Ի՞նչ կարգավիճակ կունենա ԼՂՀ-ն Մաքսային միությունում
Հարցազրույց ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ պատմագավոր Գագիկ Մինասյանի հետ
-Պարոն Մինասյան, այս օրերին քննարկվում է Հայաստանի՝ Մաքսային միությանն անդամակցության հարցը, թե ինչ կտա այն Հայաստանին, ինչ կորուստներ կլինեն դրանից: Կնշե՞ք, թե ինչ առավելություններ և ինչ կորուստներ կլինեն Մաքսային միության անդամակցությունից:
-Կարծում եմ՝ այդ հարցը կարելի է բաժանել մի քանի շերտերի: Ինչ վերաբերում է հարցի տնտեսական կողմին, իսկ Մաքսային միությունը հիմնականում տնտեսական է, ցավոք, չեմ հանդիպել հստակ, վերջնական վերլուծության, որտեղ կանխատեսումները հստակ ցույց կտան, թե Մաքսային միության անդամ դառնալը տնտեսական առումով ինչ հստակ օգուտներ կտա Հայաստանին թվերի մակարդակով: Կարելի է տալ որակական գնահատականներ, որոնք, կարծում եմ, շատ են: Քանակականի մասին, ցավոք, որևէ տեղ չեմ հանդիպել հստակ հաշվարկների:
-Ի՞նչ է ենթադրում քանակական գնահատականը:
-Օրինակ, եթե Դուք ուզում եք խոսել այն մասին, թե քանի միլիարդ դոլարի հավելում կունենա պետական բյուջեն, կամ ՀՆԱ-ն, կարծում եմ՝ շատ դժվար կլինի: Բայց ինչ վերաբերում է որակական փոփոխություններին, ենթադրենք, թե ինչպիսի ապրանքներ ավելի հեշտ կարող են հայտնվել հայկական շուկայում կամ Մաքսային միության շուկայում, որն արտադրվում է Հայաստանի կողմից, այդ առումով ավելի հեշտ է զրուցել: Բայց կան այլ հարթություններ ևս, մասնավորապես, անվտանգության հարթությունը, որը ևս շաղկապված է այն որոշման հետ, որը առաջիկայում պետք է կայացվի Հայաստանի Հանրապետությունում, որովհետև, ըստ էության, հանրապետության նախագահն ընդամենը հայտարարություն է արել իր լիազորությունների շրջանակներում, որի փաստաթուղթը պետք է ստորագրվի ապագայում: Դա միայն Հայաստանի համար չէ, այլ նաև Մաքսային միության մյուս անդամների: Հետևաբար, այստեղ կան նաև անվտանգության և քաղաքական կոմպոնենտներ: Այս առումով քննարկումները բավական կարևոր են: Ինչ վերաբերում է անվտանգության խնդիրներին, ապա, կարծում եմ, կա մի բաղադրիչ, որը նաև առկա է քաղաքական կոմպոնենտում՝ դա ԼՂ հարցի հետ կապված խնդիրն է:
Շուրջ 2-3 տարի շարունակ հարցազրույցներ էի տալիս եվրաինտեգրման թեմայով, որտեղ միշտ ասել եմ մի բան, որը, հուրախություն ինձ, այսօր, կարծես, իրականանություն է դառնում: Եթե մենք այսօր մտնում ենք Մաքսային միության մեջ, ապա առաջանում են անլուծելի խնդիրներ ԼՂ վերջնականապես չկարգավորված խնդրի պարագայում: Ըստ էության, այսօր Հայաստանի Հանրապետությունը մեկ այլ պետության հետ արդեն Մաքսային միության մեջ է, և այդ մյուս պետության անունը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն է: Այսինքն՝ Հայաստանի Հանրապետությունը և ԼՂՀ-ն Մաքսային միության մեջ են, որոնց միջև որևէ մաքս չկա, և ապրանքներն առանց խոչընդոտի տեղափոխվում են մի երկրից մյուսը՝ անկախ այն հանգամանքից, որ մյուս պետությունը միջազգայնորեն ճանաչված չէ: Ես միշտ ասում եմ՝ եթե ՀՀ-ն դառնա Մաքսային միության անդամ, ապա որևէ մեկի մտքով կարո՞ղ է անցնել, որ մենք մաքսային սահման ենք ունենալու ՀՀ-ի և ԼՂՀ-ի միջև, իհարկե ոչ: Հետևաբար, այս ճանապարհը սկզբունքորեն անընդունելի էր մեզ համար, քանի որ որևէ մեկը չէր կարող պատկերացնել՝ անկախ նրա քաղաքական դիրքորոշումից, հասարակական կարգավիճակից և այլն, որ մենք պետք է մաքսային սահման ունենանք ԼՂՀ-ի հետ:
