«Մենք հասարակությանն աջակցելու ենք, որպեսզի ճնշումը մեծացնի իշխանությունների նկատմամբ»
-Այն մոդելը, որը կոչվում է կուտակային կենսաթոշակային համակարգ ենթադրում է, որ քաղաքացիները պարտավոր են իրենց հարկման ենթակա աշխատավարձից կամ որ նույնն է` անվանական աշխատավարձից, կատարել մուծումներ, կուտակում խնայողության տեսքով մասնավոր կենսաթոշակային հիմնադրամներին: Այս միջոցներին ավելանում է նաև կառավարության կողմից բյուջեից տրվող ևս 5 %-անոց մուծումները: Արդյունքում ձևավորվում է հսկայական խնայողությունների գումար` երկար փող, որը, սակայն, օրենքի շրջանակներում առնվազն 50 %-ը կարող է տեղաբաշխվել դրսում: Այսինքն` եթե հաշվի առնենք, որ խոսքը տարեկան 100-150 մլն դրամ գումարի մասին է, այդ գումարի առնվազն կեսը կարող է տեղաբաշխվել դրսի ֆինանսական շուկաներում: Հետևաբար, առաջանում է ֆինանսական շուկայի ռիսկ այդ ակտիվների նկատմամբ:
Եվ ինչպես փորձն է ցույց տվել, 2008-09 թթ. համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամին հազարավոր ֆոնդեր պարզապես փուչիկի պես պայթեցին, որովհետև ներդրված կենսաթոշակային այդ գումարները որևէ ապահովվածություն չունեին, ակտիվների տակ որևէ գումար չկար: Եվ նաև նույն թվականներին Արգենտինան, որ անցել էր այդ համակարգին, միանգամից հետ կանգնեց և հետ քաշեց իր ֆոնդերը` անցնելով նորից սերունդների համերաշխության գաղափարին: Այսինքն` առաջին կարևոր ռիսկը ֆինանսական շուկաների ռիսկն է, որ գումարները փաստացի կարող են ներդրվել այնպիսի ակտիվների մեջ, որ պարզապես փուչիկի պես կարող են պայթել:
Երկրորդ ռիսկն այն է, որ դրանից ազգային տնտեսությունը չի շահում, որովհետև նախ ` կարծրանում է ստեղծված աշխատաշուկան, մեկ աշխատատեղի ստեղծման համար այլևս բարձրացել է անհրաժեշտ գումարը, որպեսզի գործատուն ստեղծի: Հետևաբար, դա նշանակում է, որ մենք ունենալու ենք ոչ թե նոր աշխատատեղերի ստեղծում, այլ անգամ աշխատատեղերի կրճատում և ստվերի մեծացում: Այսինքն` երկրորդ ռիսկը աշխատաշուկայից եկող ռիսկն է:
Երրորդը` դեմոգրաֆիական ռիսկն է :Օրինակ, կինը, որ երեխա պետք է ունենա, երեխա ունենալուց և երեխային խնամելու ժամակահատվածում, փաստորեն, չի ստանալու որևէ հատկացում: Արդյունքում կինը պետք է որոշում կայացնի` երեխա ունենա հիմա՞, թե՞ հետաձգի հետո: Եվ քանի որ Հայաստանում սոցիալ-տնտեսական պայմաններն այնպես չեն, որ կինը աշխատաշուկայից դուրս գա և գնա երեխա ունենա, և իր վիճակը բարեկեցիկ լինի, նա նախընտրելու է (դա ցույց են տալիս նաև հարցումները) հետաձգել երեխա ունենալու իր հնարավորությունը: Արդյունքում մենք կորցնելու ենք նոր սերնդի ծնվելը:
Դեմոգրաֆիական ռիսկի մեկ այլ դրսևորումն այն է, որ աշխատատեղ չստեղծելով, չունենալով բավարար թվով աշխատունակ երիտասարդներ, ստացվում է, որ մեկ աշխատողի վրա փաստացի ընկնելու է շատ ավելի մեծ բեռ, քան այն դեպքում, եթե այդ գումարները ծախսվեին նոր աշխատատեղեր ստեղծել Հայաստանի տնտեսության մեջ:
-Նշվել է, որ այդ օրենքը կիրառվելու է 1974 թ. հետո ծնվածների վրա: Կա՞ն սահմանադրական հակասություններ:
