Ազգային թիմի խաղացողներին արժանի փոխարինողներ չկան
Հայաստան-Ղազախստան ֆուտբոլի երիտասարդական հավաքականների երեկվա խաղը (1-2) հայ երկրպագուներին հիասթափեցրեց ավելի շատ, քան ամսի 10-ի Հայաստան-Ֆրանսիա հանդիպումը (1-4): Եթե Եվրոպայի 2015 թ. առաջնության ընտրական փուլի 10-րդ խմբում Ֆրանսիան ակնհայտ առաջատար է եւ նրանից թեկուզ խոշոր հաշվով կրած պարտությունը կարող է ընկալվել, ի՞նչ ասել ղազախների հետ խաղի մասին, երբ թիմը պարտվում է իրենից մակարդակով ավելի ցածր թիմի, ավելին՝ ցույց չի տալիս մի խաղ, որը նրանից սպասում են բոլորը:
Ղազախստանում մեր հավաքականը մրցակցին հաղթել էր 1-0 հաշվով, բայց երեկվա հանդիպումը ցույց տվեց, որ մերոնք առանձնապես չեն տարբերվում ղազախներից իրենց մակարդակով, չնայած խումբը ձեւավորելու ժամանակ այսպիսի պատկեր էր. Ֆրանսիա, Բելառուս, Հայաստան, Իսլանդիա, Ղազախստան:
Ռաֆայել Նազարյանի (լուսանկարում) ղեկավարությամբ երիտասարադականը 2013 թ. Եվրոպայի առաջնության ընտրական փուլում բավականին հաջող էր հանդես եկել, զբաղեցրել 2-րդ տեղը, սակայն լրացուցիչ ցուցանիշներով չէր կարողացել մտնել փլեյ-օֆ: Այն ժամանակ մեր մրցակցիներն էին Չեխիան, Չեռնոգորիան, Ուելսը, Անդորրան, բայց մեր թիմը պատվով հանդես եկավ: Իսկ այս անգա՞մ: Թիմը առաջին խաղում սեփական հարկի տակ 1-2 պարտվեց Իսլանդիային, որը, անկեղծ լինենք, զարմացնում է այս շրջափուլում հիանալի արդյունքներով, հետո մերոնք դժվարությամբ 1-0 հաշվով հաղթեցին ղազախներին նրանց դաշտում, այնուհետ Երեւանում իրար հետեւից պարտվեցին ֆրանսիացիներին ու միջինասիացիներին:
Նույն սինդրոմն է. ազգային հավաքականի նման երիտասարդներն էլ անհաջող են խաղում իրենց պատերի ներքո: Խնդիրը պետք է դիտարկել զուտ հոգեբանական ոլորտում. ֆուտբոլիստները «վառվում» են իրենց դաշտում հաղթելու ցանկությունից, սառնասիրտ չեն գործում, շտապում են, երբեմն ցայտնոտի մեջ ընկնում, ինչը միայն բացասական հետեւանքներ կարող է ունենալ: Նազարյանն էլ խաղից հետո խոստովանել է, որ մարզական հոգեբանի ներկայությունը շտաբում վատ չէր լինի: Մի՞թե այսքան ժամանակ դժվար էր մտածել եւ որոշում ընդունել դրա վերաբերյալ:
Արդեն առիթ ունեցել ենք նշելու, որ երբ Նազարյանը աշխատում էր «Բանանցում», երիտասարդականի հիմնական մասը այդ թիմից էր, իսկ հիմա, երբ նա «Փյունիկի» գլխավոր մարզիչն է, մեկնարկային կազմում դաշտ է դուրս գալիս «Փյունիկի» 7-8 ֆուտբոլիստ: Ու ստացվում է, որ փյունկցիներից կազմված պաշտպանական գիծը երկու, ներողություն արտահայտության համար, հիմար գոլ է բաց թողնում:
Երկու խոսք դարպասապահ Գոռ Մանուկյանի մասին. Նազարյանն ասում է, թե հավասարազոր երկու դարպասապահ ունի՝ գանձասարցի Արսեն Բեգլարյանն ու փյունիկցի Մանուկյանը: Բայց փաստ է, որ առաջինն ավելի բարձրակարգ խաղացող է, ու ղազախների հետ խաղը ապացուցեց, որ Նազարյանի ընտրությունը հօգուտ Մանուկյանի սխալ էր: Հյուրերի խփած երկրորդ գոլն ամբողջությամբ Մանուկյանի «հաշվին» պետք է գրանցել: Դարպասապահն իրավունք չունի սխալ դիրք զբաղեցնել ստանդարտների ժամանակ, իսկ օդից եկած գնդակի համար պայքարում, ունենալով ձեռքով խաղալու հսկայական առավելություն, զիջել մրցակցին:
Այսօր Հայաստանի երիտասարդական հավաքականում կա մյուսներից առանձնացող 4 ֆուտբոլիստ. Արսեն Բեգլարյանը, Վարազդատ Հարոյանը, Աղվան Պապիկյանը, Սարգիս Ադամյանը: Հարոյանը վաղուց հաստատվել է նաեւ ազգայինում ու շուտով տարիքի պատճառով (նրա 21-ը լրացել է օգոստոսին) այլեւս չի լինի երիտասարդականում: Ընդ որում՝ նշվածներից միայն Հարոյանն է տեղական կադր, Արսենն ու Աղվանը ֆուտբոլային կրթություն ստացել են Ռուսաստանում, իսկ Ադամյանը՝ Գերմանիայում: Այդուհանդերձ, այս տղաները դեռ երկար պետք է աշխատեն՝ ազգային թիմում հաստատվելու համար: Մասնավորապես, նույն Պապիկյանը երիտասարդականի վերջին հանդիպումներում, ինչպես միշտ, աչքի ընկավ լավ տեխնիկայով, սակայն չկարողացավ իրացնել ղազախներին գոլ խփելու 100-տոկոսանոց հնարավորությունը, ինչը տասնյակ անգամ կարեւոր է, քան մի քանի հնարք ցուցադրելը:
