Ովքեր են կենսաթոշակային ֆոնդերի կառավարիչների բաժնետերերը
ՀՀ կենտրոնական բանկն արդեն գրանցել է կենսաթոշակների ֆոնդերի կառավարիչ 3 ընկերությունների: Դրանք են` «Ամունդի-Ակբա Ասեթ Մենեջմենթ» ՓԲԸ-ն, «Ցե-Կվադրատ Ամպեգա Ասեթ Մենեջմենթ Արմենիա» ՍՊԸ-ն և «Կապիտալ Ասեթ Մենեջմենթ» ՓԲԸ-ն:
ՀՀ կենտրոնական բանկի խորհրդի նոյեմբերի 19-ի որոշմամբ` գրանցվել էր «Ամունդի-Ակբա Ասեթ Մենեջմենթ» փակ բաժնետիրական ընկերությունը և ստացել է ներդրումային ֆոնդի կառավարման գործունեության լիցենզիա: Արդեն հայտնել ենք, որ «Ամունդի-Ակբա Ասեթ Մենեջմենթ» փակ բաժնետիրական ընկերության հիմնադիր բաժնետերերն են ֆրանսիական “Amundi” ընկերությունը` 51% և «Ակբա-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկ» ՓԲԸ-ն` 49%:
ՀՀ ԿԲ խորհրդի նոյեմբերի 29-ի որոշմամբ Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցվել է «Ցե-Կվադրատ Ամպեգա Ասեթ Մենեջմենթ Արմենիա» ՍՊԸ-ն: «Ցե-Կվադրատ Ամպեգա Ասեթ Մենեջմենթ Արմենիա» ՍՊԸ-ի հիմնադիրներն (բաժնետերերն) են՝ “C-QUADRAT INVESTMENT AG”-ն՝ 74.9% մասնակցությամբ և “Talanx Asset Management GmbH”-ն՝ 25.1% մասնակցությամբ:
“C-QUADRAT INVESTMENT AG”-ն ավստրիական ակտիվների կառավարիչ է, որը 6 մլրդ ԱՄՆ դոլար է կառավարում 17 երկրներում: Talanx Asset Management GmbH-ն ակտիվների մեծությամբ երրորդ ապահովագրական խումբն է Գերմանիայում: Ընկերության ակտիվները կազմում են շուրջ 180 մլրդ ԱՄՆ դոլար, իսկ խումբը ներկայացված է 150 երկրներում»,-«Հետքին» հայտնել է ՀՀ ԿԲ հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունը:
Որպես կամավոր կենսաթոշակային և ներդրումային ֆոնդերի կառավարիչ գրանցվել է նաև «Կապիտալ Ասեթ Մենեջմենթ» ՓԲԸ-ն: Ընկերությունը պետական գրանցում է ստացել 2012 թվականի հոկտեմբերի 18-ին: Ընկերության միակ բաժնետերն է «Կապիտալ Ինվեստմընթս» ՓԲԸ-ն: «Կապիտալ Ինվեստմընթս» ՓԲԸ-ի բաժնետեր են Տիգրան Կարապետյանը ու Արմեն Մկոյանը, համապատասխանաբար` 74.51% և 25.49% բաժնեմասի մասնակցությամբ:

Кто акционеры компаний, управляющих пенсионными фондами
Центральный банк РА зарегистрировал три управляющие пенсионными фондами компании. Это ЗАО “Амунди-Акба Асет Менеджмент”, ООО “Це-Квадрат Ампега Асет Менеджмент” и ЗАО “Капитал Асет Менеджмент”.
Решением ЦБ РА от 19 ноября было зарегистрировано закрытое акционерное общество “Амунди-Акба Асет Менеджмент”, получившее лицензию на деятельность по управлению инвестиционным фондом. Мы уже сообщили о том, что учредительными акционерами ЗАО “Амунди-Акба Асет Менеджмент” являются французская компания “Amundi” (51%) и ЗАО “Акба-Кредит Агриколь Банк” (49%).
Решением совета Центробанка РА от 29 ноября было зарегистрировано ООО “Це-Квадрат Ампега Асет Менеджмент Армения”. Учредителями (акционерами) этого ООО являются “C-QUADRAT INVESTMENT AG” (74.9%) и “Talanx Asset Management GmbH” (25.1%).
“Компания “C-QUADRAT INVESTMENT AG” является управляющей австрийскими активами. Она управляет 6 млрд долларов США в 17 странах мира. Talanx Asset Management GmbH – третья по величине активов страховая группа в Германии. Активы компании составляют около 180 млрд долларов США, группа представлена в 150 странах мира”,- сообщили “Hetq” в пресс-службе ЦБ РА.
В качестве управляющего добровольными пенсионными инвестиционными фондами зарегистрировано ЗАО “Капитал Асет Менеджмент”. Компания получила государственную регистрацию 18 октября 2012 г. Единственным акционером компании является ЗАО “Капитал Инвестментс”. Акционеры ЗАО “Капитал Инвестментс” –Тигран Карапетян (74,51%) и Армен Мкоян (25,49%).