Գաղտնի գործարքներ. հարստացող պաշտոնյաներ, չենթարկվող քաղաքացիներ
Այս իշխանության մեջ չկա մեկը, ով հաշվի կառնի ժողովորդի կարծիքը: Կենսաթոշակային նոր համակարգի պարտադիր կուտակային բաղադրիչի ներդրման դեմ սկսված քաղաքացիական բողոքի ակցիաները նրանց վրա նույնիսկ ազդեցություն չեն թողնում: Այդ ակցիաների մասնակիցներին իշխանությունը մեծ հաճույքով կարտագաղթեցնի, եւ այդ ծրագիրը ուզում է իրականացնել: Իհարկե, ցանկացած նման ծրագիր նրանց համար բարեփոխում է: Եւ այնպես է ստացվում, որ բարեփոխման ամեն մի ծրագիր իրականացնելուց հետո տասնյակ հազարավոր մարդիկ լքում են Հայաստանը, տասնյակ հազարավորները հայտնվում են աղքատության ճիրաններում, եւ մի քանի անգամ ավելանում է պաշտոնյաների կարողությունը:
Այս իշխանության մեջ կան, այսպես կոչված, կրթված տղաներ: Բայց նրանք, ինչպես կյանքը ցույց տվեց, շատ ավելի վտանգավոր են, քան կրթություն չստացածները: Նրանք փայլուն մանիպուլյատորներ են, դեմագոգիայի հմուտ վարպետներ, ցինիզմի ուսուցիչներ: Նրանց մի մասը լավ կրթություն է ստացել ու գիտի անգլերեն: Նրանք գիտեն` ինչպես անել կոռուպցիոն գործարքները, նրանք դա անում են` յուրահատուկ ժպիտ ու քմծիծաղ դեմքերին:
«Գազային» պատմությունը ցույց տվեց, թե ում ենք «վստահել», եւ ովքեր են իրականացնում երկրի կառավարումը: Այսօր նույնիսկ կառավարության մեջ չկա մեկը, որ հավատա Արմեն Մովսիսյանին` ամենաերկարակյաց նախարարին, էներգետիկայի ոլորտի բոլոր գործարքների կնքահորը: Եւ եթե որեւէ մեկին թվում է, թե վերջին օրերին նրա` գազի թեմայով ասածների մեջ մի ճիշտ խոսք կա, սխալվում է: Նա էներգետիկայի ոլորտի բոլոր փողոտ գործարքների ակունքում է կանգնած: Արդեն մի քանի տարի է՝ նա նաեւ հանքարդյունաբերության ոլորտն է կառավարում եւ ունի նաեւ շահագործվող հանքավայրեր:
16 տարի նախարար աշխատող Արմեն Մովսիսյանը նաեւ «Նաիրիտ գործարանի» վարկային միջոցների մսխման եւ փոշիացման դիրիժորն էր: Նա մինչև հիմա հասարակությանը եւ նույնիսկ կառավարությանը չի տեղեկացրել, որ նախկինում «Նաիրիտ գործարանի» բաժնետեր «Ռայնովիլ փրոփերթի լիմիթիդի» բաժնետերն այժմ նույն «Նաիրիտ գործարանն» է: Եւ «Ռայնովիլ փրոփերթի լիմիթիդի» ունեցած բոլոր պարտքերն այժմ փոխանցվել են «Նաիրիտին»: Իսկ այդ պարտքերը մեծ գումարներ են, եւ մի օր Արմեն Մովսիսյանը ստիպված է լինելու սրա մասին էլ հայտարարել` նորից ռուսներին ինչ-որ բան զիջելու համար: Ա. Մովսիսյանին արդեն թվում է, թե նախարարի աթոռը ցմահ է տրված իրեն, եւ երբեք չի գալու պատասխան տալու ժամանակը: Բայց ժամանակի կառավարումը, բարեբախտաբար, իրենց ձեռքերում չէ: Իրենց ձեռքերում թալանած փողերն են, բայց դա էլ, իհարկե, ժամանակավոր է իրենց ձեռքերում:
Ցավալիորեն բոլորին ակնհայտ է դարձել, որ ՄԱՐԴ - ԻՇԽԱՆԱՎՈՐ փնտրելն անհույս երազանք է դարձել ներկա հայ իրականության պայմաններում: Դրա փոխարեն լիովին բազմացել են առնետահոգի, կաշառառու, բոլոր մասշտաբի լպիրշ չինովնիկները, չարորակ ուռուցքի նման խեղդամահ անելով սեփական երկիրը: Օրը ցերեկով ծեծում-սպանում են, բացահայտ գողություն են անում, հրապարակով սուտ են խոսում հայ իշխանավորները եւ ... ոչ մի հակազդեցություն, սուտը նոր ստերով սքողելու անհեթեթ փորձերից բացի: Սա պետք է դիտել որպես պատմական խայտառակություն ու անօրինակ դժբախտություն, որը պարզապես ցուցադրում է մեր ազգի անաարժանիությունն ու ոչ լիարժեքությունը անկախ գոյություն ունենալու համար: Շանթի վիճակը դժվար չէ հասկանալ:

Тайные сделки: обогащающиеся чиновники, не подчиняющиеся граждане
В этой стране нет ни одного входящего во власть чиновника, кто считался бы с мнением народа. Начавшиеся гражданские акции протеста против внедрения обязательного накопительного компонента новой пенсионной системы, по всей видимости, даже не оказывают на них воздействия. Власти с удовольствием заставили бы участников этих акций эмигрировать, они хотят осуществить эту программу, Конечно, для них любая такая программа – это реформа. И получается, что до  осуществления каждой такой программы реформ десятки тысяч людей покидают Армению, десятки тысяч оказываются в нищете, тогда как состояние чиновников увеличивается в несколько раз.
В этой власти есть такие называемые образованные мальчики. Но они, как показывает жизнь, куда опаснее тех, кто не так образован. Эти мальчики – блестящие манипуляторы, умелые мастера демагогии, учителя цинизма. Часть из них получила хорошее образование и владеем английским. Они знают, как заключать коррупционные сделки, и делают это с особенными улыбками и усмешками на лицах.
"Газовая" история показала, кто на самом деле управляет страной. Сегодня даже в правительстве нет никого, кто верил бы Армену Мовсисяну – министру-долгожителю, крестному отцу всех сделок в энергетической сфере. И если кому-то кажется, что в последние дни в его высказываниях на тему газа есть хоть одно правдивое слово, тот ошибается. Мовсисян стоит у истоков всех денежных сделок в энергетической сфере. Уже несколько лет он управляет также горнодобывающей промышленностью, сам эксплуатирует месторождения.
Работающий 16 лет министром Армен Мовсисян был также "дирижером" расхищения и распыления кредитных средств завода "Наирит". Он до сих пор не проинформировал общественность и даже правительство о том, что акционером компании "Райновил проперти лимитид", являвшейся  акционером завода "Наирит", сейчас является тот же завод "Наирит". И все задолженности "Райновил проперти лимитид" перешли к "Наириту". А эти долги составляют огромные суммы. Но придет день, когда Армену Мовсисяну придется заявить об этом и опять что-то уступить русским. Мовсисяну уже кажется, что кресло министра закреплено за ним пожизненно и час расплаты никогда не наступит. Но, к счастью, управление временем не в их руках. В их руках – разворованные деньги, но и они остаются у них временно.