«Մեզ հիմնականում մտահոգում է ծրագրի կառավարումը»
«Հետքի» հետ զրույցում ասում է«Գլոբալ ֆոնդ»-ի Արեւելյան Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի երկրների ներդրումների գծով ղեկավար Սանդրա Իրբեն
«Գլոբալ ֆոնդ»-ը հայաստանյան տարբեր գերատեսչությունների նամակներ է ուղարկել` կապված Ֆոնդի կողմից Հայաստանում ֆինանսավորվող տուբերկուլյոզի եւ ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման ծրագրերի հետ եւ դժգոհություն հայտնել: Անձամբ այցելել եք Հայաստան, հանդիպել նաեւ վարչապետի հետ: Ի՞նչ խնդիրներ են առաջացել եւ ինչի՞ց եք դժգոհ:
Այստեղ տարբեր գործոններ կան: Պետք է սկսել նրանից, թե ինչու ենք մենք այցելել վարչապետին մեր ղեկավարի հետ: Կան բազմաթիվ ադմինիստրատիվ արգելքներ` կապված հումանիտար հանձնաժողովի կամ ֆինանսների նախարարության, առողջապահության նախարարության ընթացակարգերի հետ: Այս ամենը ընդհանուր առմամբ դժվարացնում է «Գլոբալ ֆոնդ»-ի աշխատանքը` դրամաշնորհներ ներդնելու իմաստով: Մենք ակնկալում ենք, որ ծրագրերն արագ կմեկնարկեն, որպեսզի յուրաքանչյուր եռամսյակում արդյունքներ լինեն: Բայց եթե ֆինանսների նախարարության կողմից տարեկան բյուջեի հաստատման համար պահանջվում է երեք ամիս, պատկերացնում եք, թե ինչ արդյունքներ կլինեն այդ եռամսյակի ավարտին: Օրինակ` գնումները նույնպես անցնում են Գնումների պետական գործակալության միջոցով: Նրանց մեթոդներն այնքան էլ չեն համապատասխանում այն մեթոդներին, որով աշխատում է «Գլոբալ ֆոնդ»-ը` կապված թափանցիկության, մրցակցության եւ այլնի հետ: Դրանից բացի` կա նաեւ ծրագրերը կառավարող անձի գործոնը, որն արտահայտվում է ծրագրի ղեկավարման վրա: Կան այս կամ այն չափով հաջողված մենեջերներ ՀՀ առողջապահության նախարարությունում: Ես կարող եմ միայն լավն ասել պրն Քուշկյանի մասին, ով անձամբ էր ղեկավարում մեր ծրագրերը: Դա ընդհանրապես հազվադեպ երեւույթ է, երբ որեւէ երկրում նախարարն անձամբ է ողջ տարվա ընթացքում ղեկավարում եւ ռազմավարական հենարան էր մեր ծրագրերի իրականացման համար, ինչպես տուբերկուլյոզի ծրագրի դեպքում էր: Նրան հաջողվեց ապացուցել, որ նախարարությունն իսկապես կարող է աշխատել միջազգային չափանիշներով: Եվ դա հրաշալի համագործակցություն էր: Նշանակվեց նոր փոխնախարար` Սերգեյ Խաչատրյանը, եւ նոր աշխատակազմի ղեկավար` Վահան Պողոսյանը (վերջինս անցյալ տարվա նոյեմբերին նշանակվեց ԱՆ աշխատակազմի ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար-հեղ.): Բնական է, որ նախարարը երկար ժամանակ չի կարող անձամբ ղեկավարել ծրագրերը: Նա այդ գործառույթները հանձնեց իր տեղակալին` Ս. Խաչատրյանին: Բնական է, որ երբ մարդը նոր է մտնում ինչ-որ տեղ, նոր բովանդակության է հանդիպում, ծագում են հարցեր, առաջանում են ձգձգումներ, բացի այդ՝ ծրագրերի եւ պայմանագրերի ստորագրման փուլն էր, եւ հանկարծ գալիս է մեկը, ով չի ստորագրում պայմանագիրը շուրջ 10 ամիս, քանի որ ինքը հարց ունի, բայց բոլոր հարցերն արդեն վաղուց պարզաբանվել էին: Այդ պատճառով էլ մենք նամակ էինք գրել: Մենք հասկացանք, որ այդ կերպ շարունակել չի լինում: Դա անդրադառնում է ծրագրի արդյունքների վրա:
Ձեր կայքում տեղադրված վարկանիշային արդյունքների համաձայն, բացի առաջին ծրագրից, բոլոր 5 ծրագրերը վատ վարկանիշ են ապահովել՝ արժանացել են B1 կամ B2 գնահատականների: Եթե լավ են աշխատել, ինչո՞ւ են այդքան ցածր գնահատականի արժանացել:
