«Սովետը ողջ է իր բովանդակ շքեղությամբ»
-Նախ թույլ տվեք իմ վերջին հարցազրույցներում բոլոր զրուցակիցներին տրվող հարցը կրկնել՝ ինչպիսի՞ն եք տեսնում այսօրվա Հայաստանը:
-Ժողովուրդը մի բառ ունի, բոլորս էլ գիտենք։ Ես արդեն հոգնել եմ, որ հարցազրույցներում հոռետեսական մտքեր եմ արտահայտում, թեև դա տհաճությամբ եմ անում՝ իրատեսությունից ելնելով: Ես չեմ տեսնում առաջընթաց, տեսնում եմ, որ նույնիսկ աֆրիկյան հետամնաց երկրների համեմատ չենք զարգանում, այլ հետ ենք գնում, հուսալի որևէ բան չեմ տեսնում: Ուրախալի ինչ-որ երևույթներ կան, բայց դրանցով առաջընթաց չի լինի, որովհետև հասարակության զարգացման դրդապատճառները սառեցված են այն մարդկանց կողմից, ում համար բնականոն կեցությունը հավասարազոր է ինքնաոչնչացման։ Մակաբույծ այս շերտը մարդկանց դրդել և դրդում է ապրելու կեղծ խորհրդանիշներով, ինչպիսին, օրինակ, այս թարմ «տոնն» էր՝ Էրեբունի-Երևանը՝ փող լվանալու միջոցառումներից մեկը։ Մեզանում ոչ մի տոն էլ չկա՝ անընդհատ վերահաս մեռելոցը չհաշված։ Այդ խորհրդանիշները մեզ խաբում են՝ ետ պահելով իրական զարգացումից: Մենք խորհրդանիշ ենք դարձրել Մասիս սարը, որն ընդամենը սար է, և որը պետք չէ շփոթել Աստծո հետ: Մեզ այլասերում է պատմության ու մշակույթի հանդեպ մեր մոտեցումը, մեր իսկ գնահատանքը: Որտեղ պատահի՝ սիրով գովերգում ենք այդ խորհրդանիշները․ մենք սիրով գնում ենք դեպի տխուր անցյալ, դժկամությամբ վերադառնում ներկա․ ապագայի մասին կարող ենք մոռանալ։
-Ո՞ր կետից սկսվեց այդ կեղծավորությունը, ժամանակից հե՞տ ենք մնացել:
- Գուցե ինչ-որ կետից սկսվել է․ մենք այդ կեղծ խորհրդանիշներով ապրել ենք սովետի տարիներին, նույնը շարունակում ենք հիմա՝ նորաթուխ կեղծ կուռքերի ավելի ընդգծված պաշտամունքով: Պարզագույն օրինակ․ Արցախյան պատերազմի իրական հերոսները կա՛մ չկան, կա՛մ ապրում են շատ վատ պայմաններում, մինչդեռ կեղծ հերոսները պաշտոններ են զբաղեցնում՝ ծառայում են այն միապետին, որն իշխանության բոլոր լծակները վերցրել է իր ձեռքը: Մենք ունենք մի նողկալի ավտորիտար երկիր՝ կեղծ դեմոկրատական արժեքներով: Վերնախավը շատ լավ օգուտ է քաղում վաղուց այլասերված դեմոկրատիայից, որը վերածվել է ֆաշիզիմի տարատեսակի:
Իշխանական և իշխանամետ մանկուրտից զատ՝ հրաշալի սերունդ է գալիս
-Իսկ քաղաքացիական շարժումները կարո՞ղ են ինչ-որ բան փոխել ստեղծված իրավիճակում:
-Իշխանական և իշխանամետ մանկուրտից զատ՝ հրաշալի սերունդ է գալիս, որը պայքարում է իր քաղաքացիական իրավունքների համար, թեպետ նա չի ծնվել անկախ երկրում, որովհետև Հայաստանն անկախ չի եղել նաև այս 22 տարիներին: Ժողովուրդը քաղաքական շարժում սկսելու ուժ չունի, և բացի դա՝ ընդդիմությունը գոյություն չունի, որ ժողովրդին առաջնորդի: Հայաստանում ընդդիմությունը մեռնում է օրորոցում։ Բայց ամեն ինչ կարող է սկսվել  քաղաքացիական շարժումներից: Երիտասարդները երևի բնազդով են ուզում քաղաքացիական հասարակություն ձևավորել, որովհետև զգում են, որ միայն այդ դեպքում կարող են նորմալ ապրել: Մյուս կողմից՝ այս իշխանությունները ոչ մի զիջման չեն գնում՝ զավթիչի պես մոտենալով ժողովրդին։ Քաղաքացիական շարժումները կարող են ծնել նաև քաղաքական ուժ, հետևաբար՝ առողջ ընդդիմություն: Վերջիվերջո, մենք չենք ծնվել դժոխքում:
