Վահագն Խաչատրյան. «Գազի պարտքը եղել է ընտրությունների գինը»
-Երեքշաբթի ԱԺ-ում էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը հայտարարեց, թե Հայաստանը Ռուսաստանին պարտք է 300 մլն դոլար գազի մատակարարումների համար: Մինչդեռ 2011-2013 թթ. նույն նախարարն ասում էր, թե բանակցություններ են ընթանում Ռուսաստանի հետ գազի գնի վերաբերյալ, և մինչ վերջերս գաղտնի էին պահում այդ պարտքը: Ինչո՞ւ էին թաքցնում այդ պարտքը հանրությունից:
-Նախ՝ շնորհակալություն հարցի համար, որ հենց այդտեղից եք սկսում, որովհետև շան գլուխը հենց այդտեղ է թաղված: Եթե զուտ ժամանակագրական առումով հետևեք, թե երբ է ձևավորվել այդ պարտքը՝ 2011-2013 թթ., և եթե անդրադառնանք, թե դրանք ինչ տարիներ էին Հայաստանի համար, եզրակացությունը մեկը կլինի՝ 2012 թ. տեղի են ունեցել խորհրդարանական, 2013 թ.՝ նախագահական և ՏԻՄ ընտրություններ: Կարող եմ ասել, որ այդ պարտքը եղել է այդ ընտրությունների գինը, որի միջոցով հնարավորություն է տրվել գործող իշխանությանը վերարտադրվել: Դա եղել է հենց այդ վերարտադրվելու, իրենց իշխանությունը պահելու գինը:
-Մի քիչ ավելի կմանրամասնեք՝ ի՞նչ է ենթադրում Ձեր ասածը:
-Այսինքն՝ դա նշանակում է 2 հարց. մեկն ուղղակի նշանակում է, որ այդ գումարները եղել են PR ակցիաներ, նախընտրական քարոզչություն ապահովելու համար, և երկրորդը՝ քանի որ երբևիցե գործող իշխանությունն ընտրության արդյունքներով չի ընտրվել, ինքը միշտ ընտրվել է իր հայտարարած թվերի արդյունքում, և հասարակության մեջ մեծ դժգոհություն չառաջացնելու համար, չի խոսել այն մասին, թե ինչու գազը թանկացավ և այլն, և այլն: Այդ հանգամանքից ելնելով՝ թաքցրել են: Սա եղել է իշխանության վերարտադրության համար ծախսված գումարներ:
-Ի՞նչ կլինի գազի գնի «ճակատագիրը»:
-Քանի որ դեռևս Արմեն Մովսիսյանը և այն մարդիկ, ովքեր մասնակցել են գործընթացին, պաշտոնավարում են, նշանակում է սա իսկապես ամենաբարձր մակարդակով հովանավորվող մի գործընթաց է եղել՝ թալանի գործընթաց, որովհետև եթե նույնիսկ պարտք է ձևավորվել, ապա դրա մասին եթե ոչ քաղաքացիները, ապա Ազգային ժողովը պետք է տեղյակ լիներ: Դա Հայաստանի Հանրապետությունում գործող կարգն է, օրենքներն այդպիսին են:
Ո՛չ 2011, ո՛չ 2012, ո՛չ 2013 թվականներին և ոչ այսօրվա ընդունված բյուջեում այդ պարտքի մասին ոչ մի խոսք չկա: Այսինքն՝ դա եղել է գաղտնի: Ավելին ասեմ՝ չգիտեմ, թե այդ գումարի մեծությունն ինչքան է: Ես ինչքանո՞վ հավատամ Արմեն Մովսիսյանի որևէ խոսքին, որը 2 տարի և ավելի մեզ թյուրիմացության մեջ է գցել: Շատ մեղմ եմ ասում: Նա պարզապես խաբեությամբ է զբաղվել, որովհետև երբ լրագրողները հարցեր են տվել, երբ Ազգային ժողովում են հարցեր տվել, երբ տարբեր առիթներով ինքն է խոսել ինչ-որ ծրագրերի մասին, անընդհատ ասել է, թե գազի գինը սահմանի վրա չի փոխվել: Իրականում այդպես չի եղել՝ 2011 թ. երկրորդ եռամսյակից սկսած գազի գնի փոփոխություններ են եղել, որի մասին լռել է: Դա պայմանավորված է միայն ու միայն քաղաքական նպատակներով:
-Պարոն Խաչատրյան, նշում են նաև, որ մինչ 2043 թ. Հայաստանը պարտավորվում է գազը գնել Ռուսաստանից: Ինչո՞վ եք պայմանավորում սա:
-Մոտավորապես է այդպես ասված: Դա հերթական խայտառակությունն է: Գիտե՞ք ինչ է. նշանակում է, որ Ռուսաստանի համար Հայաստանը՝ որպես գործընկեր, գոյություն չունի: Դա ավելի շատ վասալային պայմաններ են, և սրա մեղավորությունը ոչ թե ռուսական կողմինն է, այլ Հայաստանի իշխանություններին:
