Փայլակ Հայրապետյանի գույքը շարունակում են գնել «Ամերիաբանկից»
«Բօն Արմենիա» ՍՊԸ-ն ձեռք է բերել Փայլակ Հայրապետյանի Գաջեգործներ 1-ին փողոցի թիվ 1-ին հասցեում գտնվող շինություններից երեքը, այդ թվում՝ այն շենքը, որը գործարար Հայրապետյանը վերակառուցել է ադամանդագործության ծրագրի համար, շինություններից մեկն էլ նախկին տեքստիլ գործարանի շենքն է:
Հիշեցնենք, որ Փայլակ Հայրապետյանի ողջ գույքը գրավադրված է «Ամերիաբանկում»:
«Բօն Արմենիա»-ի սեփականատերը Ջան Սասուն Գելեջին է: Նա Հայաստանում առավել հայտնի է Քրիստիան անունով: Ջան Սասուն Գելեջին նաեւ «ՎԿՍ Արմենիա» ՍՊԸ-ի տնօրենն է:  Ջանը կամ Քրիստիանը Հայաստանում է 2007 թվականից, զբաղված է տեքստիլ արդյունաբերության ոլորտում: «ՎԿՍ Արմենիա» ՍՊԸ-ն գործարաններ ունի Երեւանում, Վանաձորում, Ամասիայում: Ջան Սասուն Գելեջին այս ընկերությունում 49% բաժնետեր է:
«Բօն Արմենիա»-ն Գելեջին հիմնադրել է այս տարվա հունիսի 25-ին, հասցեն է՝  Գաջեգործների 1-ին փողոց, թիվ 1: Սա Փայլակ Հայրապետյանի՝ «Ամերիաբանկում» գրավադրված գույքի հասցեն է: Ընկերության 100 տոկոս բաժնետերը Ջան Սասուն Գելեջին է: Մեր հեռախոսազրույցի ժամանակ Ջան Գելեջին պատմեց, թե ինչ նպատակով է ձեռք բերել շինությունը: «Նոր եմ գնել եւ որոշել եմ Հայաստանում տեքստիլը զարգացնել: Փայլակ Հայրապետյանին ճանաչել եմ մինչեւ իր հետ կապված դեպքերը: Մինչ այդ էլ նրա հետ խոսել եմ այդ շինությունները ձեռք բերելու մասին: Նրա հետ լավ հարաբերություններ ունեմ»:
Շինություններն «Ամերիաբանկից» Գելեջին ձեռք է բերել 700 հազար դոլարով:
Փայլակ Հայրապետյանը մեզ հետ զրույցում պատմեց, որ Գելեջին իրեն նաեւ համատեղ ձեռնարկություն հիմնելու առաջակ է արել: «Նա մեզ է ուղարկել մի անհեթեթ պայմանագիր: Ես նրան ասել եմ մի բան՝ մենք դեռ դատական պրոցեսում ենք, եւ ես իմ ունեցվածքը հետ եմ բերելու: Նրան առաջարկել եմ չմտնի այդ պատմության մեջ»,- ասաց Հայրապետյանը:
Հիշեցնենք, որ գործարար Փայլակ Հայրապետյանը վերջերս հանդես է եկել  հայ գործարարներին ուղղված հայտարարությամբ: «Հայտարարում եմ և տեղեկացնում բոլոր գործարարներին՝ ձեռնպահ մնացեք «Ամերիաբանկի» կողմից ուղղակի կամ աճուրդով վաճառվող, ինձ պատկանող անշարժ գույքի ձեռքբերումից` նկատի ունենալով, որ առկա է դատական վեճ»,- նշել է Փայլակ Հայարպետյանն իր հայտարարության մեջ:
Սակայն գործարարներն առանձնապես հաշվի չեն առել Հայրապետյանի այս հայտարարությունը: Գաջեգործներ 1-ին փողոցի թիվ 1 հասցեի տարածքի մի մասն էլ ձեռք է բերել պատգամավոր Մհեր Սեդրակյանի որդին` Դավիթ Սեդրակյանը:

AmeriaBank Continues to Sell-Off Property Seized from Paylak Hayrapetyan
Paylak Hayrapetyan is not a happy man, given that Bon Armenia LLC. has taken title to three of his properties that had been put up as collateral with AmeriaBank in a government-backed program to transform Armenia into a world center for the polishing and sale of diamonds.
That program has gone belly-up and Hayrapetyan has been stripped of $33 million worth of property as a result.
Implicated in the off-shore scandal are RA Prime Minister Tigran Sargsyan, Locum Tenens of the Ararat Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Navasard Kjoyan and businessman Ashot Sukiasyan.
Sukiasyan was the one who used Hayrapetyan family property as collateral to receive $10.7 million in loans from AmeriaBank.
Bon Armenia is owned by John Sasoun Geledj, who is better known in Armenia as Christian. Geledj is also the director of VKS Armenia Ltd., a garment factory. Geledj has been engaged in textile manufacturing in Armenia since 2007. VKS has factories in Yerevan, Vanadzor and Amasia. Geledj owns 49% of the VKS Armenia stock.
Geledj founded Bon Armenia on June 25 of this year. The company address is registered as 1 Gadjegortzner Street in Yerevan. This is the same address of the Hayrapetyan property put up as collateral with AmeriaBank. Geledj owns 100% of Bon Armenia.
During our telephone conversations, Geledj told me that he purchased the property in order to develop the textile trade in Armenia.
“I knew Paylak Hayrapetyan even before the events connected with him. I had spoken to him about buying those properties. I have good relations with him,” Geledj said at the time.
Geledj purchased the properties from AmeriaBank for $700,000.
In the meantime, Paylak Hayrapetyan told me that Geledj had once suggested that the two set up a joint business.
“He sent me a ridiculous contract. I told him just one thing, that we were still involved in a court case and that I would get possession back of all my property. I advised him not to get involved,” says Hayrapetyan.
Recently, Paylak Hayrapetyan published an open letter addressed to Armenian businesspeople urging them not to purchase any of his properties either being directly sold off or auctioned by AmeriaBank given that there was an ongoing court case.