Երթ` ընդդեմ կուտակային կենսաթոշակին (լուսանկարներ)
2014թ. հունվարի 1-ից, «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքի փոփոխության համաձայն, բոլոր նրանք, ովքեր ծնվել են 1974թ. կամ դրանից հետո, պարտադրված են լինելու իրենց զուտ աշխատավարձի 6.6-ից մինչև 13 %-ը փոխանցել կենսաթոշակային մասնավոր ֆոնդերին՝ 63 տարեկանից հետո հետ ստանալու պայմանով:
Այսօր ԱԺ-ի ընդդիմադիր եւ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավորների նախաձեռնությամբ պետք է տեղի ունենար արտահերթ նիստ՝ կուտակային կենսաթոշակին վերաբերող օրենսդրական փաթերթը քննարկելու եւ գործընթացը մեկ տարով հետաձգելու վերաբերյալ:
Սակայն նիստը տապալվեց՝ կոալիցիոն գործընկերներ ՀՀԿ-ի եւ ՕԵԿ-ի բոյկոտի հետևանքով:
ԱԺ շենքի դիմաց հավաքվել էին բազմաթիվ քաղաքացիներ՝ իրենց բողոքն արտահայտելու պարտադիր կուտակային կենսաթոշակայային համակարգի ներդրման դեմ: Ցուցարարները երթով շարժվեցին նաև դեպի ՀՀ կառավարություն, այնուհետև ՀՀԿ կուսակցության գլխավոր գրասենյակ:
Քաղաքացիների կազմակերպած բողոքի ակցիային ճանապարհին միանում էին բազմաթիվ այլ մարդիկ` պարզապես անցորդներ, ովքեր, տեղեկանալով երթի մասնակիցների բարձրաձայնած պահանջների մասին, անցնում էին ցուցարարների շարքերը:
Այսօրվա թոշակառուների նախկին ավանդները մսխած իշխանություններն ինչ տրամաբանությամբ են փորձում նոր ավանդ վերցնել :ՄԻակ երաշխիքն այն կլինի,որ վերադարձնեն հին ավանդները:

Шествие против накопительной пенсионной системы (фото)
С 1 января 2014 года лица, родившиеся в 1974 году и после этого в обязательном порядке должны перечислять в частные пенсионные фонды от 6,6% до 13% своей зарплаты с тем, чтобы после 63 лет получать достойную пенсию.
Сегодня по инициативе оппозиционных фракций и фракции “Процветающая Армения” в Национальном Собрании должно было состояться внеочередное заседание с целью обсуждения законодательного пакета по накопительной пенсионной реформе и вопросу отсрочки на год внедрения этой системы.
Однако вследствие бойкота коалиционных партнеров – Республиканской партии Армении и партии “Оринац еркир” – заседание провалилалось.
Сегодня напротив здания НС собрались многочисленные граждане, которые пришли выразить протест против внедрения новой пенсионной системы. По завершении акции ее участники направились к зданию правительства, а оттуда – к центральному офису правящей Республиканской партии.
По пути следования к акции протеста присоединялись и случайные прохожие, которые поддерживали выдвинутые требования и пополняли ряды манифестантов.