Ինչու են թաքցնում իրական արդյունքները
«Հետքի»հարցերին պատասխանում է «Գլոբալ հիմնադրամ»-ի Արեւելյան Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի երկրների ներդրումների գծով ղեկավար Սանդրա Իրբեն
«Գլոբալ հիմնադրամ»-ի կայքում որեւէ տեղեկատվություն չկա այն մասին, որ Հայաստանը Տուբերկուլյոզի 8-րդ փուլի` 2010 թ. ապրիլ-հունիս ժամանակահատվածի համար «C» է ստացել: Ինչո՞ւ է այս ցուցանիշը բացակայում կայքից:
Որոշ ձգձգումներ կային մեր կայքում` դրամաշնորհների մասին վերջին տեղեկատվության թարմացման հետ կապված: Վարկանիշի տվյալները փոխանցվել են շահագրգիռ անձանց դեկտեմբերի 10-ին: (Նշենք, որ 2010 թ. ապրիլ-հունիս ժամանակահատվածի վարկանիշը, երբ Հայաստանը «C» է ստացել, կայքում չկա, իսկ հուլիս-սեպտեմբեր ժամանակահատվածի վարկանիշը տեղադրված է: Ստացվում է, որ ավելի վաղ շրջանի տվյալները չեն թարմացվել, իսկ վերջին շրջանին վերաբերող վարկանիշն արդեն տեղադրված է-հեղ.):
Ճի՞շտ է, որ «Գլոբալ հիմնադրամ»-ը նվազեցրել է հաջորդ երկու քառորդների համար նախատեսված գումարները ստացած նվազագույն գնահատականի պատճառով:
Այո, այդպես է, ինչը մենք գրել ենք նաեւ մեր ուղարկած նամակներից մեկում:
Բացի նշվածից, Հայաստանը այլ «C» գնահատական ստացե՞լ է:
Ոչ: Բազմաթիվ դեպքեր են եղել, երբ Տուբերկուլյոզի ծրագրի 5-րդ փուլի համար տրամադրված դրամաշնորհի կատարման արդյունքները նվազել եւ հասել են «B2»-ի` ծրագրի կառավարման հետ կապված խնդիրների պատճառով (սա պրն Պողոսյանի ղեկավարման ժամանակ էր):
«Գլոբալ հիմնադրամ»-ի քարտուղարությունը որոշում է կայացրել 2011-ի հունվարի 1-ից ՄԱԿ-ի գրասենյակին հանձնել ԳԲ-ի կողմից իրականացվող ծրագրերի գլխավոր կետերի կառավարումը, այդ թվում` գնումները: Ի՞նչ է արվել այս ուղղությամբ:
Դեկտեմբերի 22-ին դրամաշնորհ ստացող կառույցը փոխանցեց մի նամակ, որում նշված էին այն քայլերը, որոնք պետք է ձեռնարկի գնումների գործընթացը պարզեցնելու համար: Բայց դեռ որեւէ որոշում դրա վերաբերյալ չի կայացվել, գնումների օրենսդրության մեջ արված վերջին փոփոխությունների շուրջ ոչ մի մեխանիզմ դեռ չի մշակվել (ենթաօրենսդրական ակտերը դեռ մշակված չեն, այդ պատճառով գնումների գործընթացը չի իրականացվում), եւ մեր դրամաշնորհների իրականացումն առայժմ դադարեցված է: Ինչպես ես նշել եմ նախորդ հարցազրույցում եւ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ իմ հանդիպումներում, ներկայիս պետական համակարգը թույլ չի տալիս բավականաչափ ճկուն իրականացնել դրամաշնորհային ծրագրերը եւ ապահովել դրանց հաջողությունը: Անհրաժեշտ է գտնել այլընտրանքային լուծումներ, եւ մենք այժմ քննարկում ենք դրանք:
«Գլոբալ հիմնադրամ»-ի ղեկավարությունը տեղյա՞կ է Հայաստանում հիմնադրամի կողմից ֆինանսավորվող ծրագրերի կատարման ընթացքի մասին:
Իհարկե, մանրամասն տեղեկատվությունը պարբերաբար ներկայացվում է ԳՀ-ի ղեկավարներին, եւ երբ անհրաժեշտ է` Գլխավոր վերահսկողի գրասենյակ:
Մեր նախորդ զրույցում նշել էիք, որ Վահան Պողոսյանն է ոչ արդյունավետ ղեկավարել ծրագրերը, մինչդեռ Հայաստանը «C» գնահատականը ստացել է ոչ նրա օրոք: Ինչպե՞ս կբացատրեք սա:
Վահան Պողոսյանի ղեկավարման ժամանակ ծրագիրը համակարգող խումբը աշխատակիցների խիստ կարիք ուներ: Բացի դրանից, խմբում ընդգրկված էին մի քանի սկսնակ անդամներ, որոնք նման մասշտաբի ծրագրերի իրականացման համապատասխան փորձ չունեին: Արդյունքում, բազմաթիվ հարցեր կուտակվեցին, որոնք չէին կարող անմիջապես պարզվել եւ լուծվել նոր համակարգող խմբի կողմից:
Տեղյա՞կ եք, արդյոք, որ ՀՀ վարչապետի վերահսկողական ծառայությունն ուսումնասիրել է «Գլոբալ հիմնադրամ»-ի կողմից ֆինանսավորվող ծրագրերը եւ բազմաթիվ խախտումներ ու չարաշահումներ է հայտնաբերել:
Իհարկե: Որքան էլ զարմանալի է, ամփոփման արդյունքների մեջ կշտամբանքներից մեկը վերաբերում էր Օվսաննա Նաջարյանին` Համակարգող խորհրդի ղեկավար ընտրելուն, ինչը ցույց է տալիս, որ ԳՖ-ի ծրագրերի պահանջներին համապատասխան ղեկավար ընտրելու կարողություն չկա: Այլ բացահայտումներ էլ էին եղել (պրն Պողոսյանի կողմից հիանալի կառավարումը` 2010-ի ձախողումների համեմատությամբ, որոշ աշխատակիցների փոփոխություններ ոչ արդյունավետ աշխատանքի պատճառով եւ այլն), որը ես համարում եմ որոշակի կողմնապահություն եւ վերագրում քաղաքական միջամտություններին` ծրագիրը կատարող այն անձանց շահերի համար, ովքեր հետաքրքրված են կառավարման նախկին ձեւաչափը պահպանելու հարցում: Այս հետաքրքրության հնարավոր պատճառները ներկայացվել են «Գլոբալ հիմնադրամ»-ի քարտուղարությանը եւ Վերահսկողի գրասենյակին, քանզի, ի վերջո, դրանք կապված են շահերի բախման իրավիճակների եւ ավելի օպտիմալ գնումներ կատարելու հետ (ինչպես երեւում է գնումների վերջին զեկույցից, պրն Պողոսյանի կառավարման ժամանակահատվածում դիտարկվում են անկումներ):
Տեղյա՞կ եք, որ տուբերկուլյոզի ծրագրերի համար նախատեսված դեղամիջոցները ժամկետանց են դարձել: Ի՞նչ եք պատրաստվում անել:
Դեղերի խնդիրը կապված էր հավելյալ դեղամիջոցների վատ տեղաբաշխման հետ, ղեկավարում էր պրն Պողոսյանը, նա կարգադրել էր երկամյա բուժման ողջ ընթացքի համար նախատեսված հավելյալ դեղամիջոցները միանգամից առաքել` պարբերաբար ու կանոնակարգված առաքման փոխարեն: Վերջինը հնարավորություն կտար խուսափել դրանից, եւ դեղերի գործածության ժամկետը չէր անցնի: Միեւնույն ժամանակ, առաջին անգամ էր, որ դեղերի առաքման նմանատիպ կարգադրություն եղավ, սխալները բնական էին: Մենք անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկեցինք կորուստներից խուսափելու համար, ինչպիսին էր «Բժիշկներ առանց սահմանի» կազմակերպության հետ համագործակցությունը, որպեսզի սկզբում օգտագործվեն ավելի վաղ ստացած դեղերը: Բայց դեռեւս մեզ չեն հայտնել դեղերի կորստի ամբողջ ծավալի մասին: Դրանից հետո դեղամիջոցների առաքումը կատարվել է կանոնակարգված կերպով:

Hetq speaks to Ms. Sandra Irbe, the Global Fund’s Program Officer for Eastern Europe and Central Asia
There is no information on what was the indicator of the program Round 8 TB grant from April to June 2010. Why this indicator is not included in your website?
