Հրանուշ Հակոբյանի առաջարկը` հանուն «Արի տուն» ծրագրի՞
Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն այսօր ԱԺ-ում կառավարության կողմից առաջարկեց փոփոխություններ կատարել «Սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների մասին» ՀՀ օրենքում:
«Արդեն չորրորդ անգամ նման առաջարկությամբ հանրապետության կառավարությունը հանդես է գալիս, և Ազգային ժողովը կատարում է փոփոխություն հիշյալ օրենքում: Օրենքի փոփոխությամբ մենք լուծում ենք երեք կարևորագույն փոփոխություն. առաջինը քաղաքականն է: Բանն այն է, որ Հայաստանի Հանրապետության սահմաններից դուրս հազարավոր երիտասարդներ, որոնց 27 տարին լրացել է, գտնվում են քրեական հետապնդման մեջ, հնարավորություն չունեն վերադառնալու Հայաստան: Եվ այս որոշման, այս օրենքի ընդունումով հնարավորություն կընձեռեք հազարավոր մարդկանց Հայաստան վերադառնալու և իրենց հնարավոր խնդիրները կարգավորելու համար: Երկրորդ հարցն իրավական է, որովհետև հազարավոր մարդիկ դատախազության կողմից գտնվում են քրեական հետախուզման մեջ, հետևաբար, եթե մենք ընդունում ենք այս օրենքը, հնարավորություն ենք տալիս որպեսզի քրեական հետապնդումը դադարեցվի հազարավոր մարդկանց նկատմամբ: Երրորդ կարևոր խնդիրը ֆինանսականն է, որովհետև օրենքը ենթադրում է, որ այն մարդիկ, որոնք սահմանված զորակոչի ընթացքում չենք ներկայացել զորակոչին, բաց են թողել, խուսափել են կամ տարբեր պաճառներով սահմանված կարգը խախտել են, յուրաքանչյուր զորակոչի համար նրանք մուծում են համապատասխան չափի գումար, որը նորից օրենքով սահմնաված է»,- մանրամասնեց Հ. Հակոբյանը:
Այնուհետ նշեց, որ սփյուռքից ևս արձագանքներ կան այդ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին, որպեսզի օրենքի ժամկետը հետաձգվի: Կառավարությունն առաջարկում է «2012 թ. նոյեմբերի 1» բառակապակցությունը փոխարինել «2013 թ. դեկտեմբերի 1» բառակապակցությամբ:

Предложение Грануш Акопян обусловлено программой “Возвращайся домой”?
На сегодняшнем заседании Национального Собрания министр диаспоры РА Грануш Акопян от имени правительства выдвинула предложение о внесении изменений в закон РА “О гражданах, не прошедших обязательную военную службу с нарушением установленного порядка”.
“Правительство выступает с таким предложением уже в четвертый раз, и Национальное Собрание вносит изменение в упомянутый закон. Изменением закона мы решаем три важных вопроса. Первый – политический. Дело в том, что находящиеся за пределами Республики Армения тысячи молодых людей, которым исполнилось 27 лет, объявлены в розыск и не имеют возможности вернуться в страну.
Принятием этого закона мы дадим им возможность вернуться в Армению и решить свои проблемы. Второй вопрос – правовой. Тысячи людей объявлены прокуратурой в розыск, следовательно после принятия этого закона мы дадим возможность прекратить уголовное преследование в отношении эти граждан. Третий важный вопрос – финансовый. Закон предполагает, что люди, которые в установленные сроки не явились на призыв, избежали его или по различным причинам нарушили установленный порядок, платят за каждый призыв соответствующую сумму, что также установлено законом”,- пояснила Г.Акопян.
Министр отметила, что в связи с внесением изменений в закон из диаспоры поступили просьбы перенести сроки закона. Правительство предложило заменить словосочетание “1 ноября 2012 г.” на словосочетание “1 декабря 2013 г.”.