Ծառայություն՝ բաժանորդի նյարդերի հաշվին
Արդեն մեկ տարի օգտվում եմ «Յուքոմ» ընկերության կաբելային հեռուստատեսության ծառայությունից: Սակայն այս ընթացքում բազմիցս հասցրել եմ քայքայել նյարդերս: Այս մեկ տարվա մեջ չի եղել մի ամիս, որի ընթացքում գոնե 2-3 անգամ կապը չխափանվի: Եվ դա միշտ տեղի է ունենում գիշերվա ժամը 12-ի սահմաններում:
Վերջին նման դեպքը եղավ անցած կիրակի: Սակայն եթե նախկինում խափանումից հետո կապ չէր լինում մոտ կես ժամ, ապա այս դեպքում այն տեւեց նվազագույնը 2 ժամ: Ասում եմ նվազագույնը, որովհետեւ գիշերվա 2-ի դրությամբ գոնե կապ չկար, ինչից հետո, այլեւս սպասելու ցանկություն չունենալով, քնեցի: Սակայն մինչ այդ, ինչպես սովորաբար անում եմ, զանգեցի ընկերության 060 444-444 հերթապահ համարով: Ի զարմանս ինձ՝ այս անգամ խոսափողը վերցրին, ինչը հաճախ չի լինում: Օպերատորը՝ ոմն Նիկոլայ, բողոքս լսելուց հետո ասաց, թե «այս պահին տեխնիկական աշխատանքներ են կատարվում այդ ուղղությամբ»: Ընկերոջը հայտնեցի, որ արդեն հոգնել եմ նրանց միանման պատասխաններից ու պարբերական խափանումներից: «Կարող եք դիմել սպասարկման մոտակա բաժին»,- եղավ պատասխանը, ինչն ավելի զայրացրեց ինձ: Կարծես թե իրենք չեն մեղավորը, որ բաժանորդը, ով պարտաճանաչորեն վճարումներ է կատարում, ամեն ամիս ստիպված է լինում նյարդեր փչացնել իրենց անորակ ծառայության պատճառով:
«Յուքոմի» մի շարք բաժանորդներից նույնպես լսել եմ, որ ժամը 12-ի խափանումները իրենց համար էլ են սովորական: Ու հետաքրքիր է, որ այս մեկ տարվա ընթացքում կոնկրետ ինքս ոչ մի առաջընթաց չեմ նկատել, եւ խափանումները նույն կերպով շարունակվում են:
Ձեռքիս տակ կա 4 փաստաթուղթ, որոնցով կարգավորվում են իմ եւ «Յուքոմի» հարաբերությունները: Դրանք են՝ «Էլեկտրոնային հաղորդակցության եւ հարակից ծառայությունների մատուցման ընդհանուր դրույթներ եւ պայմաններ» փաստաթուղթը, հեռուստաալիքների ցանկ-հավելվածը, բաժանորդի դիմումը եւ սարքի (մոդեմ) ընդունման-հանձնման ակտը: Դրանցից երկկողմանի ստորագրված է միայն սարքի վերաբերյալ ակտը, հավելվածը եւ դիմումը ստորագրել է բաժանորդ հանդես եկած հայրս, իսկ ընդհանուր պայմանները, որոնք ամենակարեւորն են, ընդհանրապես անստորագիր են, ինչին այսքան ժամանակ սխալմամբ ուշադրություն չեմ դարձրել:
Սարքի հանձնման-ընդունման ակտի մեջ գրված է, որ այն բաժանորդային պայմանագրի անբաժանելի մասն է, սակայն ամբողջ հարցն այն է, որ պայմանագիր որպես այդպիսին գոյություն չունի: Եվ ահա թե ինչու: Ըստ Քաղաքացիական օրենսգրքի՝ այս բաժանորդային պայմանագիրը իրենից ներկայացնում է գրավոր, երկկողմ, հրապարակային գործարք (ՔՕ հոդվածներ 296, 442): 296 հոդվածը հստակ սահմանում է. «Գրավոր գործարքը պետք է կնքվի փաստաթուղթ կազմելու միջոցով, որն արտահայտում է գործարքի բովանդակությունը եւ ստորագրված է գործարք կնքող անձի կամ անձանց կամ նրանց կողմից պատշաճ ձևով լիազորված անձանց կողմից»: «Յուքոմի» կողմից ներկայացված «Էլեկտրոնային հաղորդակցության եւ հարակից ծառայությունների մատուցման ընդհանուր դրույթներ եւ պայմաններ» փաստաթուղթը պարունակում է պայմանագրի բոլոր դրույթները, սակայն այն ստորագրված չէ, ինչը օրենքի պահանջ է:
Ստացվում է, որ «Յուքոմը» ծառայություն է մատուցում առանց պատշաճ պայմանագրի, որի մեջ հստակ պարտավորություններ է ստանձնել: Մասնավորապես, պայմաններից մեկը հետեւյալն է. «Օպերատորը պարտավորվում է ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները ծառայությունների անխափան աշխատանքն ապահովելու նպատակով: Այնուամենայնիվ, բաժանորդը սույնով ընդունում է, որ ծառայությունների մատուցումը եւ դրանց որակը կախված է ոչ միայն օպերատորից, այլ նաեւ օպերատորի հսկողությունից դուրս գտնվող հանգամանքներից, այդ թվում՝ այլ օպերատորների ցանցերի աշխատանքներից»:
Անկախ ամեն ինչից՝ ես օպերատորին պարտաճանաչ կերպով ամսական վճարումներ եմ կատարում: Մենք պարտավորության կողմեր ենք (ՔՕ հոդվածներ 345, 346): Որպես մյուս կողմ՝ նա էլ պարտավորվում է անխափան ծառայություն մատուցել: Սակայն ամսական պարբերական խափանումները չեն կարող տեղավորվել այս պայմանների եւ պարտավորությունների համատեքստում. «Պարտավորության խախտում է համարվում այն չկատարելը կամ անպատշաճ (կետանցով, ապրանքների, աշխատանքների և ծառայությունների թերություններով կամ պարտավորության բովանդակությամբ որոշվող այլ պայմանների խախտմամբ) կատարելը» (ՔՕ հոդված 408):Հետեւաբար ես կարող եմ մյուս կողմից հատուցում պահանջել. «Պարտավորությունը խախտած պարտապանը պարտավոր է հատուցել պարտատիրոջը պատճառած վնասները» (ՔՕ հոդված 409):
