Ադրբեջանցի փորձագետ. «Ընտրությունները չեն կարող համարվել ազատ ու դեմոկրատական»
Երեկ «Ռեգիոն» հետազոտական կենտրոնը համացանցային մամուլի ասուլիս էր հրավիրել Ադրբեջանում Ընտրությունների մոնիտորինգի եւ ժողովրդավարության ուսուցման կենտրոնի ղեկավար Անար Մամեդլիի հետ: Նա պատասխանեց նաեւ «Հետքի» մի քանի հարցերի:
-Ինչպե՞ս կգնահատեք Ադրբեջանում տեղի ունեցած նախագահական ընտրությունները:
-Որպես Ընտրությունների մոնիտորինգի եւ ժողովրդավարության ուսուցման կենտրոնի ղեկավար՝ ես կարող եմ հիմնվել Ադրբեջանում տեղի ունեցած նախագահական ընտրությունների վերաբերյալ մեր կենտրոնի կողմից կատարված երկարաժամկետ եւ կարճաժամկետ դիտարկման վրա: Երկարաժամկետ դիտարկումը ցույց է տվել, որ ընտրությունների անցկացման ժամանակ հավաքների ազատության, ինչպես նաեւ խոսքի ազատության եւ ԶԼՄ-ների ազատ գործունեության ապահովման ուղղությամբ ոչ մի բարելավում չի եղել: Ընդհակառակը, 2013 թ. սկզբից քաղաքական դրդապատճառներով ձերբակալությունների եւ հետապնդումների թիվը զգալիորեն աճել է: Ընտրական շրջանի սկզբնական փուլը՝ թեկնածուների առաջադրումն ու գրանցումը, ուղեկցվել է իշխանության որոշ կառույցների կողմից ադմինիստրատիվ ռեսուրսների չարաշահմամբ: Որոշ դեպքերում ԶԼՄ-ներին, դիտորդներին եւ թեկնածուների ներկայացուցիչներին արգելել են մասնակցել հավաքված ստորագրությունների ստուգման գործընթացին: Ընտրությունների երկրորդ փուլում 2008 թ. նախագահական ընտրությունների համամետ դիտվում էր քաղաքական ընդհանուր ակտիվություն: Այդուհանդերձ, երկրում գործող  մասնավոր հեռուստաընկերություններից ոչ մեկը թեկնածուներին եւ նրանց ներկայացուցիչներին իրենց նախընտրական պլատֆորմները ներկայացնելու համար չի առաջարկել եթերային ժամանակ, ինչպես նաեւ չի կազմակերպել քաղաքական բանավեճեր արդիական թեմաներով:
Համաձայն Ադրբեջանի Ընտրական օրենսգրքի՝ միայն Հանրային հեռուստատեսությամբ եւ ռադիոյով էին կազմակերպվել թեկնածուների կամ նրանց ներկայացուցիչների մասնակցությամբ քննարկումներ: Մեր կենտրոնն արձանագրել է մի քանի խախտումներ ընտրության օրը՝ ընտրատեղամասերի բացման ժամանակ: Այնուամենայնիվ, քվեարկության գործընթացի վրա ստվեր գցվեց լուրջ ընտրախախտումների պատճառով (կրկնակի քվեարկություն, զանգվածաբար ընտրողներին տեղամասեր տեղափոխելը, բազմաթիվ ընտրողների՝ ոչ իրենց տեղամասերում քվեարկելու հնարավորություն տալը եւ այլն): Մեր կենտրոնի դիտորդների ներկայացրած հաշվետվությունների համաձայն՝ ավելի քան 200 տեղամասերում քվեարկության արդյունքները վերջնական արձանագրությունում ճշգրիտ չեն արտացոլվել, եւ արձանագրությունների կրկնօրինակները չեն փակցվել տեղամասի առջեւ: Թեկնածուների ներկայացուցիչների նման դիտորդները, որոնք ձայների հաշվմանը հետեւելու համար նորմալ պայմաններ են պահանջել, տեղամասերի ղեկավարության կողմից նույնպես ենթարկվել են լուրջ ճնշումների: Ընտրությունների մոնիտորինգի եւ ժողովրդավարության ուսուցման կենտրոնը գտնում է, որ ընտրություններից առաջ քաղաքական իրավիճակը եւ բոլոր փուլերում արձանագրված խախտումները հանգեցրել են հավասար մրցակցության բացակայության, ինչի հետեւանքով հոտեմբերի 9-ին կայացած նախագահական ընտրությունները ստվերվել են Ադրբեջանի ազգային օրենսդրության եւ միջազգային չափանիշների խախտումներով եւ չեն կարող համարվել ազատ ու դեմոկրատական:
-Ադրբեջանի «Ժողովրդավարական ուժերի ազգային խորհուրդ» ընդդիմադիր կոալիցիայից նախագահի թեկնածու Ջամիլ Հասանլիի նախընտրական շտաբը հայտնել էր զանգվածային ընտրախախտումների մասին: Ըստ նրա՝ կատարվել են ընտրալցոնումներ, իշխանությունները ընտրական տեղամասեր են տարել պետական հաստատություններից մեծ թվով աշխատակիցների: Եվ բացի դրանից՝ ընտրախախտումների դեպքերի մասին տեսանյութ հայտնվեց նաեւ սոցցանցերում: Ընտրախախտումների որեւէ դեպքի առթիվ դատական գործ հարուցվե՞լ է: Ի՞նչ ընթացք են ստացել ընդդիմադիր կոալիցիայի թեկնածուի կողմից արձանագրված ընտրախախտումները:
-ԿԸՀ-ն հոկտեմբերի 13-ին մերժեց ամսի 9-ի ընտրախախտումների վերաբերյալ Ջամիլ Հասանլիի բողոքն այն հիմնավորմամբ, որ դատարան են ներկայացվել ակտերի կրկնօրինակները, այլ ոչ թե բնօրինակները: Միեւնույն ժամանակ օրենքը չի պահանջում ակտերի քվեարկության արձանագրությունների հաստատված կրկնօրինակները: Կարծում եմ, որ Հասանլիի ընտրական շտաբը կարող է ներկայացնել ակտերի բնօրինակները եւ կրկին բողոք ներկայացնել մինչեւ հոկտեմբերի 16-ը: Բացի դրանից՝ կարելի է վերաքննիչ դատարանում բողոքարկել ԿԸՀ-ի որոշումը քվեարկության արդյունքների մասին, որոնք պետք է հաստատվեն մինչեւ ամսի 19-ը: Դրա համար ժամանակ կլինի, քանի որ Սահմանադրական դատարանը ընտրության օրվանից հետո 14 օրում պետք է հաստատի արդյունքները:
-ԱՄՆ-ի Հելսինկյան հանձնաժողովի նախագահ, ԱՄՆ-ի սենատոր Բենջամին Քարդինը Ադրբեջանի նախագահական ընտրությունների վերաբերյալ հանդես եկավ քննադատական հայտարարությամբ: Նա նշել էր, որ հիասթափեցնող է, որ Ադրբեջանը վատնել է ժողովրդավար առաջընթացին իր հանձնառությունը ցուցադրելու ևս մեկ հնարավորություն: Միջազգային դիտորդների ու գործիչների կողմից եղել են նաեւ այլ գնահատականներ: Ըստ Ձեզ՝ սա ի՞նչ ազդեցություն կարող է ունենալ Ադրբեջանի նախագահի վարկանիշի վրա միջազգային ասպարեզում:
-Իհարկե, դա բացասական ազդեցություն կունենա Ադրբեջանի կառավարության, ինչպես նաեւ Ալիեւի վարկանիշի վրա: Ակնհայտ է, որ նախագահության երրորդ ժամկետը հիմնական գործոն են լինելու դեմոկրատական անցման հասկացության եւ Ադրբեջանում մարդու իրավունքների ոլորտի իրավիճակի համար:

Азербайджанский эксперт: "Выборы не могут считаться свободными и демократическими"
Исследовательский центр “Регион” организовал вчера интернет пресс-конференцию руководителя Центра мониторинга выборов и обучения демократии Анара Мамедли. Господин Мамедли ответил также на несколько вопросов Hetq.am.