Եթե ուշադիր հետևում եք մամուլին, ապա գիտեք, որ ժամանակին Ղազախստանը կատեգորիկ դեմ էր, և ասում էր, որ ՀՀ-ն կմտնի Մաքսային միության մեջ, բայց ԼՂՀ-ի մասին մոռացեք: Եվ եթե ուշադիր էիք, 10-15 օր առաջ կրկին Ղազախստանի կողմից տեղեկատվություն տարածվեց, որ Ղազախստանը որևէ վերապահում չունի Հայաստանի՝ Մաքսային միություն մտնելու հարցում: Սակայն առաջանում են մի քանի խնդիրներ, որոնց լուծումից և որոնց վերաբերյալ պետական դիրքորոշումից խուսափել Ռուսաստանը, Բելառուսը և Ղազախստանը չեն կարող:
Ամենակարևորն այն է, որ այս պետությունների համապատասխան մարմինները համաձայնություն են տալու, որ Ղարաբաղի կողմից սպառված ապրանքների հաշվարկը մտնի ընդհանուր հաշվարկի մեջ, այսինքն՝ իրենք ոչ թե աչք են փակում, այլ համաձայնում են այն իրողության հետ, որ ԼՂՀ-ում սպառված ապրանքներն ազդում են վերաբաշխման տոկոսների վրա: Պատկերացրեք, որ Ստավրոպոլի երկրամասում մի ապրանք է արտադրվում, որը ներկրվում է ՀՀ: Բնականաբար, այստեղ որևէ մաքսային վճար չի կարող առաջանալ, բայց պատկերացրեք, որ այն ներմուծվում է ԼՂՀ: Այստեղ հնարավոր է երկու տարբերակ. առաջին.  եթե նրա հասցեատերը ԼՂՀ իրավաբանական անձն է, ապա իրենք ընդունում են, որ այդ տարածքը՝ որպես առանձին պետության տարածք, սուբյեկտ է Մաքսային միությանը, այսինքն՝ Ղարաբաղը դառնում է հինգերորդ անդամը: Երկրորդ տարբերակը. եթե իրենք ասում են, որ ապրանքն ուղարկում են Երևան, և քանի որ մաքսային սահման չկա ԼՂՀ-ի հետ, հետևաբար, վերաբաշխումն իրականացրեք ներսում, ապա սա նշանակում է, որ իրենք ընդունում են, որ ԼՂՀ-ն և ՀՀ-ն միացյալ պետություն են, այսինքն՝ կա՛մ առաջին տարբերակով իրենք դե ֆակտո ընդունում են ԼՂՀ-ի անկախությունը՝ որպես իրավաբանական սուբյեկտ, կա՛մ երկրորդ տարբերակով ընդունում են միացումը՝ այն, ինչի մասին ասում էինք 1988 թ.-ին: Սա, թերևս, ամենակարևոր ձեռքբերումն է, որն այս փուլում կարող ենք արձանագրել, եթե, իսկապես, այն տեղի ունենա:
-Ձեզ համար անակնկա՞լ էր Սերժ Սարգսյանի՝ Մոսկվայում արած հայտարարությունը:
-Դժվար է ասել, որ անակնկալ էր:
-Բայց մյուս կողմից՝ իշխանությունների ներսում էլ, կարծես, անհամաձայնություն կար:
-Մի փնտրեք մի բան, որը չկա: Այդպիսի բան չկա և չի կարող լինել: Բավականին խոչընդոտներ կան, որ Մաքսային միության մի երկիրը ՄՄ մնացած հատվածների հետ ուղղակի սահման չունի, բայց առավել քան համոզված եմ, որ գտնվել են լուծումներ, որոնք այդ խոչընդոտն ինչ-որ ձևով էապես մեղմում են:
-Պարոն Մինասյան, չե՞ք կարծում, որ Մաքսային միությանն անդամակցության հարցը պետք է որոշվեր նաև հանրաքվեով, այսինքն՝ հանրությունը իրավունք պետք է ունենար իր դիրքորոշումն արտահայտելու այդ հարցում:
-Դուք անցյալ կատարյալ ժամանակաձևով եք խոսում դեպքի մասին, որը դեռ ապառնիում է:
-Բայց արդեն խոսում են, որ մայիսին ստորագրվելու է անդամակցության համաձայնագիրը:
-Նորից եմ կրկնում՝ Դուք խոսում եք անցյալ կատարյալով մի բանի մասին, որը ապառնիում է: Դա դեռ պետք է գա Ազգային ժողով, բազմաթիվ համաձայնագրեր պետք է ստորագրվեն և վավերացվեն:
-Այսինքն՝ հավանականություն կա՞, որ նաև հանրությունը կարող է հայտնել իր դիրքորոշումը:
-Ազգային ժողովն, իհարկե, հասարակության ընտրյալներն են, և իր տարբեր մեխանզիմներով հասարակությունը հնարավորություն կունենա մասնակցել:
-Ներեցեք, պարոն Մինասյան, կնշե՞ք մի դեպք, որ նախագահական նստավայրից եկած որևէ փաստաթուղթ Ազգային ժողովում քննարկումների արդյունքում մերժվել է:
-Իսկ ինչո՞ւ եք ուզում, որ մերժվի:
-Պարոն Մինասյան, ի՞նչ կորուստ կունենա Հայաստանը, երբ անդամակցի Մաքսային միությանը:
-Իսկապես, մեր եվրոպական ընթացքը չափազանց էական է մեր հասարակության և պետության համար, և վերջին ժամանակներում տեղի են ունեցել փոփոխություններ, որոնք չեք կարող համեմատել ընդամենը 7-8 տարի առաջ ստեղծված իրավիճակի հետ: Եվ այդ ամենը եվրաինտեգրման արդյունքներն են: Ես չափազանց կուզենայի, որ այդ ընթացքն ըստ արժանվույն գնահատվեր մեր եվրոպացի գործընկերների կողմից, և իրենց կողմից լրացուցիչ խոչընդոտներ չդրվեին այդ ընթացքի առաջ, որովհետև եթե իրենք հայտարարությունից հետո պետք է ասեին՝ «և՛… և՛»-ը ևս ընդունելի է, պետք չէր այդ ընթացքում անընդհատ «կամ՛… կա՛մ» ասել: Իրողությունները շատ ավելի մեծ հնարավորություններ են տալիս:
Մեր ձգտումը մնացել է իր ուժի մեջ: Կարծում եմ՝ եթե իրենց կողմից լինի համապատասխան վերաբերմունք, ապա (այդ կորուստները, որոնք կան Մաքսային միությանը միանալու դեպքում) գոնե Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրումն իրենք անհնար չհամարեն, որովհետև Խորը և համապարփակը չենք կարող ստորագրել:

Какой статус будет иметь НКР в составе Таможенного союза
Интервью с председателем постоянной комиссии по финансовым и бюджетным вопросам НС РА, депутатом фракции Республиканской партии Армении Гагиком Минасяном
Г-н Минасян, в эти дни обсуждается вопрос вступления Армении в Таможенный союз и в частности, что получит Армения в результате этого шага, какие потери будет иметь наша страна. Перечислите, пожалуйста, возможные преимущества и потери от членства Армении в ТС.
Я думаю, что этот вопрос имеет несколько аспектов. Что касается экономической стороны, а Таможенный союз является в основном экономической организацией, то, к сожалению, мне не попадался анализа, в котором были бы четко представлены прогнозы в цифрах относительно того, какую экономическую выгоду получит Армения членство в ТС. К сожалению, четких расчетов я не встречал.
Что предполагает количественная оценка?
