Բնապահպանության նախարարության «գերիները»
«Հետքը» հոդված էր հրապարակել միջազգային Կարմիր ցուցակում ընդգրկված կենդանիների` Հայաստան ներկրման և առք ու վաճառքի մասին: Հրապարակել էինք կոնկրետ փաստեր և լուսանկարներ, որ աֆրիկյան ծագում ունեցող բոնոբո (pan paniscus) տեսակի կապիկը ցուցադրված է «Ջամբո» ակումբում: Մինչդեռ բոնոբոյի արտահանումը ծագման երկրից` Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունից արգելված է: Չնայած արտահանող Արթուր Խաչատրյանը պնդում է, որ կապիկը բուծված է Գվինեայում և այնտեղից էլ ներկրել է, աֆրիկացի մեր գործընկերների միջոցով պարզել ենք, որ Գվինեայում այդպիսի բուծարան գոյություն չունի: Եվ Գվինեայից կեղծ փաստաթղթերով կենդանիների արտահանման բազմաթիվ դեպքեր արդեն իսկ բացահայտվել են:
«Անհետացման եզրին գտնվող վայրի կենդանական և բուսական աշխարհի տեսակների միջազգային առևտրի մասին» կոնվենցիայի (CITES) համակարգողը ՀՀ բնապահպանության նախարարությունն է, ի դեմս Կենսառեսուրսների կառավարման գործակալության:
ՀՀ բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանին գրավոր հարցում ուղարկեցինք, որպեսզի ճշտենք, թե տեղյակ է արդյոք ՀՀ բնապահպահպանության նախարարությունը, թե`
• ինչպե՞ս է Հայաստանում հայտնվել Միջազգային կարմիր գրքում գրանցված pan paniscus տեսակը,
• ի՞նչ նպատակներով է այն օգտագործվում «Ջամբո» էկզոտիկ այգում,
• քանի՞ տարեկան է կենդանին,
•  այգու սեփականատերն ունի՞ կենդանին ցուցադրելու օրինական փաստաթուղթ, ներկրման, առք ու վաճառքի կամ վարձակալության մասին վկայող այլ փաստաթղթեր:
Խնդրել էինք տրամադրել բոնոբոյի ներկրման CITES թույլտվության պատճենը:
Նույն` «Ջամբո» այգում ցուցադրված են նաև 4 շիմպանզեներ, որոնք նույնպես վտանգված տեսակ են համարվում: Խնդրել էինք հայտնել, թե ե՞րբ են այդ շիմպանզեները ներկրվել Հայաստան, որ երկրից և CITES թույլտվության որ տեսակով են ներմուծվել ՀՀ: Այգու սեփականատերն ունի՞ շիմպանզեները ցուցադրելու օրինական փաստաթուղթ` ներկրման կամ առք ու վաճառքի մասին վկայող:
Նախարարին ուղարկել էինք նաև հոդվածի հղումը` մեր հրապարակած փաստերին ծանոթանալու համար:
Ի  պատասխան մեր գրությանը, ստացել ենք հետևյալ պատասխանը. «..Ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց կողմից Հայաստանի Հանրապետություն կապիկներ ներմուծելու վերաբերյալ հայտ չի ներկայացվել և ներմուծման թույտվություն չի տրվել: Չի ներկայացվել նաև դիմում` գրության մեջ նշվող Pan paniscus և 4 այլ շիմպանզե տեսակի կապիկներ ՀՀ բնապահպանության նախարարության կողմից վարվող ՍԻԹԵՍ-ի գրանցամատյանում հաշվառելու նպատակով, հետևաբար, նախարարությունը չի  կարող լրացուցիչ տեղեկատվություն տրամադրել»:
Նախարարությունը, ստանձնելով կոնվենցիայի համակարգողի գործառույթը, պետք է նաև քաջածանոթ լինի կոնվենցիայի պահանջներին, մասնավորապես, հոդված VIII-ին.
Կողմերի կողմից ձեռնարկվելի միջոցները
1. Կողմերը պետք է ձեռնարկեն համապատասխան միջոցներ սույն Կոնվենցիայի դրույթների կիրառման և դրանց խախտման դեպքում նմուշների առևտուրն արգելելու համար: Այս միջոցները ներառում են.
