«Եթե իմ էրեխեն մահանար, էդ բժիշկը պատասխան էր տալո՞ւ»
Արմինեն իր 2 որդիների հետ ապրում է Արցախի փողոցի 4-րդ նրբանցքի (նախկին գեղարվեստի հ. 5 ուսումնարանի) հանրակացարանում: Նրա ասելով՝ նոյեմբերի 23-ին որդին սուր ցավեր է ունեցել որովայնի շրջանում: Շտապօգնություն են կանչել, որդուն տեղափոխել են Երևանի Մուրացանի հիվանդանոց: «Երեխային տարանք Մուրացանի հիվանդանոց, բայց հետո հրաժարվեցի էդտեղ պահել: Բժիշկն ինձ ասում էր՝ կարո՞ղ է տղադ գժի դեղեր է խմել: Ասում էր՝ կարող է հիվանդ ունեք, ինքն էլ էդ դեղերը խմել է: Ես ասում եմ՝ հիվանդը ես եմ, բայց նման դեղեր իմ տան մեջ չկա: Եթե դուք ներարկում եք երեխային, երեխան էլ ցավից տնքում ա, դե եկեք բացատրեք»,- պատմում էր Արմինե Ավագյանը, ով երկրորդ կարգի հաշմանդամ է:
Նրա խոսքերով՝ նոյեմբերի 23-ին Գագիկի սուր ցավերից հետո, սկզբում մտածում էին, թե մրսել է, կանցնի, բայց դրանից հետո տղայի մոտ սրտխառնոց է առաջացել: «էդ օրը բրնձով-բուդիկով փլավ էր կերել ու աջիկա: Հետո բոտուլիզմ հանեցին, բայց էրեխու աջ կողքին ձեռք էին տալիս, էրեխեն գոռում էր: Հետո ասացին՝ էս էրեխեն հիստերիկ ա, կարո՞ղ ա՝ ուղեղի հետ կապված խանգարված բաներ ունի, ասացինք՝ չէ: Ասում եմ՝ պրիստուպից ա, որ էդ վիճակում ա, իրենք կատետերից անընդհատ դեղ էին ներարկում: Էրեխուն շանտաժում էին, ասում էին՝ դեղի ազդեցության տակ ա: Էդ ամեն ինչը տեղի ունեցավ հիվանդանոցում: Հետո ես իմ դիմումի համաձայն երեխուն բերեցի տուն»,- պատմում էր Արմինեն:
Երբ հետաքրքրվեցինք, թե ով է այդ բժիշկը, նա պատասխանեց, որ չի հիշում, քանի որ այդ օրը չափազանց խառը վիճակում էր և այդ պահին կարևորություն չէր տալիս բժշկի անուն-ազգանվանը:
«16 տարեկան էրեխուն կարելի՞ ա շանտաժի ենթարկել: 16 տարեկան էրեխուն ասում են՝ հիմա օրգան (նկատի ունի ոստիկանություն- հեղ.) ենք դիմելու: Ես էլ ասացի՝ դիմեք, արյունը տարեք անալիզ արեք, նոր դիմեք: Ես հիվանդանոցում եմ, ու քաղմասից ինձ զանգում են, ասում են՝ բա ինչի՞ եք էրեխուն Մուրացանից տեղափոխել»,- նշեց Արմինեն:
Տղային տուն բերելուց հետո ցավերը նորից են սաստկացել: Այս անգամ Արմինեն դիմել է Երրորդ մանկական հիվանդանոց: Շտապօգնության մեքենայով Գագիկին տեղափոխել են այդ հիվանդանոց: «Էրեխեն սուր պրիստուպների մեջ ա եղել: Տեղափոխեցինք Երրորդ մանկական հիվանդանոց: Էխո արեցին, սոնո արեցին, պարզվեց, որ էրեխու կույր աղիքը թարախի մեջ ճփում ա, փառակալված ա: Ժամը 8-ն անց մտցրել են վիրահատարան, ժամը 10-անցն էր՝ հանեցին: Ես իմ ականջով լսեցի, որ սոնում էին, բժիշկներն ասացին՝ հեղուկ ենք նկատում և քար: Դա էն պրոցեսն է եղել, որ էրեխու մոտ կույր աղիքը փաթաթված է եղել, թարախի մեջ կորած է եղել»,- ասաց նա:
«Եթե իրենց լսեի, դիմեդրոլ սրսկեին, էրեխուս կույր աղիքը տրաքեր, իմ էրեխեն մահանար, էդ բժիշկը պատասխան տալո՞ւ էր,- նշեց Արմինեն՝ ավելացնելով,- հիմա ես իրավունք ունե՞մ գնամ իրենց գլուխը ջարդեմ, որ իմ էրեխու վրա շանտաժ էին անում: Բա որ իմ էրեխեն մահանար: Ես սխա՞լ եմ ասում»:
Արմինեն ապրում է կիսաքանդ հանրակացարանի սենյակներից մեկում: Հանրակացարանի շենքը 4-րդ կարգի վթարային է համարվում: Իրենց պայմաններին ընտելացել են, չեն դժգոհում, բայց զարմանում են, երբ մեր երկրում փող չունեցող մարդուն կարող են այդքան նվաստացնել: «Նման կերպ չի կարելի: Ասինք՝ փող չունենք, օգնող չունենք, հաշմանդամ ենք, բայց չի կարելի մարդուն մահվան շեմ ուղարկել: Էրեխու կյանքի հետ չեն խաղում: Գետնից չեմ գտել էդ էրեխուն»,- ասաց նա:

“Если б мой ребенок умер, врача привлекли бы к ответственности?”
Армине с двумя сыновьями живет в общежитии на улице Арцаха. 23 ноября у одного из ее сыновей начались острые боли в области живота. Армине вызвала скорую помощь, мальчика отвезли в больницу на улице Мурацана. “Однако я отказалась оставлять там ребенка. Врач спросил меня, давала ли я ему психотропные препараты, сказал, что дома, наверное, есть такой больной, и мальчик выпил эти лекарства. Я ответила, что больна я, но такие лекарства не принимаю. Сказала, что они сами дают ребенку эти препараты, когда он стонет от боли...”,- рассказала Армине Авакян, являющаяся инвалидом второй группы.
По ее словам, когда у Гагика появились острые боли, они сперва подумали, что мальчик простудился, и скоро ему станет лучше. Однако вскоре у него началась тошнота. “Врачи сперва поставили ему диагноз ботулизм, но когда надавливали на правый бок, ребенок кричал от боли. Они заявили, что ребенок истерик, предположили, что у него есть нарушения головного мозга. Мы объяснили, что так он ведет себя из-за приступа. Ему в больнице делали внутривенные уколы. Потом я написала заявление и привезла ребенка домой”,- говорит Армине.
На вопрос, кто этот врач, она ответила, что не помнит, поскольку в тот день была в таком состоянии, что даже не попыталась запомнить его имя и фамилию.
“Разве можно шантажировать 16-летнего ребенка. Ему сказали, что обратятся в органы (то есть в полицию – авт.). А я ответила: обращайтесь, только сперва возьмите кровь на анализ, а потом обращайтесь. Я была еще в больнице, когда мне позвонили из полиции и спросили, почему я забираю ребенка домой”,- отметила наша собеседница.
После того, как мальчика привезли домой, боли усилились.На этот раз Армине обратилась в 3-ю детскую больницу. Гагика доставили туда на машине скорой помощи. “У ребенка был острый приступ. В больнице ему сделали сонографию и выяснилось, что у него сильнейшее воспаление аппендикса. Его взяли в операционную в восемь часов, а закончили операцию только в десять. У него было сильное нагноение”,- говорит Армине.
“Если бы я послушалась тех врачей, если они бы сделали ребенку укол и него лопнул бы аппендицит, был бы этот врач привлечен к ответственности? – спрашивает Армине. – Имею я сейчас право пожаловаться на них за то, что они шантажировали моего мальчика? А если бы он умер?”.
Армине живет в одной из полуразрушенных комнат общежития. Здание имеет 4-ю степень аварийности. Семья Армине привыкла к таким условиям, не жалуется, но удивляется тому, что в нашей стране могут до такой степени унижать людей, у которых нет денег.
“Так нельзя. Если мы сказали, что у нас нет денег, что нам некому помочь, что я инвалид, значит человека можно посылать на смерть? Разве можно рисковать жизнью ребенка?”,- говорит Армине Авакян.