-Պարոն Մկրտչյան, մի ժամանակ ընդդիմությունն իշխանափոխության պահանջ էր դնում, հիմա, կարծես, այլևս օրակարգում չկա այդ հարցը, այլևս ակտուալ չէ: Այսօր որևէ մեկն իշխանություններից չի պահանջում հեռանալ: Ինչո՞ւ:
-Եթե ընդդիմությունը պահանջում է  իշխանափոխություն, դա կարող է խոսել երկու փաստի մասին. առաջին՝ ընդդիմությունն ազնվորեն ուզում է իշխանափոխություն, երկրորդ՝ ակնարկում է, որ պատրաստ է ինտեգրվել իշխանությունների հետ: Հայաստանում բազմիցս ապացուցվեց, որ երկրորդն է գործում, այսինքն՝ ընդդիմության պահանջները հանգում են նրան, որ սիրով ինտեգրվում են իշխանութունների մեջ՝ դառնալով հանցավոր ռեժիմի մի մասը: Ցավոք, Հայաստանում այդպես է եղել: Իրական ընդդիմությունը նվիրված է իր գործին, պայքարում է ավելի շատ հանուն ապագայի, հանուն առաջընթացի, հանուն ժողովրդի, քան իշխանատենչության:
-ՀԱԿ-ը ներառվո՞ւմ է Ձեր նշած իրական ընդդիմության մեջ:
-Իմ նշած չեղած ընդդիմության մեջ ներառվում են բոլոր այն տարրերը, որոնք իրենց համարում են ընդդիմություն, այդ թվում նաև՝ ՀԱԿ-ը:
-Շատ հաճախ հասարակությանը մեղադրում են, որ երկրում ստեղծված վիճակը հանդուրժում է, որ չի ըմբոստանում: Նախագահական վերջին ընտրություններին, սակայն, հասարակության կես միլիոն հատվածն իր դժգոհությունն արտահայտեց Սերժ Սարգսյանից, հետո փորձեց համախմբվել, բայց դրան հաջորդեց հիասթափության ալիքը: Ըստ Ձեզ՝ հասարակությունը պատրաստ կլինի՞ կրկին ըմբոստանալու: Ինչո՞ւ հուսախաբ արեցին նրան:
-«Հասարակություն» բառն օգտագործելը մի քիչ վերացական է, և եկեք մնանք գետնի վրա՝ օգտագործելով «ժողովուրդ» կամ «մարդիկ» բառը: Բնական է, որ ժողովուրդը պետք  է հիասթափվեր, որովհետև ընտրվողը փոշիացրեց նրա քվեն։ Այս մասին շատ է խոսվել։
Հայաստանը միայն Երևանի կենտրոնը չէ
-Եթե Ձեր նկարագրած վատ վիճակը շարունակվի երկրում, ըստ Ձեզ, ի՞նչ կկորցնենք:
-Մենք օրեցօր ամեն ինչ կորցնում ենք: Անկեղծորեն եմ ասում, ինչ լավ բան տեսնում եմ՝ կա՛մ կապված է քաղաքացիական շարժումների, կա՛մ անհատների հետ, ովքեր դեռ ունակ են ստեղծագործական աշխատանքի: Ծախվածների թիվը շատացել է: Մատների վրա կարելի է հաշվել, թե ինչքան մարդ կա, որ ստեղծագործելու ներուժ ունի: Սա աղետ է մի երկրի համար, որովհետև մշակույթ ներկայացնող մարդը պետք է նպաստի երկրի առաջընթացին: Մշակույթը պետք է լինի երկրի առաջ տանող ուժը, բայց մենք ամեն օր տեսնում ենք, թե մշակույթ ներկայացնող մարդիկ ինչպես են ծախվում իշխանություններին՝ մի քանի օր կուռուկուշտ ապրելու մարմաջով: Մարդուն առաջին հերթին կործանում է լավ ապրելու մարմաջը: Թող ոչ մեկը