Այստեղ եւս տարբեր պատճառներ կան: Մի պատճառն այն է, թե ինչու էր առողջապահության նախարարությունը երկար ժամանակ B2 ստանում. իրենց ոչ օպտիմալ կառավարման արդյունքն էր դա: Պրն Պողոսյանը նախկինում նախարարության աշխատակազմի բժշկական օգնության կազմակերպման վարչության պետն էր, նա նաեւ տուբերկուլյոզի ազգային ծրագրի ղեկավարն էր, դրանից բացի՝ ղեկավարում էր այլ ծրագրեր, որոնք իրականացվում էին շատ քիչ թվով մարդկանց հետ, ովքեր չէին համապատասխանում այն ծավալի աշխատանքին, որն ակնկալվում էր: Ինչպե՞ս եք պատկերացնում՝ նույն մարդը կարո՞ղ է այդ ծավալի աշխատանք կատարել, եւ բոլորն էլ՝ հաջողությամբ: Մենք բազմիցս ասում էինք` շատ մարդիկ ներգրավեք, ասում էին` 2-3-ը բավականացնում է: Ոչ, չի բավականացնում: Օրինակ` կարեւոր հարց է, որ ամեն ինչ ժամանակին գնվի, որ ծառայությունները մատուցվեն, փողը ծախսեն, ծրագիրն ընթանա, պետք է ժամանակին գնումներ անել: Եթե, օրինակ, Վրաստանում գնումների վրա աշխատում է 5 անձ, Հայաստանում` 1-ը, ընդ որում` շատ երիտասարդ ու անփորձ: Կամ` ոչ փորձառու ֆինանսիստը չի կարող հաշվարկել 3-4 մեծ դրամաշնորհների գումարները, նա պարզապես չի հասցնի: Այդ պատճառով այս տարվա սկզբին, իսկապես դժվար բանակցություններից հետո, Վ. Պողոսյանին հեռացրին թե տուբերկուլյոզի ազգային ծրագրից, թե «Գլոբալ ֆոնդ»-ի դրամաշնորհային ծրագրերից: Բայց մեկ անձի հեռացումն անմիջապես չի բարելավի արդեն կուտակված գործերի ընթացքը, որոնք պետք էր իրականացնել: Նոր-նոր բարելավումներ են լինում:
«Գլոբալ ֆոնդ»-ը գո՞հ է Հայաստանին հատկացված դրամաշնորհների իրականացումից, գումարների վերաբաշխումից:
Այո, որովհետեւ մենք ունենք հստակ վերահսկողական մեխանիզմներ: Մենք ունենք տեղական գործակալներ, որոնք ստուգում են ծախսերը, ունենք հաշվետվություններ, աուդիտ, տարբեր տիպի ստուգումներ: Սկզբունքորեն, այդ առումով ես մտահոգություններ չունեմ: Մեզ հիմնականում մտահոգում է ծրագրի կառավարումը:
Հիմա արդեն ամեն ինչ կարգավորվե՞լ է, թե՞ դեռ դժգոհություններ ունեք:
Մեր բանակցությունների հաջողությունը նաեւ այն էր, որ փորձառու անձ գտնեին, որը տիրապետեր եւ աշխատեր միջազգային չափանիշներով: B2 գնահատականը հիմնականում տուբերկուլյոզի ծրագրին էր տրված, որը նույնպես ընդհանուր թույլ կողմեր ուներ: Մայիսից նոր մենեջեր նշանակվեց այդ ծրագրի համար` Մարգարիտա Բալասանյանը, ով լավ բնութագիր ունի, նրանից առաջ Վ. Պողոսյանն էր, որը հաջող կամ անհաջող, ավելի շուտ` անհաջող, իրականացնում էր ծրագիրը:
Ինչպե՞ս եք գնահատում տուբերկուլյոզի վիճակը Հայաստանում:
Տուբերկուլյոզը Հայաստանում շատ մեծ խնդիր է: Հատկապես կայուն տուբերկուլյոզը: Կրկին ծրագրի եւ հատկապես հաստատության վատ կառավարումն է առկա: Իհարկե, հասկանալի է, որ քիչ աշխատավարձ են ստանում, բժիշկները հեռանում են Հայաստանից, չկան ենթակառուցվածքներ եւ այլն: Բայց այն, ինչ հանրապետական դիսպանսերում է կատարվում, անընդունելի է: Այն փաստը, որ տուբերկուլյոզը ֆինանսավորվում է այն սկզբունքով, թե մահճակալը քանի օրով է զբաղեցրած, այսինքն` ինչքան երկար հիվանդը մնա հիվանդանոցում, այնքան շատ հիվանդանոցը գումար կստանա, արդեն ընդունելի չէ: Այն անձը, ում մոտ վարակը հաստատված է, եւ անձը, ում մոտ վարակի հաստատման փուլն է դեռ, եթե միասին են նույն պալատում, մեկը մյուսից կարող են վարակվել, նույնիսկ եթե կայուն տուբերկուլյոզի վերապատրաստում են անցել: Աբովյանի դիսպանսերի ղեկավարությունն այնքան էլ չի արձագանքում Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության խորհուրդներին: Նրանք հետաքրքրված են իրենց հաստատության համար ավելի շատ գումար ստանալով: Բայց հիվանդության տարածման եւ վարակից խուսափելու տեսանկյունից դա անընդունելի մոտեցում է: Պետք է փոխել ֆինանսավորման համակարգը հատկապես տուբերկուլյոզի հետ առնչվող հաստատություններում, առավել եւս, երբ միջազգային փորձը ցույց է տալիս, որ մարդը շատ հանգիստ կարող է բուժվել տնային պայմաններում:
«Գլոբալ ֆոնդ»-ի ծրագրերը որքանո՞վ են նպաստում կամ նպաստել ոլորտի բարելավմանը:
Մենք տարբեր միջոցառումներ ունենք` թե բուժանձնակազմի վերապատրաստում, թե դեղերի տրամադրում, թե թեստային համակարգերի ներդնում: Աշխատում ենք նաեւ ամրապնդել առողջապահության համակարգը, բայց մեր դրամաշնորհները նույնպես չեն կարող ընդգրկել ամեն ինչ: Երկիրն ինքն է ընտրում, թե ինչ է իրեն անհրաժեշտ եւ մեզ դիմում ինչ-որ կոնկրետ ծրագրի ֆինանսավորման համար:
Հարեւան երկրների համեմատությամբ Հայաստանը շատ ավելի քիչ դրամաշնորհներ է` ստացել: Արդյո՞ք սա պայմանավորված է կատարման արդյունքներով, թե՞ այլ հանգամանքներ կան:
Չէի ասի, որ Ադրբեջանում դրամաշնորհների ծավալն ավելի մեծ է, նրանց երկիրն էլ մի քիչ ավելի մեծ է, եւ տուբերկուլյոզի դեպքերն են ավելի շատ, այդ ամենը կախված է երկրից: Օրինակ` Վրաստանն ամեն տարի դրամաշնորհի հայտ է ներկայացնում: Նրանք շատ ակտիվ են աշխատում: Հայաստանի վերջին հայտը հաջող ստացվեց, դա մեծ ձեռքբերում է: Բայց նորից կրկնեմ, եթե բոլոր գործերով մեկ մարդ է զբաղվում, նա ամեն ինչ չի հասցնի: Ես կարծում եմ, որ նրանք կամ չէին հասցնում հստակ վերլուծել իրավիճակը եւ հայտ ներկայացնել, կամ չէին կարող համախմբվել:

International Health Donor Expresses Concerns
Recently, the Global Fund sent a letter to various Armenian government agencies citing its displeasure regarding the manner in which preventative HIV/AIDS and tuberculosis programs it has financed are being conducted in Armenia. You have traveled to Armenia and met with the prime minister. What issues have arisen and why are you concerned?
There are various factors at play. Let’s start with why we have met with the prime minister. There are numerous administrative hurdles linked to the procedures of humanitarian committee, Ministry of Finance and Ministry of Health. In general, these hurdles complicate the work of the Global Fund in terms of allocating grants. We had expected that the programs would be quickly launched so that we could obtain results every three months. But if it takes three months for the Finance Ministry just to set an annual budget, you can imagine the results occurring at the end of that quarter.
For example, purchases also pass through the State Purchasing Agency. Its methods do not exactly correspond to those methods employed by the Global Fund in terms of transparency, competitiveness, etc. In addition, there is the factor of the personal control of the programs, which is reflected in the governance of the program. In the RA Ministry of Health there are managers with varying degrees of competence. I can only speak positively about Health Minister Kushkyan, who was personally in charge of administering our programs. This is a fairly rare occurrence, when a country’s minister took personal charge of our program and strategically supported the completion of our program, as was the case with the tuberculosis program. He was able to prove that the ministry could actually work according to international standards. It was a truly wonderful collaboration.