-Ինչո՞ւ Հայաստանը «Հայռուսգազարդի» վերջին 20 % բաժնեմասն էլ վաճառեց Ռուսաստանին:
-Զուտ հենց այսօրվա իշխանության ոչ լեգտիմության, երկրի ներսում զրո ռեյտինգ ունենալու, իր քաղաքացիների մոտ զրո վստահություն ունենալու հանգամանքով: Գործող իշխանությունը կարող է միայն և միայն գոյատևել ուժով, միայն ռեպրեսիաների, օրենք խախտելու միջոցով, մարդկանց խաբելու միջոցով: Հասկանում եմ, թե ռուսական կողմն ինչու է այդպես վարվում. եթե իրեն հնարավորություն են տալիս, ինքն օգտագործում է այն: Եթե հայկական կողմը բոլոր պայմանավորվածություններին համաձայնում է, դեռ մի բան էլ ավելի: Նույնը զգում եմ Մաքսային միության այս գործընթացների ժամանակ: Այդ դեպքում այս իշխանությունը հենց միայն նրա համար, որ վաղն էլ կարողանա շարունակի իշխանավորել, գնում է այդ ամեն ինչին: Դա շատ վտանգավոր է:
Շատ է խոսվում Մաքսային միություն մտնելով՝ Հայաստանի ինքնիշխանությունը կորցնելու մասին, բայց [գազային] պայմանագրի այդ տեքստը, որ եկել է Ազգային ժողով, ավելի շատ նշանակում է Հայաստանի ինքնիշխանության կորուստ, նշանակում է, որ մեզ կզրկեն ալտերնատիվ ցանկացած գազ ստանալու հնարավորությունից՝ թեկուզ նույն Իրանից, իսկ, ինչու ոչ, ապագայում հնարավոր է նույնիսկ Ադրբեջանից, նշանակում է, որ մենք անընդհատ, ամեն տարի պետք է սպասենք, թե Ռուսաստանն ինչ վերաբերմունք է դրսևորովելու մեր հանդեպ: Ես, օրինակ, չեմ ուզում, որ այդպես լինի: Արժանապատիվ ապրելու խնդիր կա, որն ինձ համար սկզբունք է, որը պետք է լինի ցանկացած պետության համար: Ինքը այդ պահվածքով պետք է հանդես գա Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում, իսկ դա եղել է մինչև 1998 թ.:
-Ստեղծված իրավիճակում Հայաստանը ելք ունի՞: Այլընտրանք կա՞:
-Այլընտրանքը նորմալ իշխանությունն է: Տնտեսական առումով այլընտրանք կա: Ես հավատացնում եմ, որ Հայաստանի ներսում գազի գնի հետ կապված խնդիր կա: Գազի գինը չի կարող սահմանից հասնի սպառողին, 2 անգամ թանկանա: Սա այլընտրանքներից մեկն է: Գազի գինը կարող է թանկանալ 30 %-ով, այսինքն՝ եթե նույն սահմանում 270 դոլարով են տալիս, ուրեմն, դա չի կարող ինձ վաճառվել 540-ով, հետո ինձ ասեն, թե լավություն ենք անում քեզ, մի հարյուր դոլար իջեցնում ենք: Այդպես չի կարող լինել: Եթե նորմալ հարաբերություններ ունենանք, եթե երկրում նորմալ կարգավիճակ լիներ, իշխանությունն իսկապես ընտրված լիներ ժողովրդի կողմից, ինքը կգնար դրան, բայց քանի որ նրա խնդիրը միայն իշխանություն պահելն է, կոռուպցիան, շորթելը, որևէ մեկը ցույց չի տալիս մեզ, որպեսզի խորանանք այդ հարցում: Կարծում եմ, հիշում եք, 2011 թ. ՀԱԿ-ը կազմակերպեց ստորագրահավաք՝ 10.000 ստորագրություններով, և դատարանում փորձում էինք պաշտպանել գազի գնի հետ կապված մեր տեսակետները: Մեզ այդ հնարավորությունից զրկեցին, և այդ առումով այլընտրանքներ կան՝ քաղաքական, տնտեսական, բայց միայն և միայն կանի այն իշխանությունը, որ ունի ժողովրդի վստահությունը:

Ваагн Хачатрян: "Ценой выборов была стоимость газа"
Во вторник министр энергетики и природных ресурсов РА Армен Мовсисян заявил в Национальном Собрании, что Армения задолжала России 300 млн долларов за поставки газа. Между тем в 2012-2013 гг. тот же министр уверял, что с Россией ведутся переговоры вокруг цены на газ. До последнего времени существование этого долга держалось втайне. Почему задолженность в 300 млн долларов скрывали от общественности?