չխաբվի, թե ինչ-որ դրական տեղաշարժեր են լինում: Ի վերջո, պետք է մի քիչ սթափ մոտենալ և հասկանալ, որ Հայաստանը միայն Երևանի կենտրոնը չէ: Երևանի կենտրոնը սիրունացնելով, պլպլացնելով չի նշանակում, թե Հայաստանը բարգավաճեց: Երևանի կենտրոնից դուրս համատարած աղբ է, համատարած աղքատություն, համատարած տգեղ շենքեր, որոնց ժամանակակից տարբերակները կառուցում են քաղաքի կենտրոնում: Այս ամենը սրտխառնոց է առաջացնում: Կարծես ամեն օր Երևանի կենտրոնի ծնունդն են նշում, որտեղ հաստաքամակ «էլիտան» փողոցներն է չափչփում՝ ինչ-որ նախիր առաջնորդելով։ Ո՞ւմ են խաբում: Եթե մի երկրում գրախանութներ են փակվում շատանալու փոխարեն, այդ երկիրը դատապարտված է կործանման: Իշխանություննե՛րն են թույլ տալիս, որ այդպես լինի, նշանակում է՝ այսօր իշխանությունները երկիրը տանում են կործանման: Իշխանությունները կարող են տգետ լինել, բայց ոչ այս աստիճան։ Իրենք ի խորոց սրտի ատում են գիրը և հատուկ առաքելություն ունեն երկիրը դարձնել իրենց հանգույն միջակների ու անգրագետների երկիր:
-Ի՞նչն է Ձեզ ամենաշատը հուսահատեցնում:
-Ինձ հուսահատեցնում է մարդկանց բթամտությունն ու ինքնագոհությունը: Նման բթամիտ ու ինքնագոհ կերպարներ նույնիսկ կինոներում չկան, նույնիսկ Մարկեսի, Ֆոլքների մոտ չեմ հանդիպել: Երևի Շեքսպիրն ունի նման կերպարներ:
Այդ նամակը պետական հանցագործի գրած նամակ է
-Ելք կա՞: Իշխանափոխության հավանականություն տեսնո՞ւմ եք:
-Այսպես թե այնպես, իշխանափոխություն լինելու է: Մարդիկ հավերժ չեն: Եթե նկատել եք, մարդիկ սովորաբար նաև ծերանում են, և վերջում բոլորը մեռնում են, ինչպես Շեքսպիրի ողբերգություններում: Սրանք էլ բոլորը մեռնելու են: Եթե մեր սերունդը, մեր որդիները չտեսնեն, մեր թոռները կտեսնեն: Այսպես չի կարող հավերժ շարունակվել: Սրանք այս երկիրը կործանելու այնպիսի արագություն են վերցրել, որ կարող է ոչ մի բան էլ չմնա մեր թոռներին: Փոքր ազգի յուրաքանչյուր հասուն ներկայացուցիչ պետք է ազգայնական (ոչ ազգայնամոլ) լինի: Մենք ազգայնականությունն այնքան սպանեցինք մեր մեջ, որ հիմա կրքոտ ցանկությամբ ուզում ենք վերադառնալ դեպի Ռուսաստանի ճիրանները: Եվ այսօրվա դրությամբ թույլ ենք տալիս, հանդուրժում ենք, որ երկրի կործանման համար պատասխանատուներից մեկը կարող է ստրկական նամակ գրել ռուսաց թագավորին՝ մի ազգի ներկայացուցչի, որից ամբողջ աշխարհը խորշում է: Այդ նամակը պետական հանցագործի գրած նամակ է: Դա պետական դավաճանություն է: Նրանք, ովքեր ցանկություն ունեն մտնել Մաքսային միություն կամ վերադառնալ դեպի ստալինիզմ, պետական դավաճանություն են գործում: Համոզված եմ, որ դա չի էլ լինելու, քանի որ Ռուսաստանը ևս քայքայվում է, որքան էլ Պուտինը ցանկանա ստեղծել սովետական կայսրություն, իր շուրջը համախմբի ԿԳԲ-ականններին, ձախողվելու է այդ միությունը։
Կա՛մ կթռնեն, կա՛մ կտրաքվեն
-Ըստ Ձեզ՝ իշխանությունները չե՞ն տեսնում երկրում ստեղծված վիճակը:
-Շատ լավ են տեսնում: Նրանք չեն էլ թաքցնում, որ երկիրը փոշիացնելու, կործանելու կոնկրետ առաքելություն ունեն: Չգիտեմ, թե այդ ծրագիրը ԿԳԲ-ի որ սենյակներում է մշակվել, կամ թե դա Հեյդար Ալիևի ծրագիրն է, որ ոչ մի պատերազմ էլ պետք չէ վարել Հայաստանի դեմ, քանի որ Հայաստանին պետք են այսպիսի իշխանություններ, որոնք կքայքայեն այս երկիրը: Վերջիվերջո, ո՞վ է այսօր երկիրը կառավարում՝ այս նախագահն ու սրանից առաջ եղած նախագահը, ովքեր եղել են Կոմսոմոլի կարկառուն ներկայացուցիչներ, կարկառուն ագենտներ: Իսկ ո՞վ է այսօր ենթարկվում Ռուսաստանին՝ իրենք։ Իսկ ո՞վ է ՌԴ նախագահը՝ ԿԳԲ-ի կարկառուն ներկայացուցիչ: Սովետը ողջ է իր բովանդակ շքեղությամբ:
-Իսկ ո՞վ է ժողովուրդը նրանց համար:
-Սովորական զանգված, որը, ըստ նրանց, պետք է լինի հլու-հնազանդ՝ հնարավորինս մուծելով հարկերը՝ պատռվելով, մի ձևով մուծելով: Իրենք մտածում են, որ հանրային տարածք վերցնեն և սեփականացնեն, որտեղ կանգնելու համար պետք է փող վճարես: Ինչո՞ւ են իրենք ձգտում իշխանության, ինչո՞ւ են ստեղծել ոստիկանական երկիր․ որովհետև մտածում են, որ թալանելու տեղ դեռ կա: Իրենք արդեն հասել են ժողովրդի գրպանների անկյունները, մտածում են՝ երկրի ընդերքից էլ ի՞նչ կարելի է վերցնել:
-Հետո՞:
-Հետո կա՛մ կթռնեն, կա՛մ կտրաքվեն․ երկրորդն ավելի հավանական է իրենց դեպքում:
Լուս.՝ Հասմիկ Դանիելյանի
«....որ նույնիսկ աֆրիկյան հետամնաց երկրների համեմատ չենք զարգանում, այլ հետ ենք գնում»: Ինչու անպայման պետք է շեշտել «Աֆրիկյան-ը»: Ուրիշ տեղ թերաճ երկիր չկա՞: Պարզւում է որ Հայաստանն է գնում հետ, եւ ոչ մյուսները:
//Եվ այսօրվա դրությամբ թույլ ենք տալիս, հանդուրժում ենք, որ երկրի կործանման համար պատասխանատուներից մեկը կարող է ստրկական նամակ գրել ռուսաց թագավորին՝ մի ազգի ներկայացուցչի, որից ամբողջ աշխարհը խորշում է (!?) (դրա համար են երեւի այլ ազգերը ,,լուսամուտից,, ներս խծկվում ռուսաստան, երբ նրանց ծեծում ու դռնից դուրս են քշում!): Այդ նամակը պետական հանցագործի գրած նամակ է: Դա պետական դավաճանություն է: Նրանք, ովքեր ցանկություն ունեն մտնել Մաքսային միություն կամ վերադառնալ դեպի ստալինիզմ՝ պետական դավաճանություն են գործում:// -- Ամպի գոռոց չենք լսում արդյոք? Իրավունք ունի որեւե մեկը (թեկուզ եւ լավ թարգմանիչ լինի) այսպիսի կատեգորիկ լոզունգներ հնչեցնի (իմա՝ քֆուր դնի!) ամենքիս առաջ? Նախ էդ հիշված նամակը բոլորովին ստրկական չէ, երկրորդ՝ մեր ժողովրդի մեծամասնությունը ճիշտ հակառակն է գտնում, բնազդաբար կամ իմաստաբար (սա փաստ է, որի իսկությանն ու հիմնավորվածությանը նույնիսկ եվրո հրապուրողները չեն առարկում! ) Հետեւաբար կարելի է խորհուրդ տալ, որ կոշկակարն իր գործով զբաղվի, թարգմանիչն էլ աշխատի ճիշտ թարգմանի (ուրիշի մտքերն ու ասածները):
anag
ditord
Ինչքան երախտամոռ պետք է լինել՝ շարունակելով ապրել, սովորել, աշխատել... ՍՈՎԵՏԻ սարքած բնակարաններում, դպրոցներում, գործարաններում և վայրահաչել ....