A new deputy minister was appointed, Sergei Khachatryan and a new chief of Staff, Vahan Poghosyan. Naturally, the minister cannot be expected to administer the program personally in the long-term. He handed over those functions to Sergei Khachatryan. It is also natural that problems arise when a person first steps foot into new surroundings and is faced with a new work load. There are delays in the process. Also, it was the time when programs and contracts were being signed. Suddenly, someone appears that doesn’t sign a contract for a full ten months because the person has certain questions. But all those questions had been addressed a long time ago. This is the reason for writing the letter. We realized that things couldn’t continue in this fashion. It would have an effect on the program’s end results.
According to the rating results posted on your website, in addition to the first program, all five had garnered poor ratings of B1 or B2. If the performance of these people was good – then why the poor ratings?
Here too, there are various reasons. One of the reasons for the B2 rating at the Ministry is due to non-optimal administration. Mr. Poghosyan was formerly Head of Administration for Organization of Medical Assistance of the Staff of MH RA and Head of the National TB Program. In addition, he administered other programs conducted by fewer staff whose numbers didn’t correspond to the work load involved. Do you think that this same person could conduct such an extensive amount of work and all successfully? We had often told them to bring more people on board and they would answer – 2 or 3 is enough. No, it isn’t enough.
For example, an important issue is that everything be purchased on time, that the agencies are supplied, that they spend the money, that the program advances. If, say in Georgia, five staffers are working on purchases, in Armenia there is only one; and a young, inexperienced staffer to boot. Or an inexperienced financial worker can’t even record 3-4 large grant amounts. The staffer just can’t do it all. This is the reason why Mr. Poghosyan was dismissed from the two posts – the Global Fund grant program and the National TB Program early this year. The dismissal of just one person will not lead to an immediate improvement in an already back-logged process of programs that must be completed.
Is Global Fund satisfied with the way in which grants have been allocated in Armenia?
Yes, because we have very specific monitoring procedures. We have local agents who review the expenses, who conduct audits and other inspections. In this regard, I have no concerns. What actually concerns us is the administration of the program.
Has everything been ironed out or are there still problematic points?
The successful outcome of the negotiations also led to finding someone who possessed knowledge of international standards and could perform accordingly. The B2 rating essentially applied to the tuberculosis program that also had weak spots. In May, a new manager was appointed for that program, Margarita Balasanyan. She has a good character reference and took over for Mr. V. Poghosyan, who had been running the program ineffectively.
How would you rate the tuberculosis situation in Armenia?
Tuberculosis is a major problem in Armenia; especially chronic TB. Again, poor administration of the program and especially the institution is the culprit. Naturally, we understand that doctors aren’t paid much, that they leave Armenia, and that a normal infrastructure is lacking, etc. However, what is being done in the republican dispensary is unacceptable. Let me make the argument that tuberculosis is actually being financed in Armenia. I say this because hospitals have a vested interest in keeping their beds occupied. The longer the patient remains in a bed, the more money the hospital gets. This is unacceptable.
Thus, you have a situation where a person who has contracted TB is in the same ward with someone merely in the early stages of the infection developing. The longer these two remain in neighboring beds, the greater the risk of the infection spreading between them. The Abovyan dispensary’s administration doesn’t really pay much heed to the advice of the World Health Organization. They are mainly interested in getting more money for the dispensary. This is an unacceptable approach in terms of preventing the spread of the infection. The financial system, especially in institutions dealing with TB, must be altered. This is even more vital since the international track record shows that an individual can be easily treated at home.
To what extent have the Global Fund programs improved the situation?
We conduct various activities – retraining of medical staff, allocation of drugs and investment in the testing system. We also work to strengthen the health system. But our grants can’t cover all the bases. The recipient nation must decide its priorities and come to us with specific programs for funding.
In comparison with neighboring countries, Armenia has received less in grants. Is this due to fulfillment results or other factors?
I wouldn’t say that the overall amount of grants in Azerbaijan is greater. I mean, the country is a bit larger and there are more incidents of tuberculosis. It depends on the country. For instance, Georgia submits a grant proposal every year. They are very actively engaged in the process. The last proposal tendered by Armenia was accepted. It was a major achievement.
But I repeat, all the work cannot be effectively administered by just one person. My view is that they didn’t get around to clearly analyzing the situation and submitting a bid, or else they couldn’t join forces.