«Յուքոմից» օգտվող բոլոր այն բաժանորդները, որոնք նման խնդիր ունեն, միանգամայն կարող են իրենց իրավունքները պաշտպանել դատարանում:
Հ.Գ. Պարզաբանումների համար ընկերության 060 444-444 հեռախոսահամարին զանգահարելու մեր բոլոր փորձերը անհաջող էին, քանի որ համարն ուղղակի անհասանելի էր:

Услуга за счет нервов покупателя
Уже год я пользуюсь кабельным телевидением компании "Юком", однако за это время успел неоднократно понервничать. В течение года не было месяца, чтобы связь 2-3 раза не прерывалась. И, как правило, это происходит около 12 часов ночи. Последний такой случай произошел в минувшее воскресенье. Но если раньше связь отсутствовала около получаса, то в этом случае – как минимум 2 часа. Я говорю "как минимум", потому что во всяком случае в два часа ночи связи еще не было, ждать не имело смысла, поэтому я пошел спать.
Однако перед этим я, как обычно, позвонил по дежурному номеру компании 60 444-444. К моему удивлению, трубку на этот раз взяли, что бывает крайне редко. Оператор по имени Николай, выслушав мою жалобу, сказал, что "в данный момент в этом правлении выполняются технические работы". Я сказал, что уже устал от подобных ответов и регулярных отключений. "Можете обратиться в ближайший пункт обслуживания",- последовал ответ, что еще больше меня разозлило. Представители компании вели себя так, будто не они виноваты в том, что абонент, который добросовестно вносит плату, каждый месяц вынужден портить себе нервы из-за их некачественной услуги. О перебоях со связью около 12-ти часов ночи я слышал и от других абонентов "Юкома". Интересно, что в течение года лично я никакого прогресса не заметил – связь как прерывалась, так и продолжает прерываться.
У меня под рукой имеются четыре документа, на основании которых регулируются отношения между мной, абонентом, и компанией "Юком". Это "Условия и общие положения по электронному вещанию и оказанию сопутствующих услуг", приложение-перечень телеканалов, заявление абонента и акт о сдаче- приеме модема. Из этих документов только акт о модеме подписан обеими сторонами, приложение и заявление подписал выступивший в качестве абонента мой отец, а самый главный документ – общие условия – вообще не подписан, на что в течение всего этого времени я по ошибке не обратил внимания.
В акте о сдаче-приеме модема написано, что он является неотъемлимой частью абонентского договора, однако весь вопрос в том, что договора как такового нет. И вот почему. Согласно Гражданскому кодексу, абонентский договор представляет собой двустороннюю письменную публичную сделку (ст.296, 442 ГК). Представленный "Юком" документ "Условия и общие положения по электронному вещанию и оказанию сопутствующих услуг" содержит все положения договора, однако он не подписан, что является требованием закона.
Получается, что "Юком" оказывает услугу без заключения соответствующего договора, которым должен взять на себя конкретные обязательства. В частности, одним из условий является следующее: "Оператор обязуется предпринимать все необходимые меры для обеспечения бесперебойной работы услуг. Тем не менее абонент сим признает, что оказание услуг и их качество зависят не только от оператора, но и от находящихся вне контроля оператора обстоятельств, в том числе сотрудников сетей других операторов".
Безотносительно ко всему я каждый месяц добросовестно плачу оператору. Мы являемся двумя сторонами обязательства (ст.ст. 345, 346 ГК). В качестве другой стороны оператор обязуется оказывать бесперебойную услугу. Однако регулярные ежемесячные перебои не укладываются в контекст этих условий и обязательств: "Нарушением обязательства считается его невыполнение или ненадлежащее выполнение (с недостатками товаров, работ и услуг)" (ст.408 ГК). Следовательно я могу потребовать от противоположной стороны компенсацию: "Нарушившая обязательство сторона обязана возместить причиненный владельцу ущерб" (ст.409 ГК). Все пользующиеся компанией "Юком" абоненты, которые сталкиваются с аналогичной проблемой, могут защитить свои права в суде.
P.S. Все наши попытки получить разъяснения по номеру компании 060 444-444 не дали результата – абонент был недосягаем.