Спасибо за вопрос, потому что именно там и зарыта собака. Если проследить хронологически, когда в 2012-2013 гг. образовался этот долг и если вспомнить, какие это были годы для Армении, то вывод будет один: в 2012-ом прошли парламентские, а в 2013-ом – президентские и муниципальные выборы. Могу сказать, что этот долг стал ценой выборов, что сделало возможным воспроизводство действующей власти. Именно это была цена воспроизводства их власти.
Можете более подробно объяснить, что означают Ваши слова?
Это означает две вещи. Во-первых, эти суммы предназначались для PR-акций, для обеспечения предвыборной агитации. Во-вторых, поскольку действующая власть никогда не избиралась путем выборов, а всегда избиралась в результате объявленных ею цифр, то для того, чтобы не вызывать серьезное недовольство в обществе, власть не говорила о том, почему подорожал газ и т.д. Исходя из этих обстоятельств, это скрывали. Это были суммы, потраченные на воспроизводство власти.
Что будет с ценой на газ?
Поскольку Армен Мовсисян и участвовавшие в этом процессе другие лица продолжают занимать должности, то можно сказать, что этому процессу покровительствовали на самом высоком уровне. Это процесс грабежа, поскольку даже если образовался долг, то об этом должны были знать если не граждане, то во всяком случае Национальное Собрание. Таков действующий в Армении порядок, таковы законы.
Ни в 2011-ом, ни в 2012-ом, ни в 2013-ом годах и ни в принятом недавно бюджете об этом долге нет ни слова. То есть он держался втайне. Мало того, я не знаю, какова величина этой суммы. Как я могу верить словам Армена Мовсисяна, который больше двух лет держал нас в неведении, занимался обманом. Когда журналисты или когда в Национальном Собрании ему задавали вопросы, он по разным поводам говорил о каких-то программы, постоянно повторял, что стоимость газа на границе не изменилась. На самом деле это было не так. Начиная со второго квартала 2011 г. цена на газ изменилась, о чем они хранили молчание. Это было обусловлено только и только политическими целями.
Г-н Хачатрян, отмечают, что Армения обязалась покупать газ у России до 2044 г. Чем Вы это обуславливаете?
Это очередное безобразие, и это означает, что для России Армения как партнер не существует. Это скорее вассальные условия, и вина за это лежит не на российской стороне, а на властях Армении.
Почему Армения продала России последние 20% акций "АрмРосгазпрома"?
Исключительно из-за нелегитимности сегодняшней власти, из-за ее нулевого рейтинга внутри страны. Действующая власть может существовать только с помощью силы, репрессий, нарушений закона, обмана людей. Я понимаю, почему российская сторона так поступает – если ей дали возможность, она ее использует. То же самое, на мой взгляд, можно сказать о процессе вступления в Таможенный союз. Власти идут на это только ради того, чтобы продолжать властвовать и в дальнейшем. Это очень опасно.
Много говорится о том, что со вступлением в ТС Армения потеряет свой суверенитет, однако текст договора (газового), который был представлен в Национальное Собрание, означает скорее потерю Арменией суверенитета, означает, что нас лишат любой возможности получать альтернативый газ, даже из Ирана, а в будущем, почему нет, также из Азербайджана. Значит, мы каждый год должны ждать, какое отношение проявит к нам Россия.
Какой выход Вы видите в сложившейся ситуации? Существует ли альтернатива?
Альтернативой является нормальная власть. В экономическом плане альтернатива есть. Уверяю вас, что проблема с ценой на газ существует внутри Армении. От границы газ не может доходить до потребителя в два раза дороже. Стоимость газа может увеличиться на 30%, то есть если на той же границе газ нам продают по 270 долларов, то его не могут продавать мне по 540 долларов, а потом заявлять, что делают мне одолжение и снижают цену на сто долларов. Если бы мы имели нормальные отношения, если бы власть действительно была избрана народом, она бы пошла на это. Но поскольку ее задача заключается только в сохранении власти, в коррупции, вымогательстве, то никто не говорит нам, что нужно углубиться в этот вопрос. В 2011 году АНК организовал сбор подписей. Было собрано 10 тысяч подписей, и в суде мы пытались защитить нашу точку зрения относительно цены на газ. Нас лишили этой возможности. В этом плане есть и политические, и экономические альтернативы, но это может сделать только власть, имеющая вотум доверия народа.