Արտահերթ նիստով ընդունվեց «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի նախագիծը
Կառավարության նախաձեռնությամբ Ազգային ժողովում մեկնարկել է արտահերթ նստաշրջանը: Ինչպես սովորաբար լինում է, քաղաքական մեծամասնությունը ներկայացնող պատգամավորները գրանցվեցին, մասնակցեցին քվեարկություններին եւ լքեցին նիստերի դահլիճը:
Մինչ այդ հասցրեցին երկրորդ ընթերցմամբ ընդունել «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» ՀՀ օրենքի եւ դրան առնչվող մի շարք օրենքներում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին նախագծերը: Իսկ առաջին ընթերցմամբ՝ «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը եւ այլն:
Ըստ կառավարությանը`«Կուտակային կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու նպատակն այն է, որ պարտադիր կուտակային բաղադրիչի մեկնարկը սահուն կազմակերպելու, կենսաթոշակային ֆոնդերի կառավարիչների համար մուտքի հավասար հնարավորություններ ստեղծելու համար անհրաժեշտ է ապահովել որոշակի օրենսդրական ճկունություն: Բացի դրանից՝ անհրաժեշտ է համակարգը մասնակիցների համար դարձնել նվազ ծախսատար:
Հիշեցնենք, որ «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի պարտադիր բաղադրիչը ուժի մեջ է մտնելու 2014թ. հունվարի 1-ից: Այս օրերին քաղաքացիները բողոքի տարբեր ակցիաներ են իրականացնում պարտադիր բաղադրիչը օրենքից հանելու համար: Նրանք առաջարկում են կուտակային կենսաթոշակը դարձնել կամավոր:
Տեղեկացնենք, որ այսօր մարդու իրավունքների միջազգային օրն է եւ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին առաջարկեց ԱԺ անունից շնորհավորել ՀՀ քաղաքացիներին:
«Դուք շտապում եք, ինչպես միշտ, շտապում եք: Արդեն պայմանավորվել ենք, որ շնորհավորանքներին անցնում ենք քվեարկություններից հետո»,-ասաց ԱԺ նախագահը:

Парламент принял проект закона “О накопительных пенсиях”
По инициативе правительства сегодня в Национальном Собрании начала работу внеочередная сессия. Как обычно бывает в таких случаях, представляющие политическое большинство депутаты зарегистрировались, проголосовали и покинули зал заседаний.
До этого они успели принять во втором чтении закон РА “Об оплате лиц, занимающих государственные посты” и связанные с ним законопроекты о внесении дополнений и изменений в ряд законов. А в первом чтении был принят законопроект о внесении изменений и дополнений в закон РА “О накопительных пенсиях”. Согласно правительству, цель этого законопроекта обеспечить определенную законодательную гибкость для организации плавного перехода к обязательному накопительному компоненту и создания равных возможностей для управляющих пенсионными фондами.
Напомним, что обязательный накопительный компонент закона “О накопительных пенсиях” вступит в силу с 1 января 2014 года. В эти дни граждане проводят различные акции протеста, требуя исключить из закона обязательный компонент. Они предлагают сделать накопительную пенсионную систему добровольной.
Отметим, что сегодня международный День защиты прав человека, в связи с чем депутат фракции Армянского национального конгресса Никол Пашинян предложил спикеру Овику Абрамяну от имени Национального Собрания поздравить граждан Армении. “Вы, как всегда, спешите. Мы уже договорились, что с поздравлениями образщаемся после голосований”,- сказал в ответ О.Абрамян.