Как Вы оцениваете прошедшие в Азербайджане президентские выборы?
Как председатель Центра мониторинга выборов и обучения демократии я могу основываться на наших результатах долгосрочных и краткосрочных наблюдений за президентскими выборами в Азербайджане . Долгосрочное наблюдение ЦМВОД показало, что в период проведения выборов никаких улучшений в направлении обеспечения свободы собраний и ассоциаций , а также свободы слова и свободной деятельности средств массовой информации не было. Напротив, с начала 2013 года число арестов и преследований по политическим мотивам намного увеличилось. Первичные этапы избирательного процесса – выдвижение и регистрация кандидатов – сопровождались злоупотреблениями административных ресурсов со стороны определенных структур властей. В некоторых случаях средствам массовой информации, наблюдателям и представителям кандидатов было отказано в доступе к участию в процессе проверки собранных подписей . В ходе второго этапа выборов наблюдалась общая политическая активность в сравнении с президентскими выборами 2008 г.
Тем не менее, процесс голосования был омрачен серьезными нарушениями (многократное голосование, доставка избирателей на участки в массовом порядке, позволение многочисленным избирателям проголосовать на тех участках, где они не зарегистрированы и т.д.). Согласно отчетам, представленным наблюдателями ЦМВОД, на более чем 200 избирательных участках результаты голосования не были точно отражены в итоговом протоколе, копии протоколов не вывешены перед зданием. Наряду с представителями кандидатов, наблюдатели, которые требовали создания нормальных условий для наблюдения за процессом подсчета голосов, тоже столкнулись с серьезным давлением со стороны руководства избирательных участков. ЦМВОД считает, что политическая обстановка до выборов и нарушения, зафиксированные на всех этапах выборов, привели к отсутствию равноправной конкуренции, из за чего президентские выборы, проведенные 9 октября, были омрачены  нарушением национального законодательства Азербайджана и международных стандартов, поэтому не могут считаться свободными и демократическими.
Было ли возбуждено какое-либо судебное разбирательство по поводу избирательных фальсификаций? В соцсетях и заявлениях кандидата в президенты от оппозиционной коалиции НСДС Джамиля Гасанли указывались такие случаи.
13 октября ЦИК отклонил жалобу кандидата в президенты Джамиля Гасанли относительно правонарушений в ходе голосования 9 октября под предлогом того, что в суд были представлены копии актов, а не их оригиналы. В то же время закон не требует предоставления нотариально заверенных копий актов о нарушениях и протоколов по результатам голосования. Я думаю, что избирательный штаб Гасанли может представить оригиналы актов и повторно подать жалобу до 16 октября. Кроме того, можно подать жалобу в апелляционный суд на решение ЦИК о результатах голосования, которые должны быть утверждены до 19 октября. Ибо для этого будет время, поскольку Конституционный суд должен в течение 14 дней после дня выборов утвердить их результаты.
Председатель Хельсинкского комитета США, сенатор Бенджамин Кардин выступил с критической оценкой президентских выборов в Азербайджане. Были и другие подобные оценки со стороны международных сил и деятелей. Какое, на Ваш взгляд, воздействие оказывают подобные оценки на международный имидж президента АР?
Конечно, это окажет негативное влияние на репутацию правительства Азербайджана, а также на Алиева. Очевидно, что третий срок президентства будет основным фактором для понимания демократического перехода и ситуации в области прав человека в Азербайджане.