“Советский Союз жив во всем своем содержательном великолепии”
Позвольте сперва задать Вам вопрос, который звучит во всех моих последних интервью: какой Вы видите сегодняшнюю Армению?
Я уже устал от того, что во всех интервью высказываю пессиместические мысли, хотя делаю это с неудовольствием, исходя из реальности. Я не вижу прогресс, вижу, что мы не развиваемся даже по сравнению с отсталыми африканскими странами, мы идем назад, ничего обнадеживающего я не вижу. Есть некоторые отрадные явления, но они не приводят к прогрессу, потому что мотивы развития общества заморожены теми людьми, для которых естественное бытие равносильно самоуничтожению. Этот слой паразитов заставлял и заставляет людей жить по ложным символам, каковым является, например, свежий “праздник” Эребуни-Ереван – одно из мероприятий по отмыванию денег. Никаких праздников у нас нет, не считая неизбежные дни поминовения усопших. Эти символы обманывают нас, удерживая от реального развития. Мы превратили в символ гору Масис, которая является всего лишь горой и которую не следует путать с Богом. Нас извращает наш подход к истории и культуре, наша же оценка. Мы где попало с удовольствием восхваляем эти символы, с удовольствием идем к печальному прошлому, нехотя возвращаемся в настоящее. О будущем можем забыть.
С какого момента начались лживость и отставание от времени?
Начались, наверное, с какого-то момента. С этими ложными символами мы жили в советские годы, то же самое продолжаем делать сейчас с подчеркнутым культом новоиспеченных ложных кумиров. Элементарный пример. Истинных героев Арцахской войны или нет, или они живут в очень плохих условиях, тогда как лжегерои занимают должности, служат монарху, который взял в свои руки все рычаги власти. У нас омерзительная авторитарная страна с ложными демократическими ценностями. Элита получает большую выгоду от давно извращенной демократии, которая превратилась в вид фашизма.
Наряду с властными и провластными манкуртами появилось замечательное поколение
А гражданское движение может что-то изменить в сложившейся ситуации?
Наряду с властными и провластными манкуртами появилось замечательное поколение, которое ведет борьбу за свои гражданские права, хотя и не родилось в независимой стране, так как все эти 22 года Армения не была независимой. У народа нет сил начать политическое движение, кроме того, нет оппозиции, которая возглавила бы народ. Молодежь, наверное, сформировала гражданское движение инстинктивно, потому что чувстувет, что только в этом случае сможет жить нормально. С другой стороны ни на какие уступки эти власти не идут, они подходят к народу как захватчики. Гражданское движение может породить также политическую силу, а следовательно здоровую оппозицию. В конце концов мы не в аду родились.
Г-н Мкртчян, одно время оппозиция выдвигала требование о смене власти. Сейчас этот вопрос как будто не стоит на повестке, он уже не актуален. Почему?
Если оппозиция требует смены власти, то это может свидетельствовать о двух вещах: во-первых, оппозиция честно хочет смены власти, во-вторых, она намекает на то, что готова интегрироваться во власть. В Армении неоднократно подтверждалось, что действует второй пункт, то есть требования оппозиции сводятся к тому, что она с удовольствием интегрируется во власть, становясь частью преступного режима. К сожалению, в Армении было именно так. Реальная оппозиция предана своему делу, ведет борьбу прежде всего во имя будущего, во имя прогресса, во имя народа, а не жаждет власти.
АНК входит в упомянутую Вами реальную оппозицию?
В упомянутую мной несуществующую оппозицию входят все те элементы, которые считают себя оппозицией, в том числе и Армянский национальный конгресс.
Очень часто общество обвиняют в том, что оно терпит сложившуюся в стране ситуацию, не бунтует. Однако на последних президентских выборах полмиллиона граждан выразили недовольство Сержем Саргсяном, потом решили объединиться, но за этим последовало разочарование. Как Вам кажется, готово ли общество к новому бунту? Почему его разочаровали?
Используемое слово “общество” несколько абстрактно. Давайте не отрываться от земли и использовать слова “народ” или “люди”. Естественно, что народ должен был разочароваться, потому что избиравшийся распылил его голоса. Об этом много говорилось.