Այս ամենն ազդանշան է մեր ֆուտբոլային գործիչների համար, քանզի մի քանի տարի հետո ազգային թիմի համար որակյալ կադրեր ունենալը խնդիր է լինելու, այնինչ երիտասարդականը կոչված է հենց այդ կադրերը պատրաստելուն: Մասնավորապես, Հենրիխին, Արասին, Յուրային արժանի փոխարինողներ կամ փոխարինողի թեկնածուներ այսօր չենք տեսնում: Իսկ եթե այսպես շարունակվի, որոշ ժամանակ անց երանությամբ ենք հիշելու ազգային թիմի ներկայիս սերնդին:

У игроков национальной сборной Армении нет достойной замены
Вчерашняя встреча молодежных сборных по футболу Армении и Казахстана, завершившаяся со счетом 1-2, разочаровала армянских болельщиков больше, чем состоявшийся 10 октября матч Армения-Франция, в котором наши футболисты потерпели поражение со счетом 1-4. Если в 10-ой группе отборочного тура чемпионата Европы 2015 г. Франция является однозначным лидером, и проигрыш такой сборной в каком-то смысле может быть понятен, то что сказать о поражении в игре с казахской командой, которая по своему уровню уступает нашим футболистам?
В Казахстане армянские футболисты одержали победу над соперником со счетом 1-0, но вчерашняя встреча показала, что наши по своему уровню не очень отличаются от казахов, хотя при формировании группы картина была следующей: Франция, Беларусь, Армения, Исландия, Казахстан.
В отборочном туре европейского чемпионата 2015 г. молодежная сборная во главе с Рафаэлем Назаряном (на снимке) выступала довольно удачно, заняв второе место, однако по дополнительным показателям она не смогла пройти в плей-офф. Тогда нашими соперниками были Чехия, Черногория, Уэлльс, Андорра, и армянская команда показала себя достойно. А что сейчас? В первой игре армянские футболисты проиграли на собственном поле Исланидии со счетом 1-2, которая, будем откровенны, удивляет в этом туре прекрасными результатами. Затем наши с трудом одолели казахов на их поле – 1-0, после чего в Ереване проиграли сперва французам, а затем и среднеазиатским футболистам.
Проблему следует рассматривать в психологическом аспекте: футболисты “перегорают” от желания победить на своем поле, не действуют хладнокровно, спешат, иногда оказываются в цейтноте, что может иметь только лишь негативные последствия. После игры Назарян тоже признался, что присутствие в штабе спортивного психолога не помешало бы команде. А разве трудно было решить этот вопрос заранее?
Мы уже имели повод отметить, что когда Назарян работал в “Бананце”, основную часть молодежной сборной составляли игроки этой команды. Сейчас, когда он является главным тренером “Пюника”, в стартовом составе на поле вышли 7-8 игроков этой команды. И получилось, что составленная из пюникцев линия обороны пропустила два, извините за выражение, дурацких гола.
Несколько слов о вратаре Горе Манукяне. По словам Назаряна, у него два равноценных голкипера: Арсен Бегларян из “Гандзасара” и Манукян из “Пюника”. Однако факт, что первый является более высококлассным игроком, и игра с казахами доказала, что выбор Назаряна в пользу Гора Манукяна был ошибочным.
Сегодня в молодежной сборной Армении есть четыре футболиста, которых следует выделить. Это Арсен Бегларян, Вараздат Ароян, Агван Папикян и Саркис Адамян. Ароян давно утвердился в национальной сборной и очень скоро из-за возраста (в августе ему исполнился 21 год) не сможет играть в молодежной команде. Из перечисленных игроков лишь Ароян является местным кадром. Арсен и Агван занимались футболом в России, Адамян – в Германии. Тем не менее им еще много надо работать, чтобы утвердиться в национальной сборной.
Все это должно стать сигналом для наших футбольных тренеров, поскольку через несколько лет в вопросе квалифицированных кадров национальная сборная столкнется с трудностями. Между тем именно молодежная сборная призвана готовить кадры для национальной сборной. Сегодня мы не видим достойной замены Генриху Мхитаряну, Арасу Озбилизу, Юре Мовсисяну. А если так будет продолжаться, то через некоторое время мы будем с тоской вспоминать нынешнее поколение национальной сборной Армении. Фото sport.news.am