լույսի, կոյուղու, ճանապարհների, աղբի մեջ և այլն: Տեղյա՞կ եք, որ տեղական ինքնակառավարման ու կենտրոնական (քաղաքի ենթակառուցվածքների համար պատասխանատու) մարմինների հետ նրանց երկար տարիների դատավեճերը գրեթե ոչ մի արդյունք չեն տալիս:
Արդյոք երբևէ եղե՞լ եք հանրակացարաններում, որտեղ բնակվում են փախստականները (խորհուրդ կտամ մենակ չգնալ այնտեղ):
Արդյոք Դուք կամ Ձեր մտերիմները փորձե՞լ եք 80 հազար դրամ աշխատավարձով վճարել և՛ կոմունալ, և՛ առողջապահական ծառայությունների դիմաց՝ դրա հետ մեկտեղ ապահովելով երեխաների կրթությունը:
Գաղափար ունե՞ք այն մասին, որ շատ միայնակ կենսաթոշակառուներ, ովքեր աջակցություն չեն ստանում դրսից, գրեթե կիսաքաղց են և լիարժեք չեն օգտվում կոմունալ ծառայություններից:
Գոնե մեկ անգամ վաղ առավոտյան տնից դուրս եկե՛ք և նայե՛ք այն մարդկանց աչքերին, ովքեր փորփրում են աղբամանները:
Ձեր հարցազրույցում ո՞ր ժողովրդի մասին եք խոսում` հա՞յ ժողովրդի: Եթե նրա մասին է խոսքը, ապա փորձեք խոսել ազատամարտիկների հետ, ովքեր բողոքում են իրենց անօրեն և աղքատ վիճակի մասին: Փորձեք խոսել Սյունիքի մարզի բնակչության հետ, որոնք երկար տարիներ ապրել են վախի մթնոլորտում՝ նախկին մարզպետի և նրա մանկլավիկների ամենաթողության ու անպատժելիության պատճառով: Կամ` «Սադախլո-Բագրատաշեն» մաքսակետի մոտ հավաքված մարդկանց հետ, որոնք լքում են իրենց Հայրենիքը…
Հարգելի պարոն Զոհրաբյան, եթե ցանկանում եք օգնել մեր ժողովրդին և բացառել սոցիալական ցույցերի հնարավորությունը, ինչո՞ւ Ձեզ՝ որպես Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության ղեկավարներից մեկի, չկազմակերպել ներկուսակցական քննարկում՝ ընտանեկանության և տոհմականության (կլան) զարգացումը պետական կառավարման բոլոր մակարդակներում և ոլորտներում թեմայով:
Օրինակ՝ hetq.am էլեկտրոնային կայքի թղթակիցը պարզել էր, որ Երևանի քաղաքապետարանի տրանսպորտի վարչության պետ Հենրիկ Նավասարդյանի ընտանեկան-ցեղային բիզնեսը քաղաքային տրանսպորտն է: Որպես հետևանք` ո՞ւմ օգտին պետք է լոբբինգ անի Հ. Նավասարդյանը…
Հարգելի պարոն Զոհրաբյան, երբ Դուք, թեկուզ մեկ քայլ ավելի մոտենաք ճշմարտությանը՝ այն ժամանակ Ձեզ ավելի հարազատ կդառնա այս անհասկանալի երիտասարդության գործունեությունը:

Вы хоть раз посмотрите в лица тех людей, которые копаются в мусорных контейнерах
В данный период общественно-политическая ситуация в Республике обусловлена итогами парламентских, президентских, муниципальных (г. Ереван) и ряда общинных избирательных кампаний, в результате которых Республиканская партия Армении стала «руководящей и направляющей» силой в стране.
Тотальное доминирование «партии власти» в общественно-политической жизни страны позволило ее «особо передовым» представителям практически «оккупировать» все жизненно важные органы управления страной.
Ремарка:
Для среднестатистического жителя страны остается загадкой: занимаемая должность чиновника определяет его партийную принадлежность или его партийная принадлежность определяет уровень занимаемой должности? Воистину прав «классик»: «Что бы мы ни делали, у нас получается КПСС» (В. С. Черномырдин).
Дополним «классика»: «У нас лучше, чем в КПСС, ибо вместо верховенства идеологической доктрины в партии мы зачастую цементируем ее структуру семейно-родовыми и клановыми интересами».
