Վարչապետ. «Կուտակային կենսաթոշակային համակարգը արդար համակարգ է»
Ազգային ժողովում քննարկվում է 2014թ. պետական բյուջեի նախագիծը: Գալիք տարվա պետական բյուջեի եկամտային մասը կազմելու է 1 տրիլիոն 135 մլրդ 900 մլն դրամ, ծախսերի մասը՝ 1 տրիլիոն 246 մլրդ 400 մլն դրամ, դեֆիցիտը կկազմի 110 մլրդ 500 մլն դրամ:
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ԱԺ-ի ամբիոնից ասաց, որ առաջարկների 27 տոկոսն է համարվել մերժված, իսկ առանձնահատկությունները ներառված են պետական բյուջեում:
Վարչապետն իր ելույթում մեծ տեղ հատկացրեց կենսաթոշակային բարեփոխումներին, մասնավորապես՝ պարտադիր կուտակային կենսաթոշակին:
Տիգրան Սարգսյանը նշեց, որ կուտակային կենսաթոշակային համակարգի վրա աշխատել են 10 տարի: Նրա խոսքով՝ Հայաստանում կա 510 հազար կենսաթոշակառու, և 2014թ. պետբյուջեով 240 մլրդ դրամ է նախատեսված թոշակների վճարմանը, ինչով պայմանավորված` թոշակները կավելանան 15 տոկոսով՝ 31 հազար դրամից հասնելով 36 հազարի:
Տիգրան Սարգսյանն ասաց, որ քաջ գիտակցում է՝ այս ավելացումը և բավարար չէ: Ըստ նրան՝ նվազագույն սպառողական զամբյուղը 41 հազար դրամ է, առողջապահական զամբյուղը՝ 51 հազար, իսկ բազային կենսաթոշակը՝ 14 հազար դրամ, ինչը գոհացուցիչ  չի կարող լինել:
Տիգրան Սարգսյանը մտահոգություն հայտնեց, որ 60-ից ավելի տարիք ունեցողների թիվը կազմում է 15 տոկոս: «Սա նշանակում է, որ մենք ծերացող հասարակություն ենք: Մոտակա 10 տարիների ընթացքում շեշտակի ավելանալու է թոշակառուների թիվը, ինչը մեծացնելու է պետբյուջեի բեռը»,- ասաց Տ. Սարգսյանը՝ խնդրի լուծումը կապելով սերունդների համերաշխության հետ, այն է՝ աշխատողների  եկամտահարկով վճարել ծերացող բնակչության կենսաթոշակը:
Վարչապետը հայտարարեց, որ կուտակային կենսաթոշակային համակարգը արդար համակարգ է: Ճիշտ է, այս որոշումը հեշտ չի կայացվել, քանի որ այսօր որոշակի դժվարություններ են ստեղծվում քաղաքացիների համար, սակայն, ապագայում ունենալու են բարեկեցիկ ծերություն` ավելացրեց նա:
Նշենք, որ ԱԺ խմբակցությունների, հանձնաժողովների եւ պատգամավորների կողմից ներկայացվել է 326 առաջարկ, որից կառավարությունն ամբողջությամբ կամ մասնակի ընդունել է 81-ը, անընդունելի է համարվել 87 առաջարկ: Մնացած առաջարկները կառավարությունը չի անտեսել. դրանց կանդրադառնա հաջորդ տարիների բյուջեների նախագծերի քննարկման ժամանակ:
ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանն ասաց, որ կուտակային կենսաթոշակների պարտադիր բաղադրիչի կապակցությամբ իրենք կառավարության հետ շուտով կհանդիպեն Սահմանադրական դատարանում, քանի որ քաղաքական մեծամասնությունը մերժեց առողջ քննարկումը Ազգային ժողովում: Պատգամավորը հույս հայտնեց, որ առաջիկայում ՍԴ-ն կկասեցի օրենքի կիրռումը մինչեւ որոշում կայացնելը:

Премьер-министр: "Накопительная пенсионная система – справедливая система"
В Национальном Собрании обсуждается проект госбюджета 2014 года, согласно которому доходная часть составит 1 трлн 135 млрд 900 млн драмов, расходная – 1 трлн 246 млрд 400 млн, дефицит – 110 млрд 500 млн драмов.
Большое место в своем выступлении в парламенте премьер-министр Тигран Саркисян посвятил пенсионной реформе и в частности обязательной накопительной пенсионной системе.
Премьер отметил, что над этой реформой правительство работало 10 лет. "В Армении имеется 510 тысяч пенсионеров, в бюджете 2014 года на выплату пенсий предусмотрено 240 млрд драмов, что обусловлено повышением пенсий на 15 процентов",- сказал глава правительства.
По словам Т.Саркисяна, он прекрасно осознает, что этого повышения недостаточно, так как минимальная потребительская корзина составляет 41 тыс. драмов, корзина услуг в сфере здравоохранения – 51 тыс. драмов, а базовая пенсия – 14 тыс. драмов, что не может быть удовлетворительным.
Премьер выразил обеспокоенность тем, что число лиц старше 60 лет составляет 15 процентов: "Это означает, что наше общество стареет. В течение десяти лет число пенсионеров значительно увеличится, что увеличит нагрузку на бюджет".
Тигран Саркисян также заявил, что накопительная пенсионная система – справедливая система. "Правда, это решение далось нелегко, поскольку сегодня для граждан создаются определенные трудности, однако в будущем мы будем иметь обеспеченную старость",- добавил премьер.
Депутат парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Арцвик Минасян в своем выступлении отметил, что в связи с обязательным компонентом накопительной пенсионной системы очень скоро они встретятся с правительством в Конституционном суде, поскольку политическое большинство отказалось от проведения в парламенте конструктивного обсуждения. Минасян выразил надежду, что в ближайшее время КС приостановит применение закона до принятия решения.