ա) պատժամիջոցների կիրառում նման նմուշների առևտրի կամ տնօրինման կամ երկուսի համար, և
բ) առգրավելը կամ նման նմուշները վերադարձնելը արտահանող պետությանը:
3. Հնարավորության դեպքում Կողմերն ապահովում են, որ առանց ուշացման նմուշները ենթակա են առևտրի համար պահանջվող ձևակերպման: Ձևակերպման նման իրականացումը խթանելու նպատակով Կողմերը կարող են նշել ելքի և մուտքի կետեր, որտեղ նմուշները պետք է ներկայացվեն մաքսային ձևակերպումների համար: Կողմերն ապահովում են, որ բոլոր կենդանի նմուշները տարանցիկ փոխադրման, պահման կամ փոխադրման ցանկացած ժամանակահատվածում պատշաճ կերպով խնամվեն այնպես, որ նվազագույնի հասցվի վնասվելու, առողջության վտանգի կամ կոպիտ վերաբերմունքի ռիսկը:
Հիշեցնենք, բոնոբոներից մեկը, ըստ ներկրողի, Հայաստան բերվելուց հետո սատկել է: Իրավասու մարմնին չի՞ հետաքրքրում, թե ինչպես են տեղափոխվել այս կապիկները, ինչ պայմաններում են ապրում և ինչու է սատկել Կարմիր գրքում գրանցված բոնոբոն:
Ավելին, ըստ նույն հոդվածի 6-րդ կետի, «յուրաքանչյուր Կողմ կվարի I, II և III հավելվածներում ընդգրկված տեսակների նմուշների առևտրի գրանցումները, որոնք պետք է ներառեն.
ա) արտահանողների և ներմուծողների անուններն ու հասցեները, և
բ) տրամադրված թույլտվությունների և հավաստագրերի թիվն ու տեսակը, այն պետությունները, որոնց հետ կատարվում է նման առևտուր, նմուշների թիվը կամ քանակը և տեսակները, I, II և III հավելվածներում ընդգրկված տեսակների անվանումները, եթե կիրառելի է, տվյալ նմուշների չափսն ու սեռը:
Ավելին` կոնվենցիայով կարգավորման ենթակա վայրի կենդանիները և բույսերը, դրանց մասերն ու ածանցյալները ՀՀ տարածքից արտահանելու և ՀՀ տարածք ներմուծելու թույլտվությունների տրամադրման կարգի 33-րդ կետն էլ սահմանում է.
ՀՀ տարածքում նմուշներ տիրապետող, անազատ պայմաններում կենդանիներ բուծող և արհեստական պայմաններում բույսեր աճեցնող իրավաբանական և ֆիզիկական անձինք ՍԻԹԵՍ-ի գրանցամատյանում հաշվառվելու նպատակով իրենց նմուշների տեսակների ու քանակի մասին գրավոր տեղեկացնում են Հայաստանի Հանրապետության բնապահպանության նախարարությանը
Փաստորեն, նախարարությունը չի տիրապետում նաև այս տեղեկություններին: Այս ամենից հետևում է, որ կոնվենցիան համակարգող մարմինը ձախողել է կոնվենցիան, չի կատարել իր գործառույթները և նույնիսկ այն բանից հետո, երբ հայտնի են դառնում կենդանիների ներկրման փաստեր (այս մասին հայտնել էինք գրավոր նամակում), չի ստուգում և չի հետևում դրանց ճակատագրին: Հնարավոր է նաև, որ նախարարությունն օժանդակում է Կարմիր գրքում գրանցված կենդանիների ներկրմանը և արտահանմանը` գործարքի մեջ մտնելով ներկրողների հետ:
Ոստիկանությունը ստուգողական գործողություններ է կատարելու
Պարզելու համար, թե կենդանիների ներկրման վերաբերյալ մեր հրապարակման փաստերը արդյոք ստուգել է ՀՀ գլխավոր դատախազությունը, դիմեցինք գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանին.
«Հոդվածում նշված հագամանքները պարզելու ուղությամբ անհրաժեշտ է ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181 հոդվածների կարգով կատարել ստուգողական գործողություններ»,- հայտնել է ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ, Արդարադատության երկրորդ դասի պետական խորհրդական Հ. Բադալյանը և պատճենն ուղարկել ՀՀ ոստիկանության ԿՀԴՊ ԳՎ պետ, ոստիկանության գնդապետ Ռ. Զաքարյանին` ստուգողական գործողությունները կատարելու համար:

"Заложники" Министерства экологии
"Hetq" опубликовал статью об импорте и купле-продаже в Армении занесенных в международную Красную книгу животных. Мы обнародовали конкретные факты и снимки, свидетельствовавшие о том, что африканская обезъяна бонобо (pan paniscus) содержится в клубе "Джамбо". Между тем импорт бонобо из страны ее происхождения – Конго запрещен. И хотя импортер Артур Хачатрян уверяет, что обезъяна родилась в питомнике в Гвинее и была привезена оттуда, мы с помощью наших африканских коллег выяснили, что такого питомника в Гвинее нет. Кстати, уже выявлены многочисленные случаи экспорта животных из Гвинеи по подложным документам.
