Կուտակային կենսաթոշակների համար ՍԴ դիմելու ստորագրությունները հավաքվել են
Մոտ երեք տասնյակ պատգամավորներ իրենց ստորագրությամբ միացել են «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքի պարտադիր բաղադրիչը Սահմանադրական դատարանում վիճարկելու նախաձեռնությանը: Պատգամավորները պահանջում են, որ ՍԴ-ն մինչ քննարկումների անցկացումը կասեցնի օրենքի գործադրումը, քանի որ քիչ ժամանակ է մնացել եւ հունվարի 1-ից ուժի մեջ է մտնելու պարտադիր բաղադրիչը:
Ստորագրահավաքի նախաձեռնողները ԲՀԿ, ՀԱԿ, ՀՅԴ, «Ժառանգություն» խմբակցություններն են, որոնք շարունակում են ստորագրությունների հավաքման գործընթացը:
Տեեկացնենք, որ ՀՀ Սահմանադրության 101-րդ հոդվածի 1-ին կետի համաձայն` սահմանադրական դատարան կարող են դիմել պատգամավորների առնվազն մեկ հինգերորդը (27 պատգամավոր), պահանջով, որ Սահմանադրական դատարանն օրենքով սահմանված կարգով որոշի օրենքների, Ազգային ժողովի որոշումների, Հանրապետության Նախագահի հրամանագրերի, կառավարության, վարչապետի, տեղական ինքնակառավարման մարմինների որոշումների համապատասխանությունը Սահմանադրությանը:

Депутаты собрали подписи, необходимые для обращения в КС по закону “О накопительных пенсиях”
Около трех десятков депутатов Национального Собрания РА поставили свои подписи под инициативой об оспаривании в Констиутционном суде РА обязательного компонента, содержащегося в законе “О накопительных пенсиях”. Депутаты требуют, чтобы до проведения обсуждений КС приостановил применение данного закона, поскольку времени до 1 января 2014 года, когда обязательный компонент вступит в силу, осталось мало.
Инициаторами сбора подписей являются парламентские фракции “Процветающая Армения”, Армянского национального конгресса, АРФ Дашнакцутюн.
Отметим, что, согласно п.1 ст.101 Конституции РА, по меньшей мере одна пятая законодателей (27 депутатов) может обратиться в КС с требованием в установленный законом срок рассмотреть соответствие Конституции указов президента РА, решений НС, правительства, премьер-министра, органов местного самоуправления.