ՌեԱնիմանիա-5. մշակութային կապեր
«2008 թ.-ին Հայաստանում անցկացված «ՌեԱնիմանիա»-1-ին միջազգային անիմացիոն կինոփառատոնին ընդամենը 2 հայկական ֆիլմի հայտ էր ներկայացված: Այս տարի՝ 5-րդ «ՌեԱնիմանիա»-ին դրանց թիվը 13 է, որոնցից 3-ն անցել են մրցութային փուլ: Մեզ համար դա բավականին լավ ցուցանիշ է»,- ասուլիսի ժամանակ ասաց «Ռեանիմանիա»-ի հիմնադիր Վրեժ Քասունին: Նրա դիտարկմամբ, եթե չլիներ 75-ամյա հայկական անիմացիան, գուցե չլիներ նաև 5 տարվա պատմություն ունեցող «Ռեանիմանիա»-ն:
Ասուլիսին ներկա էին նաև փառատոնի մասնակից մյուս երկրների՝ Ֆրանսիայի, Գերմանիայի և Շվեյցարիայի դեսպանատների ներկայացուցիչները, ովքեր կարևորեցին մշակութային կապերի միջոցով միջազգային հարաբերությունների բարելավումը:
«Անսի» անիմացիոն ֆիլմերի ամենամյա միջազգային փառատոնի տնօրեն Տիցիանա Լոսքին ասաց, որ այս փառատոնի միջոցով կարելի է կոտրել այն տարածված կարծրատիպը, թե անիմացիան միայն երեխաների համար է: Ռեժիսոր Մարկ Բորեալը նշեց, որ անիմացիայում տեխնիկական լուծումներից բացի կարևոր է նաև ֆիլմի սցենարային մասը:
Ասուլիսի բանախոսների շարքում էր նաև համաշխարհային անիմացիայի կարկառուն ներկայացուցիչներից ռեժիսոր Ջորջ Շվիցգիբլը:
Վրեժ Քասունու համոզմամբ հայկական անիմացիան որոշակի պոտենցիալ ունի, սակայն այն պետք է զարգացնել, ինչի համար կարևոր է ծանոթանալ և կապ հաստատել ոլորտի արտասահմանյան առաջատար մասնագետների հետ, փորձել գտնել համագործակցության եզրեր:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա Ռեանիմանիան կտևի մինչև նոյեմբերի 1-ը:
Լուս.՝  Մարկ Բորեալ, Ֆաբիեն Նեյրա, Տիցիանա Լոսքի, Վրեժ Քասունի, Ջորջ Շվիցգիբլ, Լուկաս Գասսեր, Կոնստանտին Զելենտի:

“РеАнимания-5”: культурные связи
“На прошедшем в 2008 году в Ереване первом международном анимационном фестивале “РеАнимния” армянская сторона представила всего две заявки. В этом году на 5-ом фестивале “РеАнимания” фильмов было уже 13, причем три из них прошли в конкурсный тур. Это довольно хороший показатель”,- сказал на пресс-конференции учредитель “РеАнимании” Вреж Касуни. По его словам, если бы не 75-летняя история армянской анимации, возможно, не было бы и имеющей 5-летнюю историю “РеАнимании”.
На пресс-конфенции присутствовали представители других стран-участниц фестиваля – Франции, Германии и Швейцарии, которые отметили важность улучшения международных отношений посредством установления культурных связей.
По словам директора ежегодного фестиваля анимационных фильмов “Анси” Тициана Лоски, этот фестиваль может сломать устоявший стереотип, согласно которому анимация предназначена только детям.
Режиссер Марк Бореаль отметил, что в анимации помимо технических решений важное значение имеет сценарий.
В числе участников пресс-конференции был и один из известных в мире представителей анимационного жанра, режиссер Джордж Швицгибл.
Вреж Касуни выразил убежденность, что армянская анимация имеет хороший потенциал, который, однако, надо развивать, поэтому очень важно познакомиться и установить связи и сотрудничество с ведущими зарубежными аниматорами.
Напомним, что в этом году фестиваль “РеАнимания” продлится до 1 ноября.
На снимке: Марк Бореаль, Фабьен Нейра, Тициан Лоски, Вреж Касуни, Джордж Швицгибл, Лукас Гассер, Константин Зеленти.