Координатором Конвенции о международной торговле видами фауны и флоры, находящимися под угрозой  исчезновения (CITES) является Министерство экологии РА в лице Агентства управления биоресурсами.
Мы направили письменный запрос министру экологии РА Араму Арутюняну с целью выяснить, знает ли Минэкологии РА о том:
• как зарегистрированная в международной Красной книге обезъяна pan paniscus оказалась в Армении?
• с какой целью она используется в экзотическом парке "Джамбо"?
• сколько лет животному?
• имеет ли владелец парка законный документ о содержании животного или другие документы об импорте, купле-продаже или аренде?
Мы также попросили предоставить копию разрешения CITES на импорт бонобо.
В том же парке "Джамбо" демонстрируются также 4 шимпанзе, которые также считаются видами, находящимися под угрозой. Нам также хотелось знать, когда эти шимпанзе были привезены в Армению, из какой страны и по какому типу разрешения CITES, имеет ли владелец парка законный документ об импорте или купле-продаже.
Министру мы отправили и ссылку на статью с тем, чтобы он ознакомился с представленными в ней фактами.
На наш запрос мы получили следующий ответ: "...Заявка на импорт в Республику Армения обезъян физическими и юридическими лицами не была представлена и разрешение на импорт не было дано. Не представлено также заявление с целью постановки на учет указанной в запросе обезъяны Pan paniscus и четырех обезъян-шимпанзе в регистрационном журнале СИТЕС, который ведет Министерство экологии РА. Следовательно Минэкологии не может предоставить дополнительную информацию".
Министерство, взявшее на себя функции координатора Конвенци, должно хорошо знать требования этого документа и в частности ст.VIII:
"1. Стороны принимают соответствующие меры для обеспечения соблюдения положений настоящей Конвенции и запрещения торговли образцами в нарушение положений Конвенции. Эти меры включают:
a) наказание за торговлю или владение такими образцами либо за то и другое; и
b) конфискацию или возвращение таких образцов экспортирующему государству.
2. Кроме мер, принимаемых согласно пункту 1 настоящей Статьи, Сторона может, когда она сочтет это необходимым, предусмотреть любой способ материального возмещения расходов, понесенных в результате конфискации образца, ставшего предметом торговли в нарушение мер, принятых в связи с применением положений настоящей Конвенции.
3. По возможности Стороны обеспечивают прохождение образцов через формальности, требуемые для торговли, с минимальными задержками. Для облегчения такого прохождения Сторона может определить пункты ввоза и пункты вывоза, в которых образцы должны предъявляться для таможенных формальностей. Стороны обеспечивают кроме того, чтобы в любое время транзита, хранения или перевозки осуществлялся надлежащий уход за всеми живыми образцами с тем, чтобы свести к минимуму риск повреждения, угрозы здоровью или жестокого обращения".
Напомним, что, по словам импортера, после доставки в Армению одна из бонобо сдохла. Неужели компетентный орган не интересует, как были перевезены обезъяны, в каких условиях они содержатся и почему сдохла зарегистрированная в международной Красной книге бонобо?
Более того, согласно п.6 той же статьи, каждая Сторона будет вести журналы торговли образцами видов, включенных в Приложения I, II и III, со следующими данными:
a) наименования и адреса экспортеров и импортеров; и
b) количество и вид выданных разрешений и сертификатов; государства, с которыми осуществлялась такая торговля; число или количество и типы образцов, наименования видов, включенных в Приложения I, II и III, и, где надлежит, размеры и пол соответствующего образца.
Фактически Министерство экологии РА не располагает этими  сведениями. Из этого следует, что координирующий Конвенцию орган не выполнял свои функции и даже после того, как стали известны факты импорта животных, не провел проверку и не проследил за их судьбой. Возможно также, что Министерство содействует импорту и экспорту зарегистрированных в Красной книге животных, вступая в сделку с импортерами.
Полиция проведет проверку
С целью выяснить проверила ли Генпрокуратура факты, указанные в нашей публикации об импорте животных, мы обратились к генпрокурору Геворку Костаняну.
"В направлении выяснения указанных в статье обстоятельств необходимо провести проверку в соответствии с порядком ст.ст.180-181 УК РА",- сообщил заместитель генпрокурора РА О.Бадалян. Он уже направил копию запроса начальнику главного управления по борьбе с организованной преступностью Полиции РА Р.Закаряну для проведения проверки.