-1974 թ. հունվարի 1-ից հետո ծնվածների վրա դրույթը հակասահմանադրական է: Սա ակնհայտ տարիքային խտրականություն է: Այլ երկրներում այլ մեխանիզմներով է կիրառվել: Օրինակ, առաջին անգամ աշխատաշուկա մտնելուց հետո է կիրառվել: Եթե երիտասարդն ավարտել է բուհը, չի աշխատում, բնականաբար, ինքն այդ համակարգում չկա, իսկ երբ սկսում է աշխատել, այդ պահից սկսում է գործել: Այս մոտեցումը թույլ է տալիս, որպեսզի տարածվի բոլորի վրա, մարդ կարող է լինել 45 տարեկան, բայց երբեք աշխատանք կատարած չլինի և հիմա նոր դուրս գա և մտնի այդ համակարգի մեջ: Բայց ավելի մեծ շեշտադրումը դրված է կամավորության հենքի վրա` որպես կարևոր ապացույց պետության և ֆինանսական ոլորտի կառավարման նկատմամբ: Քանի որ մեր երկրում չկա դա, հակառակը` մենք ունեցել ենք ավանդների կորստի դեպքը, բանկերի պայթյունը, հսկայական ռեսուրսների կորուստներ տարբեր ձևերով, քաղաքացիները պարզապես չեն վստահում, իսկ չվստահելը ամենամեծ բացասական լիցքն է այս համակարգի աշխատանքի նկատմամբ: Եվ հոգեբանական գործոն կա:
Մասնավոր պարտադիր կուտակային համակարգերը գործում են այն երկրներում, որտեղ կոորպորատիվ կառավարման համակարգերն ուժեղ են, որտեղ ձեռնարկության կառավարումը մեկ-երկու-երեք մարդու ձեռքում չէ, այլ հազարավոր մարդկանց ձեռքում, հազարավորներով բաժնետերեր են, մեզ մոտ այդպես չէ: Հակառակը մեր տիպի երկրներում ամենարդյունավետ գործիքը սերունդների համերաշխության գաղափարն է, երբ կա ընդհանուր ֆոնդ, այդ ընդհանուր ֆոնդով ապահովագրվում են բոլոր հնարավոր ռիսկերը, մարդու կյանքի մեջ դրսևորվող, որոնցից մեկն էլ կենսաթոշակային տարիքն է, երբ մարդ հասնում է այդ տարիքի, կորցնում է աշխատունակությունը, նրան իր կատարած ֆոնդի վճարումների համապատասխան վերադարձնում են գումարները` որպես կենսամակարդակի պահպանման միջոց:
Հակասահմանադրականության մեկ այլ դրսևորումն այն է, որ Սահմանադրության 117-րդ հոդվածն ամրագրում է, որ արգելվում է ձեռքբերված սոցիալական մակարդակի նվազեցում: Մինչդեռ այս փաթեթը ամրագրում է այդպիսի մոտեցում, մասնավորապես, կենսաթոշակային նվազագույն տարիքը 5 տարուց դարձել է 10 տարի, այսինքն` մարդն առնվազն պետք է 10 տարի ունենա, որ մտնի ապահովագրական աշխատանքային կենսաթոշակի մեջ:
Մեկ այլ խտրականություն արտահայտվում է հենց սերունդների համերաշխության սկզբունքը ոտնահարելու մեջ: Սահմանադրության 36-րդ հոդվածի 3-րդ մասը խոսում է երեխաների կողմից ծնողներին պահելու պարտականության մասին: Դրա՝ կենսաթոշակային համակարգում լավագույն դրսևորումը հենց սերունդների համերաշխության համակարգն է, երբ ներկա սերունդը վճարում է իր նախորդ սերնդին պահելու համար: Այս փոփոխությունները, փաստորեն, վերացնում են այս կապը, և ասում են, որ դու պետք է պահես քեզ, այլ ոչ թե քո նախորդ սերնդին:
Սահմանադրական շատ լուրջ հակասություններ ենք տեսնում, և նաև քաղաքացիական նախաձեռնող խմբերն էլ են հղում տալիս այդ ամենին, նաև սեփականության իրավունքի սահմանափակման սահմանադրականության հարց կա և այլն, և այլն, այսինքն` այս ամենը բերում է նրան, որ պայքարը տրամաբանական շարունակություն պետք է ունենա թե սահմանադրական բողոքարկումների մակարդակում, թե քաղաքացիների ակտիվ դրսևորումներով:
-Իսկ ի՞նչ ընթացք կլինի: Ի՞նչ շարունակական քայլեր կարվեն:
-Մենք հասարակությանն աջակցելու ենք, որպեսզի ճնշումը մեծացնի իշխանությունների նկատմամբ: Երկրորդ` իրավական ընթացակարգերը պահելով հանդերձ` գնալու ենք գործողությունների` սահմանադրական բողոքարկումներ, անհնազանդություններին աջակցություն, բողոքի ակցիաներ, նաև պահանջներ, պայմաններ ու պարտադրանքներ, որպեսզի մի շարք կանոններ փոփոխությունների ենթարկվեն և այլն: Ուզում եմ ասել, այնպես չէ, որ ես կարող եմ խոսել բոլորի փոխարեն, բայց, կարծում եմ, քաղաքացիական ակտիվ նախաձեռնության կազմակերպիչների հետ պետք է քննարկել և մշակել հետագա գործողությունները:
-Պարոն Մինասյան, ինչպե՞ս են հաշվարկել, որ 1974 թ. հետո ծնվածների համար պետք է կիրառվի նշյալ օրենքը: Ինչպե՞ս են ստացել այդ թիվը:
-Ընդհանրապես, նման փոփոխությունները հիմնվում են որոշակի հաշվարկների վրա, որոնք կոչվում են ակտուարական հաշվարկներ: Այդ հաշվարկների մեջ կենտրոնական տեղերից մեկը հանդիսանում է մահացության աղյուսակը: Մեր երկրում չի վարվել այդպիսի աղյուսակ, և երբ մենք հարցնում էինք` արդյո՞ք այդ ակտուրաական հաշվարկները կարող եք տրամադրել մեզ, մենք էլ ուսումնասիրենք, սրանից 4 տարի առաջ կառավարությունը հղում էր տալիս Համաշխարհային բանկին, Համաշխարհային բանկն էլ՝ կառավարությանը, և այդպես էլ չտվեցին այդ հաշվարկները` պատճառաբանելով, որ դրանք գաղտնիքներ են: Արդյունքում հիմա իրենք հայտարարում են, որ իրենց հաշվարկները գալիս-հանգում են 1974 թ. հունվարի 1-ից հետո ծնվածների վրա, որպեսզի համակարգը ֆինանսապես կարողանա աշխատել, կայանալ, զարգանալ: Եթե դրանից ավելի տարիքով մարդիկ լինեն, ապա նրանց կենսաթոշակային տարիքին քիչ ժամանակ կմնա, և կուտակումները չեն կարող հնարավորություն տալ, որպեսզի համակարգն ավելի արդյունավետ աշխատի:
Հիմնավորումը սա է, ինչը մենք չենք ընդունում, որովհետև նույն հաջողությամբ կարող ենք ասել, որ 2010 թ. հունվարի 1-ից հետո ծնվածների վրա կիրառեք, որ ավելի արդյունավետ լինի կամ 2001 թ.-ից հետո ծնվածների վրա, որ էլի ավելի արդյունավետ լինի և այլն, և այլն: Այսինքն` քանի դեռ հաշվարկները մենք չունենք, չենք կարող ասել, որ այդ հաշվարկները ճիշտ են, արդյունավետ են, օգտակար են, ավելին ասեմ` այն ժամանակ մենք փորձեցինք ինքնուրույն կատարել նման ակտուարական հաշվարկներ, անգամ պատվիրեցինք միջազգային կարգի մասնագետների: Նրանց նախնական հիմնավորումն այն էր, որ պարտադիր կուտակային կեսնաթոշակային համակարգը ամենևին պարտադիր չէ, որ լինի, պայմանական կուտակայինը կարող է շատ լավ աշխատել երկրում, սակայն դրան` որպես հակափաստարկ, ֆինանսական մեծածավալ հետազոտություններ չկարողացանք ներկայացնել, որովհետև դա շատ մեծ ծախս էր: Իսկ մյուս կողմից կառավարությունը և Կենտրոնական բանկն ու Համաշխարհային բանկը չտրամադրեցին մեզ այդ հաշվարկները:
-Ի վերջո, ինչքանո՞վ է տուժելու քաղաքացին այդ համակարգի ներդրմամբ: Ի՞նչ կկորցնի:
-Բավական լուրջ է քաղաքացու ռիսկը, համենայն դեպս, գոնե այն մասով, որ աշխատավարձերի չբարձրացման արդյունքում կորցնելու է իր եկամուտների 5 %-ը սպառման նպատակով օգտագործելու հնարավորությունը, մյուս կողմից՝ քաղաքացիներից պահանջում են մասնագիտական լուրջ իմացություն այս կամ այն ֆոնդը կամ փաթեթն ընտրելու հարցում: Սա նշանակում է, որ քաղաքացին կամ պետք է ինքնակրթությամբ զբաղվի կամ հավելյալ վճարներ պետք է տա խորհրդատուներին, որպեսզի իրեն խորհուրդներ տա, թե որտեղ դնի:
Եվ վերջապես, երրորդ կարևոր կորուստը, որ քաղաքացին կարող է ունենալ, նոր աշխատատեղ ընտրելու սահմանափակ լինելն է, որովհետև, ինչպես նշեցի, ռեսուրսները հիմնականում ուղղվելու են դուրս, Հայաստանում աշխատատեղեր ստեղծելը կարծրանում է, ավելի է թանկանում, և փաստորեն, քաղաքացին պետք է բավարարվի իր ունեցած աշխատանքով և աշխատավարձով, այսինքն` զարգացման միտված նպատակներ չկան: Ավելի բարձր աշխատավարձ ստացողները, որոնք 500.000 դրամից ավելին կարող են ստանալ, օրինակ, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի երիտասարդները, ոչ թե 5, այլ մինչև 10 % պարտադիր խնայողություն պետք է իրականացնեն իրենց աշխատավարձերից, ինչը նշանակում է նրանց ծրագրերի խաթարում, նրանց ծրագրերի, մոտեցումների և ցանկությունների սահմանափակում:

“Мы окажем содействие обществу, чтобы оно усилило давление на власти”
Та модель, которая называтся накопительной пенсионной системой, предполагает, что граждане обязуются из своей подлежащей налогообложению зарплаты, или номиналой зарплаты, что то же самое, осуществлять платежи, накопления в виде сбережний в частных  пенсионных фондах. К этим средствам прибавляются также выделяемые правительством из госбюджета 5-процентные платежи. В результате формируется огромная сумма сбережений, 50% которой, однако, согласно закону, может быть размещена за рубежом. То есть если учесть, что речь идет о 100-150 млн драмов в год, то как минимум половина этой суммы может быть размещена на зарубежных финансовых рынках. Следовательно по отношению к этим активам возникает финансовый рыночный риск.
Как показывает опыт, во время всемирного финансового кризиса  2008-2009 гг. тысячи фондов лопнули, потому что  внедренные пенсионные суммы никакой защиты не имели, никаких сумм под активами не было. В те же годы Аргентина, которая перешла на эту систему, сразу отказалась от нее, вновь вернувшись к идее солидарности поколений. То есть первый важный риск – это риск финансовых рынков, то есть суммы могут быть внедрены в такие активы, которые могут лопнуть.
Третий риск состоит в том, что национальная экономика от этого не выиграет, потому что необходимая для создания одного рабочего места сумма увеличится, и работодателю станет невыгодно создавать рабочие места. А это означает, что мы даже будем иметь их сокращение и увеличение тени. Таким образом, второй риск связан с рынком труда.
Третий риск – демографический. Например, женщина, которой нужно рожать ребенка, а после его рождения какое-то время находиться в декретном отпуске, никаких платежей получать не будет. В результате она должна решить, рожать ребенка сейчас или отложить это не потом. А поскольку социально-экономическая ситуация в Армении не позволяет, чтобы женщина вышла с рынка труда, родила ребенка и была бы материально обеспечена, она предпочтет (это подтверждает и опросы) отложить рождение ребенка. В результате мы потеряем рождение нового поколения.  Другое проявление демографического риска состоит в том, что в условиях недостаточного числа трудоспособной молодежи, получится, что на одного работника ляжет большее бремя, чем в случае, если эти суммы будут тратиться на создание новых рабочих мест в экономике Армении.
Этот закон будет распространен на тех, кто родился после 1974 года. Есть здесь противоречие с Конституцией?