There were some delays with updating our website with the latest information on grants. The rating was communicated to in-country stakeholders on 10 December 2010.
We were informed that during this period the progress indicator of the program was “C”. Is it true that The Global Fund reduced the amount of Round 8 TB Quarter 5 and 6 due to “C” indicator rating (68 per cent)?
Indeed, as you can see from the Management letter here enclosed.
Is there any period that Armenia got ”C” for the program implementation (besides above mentioned)?
No. There were many instances where the Round 5 TB grant was downgraded to “B2” rating due to management issues (and this under Mr. Poghosyan’s management).
We have information that The Global Fund Secretariat has taken a decision on outsourcing of the procurement of main items to a UN organization staring from 01 January 2011 under all Global Fund grants implemented by the Ministry of Health. Is it true and what have been done in this direction?
The PR submitted to us, on 22 December 2010, a letter outlining the steps it will undertake to strengthen the procurement function. Yet, no decision has been taken in this regard, given the latest changes in the procurement legislation for which no mechanism has been established yet (i.e. the legislative changes have been made but no mechanism how to implement those has been set up, therefore no procurement activity can be conducted) and our grants are again at a stand-still in terms of procurement activities. As I mentioned in the interview and during my meetings with high level officials in the country, the current state systems do not allow for sufficient flexibility for successfully realizing grant activities. Alternative solutions need to be found and we are currently examining them.
We would like to know whether  The Global Fund management is properly informed about the on-going performance of  projects it funds in Armenia.
Of course; detailed information is regularly submitted to the Global Fund management, and when applicable, to the Office of the Inspector General.
In our previous conversation you noted that Mr. V. Poghosyan had been running the program ineffectively, but Mr. Poghosyan had not been managing the program for the period when Armenia received a “C” rating. How can you explain this?
The Program Coordination Team has been severely understaffed during the period of Mr. Poghosyan’s tenure. Moreover, the team included several junior staff members with no appropriate experience in implementing programs of similar scale. As a result, many delays were accumulated that could not be immediately resolved by the new management of the Program Coordination Team.
Do you know that the Control Service of RA Prime Minister investigated various Global Fund programs and found   many violations?
Indeed. Strangely enough, one of the criticisms appearing in the review was the recruitment of Dr Ovsanna Najaryan as Program Coordination Team’s Manager, which illustrates a certain lack of capability on what type of manager is required for managing the Global Fund-supported programs. There were other findings (excellent management under Mr. Poghosyan versus failures in 2010, ineffective staffing changes, etc.) that I personally found slightly biased and I attribute them to political interferences on behalf of those implementers who are interested in maintaining the previous management patterns. Potential reasons for this interest have been communicated to the management of the Global Fund Secretariat and to the Office of the Inspector General as being eventually linked to conflict of interest situations and suboptimum procurement practices (as illustrated in the recent Procurement Review – periods reviewed fall under Mr. Poghosyan’s management).
Were you aware that the expiration date for TB medicine (provided by The Global Fund) had passed? What are you going to do?
The drugs – it was an issue with poor ordering of second line drugs – under Mr. Poghosyan – he ordered all drugs for second line treatment for the whole duration of treatment of two years to be delivered at once, instead of staggered deliveries to avoid expiries. At the same time, it was the first time such a drug order took place so mistakes are common. We have taken the necessary steps to avoid losses, such as cooperating with Medecins Sans Frontieres to use drugs with longer expiry dates first.
But we have still not been told the total amount of drugs lost. The subsequent order of drugs has been made with staggered shipments.