Армения – не только центр Еревана
Если описанное Вами положение в стране сохранится, что, на Ваш взгляд, мы потеряем?
Мы каждый день теряем все. Говорю честно: все хорошее, что я вижу, связано или с гражданским движением, или с отдельными личностями, которые еще способны на творческую работу. Число продажных людей увеличилось. А людей, имеющих творческий потенциал, можно пересчитать на пальцах. Для нашей страны это катастрофа, потому что человек, представляющий культуру, должен способствовать прогрессу страны. Культура должна быть движущей силой страны, но мы каждый день видим, как представляющие культуру люди продаются властям за несколько дней сытой жизни. Человека в первую очередь губит стремление к хорошей жизни. Пусть никто не обманывается насчет каких-то положительных сдвигов. В конце концов нужно подходить трезво и понимать, что Армения – не только центр Еревана. Приукрашивание, наведение блеска на центр столицы не значит, что Армения начнет процветать. За пределами центра Еревана повсеместный мусор, бедность, уродливые здания, современные варианты которых строятся в центре города. От всего этого тошнит. Такое впечатление, что каждый день отмечают день рождения центра Еревана, где толстозадая “элита” разгуливает по улицам во главе какого-то стада. Кого обманывают? Страна, где книжные магазины закрываются, вместо того, чтобы открывались новые, обречена на гибель. Это позволяют именно власти, значит власти сегодня ведут страну к гибели. Власти могут быть неграмотными, но не до такой степени! Они всем сердцем ненавидят литературу и выполняют специальную миссию по превращению Армении в страну таких же, как они, середняков и неучей.
Что Вас больше всего приводит в отчаяние?
Больше всего меня приводит в отчаяние тупость и самодовольство людей. Таких тупоумных и самодовольных типажей нет даже в кино. Я таких не встречал даже у Маркеса и Фолкнера. Такие персонажи есть, наверное, у Шекспира.
Это письмо написано государственным преступником
Если ли выход? Вы видите вероятность смены власти?
Так или иначе смена власти произойдет. Люди не вечны, если вы заметили, они обычно стареют, а в конце все умирают, как в трагедиях Шекспира. Эти все тоже умрут. Если наше поколение, наши сыновья не увидят, то увидят наши внуки. Так долго не может продолжаться. Эти с такой скоростью ведут страну к гибели, что нашим внукам может ничего не достаться. Каждый зрелый представитель маленькой нации должен быть националистом (не шовинистом!). Мы настолько убили в себе национализм, что сейчас страстно хотим вернуться в когти России. И сегодня мы позволяем, чтобы один из ответственных за гибель страны написал раболепное письмо русскому царю – представителю нации, к которому питает отвращение весь мир. Это письмо написано государственным преступником. Это государственное преступление. Те, кто хотят вступить в Таможенный союз или вернуться к сталинизму, совершают государственное преступление. Я убежден, что этого не будет, поскольку Россия тоже разваливается. Как бы Путин, объединяя вокруг себя кагэбэшников, ни пытался создать советскую империю, этот союз потерпит крах.
Или сбегут, или лопнут
Как Вы думаете, власти не видят, какая ситуация сложилась в стране?
Очень хорошо видят. Они и не скрывают, что страна распыляется. У них конкретная миссия – погубить страну. Не знаю, в каком кабинете КГБ разработана эта программа, а может, это программа Гейдара Алиева, смысл которой в том, что никакой войны с Арменией вести не надо, так как Армении нужны именно такие власти, которые сами развалят страну. В конце концов кто сегодня руководит страной? Этот президент и предыдущий президент, которые были видными представителями комсомола, видными агентами. А кто сегодня подчиняется России? Они. А кто сегодня президент РФ? Видный представитель КГБ. Советский Союз жив всем во всем своем содержательном великолепии.
А кто для них народ?
Обыкновенная масса, которая, по их мнению, должна быть покорной и  с трудом, разрываясь, платить по максимуму налоги. Они думают лишь о том, какую общественную территорию захватить и приватизировать, чтобы за парковку на ней надо было платить деньги. Почему они стремятся к власти? Почему создали полицейскую страну? Потому что думают, что еще есть что грабить. Они уже добрались до самых потайных карманов народа, они думают, что бы еще забрать из недр страны.