Распространение данного положения на родившихся после 1 января 1974 г. является антиконституционным. Это явная дискриминация по возрасту. В других странах был использован другой механизм. Например, система была применена в отношении тех, кто только пришел на рынок труда. Если молодой человек окончил вуз и не работает, то он,  естественно, не состоит в этой системе. А как только он поступает на работу, то система сразу начинает действовать. Такой подход позволяет, чтобы система распространялась на всех. Однако наибольший акцент сделан на принципе добровольности как важном доказательстве управления государством и финансовой сферой. А поскольку в нашей стране этого нет, наоборот, мы имели потери вкладов, банкротства банков и т.д., то у граждан просто нет доверия. А отсутствие доверия – это наиболее отрицательный импульс к действию этой системы. Кроме того, есть психологический фактор.
Обязательные частные накопительные системы действуют в тех странах, где сильны системы корпоративного управления, где управление предприятием находится в руках не одного-двух-трех лиц, а многих тысяч человек. У нас этого нет. Наоборот, в таких странах, как наша, самым эффективным инструментом является идея солидарности поколений, когда есть общий фонд, который позволяет страховать все возможные риски.
Другое антиконституционное проявление состоит в том, что ст.117 Конституции запрещает снижение достигнутого социального уровня. Между тем данный пакет содержит именно такой подход. Еще одно проявление дискриминации выражается в попрании принципа солидарности поколений. В ч.3 ст.36 Конституции говорится об обязанности детей содержать родителей. Наилучшим проявлением этого в пенсионной системе является как раз система солидарности поколений, когда сегодняшнее поколение платит за содержание предыдущего. Эти изменения фактически устраняют эту связь и внедряют принцип, по которому каждый должен содержать себя, а не предыдущее поколение.
Я вижу очень серьезные противоречия с Конституцией, на что ссылаются и инициативные группы. Все это свидетельствует о том, что борьба против внедрения накопительной пенсионной системы должна иметь логическое продолжение как на уровне обжалования соответствия Конституции, так и активных акций граждан.
А какие шаги могут быть предприняты?
Мы будем оказывать содействие обществу, чтобы оно усилило давление на власти. Во-вторых, будут конституционные обжалования, поддержка акций неповиновения, акции протеста, а также требования, условия и принуждения, чтобы ряд правил подверглись изменениям, и т.д.
Г-н Минасян, как было рассчитано, что указанный закон должен применяться в отношении лиц, родившихся после 1974 года?
Такие изменения основываются на актуарных расчетах. В них одно из центральных мест занимает таблица смертности. В нашей стране такой таблицы не было, и когда еще четыре года назад мы попросили предоставить нам для изучения эти расчеты, правительство отослало нас ко Всемирному банку, а Всемирный банк – к правительству. И эти расчеты нам так и не предоставили, заявив, что они являются тайной. В результате сейчас заявляют, что, по их расчетам, система должна быть распространена на граждан, родившихся после 1 января 1974 года, чтобы система финансов могла работать, состояться.
Но мы этого не признаем, поскольку с таким же успехом  можно применить систему на тех, кто родился после 1 января 2001 года, что будет еще более эффективно. И так далее. То есть до тех пор, пока у нас не будет расчетов, мы не сможем говорить о том, что они правильные. Отмечу, что в то время мы попытались самостоятельно произвести актуарные расчеты и даже заказали их специалистам международного класса. Составленное ими предварительное заключение состояло в том, что накопительная система может быть и необязательной, что в стране может успешно работать условная накопительная система. Однако более масштабные финансовые исследования мы не смогли провести, так как они требовали больших расходов.
В конце концов что потеряют граждане от внедрения этой системы?
Риски граждан довольно серьезные, во всяком случае в связи с тем, что их зарплата не повысится, и люди потеряют возможность использовать 5% своего доходов в целях потребления. С другой стороны от граждан требуют серьезных знаний в вопросе выбора того или иного фонда или пакета. Это значит, что человек либо должен заняться самообразованием, либо тратить дополнительные деньги на консультации специалистов. Наконец, третья важная потеря граждан состоит в ограничении выбора новых рабочих мест, поскольку, как я уже отметил, ресурсы будут направляться в основном за границу, в Армении создание рабочих мест будет стоит дороже, и гражданам фактически придется довольствоваться своей работой и зарплатой . То есть тенденций к развитию не будет. Те, кто получают высокую зарплату – 500 тысяч драмов и больше (например, молодые специалисты в сфере информационных технологий), должны будут осуществлять обязательные выплаты в размере не 5%, а 10%, что означает срыв их планов, ограничение их программ и желаний.