Достижения «партии власти» в избирательных кампаниях вызвали в ее рядах «внутрипартийный восторг» и море популистских обещаний счастливого и безоблачного будущего, и практически никто из вышестоящих чиновников не заикнулся о той моральной ответственности перед подданными страны, которую они взяли на себя.
На практике действительность оказалась гораздо более жестокой по отношению к подавляющей части населения Республики.
Из-за многолетних просчетов ряда высокопоставленных чиновников, обусловленных их низким уровнем профессионализма, круговой партийной порукой, корпоративно-семейными безмерно меркантильными стремлениями к обогащению за счет государства и общества, царящей вседозволенностью и безнаказанностью, страна встала перед проблемой возможности потери своей государственности.
Казалось, новое качество «партии власти» должно было бы привести к новому взгляду на сложившуюся социально-экономическую и общественно-политическую ситуацию в стране. Однако подавляющее большинство руководителей различных уровней «партии власти» (системы управления страной) как были далеки от нужд народа, так и остались на том же уровне. Более того, еще больше углубилась пропасть между обществом и системой управления страной. Только этим можно объяснить некоторые глубокомысленные высказывания заместителя председателя Республиканской партии Армении господина Р. Зограбяна, отмеченные в его интервью радиостанции «Свобода». Его терзает вопрос: «Почему молодежь, активно протестующая против подорожания проезда в транспорте, не понимает, что эти процессы спланированы против Армении?»
Может быть, ему ответить в духе его вопроса?
«Процессы, спланированные против Армении третьей стороной, преследуют цель определить, кто или чей клан контролирует тот или иной маршрут городского транспорта в Армении, для того, чтобы в час Х организовать социальную нестабильность».
Или вот еще пассаж: «Я бы не хотел, чтобы процесс привел к социальному бунту, потому что у нас есть более серьезные проблемы, чем устраивать социальные протесты из-за 50 драмов и дестабилизировать ситуацию в стране. Молодые люди с плакатами почему-то не думают, что, как говорят в народе, Армении подкладывается свинья».
Уважаемый господин Р. Зограбян, Вы вообще имеете представление о том, как живет наш соотечественник на 60000 или 80000 драмов (это в лучшем случае, если он работает)?
Вы хоть иногда смотрите телевизор, где показывают, как рабочие в июле 2013 года требуют  свою заработную плату за 2012 года (завод «Наирит»)?
Вы хоть раз посещали окраины г. Еревана (я уже не говорю о дальних приграничных селах), где люди живут, как в гетто, без воды, света, канализации, дорог, в мусоре и т.д.? Вы в курсе, что их многолетние тяжбы с органами местного самоуправления и с центральными органами, отвечающими за инфраструктуру города практически ничего не дают?
Вы бывали в общежитиях, где живут беженцы (советую одному туда не ходить)?
Вы или Ваши близкие при месячном доходе до 80000 драмов пробовали оплатить коммунальные услуги и услуги здравоохранения и при этом обеспечить образование детей?
Имеете ли Вы представление о том, что многие одинокие пенсионеры, не имеющие возможность получать помощь из-за рубежа, практически живут впроголодь, не пользуясь коммунальными услугами?
Вы хоть раз выйдите из дома в 5-6 часов утра и посмотрите в лица тех людей, которые копаются в мусорных контейнерах.
О каком народе Вы говорите в своем интервью? Об армянском? Если о нем, то попробуйте поговорить: с азатамартиками, которые протестуют против своего бесправного и нищенского положения; с жителями Сюникского марза, которые многие годы жили под страхом из-за вседозволенности и безнаказанности бывшего марзпета и его приспешников;  на таможенном пункте «Садахло-Баграташен» с людьми, которые покидают свою Родину.
Уважаемый господин Р. Зограбян, если Вы хотите помочь нашему народу и исключить возможность социальных протестов, почему бы Вам, как одному из руководителей Республиканской партии Армении, не организовать внутрипартийную дискуссию по вопросу развития семейственности и клановости на всех уровнях и сферах государственного управления?
Например, корреспондент электронной газеты «hetq.am» выяснил, что у начальника управления городским транспортом г. Еревана господина Г. Навасардяна семейно-родовым бизнесом является сфера городского транспорта. Как следствие, чьи же интересы должен лоббировать господин Г. Навасардян?
Когда, уважаемый господин Р. Зограбян, Вы хоть на шаг приблизитесь к истине, тогда, может быть, Вам роднее станет деятельность этой непонятной молодежи.