Ավագանու անդամներն իրենց կանանց համայնքի հաշվին լավություն են արել
Այս տարվա հոկտեմբերի 11-ին Ֆերիկ համայնքի ավագանին համայնքի հինգ բնակիչների, որոնք ներկայացվել են որպես անապահով, որոշել է հատկացնել 90.000-ական դրամ ֆինանսական օգնություն: Նշենք, որ ավագանին այս տարվա ընթացքում առաջին անգամ է համայնքային բյուջեից օգնություն հատկացնելու մասին որոշում կայացրել: Ի դեպ` օգնություն ստացող հինգ անձինք էլ կանայք են:
«Հետքը» պարզեց, որ Ֆերիկի ավագանու անդամներ Շամալ Հսոյանը, Մամե Մամոյանը, Մերալի Մրադյանը, Օնիկ Շամոյանը եւ Թոռուն Քյալաշյանը ֆինանսական օգնություն հատկացրել են հենց իրենց կանանց:
Նորիկ Հայրապետյանը հաստատեց, որ օգնություն ստացողները եղել են ավագանու անդամների կանայք, սակայն նշեց, որ այդ օգնությունից նրանց բաժին է հասել ընդամենը 10.000-ական դրամ, որը «ծախսել են իրենց կարիքների համար», իսկ 80.000-ները նրանց ձեռքից վերցրել են եւ այդ գումարով գյուղի դպրոցահասակ երեխաների համար հագուստ են գնել:
Ֆերիկի համայնքապետ Ն. Հայրապետյանն ասաց, որ համայնքի բյուջեով դպրոցահասակ երեխաների համար Ամանորի նախաշեմին որոշել են նվեր անել` դպրոցական համազգեստի տեսքով: Նրա խոսքով`համազգեստի համար 400.000 դրամ է հատկացվել: Հագուստներն արդեն դպրոցում են եւ առաջիկա օրերին կբաժանվեն աշակերտներին: Սակայն, չգիտես ինչու, ավագանին բավականին խորհրդավոր ձեւով է որոշել համայնքային բյուջեից գումար հատկացնել երեխաների հագուստների համար:
«Ասացի՝ թող երեխաներն իրենց լավ զգան, բայց վաղը մյուս օրը դրա վրա էլ է խոսակցություն լինելու, մեկը ասելու է եղավ, մյուսը՝ երեխուս հագով չեղավ այդ հագուստը եւ այլն»,- նշում է համայնքապետը:
Հարցին, թե ավագանին ինչու հենց հագուստ ձեռք բերելու նպատակով գումար հատկացնելու որոշում չի կայացրել, այլ իրենց կանանց անունով օգնություն է ձեւակերպել, համայնքապետը պատասխանեց, թե խնդիրը գումարի դուրս գրման մեջ է: «Կա'մ պետք է փոխանցում արվեր, կա'մ էլ առձեռն տայինք: Փոխանցման համար համապատասխան հաշիվ չտրամադրեցին, մենք էլ որոշեցինք կանխիկով ավագանու որոշմամբ գումարը վերցնել ու տալ իրենց: Ինչ վերաբերում է օգնություններ տալուն, ասեմ, թե ինչու չենք հատկացրել: Եթե որեւէ մեկին 1000 դրամի օգնություն տամ, հաջորդ օրը ամբողջ գյուղը դիմումները ձեռքներին կգան այստեղ օգնություն խնդրելու»,- ասաց Ն. Հայրապետյանը:
Համայնքապետն արդարանում է, որ այլ գյուղացիների չէին կարող գումար տալ ու հետ վերցնել, այդ իսկ պատճառով սոցիալական օգնությունը ձեւակերպվել է ավագանու անդամների կանանց անունով:
Նշենք, որ 1-2 ամիս առաջ մարզի մի քանի համայնքներում ինչ-որ կազմակերպություն անվճար համազգեստ է հատկացրել դպրոցահասակներին: Թե ինչպես է ստացվել, որ մարզի կարիքավոր գյուղերից մեկը` Ֆերիկը, դուրս է մնացել այդ ծրագրից, եւ համայնքապետը «ստիպված» համայնքային բյուջեից հատկացված գումարներով է համազգեստի հարցը լուծել, անհասկանալի է:

Village Council Members Dip into Budget for New Year’s “Gift” to Their Wives
This year, for the first time ever, the village council of Ferik decided to allocate social assistance payments to needy residents.
The council allocated 90,000 AMD, from the village budget, apiece to five women who claimed that they needed the assistance.
Hetq has learnt that the five women are wives of council members Shamal Hsoyan, Mameh Mamoyan, Merali Mradyan, Onik Shamoyan and Toroun Kyalashyan.
The official Ferik Council document below shows who was paid what.
Ferik Mayor Norik Hayrapetyan verifies that the five women are the wives of council members, but points out that they only received 10,000 in actual cash. The council then took the remaining 80,000 from each of them and used it to purchase clothes for school age kids in the village.
Hayrapetyan told Hetq that the council agreed to pay for clothes for village students as a New Year’s present. He says that in all 400,000 AMD was allocated for this purpose and that the clothes are waiting to be picked up in the school.
So why all the subterfuge?
When Hetq asked Hayrapetyan why the council simply didn’t pass a resolution to allocate money for the purchase of clothing, but instead gave money to their wives under the guise of social assistance, the Ferik mayor gave the following explanation.
“Either it had to be a transfer or cash in hand. Since we weren't provided a corresponding account, we decided, based on the council’s decision, to take the cash and give it to them. As to why we gave assistance, let me explain why we didn't allocate it. If I were to give 1,000 in assistance to anyone, the next day all the villagers would be lined up outside my door asking for the same.”
Hayrapetyan justifies the move by saying that they could give money to other villagers and then take it back. This is why the social assistance was drawn up in the wives' names.