Если вы имеете в виду, сколько дополнительных миллиардов долларов поступит в госбюджет или сколько составит ВВП, то это прогнозировтаь это очень трудно. Что касается качественных изменений, например того, какие товары могут легче попасть на армянский рынок, а какие армянские товары – на рынок ТС, то об этом говорить проще. Что касается в частности сферы безопасности, то тоже взаимосвязана с решением, которое должно быть принято в Республике Армения. Потому что президент страны в рамках своих полномочий всего лишь сделал заявление, документ по которому должен быть подписан в ближайшее время.
Это касается не только Армении, но и других членов Таможенного союза. Следовательно здесь есть и политический компонент, и компонент безопасности. Что касается проблем безопасности, то мне кажется, что есть составляющая, которая присутствует также в политическом компоненте. Это проблема Нагорного Карабаха. На протяжении 2-3 лет я давал интервью на тему евроинтеграции и  всегда отмечал одну вещь, которая, к моей радости, как будто становится реальностью. Если мы решили вступить в Таможенный союз, то в связи с неурегулированностью карабахской проблемы возникают нерешаемые проблемы. По сути сегодня Республика Армения вместе с другим государством уже в Таможенном союзе, и это другое государство – Нагорно-Карабахская Республика. То есть Армения и НКР входят в Таможенный союз, и между ними нет пошлины, и товары беспрепятственно перевозятся из одной страны в другую,независимо от того, является другое государство признанным на международном уровне или нет. Я всегда говорил: если Армения станет членом Таможенного союза, никому не должно придти в голову, что мы будем иметь таможенную границу между РА и НКР. Для нас этот путь принципиально неприемлем. Если вы внимательно следите за публикациями в прессе, то должны знать, что в свое время Казахстан категорически заявлял о том, что если Армения войдет в ТС, то об НКР надо забыть. 10-15 дней назад Казахстан вновь распространил информацию, согласно которой эта страна не имеет никаких оговорок относительно вступления Армении в ТС. Однако возникает несколько проблем, решения которых Россия, Беларусь и Казахстан не смогут избежать. Самое главное, что соответствующие органы этих государств дали согласие на то, чтобы расчет реализуемых Карабахом товаров вошел в общий расчет. То есть они соглашаются с тем, что реализуемые в НКР товары влияют на проценты перераспределения. Следовательно они признают, что НКР и РА – объединенное государство. И это, пожалуй, самое важное приобретение, которое можно констатировать на данном этапе. Если, конечно, это произойдет.
Г-н Минасян, Вам не кажется, что вопрос членства РА в Таможенном союзе должен был быть решен путем референдума? То есть общественность должна была иметь право выразить свою точку зрения по данному вопросу.
Вы говорите в прошедшем времени о том, что должно произойти в будущем. Вопрос еще должен быть рассмотрен в Национальном Собрании, предстоит подписание и утверждение многочисленных соглашений.
То есть существует вероятность того, что общественность тоже сможет выразить свою позицию?
Национальное Собрание, разумеется состоит из народных избранников, и общество посредством различных механизмов сможет принять участие.
Простите, г-н Минасян, но назовите, пожалуйста, какой-либо документ, переданный в НС из резиденции президента, который после обсуждений был бы отклонен.
А почему вы хотите, чтобы был отклонен?
Г-н Минасян, какие потери будут у Армении в случае членства в ТС?
Действительно, европейское направление чрезвычайно важно для нашего общества и государства, и в последнее время произошли изменения, которые несопоставимы с ситуацией, существовавшей 7-8 лет назад. И все это результаты евроинтеграции. Мне бы очень хотелось, чтобы наши европейские партнеры по достоинству оценили этот процесс и не чинили дополнительных препятствий, потому что если после заявления они должны были сказать, что принцип "и...., и..." тоже приемлем, не надо было все это время настаивать на принципе "или..., или....". Реалии дают куда больше возможностей.
Наше стремление осталось в силе. Я думаю, если с их стороны будет проявлено соответствующее отношение, то они не должны считать невозможным подписание хотя бы Соглашения об ассоциации с ЕС, потому что подписать Соглашение о глубокой и всеобъмлющей зоне свободной торговли мы уже не сможем.