Աշոտ Աղաբաբյան. «Մեզ պետք չի «Ռոլս ռոյսերով» ման գալ»
-Պարոն Աղաբաբյան, Հայաստանի՝ Մաքսային միությանն անդամակցությունն ի՞նչ առավելություններ կտա մեր երկրին:
-Դեռ վերջնական չի կանոնակարգվել, դա ուղղակի ցանկություն է, չգիտենք՝ այդ միությունն ի՞նչ օրենքների հիման վրա կգործի, բայց շատ մեծ բեռ կթափվի, այսինքն՝ ավելացված արժեքի հարկը կվերանա, և մեր արտադրանքը ավելի մրցունակ կլինի տվյալ շուկաներում մյուս երկրների համամետ:
-Այսինքն՝ ավելի մրցունակ կլինի ղազախական և բելառուսակա՞ն շուկաներում:
-Այո՛, և՛ ռուսական, և՛ ղազախական և՛ բելառուսական: Զարգացումները տանում են նրան, որ այդ մեծ տերությունները փորձում են հեշտացնել Հայաստանի նման պետություններին... Սա խրախուսման ձև է, որովհետև շուկա չունենալ, նշանակում է չես կարող արտադրություն ունենալ: Իսկ շուկայի հարցը լուծելով՝ կզարգանա արտադրությունը: Ե՛վ ծանր արդյունաբերության, և՛ թեթև արդյունաբերության ոլորտներ, և՛ մեր քիմիական գործարանները կարող են արդեն շուկա ունենալ՝ արտահանելով  կոշիկ, տրիկոտաժ, առավել ևս սնունդ, որովհետև Հայաստանում սնունդը ես համարում եմ ամենաէկոլոգիականը: Քանի որ մեր քիմիական գործարանները չեն աշխատում, մեր  սնունդը մրցունակ է:
-Իսկ եթե Հայաստանը չնախաստորագրի Ասոցացման համաձայնագիրը, ի՞նչ կկորցնի:
-Իմ կարծիքով՝ շատ բան կկորցնի, եթե չմտնի այդ համագործակցության մեջ, որովհետև մեր ապրանքատեսակները, մեր արտադրական պոտենցիալը գնալով կբարձրանա: Պատկերացրեք՝ մի երկիր, որը շրջափակման մեջ է, տարել ենք երկրաշարժ, պատերազմ, հիմա եթե չկարողանանք արտադրել, մեր բյուջեն մեզ չի թողնի, որ մենք նորմալ ապրենք:
-Հիմա ո՞ր դեպքում տանուլ կտանք՝ Եվրամիությա՞նը, թե՞ Եվրասիական միությանը անդամակցությամբ:
-Չեմ կարծում, թե Եվրոպական միություն մտնելով շատ տանուլ կտայինք, բայց բոլոր դեպքերում ճիշտ կլինի կապերը չխզել Եվրոպայի հետ, մտնել Եվրասիական միություն, բայց Եվրոպայի հետ կապերը չխզել: Մենք դրա իրավունքն էլ չունենք, որովհետև մենք աշխարհում այնպիսի պետություն չունենք, որ այնտեղ սփյուռք չունենանք:
-Եվ Հայաստանը կլինի՞ կանխատեսելի կամ վստահելի գործընկեր Եվրոպայի համար:
-Դա իրենց ցանկությունը պետք է լինի, որովհետև իրենք այսօր մի քիչ խանդ են ապրում, որ այնտեղ չենք, այլ այստեղ ենք: Բայց ես համարում եմ, որ ունենալով մեծ սփյուռք, մենք պետք է լինենք բոլոր տեղերում, նաև Ամերիկայում, Կանադայում: Այսօր ամեն մի պետություն չէ, որ մեծ սփյուռք ունի, և մենք պետք է համագործակցենք մեր սփյուռքի հետ, իսկ դա նշանակում է՝ ամբողջ աշխարհի հետ:
-Իսկ օրինակ, ինչո՞ւ 3,5 տարի  Հայաստանի իշխանությունները բանակցություններ էին  վարում Եվրոպական միության հետ:
-Դա ես համարում եմ մի քիչ ավելի դիվանագիտական խնդիր, որովհետև  ճշմարտության չափանիշը պրակտիկան է, և հարկավոր է փորձել, համագործակցության եզրեր գտնել բոլորի հետ:
-Բացառո՞ւմ եք, որ ճնշումներ են եղել՝ Հայաստանի իշխանության վրա Մաքսային միություն մտնելու որոշումը կայացնելու համար:
-Գիտեք ինչ, երբ մարդը քաղաքականությունից և դիվանագիտությունից հեռու է, բնականաբար, այդպես կմտածի: Չեմ կարծում, որ դա ճնշման արդյունք է: Այդպես թվացել է  բոլորին: Ամբողջ Եվրոպան չի կարող համարվել այն շուկան, ինչ այսօր ներկայացնում է ռուսական և բելառուսական շուկան: Մեզ շուկա է պետք: Դա մեր ժողովրդի կենսական ճանապարհներից է: Տնտեսությունն ինքը բնորոշում է  տվյալ պետության հզորությունը:
-Օրինակ, ի՞նչ կարտահանենք կամ կներկրենք:
-Ինչ որ ուզենանք: Մեզ պետք չի «Ռոլս ռոյսերով» ման գալ, պետք է մատչելի գնողունակություն ունեցող, մեր գրպանին համապատասխան ապրանքատեսակներով ման գալ: Շուկան, գնային քաղաքականությունը պետք է մրցունակ լինի:
-Ի վերջո, Մաքսային միության անդամակցությամբ Հայաստանը ի՞նչ կկորցնի:
-Ոչ մի բան: Եթե ոչ մի բան չունես, նոր առավելություններ ես ձեռքբերում, ի՞նչը պիտի կորցնես: Ինչ կորցրել, կորցրել ենք:
-Ի՞նչ ենք կորցրել:
-Կորցրել ենք մեր ճանապարհները: Մենք այսօր կոմունիկացիոն ճանապարհներ չունենք: Կորցրել ենք մի մեծ ժողովուրդ երկրաշարժի, պատերազմի ժամանակ: Մենք բարոյահոգեբանական կորուստ ենք ունեցել: Սրա մասին է խոսքը:

Ашот Агабабян: “Нам не нужно разъезжать на Роллс-Ройсах"
Интервью с депутатом фракции Республиканской партии Армении Национального Собрания РА Ашотом Агабабяном
Г-н Агабабян, какие преимущества даст нашей стране членство в Таможенном союзе?
Это пока еще желание, мы не знаем, на основе каких законов будет действовать Таможенный союз. Но мы избавимся от большого бремени. В частности, будет отменен налог на добавленную стоимость, и наша продукция, по сравнению с продукцией других стран, станет более конкурентоспособной на данных рынках.
То есть она будет более конкурентоспособной на казахстанском и белорусском рынках?
Да, и на российском, и на казахстанском, и на белорусском. Это форма поощрения, потому что отсутствие рынка означает, что ты не можешь иметь продукцию. А решение проблемы рынка позволит развивать производство. И наша тяжелая, и наша легкая промышленность, и наши химические заводы уже будут иметь рынок и смогут экспортировать обувь, трикотаж, разумеется, продукты питания, потому что в Армении продукты питания, на мой взгляд, экологически самые чистые. Ведь наши химические заводы не работают, поэтому наша пищевая продукция является конкурентоспособной.
А если Армения не парафирует Соглашение об ассоциации, что она потеряет?
Мне кажется, если Армения не присоединится к этому сотрудничеству, она многое потеряет, потому что качество наших товаров, наш производственный потенциал будут постепенно повышаться. Ведь если страна, которая находится в блокаде, которая пережила землетрясение, войну, не сможет сейчас производить продукцию, то наш бюджет не позволит нам жить нормально.
Так в каком случае мы проиграем – если присоединимся к Евросоюзу или к Евразийскому союзу?
Не думаю, что, вступив в Евросоюз, мы бы многое потеряли, но в любом случае не следует разрывать связи с Европой. Нужно вступить в Евразийский союз, но связи с Европой не разрывать. Да мы и не имеем на это права, потому что в мире нет такого государства, где бы не было армянской диаспоры.
А Армения будет предсказуемым и надежным партнером для Европы?
Это должно быть их желанием, потому что сегодня они немного ревнуют из-за того, что мы здесь, а не там. Но я считаю, что мы, имея большую диаспору, должны быть везде, в том числе в Америке и Канаде. Не каждое государство сегодня имеет диаспору, и мы должны сотрудничать с нашей диаспорой, а значит и со всем миром.
Почему же тогда власти Армении на протяжении 3,5 лет вели переговоры с Европейским союзом?
Я считаю, что это в какой-то мере дипломатический вопрос, потому что критерием истины является практика, поэтому необходимо пробовать, находить грани сотрудничества со всеми.
Вы исключаете, что на власти Армении было оказано давление с тем, чтобы они приняли решение вступить в Таможенный союз?
Знаете что, если человек далек от политики и дипломатии, он, естественно, именно так и будет думать. Мне не кажется, что это результат оказания давления. Весь рынок Европы не может сравниться с российским и белорусским рынками. А нам нужен рынок. Это один из жизненно важных путей для нашего народа. Развитость государства определяется его экономикой.
Что, например, мы можем экспортировать или импортировать?
Все что угодно. Нам не нужно разъезжать на Роллс-Ройсах, нам нужны доступные по цене, соответствующие нашему карману товары. Рынок, ценовая политика должны быть конкурентоспособны.
В конце концов, что потеряет Армения в результате членства в Таможенном союзе?
Ничего не потеряет. Если у тебя ничего нет и если ты получаешь новые преимущества, то ты ничего не можешь потерять. То, что мы могли потерять, мы уже потеряли.
А что мы потеряли?
Наши дороги. Сегодня у нас нет коммуникаций. А во время землетрясения, во время войны мы потеряли огромное число людей. Мы понесли морально-психологический ущерб. Об этом идет речь.